Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

2020-07-15
Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Ingliskeelsest keeleruumist tulnud mõiste low-maintenance garden tähendab eesti keeles pigem „vähest hoolt nõudvat aeda“, kuid aiahuviliste seas on hooldusvaba aia mõiste kiiresti liikvele läinud. Kes ei tahaks ilusat aeda, kus tööd tegema ei pea? Nagu kõik aiaomanikud teavad, ei ole päris hooldusvaba aeda olemas. Küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt ja pakub sellevõrra rohkem rõõmu selle ilu nautida. Vaatame lähemalt, millised on võimalikult hooldusvaba aia rajamise ja hooldamise põhitõed.

Püsiumbrohuvabad peenrad

Vähe hoolt nõudev aed algab juba selle rajamisfaasis. Püsiumbrohtudest vabade peenarde rajamine võib esialgu tunduda väga töö- ja ajamahukas protsess, aga see vaev tasub ennast ära. Hiljem saad piirduda ainult üksikute üheaastaste umbrohtude rohimisega, mille eemaldamine peenralt käib kordades kiiremini, kui naadi-, võilille- või ohakajuurte välja juurimine. Laialtlevinud praktika, kus püsiumbrohtudel kakutakse pealt vaid pealseid ja juured jäävad maasse, ei taga mingil viisil nö. hooldusvaba või vähe hoolt vajavat aeda.

Peenraala ja kasvuhoone planeerimine
Peenraala ja kasvuhoone planeerimine

Taimevalik ja istutamine

Vali taimed, mis sobivad aia mulla- ja valgustingimustega. Nii ei pea kidurate taimede eest lisahoolt kandma ja väldid ka rahalist kahju, mis võib vale valiku korral juhtuda. Mõtle ka selle peale, kes külvavad end ise seemnest, kes levivad hoopis maa alt risoomidega, kes vajavad talveks lisakatet. Kui eesmärgiks on aias võimalikult vähe tööd teha, siis tasub valida aeglase kasvu ja tagasihoidliku seemneleviga liigid, kes Eesti tingimustes saavad igal aastaajal hakkama.

Istuta taimed peenrale nii, et püsikute vahele ei jääks vaba mullapinda, kus saaksid umbrohud kasvama hakata. Püsililled peaksid hiljemalt paari aasta jooksul omavahel kokku kasvama. Kui taimed katavad oma lehtedega mullapinna ära, siis jääb umbrohuseemnetele idanemiseks ja kasvamiseks vähe valgust ning niiskust.

Järjepidev hooldus

Vähest hoolt vajav ala nõuab siiski järjepidevat korrastamist. Ainult kevadel ja sügisel istutusalade hooldamisega piirduda ei saa. Küll aga võtab hooldusvaba aia hooldamine vähem aega, kui aias, kus ei ole neid põhimõtteid järgitud.

Hooldatud peenrakooslus
Hooldatud peenrakooslus


Hooldust aitab vähendada erinevate multšide kasutamine, kusjuures teadma peaks ka seda, millist multši millise istutusala peal kasutada.

Töövõtted ja tööriistad

Õiged töövõtted aitavad sul kiiremini aeda hooldada ja väldivad valedest liigutustest või tööasendist tulenevaid võimalikke vigastusi või lihasvalu. Võid avastada, et paljusid töid saab teha teisiti, kui oled seni harjunud tegema.

Tänapäeval leidub väga palju erinevaid tööriistu, mis aia hooldamise lihtsamaks teevad. Lisaks töö lihtsustamisele säästavad need tihtipeale ka tervist. Näiteks pika varrega kobestiga saad töö kiiremini tehtud ja see säästab ka sinu selga. Kvaliteetsetesse tööriistadesse tasub investeerida. Üldjuhul peavad need ka kauem vastu ja aitavad seega säästa veelgi enam raha ja aega, mis kuluks odavamate alternatiivide ostmisele.

Kui aed on suur, siis tasub mõelda ka erinevate tehnoloogiliste lahenduste peale. Kastmissüsteem ja robotniiduk aitavad suures aias palju aega kokku hoida. Nii ei muutu aiatöö tüütuks kohustuseks ja ka kiiremal ajal saavad kõik toimetused tehtud.

Õige ajastus

Vähest hooldust nõudvas aias tasub samuti aiatöid planeerida ja need õigel ajal ära teha. Näiteks pärast vihma on parim aeg kobestada ja rohida, sest siis on maa pehme ja saab umbrohud kergesti kätte.  Samas pead jälgima, et niiskele pinnale välja rohitud umbrohutaimed uuesti kasvama ei läheks.

Kui sul on mõned lemmiklilled, mis levivad kergesti seemnetega, aga sa ei taha nende õieilust loobuda, siis tasub osad äraõitsenud õied enne seemnete valmimist ära lõigata. Nii väldid olukorda, kus pead neid hiljem hoopis rohima hakkama.

Teadlik lähenemine

Hooldusvaba aia põhimõtete rakendamist alusta väikesest alast! Ka väikese istutusala korras hoidmisel saab enda aega ja tervist säästa. Loe ja uuri erinevate rajamis- ja töövõtete kohta näiteks Palusalu Aia Facebooki lehelt ja tee enda elu lihtsamaks, et saaksid rohkem oma aeda nautida!
Loe hooldusvaba aia rajamise kohta lisaks ka siit

10 võimalust, kuidas aias töötamisel aega kokku hoida

Soovid endale  ilusat aeda, aga pole võimalik väga palju aia hooldamisele aega pühendada? Siin mõned soovitused, mis aitavad aiatöid kiirendada. Eriti kasulik lugemine neile, kes alles alustavad aia planeerimise või rajamisega.

  1. Vali enda aeda taimed, mis ei vaja kasvuperioodil kastmist või väetamist. Uuri enne ostmist taimede kasvutingimusi ja lisahoolduse vajadusi.
  2. Raja oma peenrad umbrohuvabalt. Algne vaev ja ajakulu tasub hiljem ära, sest umbrohuvaba peenra hooldus võtab väga vähe aega.
  3. Planeeri taimed peenrale sobivate vahedega, et nad kasvaksid omavahel kokku ja ei jätaks umbrohtudele kasvuruumi.
  4. Kasuta aeglasekasvulisi hekitaimi, siis püsib hekk kauem ilus ja ei vaja tihedat pügamist.
  5. Kasuta tehnoloogilisi lahendusi nagu erinevad kastmissüsteemid, robotniidukid. Nii saad ise samal ajal aias muid töid teha või aia ilu nautida.
  6. Kasuta õigeid tööriistu. Tänapäeval leidub palju tööriistu, mis lihtsustavad aiatöid ja säästavad seejuures ka tervist. Tasuta nimekirja kasulikest ja vajalikest aiatööriistadest saad oma e-posti aadressile tellida siit
  7. Sea endale kindel eesmärk, mida tahad aias korda seada või saavutada. Konkreetne eesmärk aitab selle suunas kiiremini liikuda. Juhuslik hooldamine eri aia osades ei anna erilist efekti. Kui teed ühe aia osa korda, siis on muutus märgatavam ja see annab motivatsiooni edasi teha.
  8. Kasuta ekspertide abi. Kui ei tea, kuidas täpselt mingit asja teha, siis tasub küsida kellegi käest, kes on seda juba varem teinud! Nii hoiad väga palju aega kokku.
  9. Muuda aiatöö nauditavaks ja kasulikuks. Võta aiatööd kui puhkust või võimalust stressi maandada. Aias töötamine on enamasti aktiivne liikumine, nii et see asendab edukalt ka trenni. Nii ei pea sa kurvastama, kui rohimise tõttu jõusaali ei jõua.
  10. Kutsu suuremate tööde puhul keegi appi. Koos läheb peenarde kaevamine ja rohimine kiiremini ja lõbusamalt. Suuremate tööde puhul võid korraldada ka talgud, kuhu kutsud sõbrad ja tuttavad.


Tule osale ka põneval ja väga kasulikul väljakutsel: Kaunis aed 5 minutiga. Seal õpid, kuidas vähese ajaga oma aeda korras hoida. Väljakutse leiad siit


A: Maria Palusalu Dipl.-Ing, Palusalu Aiad OÜ

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida?

Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas teha plaan aiakujunduseks ise või tellida spetsialistilt.

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu tüüpaiast pilgupüüdja

Uute ridaelamute ja paarismajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid. Sellist lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega.

Taimede valimisel on oluline suurus ja juurte olukord

Taimede internetist ostmisel peab üsna ettevaatlik olema, sest nii ei saa kunagi kindel olla, kas taim ikka vastab lubatud kirjeldusele.

Ilus koduaed on maja pikendus - kasutage selle võimalusi

Kui juba krunt osta, võiks läbi mõelda aiaplaani, see on ju elukeskkonna laiendus. Aed võimaldab teha neid asju, mida me tavaliselt soojamaa puhkuselt ootame.

Multš on asendamatu abimees umbrohu tõrjes

Multšimine ei ole mitte üksnes tõhus umbrohu tõrjumise ja taimede loodusliku väetamise viis, vaid ka maa harimise ja kompostimise aeglasem moodu­s.

Lumekoristustööd: Lumelabidas, -sahk või -puhur?

Värsket lund on kõige parem lükata lumelükkajaga – pikk vars ja sahakujuline labidaosa aitab värskelt sadanud lume võimalikult kaugele lükata.

Talveaed või klaasitud terrass – vajalik mugavuslahendus meie kliimas!

Climaluxi premium-klassi varikatuse ja terrassi klaasseinte lahendused on väga vastupidavad ja kulumiskindlad. Isekandev süsteem. Peaaegu eluaegne garantii!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Kuhu sobib akuga muruniiduk ja kuhu mitte?

Lõikelaiuse vaatamine on akuga muruniiduki valimisel oluline kaalutlus, kuna selle suurus sõltub sellest, kui hästi see teie aiaga töötab.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Väikese aia plaan! Heki ette koosluse rajamine - heki õige kõrguse ja taimede valimine jpm.

Fiskarsi uued istutustööriistad säästavad seljavalust

Xact ergonoomilist lillesibulate istutit kasutatakse püstiasendis, mis tähendab, et see hoiab selja- ja põlvevalu aednikust eemal.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, juubeliks või surfiranda?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Erinevad võimalused veemõnude nautimiseks aias

Milline aiabassein osta? Neid on erinevaid - täispuhutavad basseinid, täispuhutava äärega basseinid, karkassiga basseinid.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

LAE ALLA püsilillepeenra näidisplaan!

Uus. Põhjalik õpetus. Püsilillepeenar. LAE ALLA istutusplaan ja taimede nimekiri koos kogustega. Modernse aia kujundamine.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas saada muru samblavabaks?

Sambla tõrjeks tuleb likvideerida tema tekkepõhjused. Ainult väljakraapimine sambla levikut ei piira. Kui põhjust ei likvideerita, ilmub sammal kohe tagasi.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv käimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv kuivkäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine - Eestis ei tunta tüüpe ja kasutusvõimalusi eriti hästi!

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Aia- ja terrassimööbli hooldamise ABC

Kuidas hooldata välimööblit vastavalt materjalile? Puidust, metallist, tiikpuust, plastikust ja pehme mööbel.

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Mida kõike maitsvat saab valmistada tandoori ahjus?

Tandoori ahjud toovad toidulauale indiapärased maitsed, mida siiani võis kohata vaid spetsiaalsetes restoranides. RETSEPTID - naan, iidne pitsa, tandoori kana...

Nõuandeid seemnete külvamiseks

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaare moodulparketil on palju plusse - väga vastupidav, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, ülilihtne paigaldus, mõistlik hind.

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Püsilillepeenra näidisplaan: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Täpne GPS mõõdistamine on oluline nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasub panna Siberi lehisest terrassilauad.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, laudade vahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Taimeseina moodulid loovad hea võimalus hakata rõduaednikuks

Taimeseina moodulitest saab ehitada nii kõrge ja laia taimeseina kui parasjagu soovi on. 1 m2 suurusele alale mahub 36 taime.

Rooside multšimine - alusta enne püsivate külmade saabumist!

Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut.

Sügis on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kõige vastupidavam.

Varjutaimede rikkalik maailm

Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.

Looduskivide paigaldamise õpetus

Looduskivide paigaldus. Õpetus isetegijale.

Hillar Nassar soovitab koduaeda madalkirsipuu kasvama panna

Madalkirsipuud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise, peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust.

Nõuanded puude ja põõsaste istutamiseks

Valida aias istikule sobivat kohta jälgi päikese liikumist. Vali koht kuhu päike peale paistab.

Kuidas muru talvekahjusid likvideerida ja sammalt tõrjuda?

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks.

Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Tee ise: keemiavabad väetised koduste vahenditega

Parim valik keskkonnale, tervisele, rahakotile ja taimedele on isevalmistatud orgaaniline väetis.

Meie kliimas ideaalsed - puitplastkomposiidist terrassiplaadid

Et terrassi või rõdupindu huvitavaks ja hooldusvabaks muuta, võib mõelda Onewood puitplastkomposiitmaterjalist moodulpõranda peale.

Hekk paneb aia piiri paika: heki planeerimine ja istutamine

Kuidas aru saada, kas heki istutamine on vajalik? Milline hekk istutada?

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad välja.

Aia ja muru kaastmine: millega ja kuidas seda teha?

Käsitsi kastmiseks on vaja voolikut, liitmikke ning kastmispüstolit. Voolikuvalikul tuleb arvestada lisaks voolikukvaliteedile ka vooliku läbimõõduga.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube