Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

5 nippi, kuidas saada tugev ja ilus roositaim

Roos Ponponella


Kui rohenäpp soovib aeda tugevat ja kena roositaime, siis tasub istutamisel jälgida mõnd väikest, kuid olulist nüanssi. Alljärgnevalt toome välja 5 nippi, kuidas saada tugev ja ilus roositaim.

1. Aeg ja koht

Kuigi paljude taimede jaoks on just kevad parim istutamise aeg, siis konteinerroosi sobib mulda panna sügiseni. Seejuures on oluline, et taim jõuaks enne talve korralikult juurduda ja pakaseks valmistuda.
Roos armastab päikselist ja sooja kasvukohta, ent ei soovi katuseräästast tilkuvat vihmavett ega oma lähedusse suuri puid ja põõsaid.

2. Muld

Üksiku taimena istutades on istutusaugu läbimõõt 40 cm ja sügavus 40 cm. Istutusala rajamisel mullakihi paksus 40 cm. Kui tegemist on uue kasvukohaga või väheviljaka mullaga, siis tasub kogu muld istutusaugus ära vahetada. Näiteks sobib selleks Matogardi mullasegu, mis on õigeks rihitud roosi vajadusi arvestades.
Matogardi Roosimulla teevad heaks turbale lisatud hobusesõnnikust valmistatud kompost, biohuumus ehk vermikompost, humiinpreparaat, liiv ja savi ning pikatoimelised väetised, millest jagub roosile kogu istutusjärgseks hooajaks. Koostisega on tagatud roosile sobiv mullalõimis, hea toitainetega varustatus ja kasulike mikroorganismide sisaldus. Mida rammusam ja külluslikum on muld, seda tervema ja kaunima põõsa te aeda saate.

3. Taim istutusauku

Oluline on roosi istutamisel jälgida silmastamise kohta, see peab istutamisel jääma 5-10 sentimeetri sügavusele mulla alla. Silmastamiskohast tuleb välja kultuurvõsa ning sellest allapoole jääb taime metsik osa. Paljud roosi sordid on külma- ja talveõrnad. Talvekahjustusi saanud taimest taastub mulla all olnud silmastamiskohast sordiomane põõsas.

Vaata videot
siit

4. Kastmine

Pärast istutamist tasub taime ümber teha kastmisvall, et kastmisvesi taime juurest ära ei voolaks. Istutusjärgselt peab mulda kastma, sest see aitab narmasjuurtel saada mullaga paremat kontakti.

5. Tagasilõikus

Istutusjärgselt tasub õied ja roosinupud ära lõigata. See tagab parema juurdumise ning hargnemise. Tänu sellele saate rikkaliku õitsemise.


A: Mart Ruumet, Matogard

 

 

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google