Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Alpiaia ehk kiviktaimla rajamine

Alpiaia kujundamine, foto: tehnodinamika.ru

Mägedest pärit taimed armastavad päikest, kuid nende hulgas on selliseidki, mis looduses kasvavad kaljulõhedes, kuhu päike kunagi ei piilu. Mäestikutaimed taluvad vägagi ekstreemseid temperatuurikõikumisi, kuid ei talu nätsket mulda, seisvat vett ja talviti jäätunud mullale kogunevat vihma- või lumesulavett.

Mägedes moodustab pinnakihi enamasti ju kaljude küljest ilmastiku mõjul pudenenud kiviklibu, millest vesi silmapilkselt läbi vajub. Alpitaimede juured tungivad sügavale otsides maapinna alumistest kihtidest niiskust ja toitaineid.

Tavapärane kiviktaimla ei pruugi pakkuda alpitaimedele meelepäraseid kasvutingimusi. Harilikult on tasasele maale rajatud kiviktaimlad moodustatud kahest-kolmest kividega ääristatud astangust. Pinnasena on kasutatud rammusat aiamulda.

Sellisesse kiviktaimlasse jääb vesi liiga kauaks pidama. Taimed saavad ka ülemäära palju toitaineid, mistõttu nad ei moodusta kompaktseid padjandeid. Sageli kasvab kiviktaimla kõrval mõni suur puu, mille okstelt tilgub veel hulk aega peale vihma lõppemist taimedele vett.

Sügisel alpitaimedele varisenud vettinud puulehed on neile väga eluohtlikud.

Alpitaimedele sobivat kasvukohta nimetatakse ingliskeelses aiandusterminoloogias “rock garden”-iks. Eestikeelne “kiviktaimla” on liiga üldine mõiste. “Alpiaed” on ühesemalt mõistetav termin.

Alpiaia rajamiseks sobib päikseline koht, mille ligidal ei ole suuri puid.

Lühiajaliselt alpiaiale langev hoone vari ei sega – mägedes on ereda päikese vaheldumine naabermäetipu varjuga tavapärane asi. Alpiaia aluse peame piinliku hoolega vabastama umbrohtudest.

Hiljem on lootusetu kivide alt ja vahelt umbrohujuuri kätte saada. Lubatud on kõik võitlusvõtted – mulla mitmekordne läbikaevamine, keemiline tõrje herbitsiidiga ning pinna katmine peenravaibaga.

Alpiaiaks ettenähtud alale kuhjame drenaažiks 15…30 cm paksuse kihi kive. Parimaks materjaliks on poolikud punased tellised või vanad ahjukivid. Rusikasuurused munakivid on sama head. Poolikud silikaatkivid või jäme paekillustik juhivad küll hästi vett allapoole, kuid mööda kapillaare tõuseb ülespoole aluselise (leeliselise) reaktsiooniga vesi, mida mitmed alpitaimed vabatahtlikult ei tarvitaks.

Oht ei ole siiski ülemäära suur, kuna meie kliimale iseloomulik sage vihm peseb ülemisi pinnasekihte puhtamaks. Drenaažikihi katame peenravaibaga, mille ülesanne on takistada pinnase tungimist kivide vahele, mis vähendaks oluliselt kihi dreenivõimet. Eelistada tuleks plastiribadest punutud peenravaipa, kuna see on mehhaaniliselt väga vastupidav.

Seejärel katame peenravaiba ca 10 cm paksuse pinnasekihiga. Nüüd ja edaspidi kasutame pinnasena järgmist segu:

  • 1 osa tavalist sõelutud umbrohuvaba aiamulda
  • 1 osa turvast
  • 1 osa jämedat liiva või peenikest kruusa.

Kui alpiaed asub vett väga hästi läbilaskval liivasel (kruusasel) pinnasel või looduslikul (kunstlikul) kallakul, võib drenaažikihi paigaldamine osutuda mittevajalikuks. “Mäge” moodustava pinnasehunniku kooshoidmiseks ja sellele dekoratiivse vormi andmiseks kasutatakse enamasti kive.

