Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

2020-07-15
Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Ingliskeelsest keeleruumist tulnud mõiste low-maintenance garden tähendab eesti keeles pigem „vähest hoolt nõudvat aeda“, kuid aiahuviliste seas on hooldusvaba aia mõiste kiiresti liikvele läinud. Kes ei tahaks ilusat aeda, kus tööd tegema ei pea? Nagu kõik aiaomanikud teavad, ei ole päris hooldusvaba aeda olemas. Küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt ja pakub sellevõrra rohkem rõõmu selle ilu nautida. Vaatame lähemalt, millised on võimalikult hooldusvaba aia rajamise ja hooldamise põhitõed.

Püsiumbrohuvabad peenrad

Vähe hoolt nõudev aed algab juba selle rajamisfaasis. Püsiumbrohtudest vabade peenarde rajamine võib esialgu tunduda väga töö- ja ajamahukas protsess, aga see vaev tasub ennast ära. Hiljem saad piirduda ainult üksikute üheaastaste umbrohtude rohimisega, mille eemaldamine peenralt käib kordades kiiremini, kui naadi-, võilille- või ohakajuurte välja juurimine. Laialtlevinud praktika, kus püsiumbrohtudel kakutakse pealt vaid pealseid ja juured jäävad maasse, ei taga mingil viisil nö. hooldusvaba või vähe hoolt vajavat aeda.

Peenraala ja kasvuhoone planeerimine
Peenraala ja kasvuhoone planeerimine

Taimevalik ja istutamine

Vali taimed, mis sobivad aia mulla- ja valgustingimustega. Nii ei pea kidurate taimede eest lisahoolt kandma ja väldid ka rahalist kahju, mis võib vale valiku korral juhtuda. Mõtle ka selle peale, kes külvavad end ise seemnest, kes levivad hoopis maa alt risoomidega, kes vajavad talveks lisakatet. Kui eesmärgiks on aias võimalikult vähe tööd teha, siis tasub valida aeglase kasvu ja tagasihoidliku seemneleviga liigid, kes Eesti tingimustes saavad igal aastaajal hakkama.

Istuta taimed peenrale nii, et püsikute vahele ei jääks vaba mullapinda, kus saaksid umbrohud kasvama hakata. Püsililled peaksid hiljemalt paari aasta jooksul omavahel kokku kasvama. Kui taimed katavad oma lehtedega mullapinna ära, siis jääb umbrohuseemnetele idanemiseks ja kasvamiseks vähe valgust ning niiskust.

Järjepidev hooldus

Vähest hoolt vajav ala nõuab siiski järjepidevat korrastamist. Ainult kevadel ja sügisel istutusalade hooldamisega piirduda ei saa. Küll aga võtab hooldusvaba aia hooldamine vähem aega, kui aias, kus ei ole neid põhimõtteid järgitud.

Hooldatud peenrakooslus
Hooldatud peenrakooslus


Hooldust aitab vähendada erinevate multšide kasutamine, kusjuures teadma peaks ka seda, millist multši millise istutusala peal kasutada.

Töövõtted ja tööriistad

Õiged töövõtted aitavad sul kiiremini aeda hooldada ja väldivad valedest liigutustest või tööasendist tulenevaid võimalikke vigastusi või lihasvalu. Võid avastada, et paljusid töid saab teha teisiti, kui oled seni harjunud tegema.

Tänapäeval leidub väga palju erinevaid tööriistu, mis aia hooldamise lihtsamaks teevad. Lisaks töö lihtsustamisele säästavad need tihtipeale ka tervist. Näiteks pika varrega kobestiga saad töö kiiremini tehtud ja see säästab ka sinu selga. Kvaliteetsetesse tööriistadesse tasub investeerida. Üldjuhul peavad need ka kauem vastu ja aitavad seega säästa veelgi enam raha ja aega, mis kuluks odavamate alternatiivide ostmisele.

Kui aed on suur, siis tasub mõelda ka erinevate tehnoloogiliste lahenduste peale. Kastmissüsteem ja robotniiduk aitavad suures aias palju aega kokku hoida. Nii ei muutu aiatöö tüütuks kohustuseks ja ka kiiremal ajal saavad kõik toimetused tehtud.

Õige ajastus

Vähest hooldust nõudvas aias tasub samuti aiatöid planeerida ja need õigel ajal ära teha. Näiteks pärast vihma on parim aeg kobestada ja rohida, sest siis on maa pehme ja saab umbrohud kergesti kätte.  Samas pead jälgima, et niiskele pinnale välja rohitud umbrohutaimed uuesti kasvama ei läheks.

Kui sul on mõned lemmiklilled, mis levivad kergesti seemnetega, aga sa ei taha nende õieilust loobuda, siis tasub osad äraõitsenud õied enne seemnete valmimist ära lõigata. Nii väldid olukorda, kus pead neid hiljem hoopis rohima hakkama.

Teadlik lähenemine

Hooldusvaba aia põhimõtete rakendamist alusta väikesest alast! Ka väikese istutusala korras hoidmisel saab enda aega ja tervist säästa. Loe ja uuri erinevate rajamis- ja töövõtete kohta näiteks Palusalu Aia Facebooki lehelt ja tee enda elu lihtsamaks, et saaksid rohkem oma aeda nautida!
Loe hooldusvaba aia rajamise kohta lisaks ka siit

10 võimalust, kuidas aias töötamisel aega kokku hoida

Soovid endale  ilusat aeda, aga pole võimalik väga palju aia hooldamisele aega pühendada? Siin mõned soovitused, mis aitavad aiatöid kiirendada. Eriti kasulik lugemine neile, kes alles alustavad aia planeerimise või rajamisega.

  1. Vali enda aeda taimed, mis ei vaja kasvuperioodil kastmist või väetamist. Uuri enne ostmist taimede kasvutingimusi ja lisahoolduse vajadusi.
  2. Raja oma peenrad umbrohuvabalt. Algne vaev ja ajakulu tasub hiljem ära, sest umbrohuvaba peenra hooldus võtab väga vähe aega.
  3. Planeeri taimed peenrale sobivate vahedega, et nad kasvaksid omavahel kokku ja ei jätaks umbrohtudele kasvuruumi.
  4. Kasuta aeglasekasvulisi hekitaimi, siis püsib hekk kauem ilus ja ei vaja tihedat pügamist.
  5. Kasuta tehnoloogilisi lahendusi nagu erinevad kastmissüsteemid, robotniidukid. Nii saad ise samal ajal aias muid töid teha või aia ilu nautida.
  6. Kasuta õigeid tööriistu. Tänapäeval leidub palju tööriistu, mis lihtsustavad aiatöid ja säästavad seejuures ka tervist. Tasuta nimekirja kasulikest ja vajalikest aiatööriistadest saad oma e-posti aadressile tellida siit
  7. Sea endale kindel eesmärk, mida tahad aias korda seada või saavutada. Konkreetne eesmärk aitab selle suunas kiiremini liikuda. Juhuslik hooldamine eri aia osades ei anna erilist efekti. Kui teed ühe aia osa korda, siis on muutus märgatavam ja see annab motivatsiooni edasi teha.
  8. Kasuta ekspertide abi. Kui ei tea, kuidas täpselt mingit asja teha, siis tasub küsida kellegi käest, kes on seda juba varem teinud! Nii hoiad väga palju aega kokku.
  9. Muuda aiatöö nauditavaks ja kasulikuks. Võta aiatööd kui puhkust või võimalust stressi maandada. Aias töötamine on enamasti aktiivne liikumine, nii et see asendab edukalt ka trenni. Nii ei pea sa kurvastama, kui rohimise tõttu jõusaali ei jõua.
  10. Kutsu suuremate tööde puhul keegi appi. Koos läheb peenarde kaevamine ja rohimine kiiremini ja lõbusamalt. Suuremate tööde puhul võid korraldada ka talgud, kuhu kutsud sõbrad ja tuttavad.


Tule osale ka põneval ja väga kasulikul väljakutsel: Kaunis aed 5 minutiga. Seal õpid, kuidas vähese ajaga oma aeda korras hoida. Väljakutse leiad siit


A: Maria Palusalu Dipl.-Ing, Palusalu Aiad OÜ

Contact
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google