Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Hooldatud ukselukk annab turvatunde ja uksesulgur lisamugavuse!

2020-10-27
Hooldatud ukselukk annab turvatunde ja uksesulgur lisamugavuse!

Isegi siis, kui sinu kodu lukustus vastab kaasaja nõuetele, vajavad ukselukud regulaarset hooldust ja kontrolli. Hea on seda teha just enne talvekülmade saabumist. Vaata, kas uks käib tõrgeteta ja lukk lukustub lihtsalt.

Kui pead ukse sulgemiseks õlaga vastu ust suruma või lausa jõuga ust kinni lükkama, siis on see märk kiivas, valesti valitud või paigaldatud uksetihenditest või ilmastikutingimuste käes deformeerunud uksest. Sellist ust on keerukas avada-sulgeda lastel ja eakatel ning uks-lukk võivad peale sellist kulutamist lakata töötamast ega anna kodule mingit kaitset.

Vajadusel reguleeri uksehingesid või remondi uks. Tõsisema vea korral kutsu appi väljaõppinud lukumeister või remondimees - hooldustööks kulutatud eurod säästavad sind hiljem suurematest muredest. Määri lukukeelele lukuõli ja kontrolli, et lukukeel liiguks uksepiidas asuvasse vasturauda ilma selle vastu „saagimata“ ehk takistuseta.

Veendu, et ukselingi kruvid oleksid korralikult kinni keeratud, vajadusel pinguta need.

Võtmekanal peab olema puhas ja võtme sisestamine võtmepesasse peab toimuma sujuvalt. Lase võtmekanalisse suruõhku – nii saad sinna sattunud liiva või lehepuru eemaldatud.

Lukkude tõrgeteta töötamine tõstab oluliselt koduturvalisust ja annab lukkudele pika eluea.

Lisamugavus ja turvalisus uksesulguri abil

Lisaks turvalisele ukselukule tasub oma kodumaja välisuks varustada ka uksesulguriga. Uksesulguri põhiliseks ülesandeks on sulgeda uks sujuvalt ja kindlalt. Oluline on see just talveperioodil, sest kes meist siis sooviks kallist kodusoojust õue lasta? Samuti kaitseb sulgur ust kõva tuulega lahtipaiskumise eest - nii jääb terveks uks, välisfassaad, ukse hinged ja lukud.

Uksesulgur annab kindla sulgumise ka juhul, kui  uksel on näiteks automaatselt tagalukustuv lukk – koduuksest väljudes tõmbab uksesulgur ukse kindlalt kinni ja lukk lukustab ukse. Pole vaja tagasi pöörduda veendumaks, et kas välisuks ikka kinni ja lukku sai.

Töötavad igas olukorras

Selleks, et valida uksele õige sulgur on vaja teada ukse kaalu ja ukselehe laiust – erineva kaalu ja mõõduga uksele on olemas erinevad sulgurid. Suuremale ning raskemale uksele on olemas tugevama sulgemisjõuga ja väiksemale ning kergemale uksele nõrgema sulgemisjõuga sulgur. Olenevalt sulgurist on võimalik reguleerida ka selle sulgumiskiirust. Selleks on sulguri korpuses olev eraldiseisev reguleerimisventiil – nii saab ise sulgurit reguleerida vastavalt kasutusvajadusele.

ABLOY uksesulgurid töötavad väga laias temperatuurivahemikus. Aastaaegade vaheldumisel pole vaja sulgureid reguleerida, kuna nende sees olev hüdroõli on temperatuuride suhtes inertne ja töötab sama hästi nii kuumas kui külmas. Suvel taluvad välistingimustes soojakraade kuni +45°C ning talvel kuni -35°C talvepakast.

Abloy uksesulgur
Abloy uksesulgur

Uksesulgurite erinevad omadused

Sulgumisaeglustiga varustatud sulgur tasub valida juhul, kus uksest väljutakse näiteks lapsekäruga või on majas liikumispuudega inimene - sel juhul ei hakka uks sulguma kohe peale avamist, vaid ootab teatud viivitusaja. Kõigepealt avad ukse, siis väljud näiteks lapsekäruga ja uks sulgub hetke pärast ise. Nii ei jää te rattaga ukse vahele ega pea uksest väljumisel kiirustama.

Veendu, et soetatud uksesulguri korpus on valmistatud valualumiiniumist, see annab sulgurile kulumiskindluse ja pika eluea. Selle kohta võid infot küsida lukupoe müüjalt.

Abihoone lukustamiseks sobib ripplukk

Kuuri lukustamiseks sobivad olenevalt kuurist ning uksest kas ripplukk või süvistatav lukukorpus ning võtmepesa. Kui kuuris on vaid moosipurgid ja paar päevinäinud mööblitükki, pole muidugi mõtet kuuriuksele osta hinnalist karastatud terasest ripplukku koos spetsiaalsete kinnitusraudadega.

Korralik lukustusvalik tuleks aga teha siis, kui kuuris on hoiul hinnalisem kraam – muruniitja, aiagrill, jalgratas ja suusad.

Oluline on ka kuuri uks, mis peaks olema üheleheline ja tugeva raamiga, et lukku oleks võimalik ukselehe sisse või ukse pinnale kinnitada. Puulaudisest valmistatud kuuri seintest ja uksest on võimalik lihtsate vahenditega (näiteks tavalise saega) läbi minna ning paraku ei paku see kuuris olevale varale mingit kaitset. Kuurid on tavaliselt välistingimustes ja seega igapäevases kokkupuutes erinevate ilmastikuoludega (vesi, lumi, liiv. tolm).