Taimedele sobivamateks on neutraalse reaktsiooniga graniitkivid (põllukivid). Alumise ringi kivid sobitame hoolikalt. Nad ei tohi kõikuda – tuleb ju nendele peale astuda, kui alpiaias hooldustöid teeme.

Paika tuleb panna ka ülevalpool paiknema hakkavate suuremate kivide aluskivid (vundament). Enne ülemiste kivide paigaldamist tuleb alumistele kividele sobitada kivide vahele jäävad taimed.

Neid on hiljem peaaegu võimatu korralikult paigale panna. Kui alpiaia planeeritud kõrgus on saavutatud, viimistleme rajatise väiksemate kivide ja eespool toodud mullaseguga.

Põllukivide asemel saab kasutada ka paekive. Eelistada tuleks õhu ja vihma käes seisnud kive. Kivimurrust värskelt murtud kivid eraldavad mulda rohkem aluselisi ühendeid. Taimi paekividest laotud alpiaeda valides jätame kõrvale sellised, mis vajavad happelist mulda.

Kivide asemel saab alpiaia kujundamisel kasutada ka põletatud savist või betoonist valmistatud torujuppe ( 15…20 cm) Püsti asetatuna ja mullaseguga täidetuna saab nendest moodustada püsivaid astanguid.

Torudesse saab, nagu põhjata lillepottidesse, istutada taimi – pealegi pole karta, et jõulisemalt kasvav naaber kiduramakasvulise ära lämmatab.

Alpiaia “kokkupanemisel” võib kasutada ka jämedaid puupakke või 8…12 cm jämedusi ümarpuidu juppe, mis terrasside ääristusena ritta maasse lüüakse. Looduses küll sellist “puitmäge” ei ole, aga alpitaimede kasvuks vajalikud tingimused saab sellisel viisil luua. Pealegi annab puidust alpiaeda hästi kokku sobitada puidust pergolate, lehtlate või verandadega.

 

Vajadusel võib alpiaia ühe või mitu külge üsna järsuna laduda. Tekkinud nn. kuivmüüri kivide vahele saab istutada eriti niiskust vihkavaid taimi.

Kuna taimed on müügil enamasti pottidesse istutatuna, saame neid kasvukohale istutada kuni varase sügiseni (jõuavad veel enne külmade saabumist juurduda) ja meil pole seega tarvidust kevadel alpiaia tegemisega ülepeakaela tõtata.

Pottides olevaid taimi on hea ka eelnevalt kohale sobitada – neid võib mitmeid kordi ümber tõsta, kaugemalt vaadata ja kogu perega konsensuseni jõuda.

 

Taimed istutame mullasegu pinnast pisut kõrgemale, sest kogu pind tuleb pärast istutamist katta vähemalt 3 cm paksuse peene graniitkillustiku kihiga. Sobib asfaldi pindamiseks kasutatav killustik.

Kattekiht püsib kogu aeg kuivana ja aitab seega vältida taimede juurekaela mädanemist. Samal ajal vähendab kattekiht niiskuse aurumist alumistest kihtidest. Ilma kiviklibukatteta kuivaks alpiaed kiiresti tuhkkuivaks.

Pärast istutamist kastame taimi korralikult. Järgneva 2…4 nädala jooksul kastame vastrajatud alpiaeda vajadust mööda, et lõplikult juurdumata taimed veepuuduse tõttu ei hukkuks. Juurdunud taimede juured ulatuvad sügavale ja kasta pole neid reeglina tarvis. Vaid pika põua ajal tuleks alpiaeda niisutada.

 

Ideaalne oleks, kui hilissügisest kuni varakevadeni saaks alpiaia katta näiteks kileraamidest valmistatud ajutise katusega. Katust on lihtsam paigaldada, kui alpiaed asub hoone seina ääres. Katus ei tohi lamada otse taimedel.

Suurema alpiaia rajamine tundub esmapilgul olevat väga tüütu ja töömahukas ettevõtmine. Jagades rajamistöö mitmesse etappi või korraldades unustusehõlma vajuma kippuvad meeleolukad talgud saab sellegi tööga ladusalt hakkama.

Alljärgnevalt valik kiviktaimla taimedest:

Achillea sp.- raudrohi (mitmed liigid ja sordid)

**Adonis sp. adoonis (mitmed liigid)

*Aethionema sp.- kivikress (mitmed liigid)

*Alyssum sp.-kilbirohi (mitmed liigid)

#Androsace sp.- nõmmkann (mitmed liigid)

Antennaria dioica-  harilik kassikäpp

Aquilegia flabellate var.- pumila jaapani kurekell

Arabis ferdinandi coburgi "Variegata"- tähtkarvane hanerohi "Variegata"

Artemisia schmidtiana "Nana- "Schmidti puju "Nana"

Aster alpinus- alpi aster

Azorella trifurcate- harkjas asorell

*Aubrieta sp.-aubrieeta (mitmed liigid ja sordid)

#Campanula cochleariifolia- pisikellukas

**Cyclamen coum- ümaralehine alpikann

#Dianthus alpinus- alpi nelk

**Dianthus deltoids- nurmnelk

Dodecatheon sp.- jumalatelill (mitmed liigid ja sordid)

Draba sp.- kevadik (mitmed liigid)

Dryas octopetala- harilik drüüas

**Erinus alpinus- alpi eriinus

#Genista sagittalis- tiivuline leetpõõsas

 Gentiana sp.- emajuur (mitmed liigid)

*Geranium napuligerum- naerilaadne kurereha

#Geranium sanguineum- erev kurereha

#Globularia cordifolia- südajas keraslill

*Gypsophila repens- roomav kipslill

**Iberis sp.-ibeeris (mitmed liigid ja sordid)

Leontopodium alpinum alpi jänesekäpp (eedelveiss)

#Lewisia sp.-leviisia (mitmed liigid ja sordid)

Phlox subulata- nõeljalehine e. padjand-leeklill

Plantago nivalis- hõbe-teeleht

Primula auricular- kõrvikpriimula

Pulsatilla sp.-    karukell (mitmed liigid ja sordid)

**# Ramonda myconi -pürenee ramonda

Sedum sp.-kukehari (mitmed liigid ja sordid)

*Sempervivum sp.- mägisibul (mitmed liigid ja sordid)

Silene acaulis- varretu põisrohi

Silene schafta  Schaft-i põisrohi

*Thymus sp.-liivatee (mitmed liigid ja sordid)

Trillium sp.- kolmiklill (mitmed liigid)

**Waldsteinia ternata- siberi valdsteinia

Veronica spicata- kassisaba

Vitaliana primuliflora

                         

*          taluvad aluselist mullasegu (sobivad istutada paekividele lähedale)

**        on nõus kasvama varjulisemas kohas           

#          eelistavad eriti kuiva kasvukohta (kivipragudes)     

                         Alpiaeda sobivad ka mitmesugused kääbuskasvulised okaspuud ja lehtpõõsad. 

 

A: Jüri Annist, Calmia Istikuäri 2006

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan.

Kuhu sobib akuga muruniiduk ja kuhu mitte?

Lõikelaiuse vaatamine on akuga muruniiduki valimisel oluline kaalutlus, kuna selle suurus sõltub sellest, kui hästi see teie aiaga töötab.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Väikese aia plaan! Heki ette koosluse rajamine - heki õige kõrguse ja taimede valimine jpm.

Fiskarsi uued istutustööriistad säästavad seljavalust

Xact ergonoomilist lillesibulate istutit kasutatakse püstiasendis, mis tähendab, et see hoiab selja- ja põlvevalu aednikust eemal.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, juubeliks või surfiranda?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

LAE ALLA püsilillepeenra näidisplaan!

Uus. Põhjalik õpetus. Püsilillepeenar. LAE ALLA istutusplaan ja taimede nimekiri koos kogustega. Modernse aia kujundamine.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas saada muru samblavabaks?

Sambla tõrjeks tuleb likvideerida tema tekkepõhjused. Ainult väljakraapimine sambla levikut ei piira. Kui põhjust ei likvideerita, ilmub sammal kohe tagasi.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv käimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv kuivkäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Aia- ja terrassimööbli hooldamise ABC

Kuidas hooldata välimööblit vastavalt materjalile? Puidust, metallist, tiikpuust, plastikust ja pehme mööbel.

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Mida kõike maitsvat saab valmistada tandoori ahjus?

Tandoori ahjud toovad toidulauale indiapärased maitsed, mida siiani võis kohata vaid spetsiaalsetes restoranides. RETSEPTID - naan, iidne pitsa, tandoori kana...

Nõuandeid seemnete külvamiseks

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaare moodulparketil on palju plusse - väga vastupidav, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, ülilihtne paigaldus, mõistlik hind.

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Püsilillepeenra näidisplaan: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasub panna Siberi lehisest terrassilauad.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Kuidas valida kasvuhoonet?

Kasvuhoone valimisel tasuks kõigepealt läbi mõelda, mida soovite seal kasvatada ja kui palju – sellest sõltub suurus.

Taimeseina moodulid loovad hea võimalus hakata rõduaednikuks

Taimeseina moodulitest saab ehitada nii kõrge ja laia taimeseina kui parasjagu soovi on. 1 m2 suurusele alale mahub 36 taime.

Kakumäel valminud IPE puitterrass on hooldusvaba ja pika eaga

IPE ehk Lõuna-Ameerika lehtpuu on mõeldud ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi eelistavale inimesele.

Rooside multšimine - alusta enne püsivate külmade saabumist!

Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut.

Sügis on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Klaasist aiamaja - kaks ühes puhkemaja ja kasvuhoone

Õige sisustuse ja taimedega saab igast klaasist kasvuhoonest stiilse ja eristuva aiamaja lahenduse oma koduaeda.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kõige vastupidavam.

Varjutaimede rikkalik maailm

Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.

Looduskivide paigaldamise õpetus

Looduskivide paigaldus. Õpetus isetegijale.

Hillar Nassar soovitab koduaeda madalkirsipuu kasvama panna

Madalkirsipuud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise, peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust.

Nõuanded puude ja põõsaste istutamiseks

Valida aias istikule sobivat kohta jälgi päikese liikumist. Vali koht kuhu päike peale paistab.

Kuidas muru talvekahjusid likvideerida ja sammalt tõrjuda?

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks.

Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida?

Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas teha plaan aiakujunduseks ise või tellida spetsialistilt.

Tee ise: keemiavabad väetised koduste vahenditega

Parim valik keskkonnale, tervisele, rahakotile ja taimedele on isevalmistatud orgaaniline väetis.

Ruumisäästlikud vertikaalsed peenrad maha, seintele ja nurka

Kastmissüsteemiga lillepotid rõdule, terrassile ja aeda.

Meie kliimas ideaalsed - puitplastkomposiidist terrassiplaadid

Et terrassi või rõdupindu huvitavaks ja hooldusvabaks muuta, võib mõelda Onewood puitplastkomposiitmaterjalist moodulpõranda peale.

Hekk paneb aia piiri paika: heki planeerimine ja istutamine

Kuidas aru saada, kas heki istutamine on vajalik? Milline hekk istutada?

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad välja.

Kastmissüsteemiga taimepotid

Vertikaalne miniaed ehk kastmissüsteemiga lille- ja taimepotid võimaldavad äärmiselt ruumisäästlikku ja hooldusvaba taimekasvatust.

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu tüüpaiast pilgupüüdja

Uute ridaelamute ja paarismajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid. Sellist lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube