Valgusmooduliga pinglagi võimaldab luua illusioonefekte
EKSPERDI NÕUANNE
Valgustus on üks põnevamaid ja mitmekülgsemaid valdkondi sisekujunduses. Juba ammu ei ole valikus ainult traditsioonilised lae-, põranda- seina- ja laualambid, vaid ka kogu interjööri tervikuna hõlmavad lahendused.
Üheks selliseks on valgusmooduliga pinglagi, mille abil mõjutatakse interjööris meeleolu ja luuakse illusioonefekte.
Valgus täidab siin disainelemendi rolli ja teadliku lähenemise abil saab iga ruumi vajadustele vastavaid lahendusi luua.
Pingmaterjalist lagi ühendab valguse, disaini ja kunsti
Kuigi pingmaterjal ise ei ole enam väga uus ja tundmatu materjal, siis koduomanike puhul on see sisustustrend alles nüüd hoogu võtmas ja materjali pikk kasutusiga koos kõigi teiste eelistega teadvusse jõudmas. Pingmaterjali puhul on tegemist elastse plastifitseeritud materjaliga, mida on võimalik sobivaks lahenduseks töödelda. Eriti hea on selle materjali abil unikaalseid valguslahendusi luua. Olgu tegemist kauni valguslae, valgustatud seinakaunistuse või muus kohas kasutava valgusmooduliga. Valguspaneele saab pingmaterjalist teha nii reljeefseid, tasapinnalisi kui eri kujuga. Loe pingmaterjali heade omaduste kohta siit
Vecta Design on pinglagede paigaldamisega tegelenud Eesti turul juba 15 aastat. Ettevõtte esindaja sõnul on valgusmooduliga pinglagi maailmas üha tõusev trend, sest kaasaegne tehnoloogia võimaldab neid luua unikaalselt omanäoliste ja nutikalt juhitavatena.
Miks valida valgusmooduliga pinglagi?
Valgusmooduliga pinglagi on vastupidav, hooldusvaba, vetthülgav, keemiliste ainete suhtes vastupidav ja soovi korral ka akustiliste omadustega. Kasutada sobib seda lahendust nii uue kui renoveerimist vajava väiksema korteri, eramu, büroo, ilukliiniku, hotelli fuajee või mõne muu suurema avaliku ruumi interjööri ilmestamiseks. Tootevalikus on ka antibakteriaalset omadustega pingmaterjal, mis on eelistatud valik just tundliku sisekliimaga ruumidesse nagu tervishoiuasutused, aga ka õppeasutused ja lasteasutused.
Pinglae paigaldus on professionaali abiga kiire ja mugav. Ei mingit tülikat ehitustolmu ega mööbli ümberpaigutamist.
Valgusmooduliga pinglagi ei lähe kunagi moest. See on nagu kunst, mis ei aegu.
Valguslagi suudab edukalt asendada ruumi põhivalgust ehk tavavalgusteid ja nišivalgusteid. Valgusteid saab pingmaterjali alla sättida täpselt nii, kuidas vaja. Võimalik on luua nii tsoonide kaupa töötavat valgustust, aga ka dimmerdatavat lahendust, mida saab käivitada ja kontrollida nii seinalülitist, juhtpuldist kui ka näiteks telefonist. Saab teha ka nii, et lae ühes osas on ühte värvi valgus ja teisel pool lage hoopis teistsugune.
Vecta Designi valguslahenduste juures kasutatakse Osrami premium klassi valgustikomponente. Kuna lambipirnide kasulik tööiga on 75 000 töötundi tavalise 10 000 asemel, on valguslagi põhimõtteliselt eluaegne investeering. Valgusmoodulite tegemiseks kasutatakse poolläbipaistvat pingmaterjali, mille valguse läbipaistvusvõime on sõltuvalt materjali tüübist 40-70%. Millise valgusvõimsusega materjali kasutada, sõltub konkreetsest projektist ja kliendi ootustest.
Valguslagi on lihtsasti ühildatav ka erinevate nutilahendustega. Näiteks APPi kaudu on võimalik juhtida ja luua endale erirežiimid hommikuks, lõunaks ja õhtuks, mis tähendab loomulikumat valguse temperatuuri muutumist. Tootevalikust leiab ka valgusteid, mille valgustemperatuur on ümberlülitatav, see tähendab soojalt külmale valgusele ja vastupidi. Kõike saab seadistada vastavalt soovidele ja see toimib automaatselt.
Vecta Design'i valguslahendused sobivad neile, kes otsivad omanäolist, energiasäästlikku ja ajas vastupidavat lahendus. Seejuures leiab internetist ohtralt põnevat inspiratsioonimaterjali. Kuid parimat nõu, millist valguslahendust täpsemalt enda koju luua või kuidas olemasolevat muuta, annab sisearhitekt või sisekujundaja. Pikaaegselt valdkonnas töötanud professionaali eeliseks on kahtlemata kogemustepagas, mis teeb võimalikuks erinevate tehtud tööde ja ideede kombineerimise ning kliendile sobivaima lahenduseni jõudmise, kirjeldas Vecta Design projektijuht Vassili Malõšev, ja julgustas ka erinevate sisekujundusvisioonide elluviimiseks nende meeskonnaga ühendust võtma.
Ekstravagantsusel ei ole piire – lagi loob illusioone
Pinglagi ei pea ilmtingimata olema valge, kõik sõltub interjöörist. Sisearhitektide eestvedamisel pakutakse aina rohkem välja uusi unikaalseid värvi- ja mustrilahendusi. Kui kunagi maaliti lagedele ja seintele kauneid pilte, siis tänapäeval on sama lahendus võimalik saavutada UV-prindiga ning kõigele lisaks pilt valgusega ka näiliselt muutuma panna, luua illusioon.
Illusioonide loomine läbi 3D ja 5D reaalsuse on täna vägagi aktuaalne ja seda paljudes eri valdkondades. Valguslagede puhul kasutatakse selleks illusioon printi ehk topeltprinti, mis võimaldab kuvada korraga mitut pilti ja loob seeläbi illusioonefekti. Selleks prinditakse materjali ühele poole üks pilt ja teisele poole teine pilt ning kaks poolt hakkavad üksteist valguse muutmise mõjul täiendama.
Näiteks ühe Itaalia eramu lage kaunistab pilt, kus päevasel ajal on laes kaunis merevaade, palmid, sinine taevas ja pilved ning õhtuse valgusega ilmuvad sinna tähistaevas ja linnutee, mis on pingmaterjali siseküljele prinditud ning tuuakse nähtavale õhtuvalgusega. Just nii saab luua igaühele sobiva teemaga illusiooni, kes soovib palmi all lõõgastuda ja kes merepiiri nautida.
Kui pilt ja valguslahendus kokku panna, sünnib aegumatu ja unikaalne kunstiteos. Rohkem on täna selliseid efektlahendusi näha suurtel lae- ja seinapindadel hotellides, spades, haiglates, büroode puhkealadel, aga miks mitte kaunistada nii oma kodu?
Piltillusioon ei ole kaugeltki ainuke viis omanäoliseks laelahenduseks. Kauni tulemuse saamiseks mängitakse tihti ka värvi ja tekstuuriga. Vecta Designi valikus on üle saja erineva värvitooni ja kuue erineva välise efektiga pingmaterjali: lakk, matt, satiin, metallik, peegelefekt ja poolläbipaistev. Laki efektiga pingmaterjal on väga levinud näiteks Prantsusmaal, USAs ja Kanadas. Satiini ja matti, mis välimuselt kipslahendust meenutavad, armastatakse rohkem Itaalias ja Hispaanias, aga ka Eestis.
Lisaks on valikus perforeeritud pingmaterjal, mida kasutatakse selleks, et valguslaele akustilised omadused lisada. See on ka põhjus, miks paljudesse eramutesse pinglagi valitakse, sest avarate ruumide puhul on mugav akustika väga tähtis. Vastavalt projekti vajadustele, saab valida 7-erineva perforatsiooni ehk augustuse mustri vahel. Eramusse sobib väga hästi näiteks mikro-perforatsooniga lahendus.
Kaua võtab aega pinglae paigaldus?
Kui võtame näiteks 20 m2 suuruse toa, siis akustiliste omadustega pinglae paigaldus sinna on ühe päeva töö. Selleks ei ole vaja teha ruumis erilisi ettevalmistusi, isegi mööblit ei pea eest ära viima ning ehitustöödega mingit prahti ei kaasne.
Kui on soov paigaldada akustiliste omadustega valguslagi, siis tuleks arvestada, et see toob lage 20-25 cm allapoole. Minimaalne kõrguse kaotus tavalise valguslae puhul on 5-6 cm, ja sama kehtib ka valgusseina puhul.
Vecta Designi suur pluss on see, et Euroopa suurimaid laovarusid ladustatakse Eestis. Peaaegu kõiki värve ja materjale on kohe saada. See loob võimaluse tellimused pikema ooteajata teostada.
Valgusprofiil – Easy Light
Kasutajasõbralik ja paindlik valgusprofiil tagab selle, et igal ajahetkel saab ise otsustada, millist valgustit ja kuhu (kas seinale või lakke) paigaldatuna parasjagu ruumis vaja on. Enam ei pea selleks tegema ka kulukaid ümberehitusi, et ruumi valgusdisaini täielikult muuta. Erineva disaini ja mõõtudega valgustid on profiili ulatuses lihtsasti ümberpaigutatavad ning tootevalikust leiab nii sooja kui ka neutraalse valgustemperatuuriga valgusteid. Samuti on võimalik tellida mudeleid, mille puhul saad ise lihtsa nupuvajutusega lambi valgust soojast neutraalseks ümber lülitada ja vastupidi.
See universaalne valgusprofiil sobib kasutamiseks nii moodsama pingmaterjaliga, kui ka kipsiga ja teiste traditsiooniliste siseviimistlusmaterjalidega. Soovi korral saab profiili paigaldada ka olemasoleva lae või seina peale. Vaata videot siit
Veel fotosid: Tehtud tööd
A: Inkodu.ee (K. Viksne; J, R)