Kuuriuksele tasub paigaldada vastupidav ilmastikukindel ripplukk, mis toimib tõrgeteta nii käredas pakases, kui ka vihmasajus.

SWP (Super Weather proof) ripplukule on kinnitatud spetsiaalne hermeetiline kaitsekork – sealt ei pääse luku sisemusse vett ega mustust. Lukult saab kerge liigutusega korgi eemaldada, võtmega luku avada ja hiljem sulgedes kork uuesti tagasi keerata. Kork on kinnitatud väikese traatvibuga luku külge, nii et maha kukkumist pelgama ei pea.

Super Weather Proof (SWP) tabalukkude tootevalik vastab IP68 spetsifikatsioonidele ja talub ka kõige karmimaid olusid nagu soolane merevesi või peen kõrbetolm.
Super Weather Proof (SWP) tabalukkude tootevalik vastab IP68 spetsifikatsioonidele ja talub ka kõige karmimaid olusid nagu soolane merevesi või peen kõrbetolm.


Lisaks on rippluku sangadele lisatud spetsiaalsed kummitihendid, mis takistavad rippluku sisemusse vee sattumise. Lisamugavuseks on rippluku juures see, et võtme saab lukust eemaldada alles siis, kui lukk on lukku keeratud - avatud asendis pole lukust võtit eemaldada võimalik. Nii ei unune kuuriuks kogemata lukust lahti. Kui tuppa jõudes märkad võtme puudumist, siis on see selge märk lahtiununenud kuuri lukust ja uksest.

Nii nagu igas lukustuses on oluline lukustatav koht, on ripplukuga lukustamisel oluline kuhu lukk kinnitub ehk kinnitusaasad. Suuremale ja vastupidavamale lukule paigalda kuuriuksele toekamad kinnitusrauad, väiksemale lukule sobivad väiksemad kinnitusaasad. Kinnitusrauad vali kindlasti sellised, mida kinnitatakse uksele seestpoolt, ehk mida ei saa väljast mutrivõtmega lahti keerata. Korralikud kinnitusrauad ja tugev, karastatud terasest ripplukk on vastupidavad ning kaitsevad sinu vara kaua.

Luku hoolduse ja ABLOY toodete kohta saab lisainformatsiooni edasimüüjatelt

A: G. Toomesoo, ASSA ABLOY BALTIC AS
Hooldatud ukselukk annab turvatunde ja uksesulgur lisamugavuse!

 

 

Ukseluku vahetamine ja valimine: Mida silmas pidada?

Kui tänane on kodu ukselukk korras ja soov on tõsta kodu turvalisust, tasub kaaluda turvaluku paigaldamist või uue ostmisel kaaluda võtmekaardiga lukustust.

Nutikodu lahendusele mõtle juba maja projekteerimise algjärgus

Nutikodu lahendused ei ole kellelegi enam suur uudis. Natuke selgitamist vajab veel vaid see, kuidas ja kui palju saab kodus asju automatiseerida ja kaugjuhtida.

Targa maja lahendused liidavad hoone erinevad süsteemid ühtseks tervikuks

Nutikodu lahenduse juures saab peaaegu kõiki koduseid seadmed (küte, valgus, valve, pesumasin, küpsetusahi, kardinad) panna ennast ise juhtima.

Kas valida mehaaniline või elektrooniline ukselukk?

Digitaalne ukselukk on mugav ja turvaline lahendus, saab juhtida ka mobiili APP-ist. Mehhaanilise lukustussüsteemi turvalisust tõstab võtmekoodiga võtmekaart!

Peidetud raamiga seinasisene lükanduks Ermetika. UUS!

Peidetud raamiga seinasisesel lükanduksel pole näha ei lenge ega ka liiste, ainult seinaga samas viimistluses vormistatud ava.

Talveaed või klaasitud terrass – vajalik mugavuslahendus meie kliimas!

Climaluxi premium-klassi varikatuse ja terrassi klaasseinte lahendused on väga vastupidavad ja kulumiskindlad. Isekandev süsteem. Peaaegu eluaegne garantii!

Tank 100 liuguksed - eriti kitsa ja kerge raamiga lahendus

Tank 100 alumiiniumprofiiliga liuguksed on kitsa 4 mm raami ja puidust sisuga.

EASY aknapalede lahendusega ei tundu akende vahetus enam tülikas

Akende vahetus võib tundub tülikas, sest nõuab lisaks akende vahetusele ka aknapalede uuendamist jms. Haapsalu uksetehasel on lahendus - puidust aknapalede süsteem.

Puidust aknad: kellele ja miks?

Puit- või puitalumiiniumaken sobib igat tüübi hoonele. Lai profiilide, värvi- ja viimistluste valik. Energiasäästlik. Klarvindueri puitakna UV väärtuseks on kuni 0,7.

Hörmann välisuksed - atraktiivne hinna kvaliteedi suhe

Ilusa välimusega välisuksed. Kompromissitu kvaliteet. 5-aastase garantii. Tutvu kataloogis.

Garaažiukse valimine - mida jälgida?

Garaažiukse ostmisel tuleb tähelepanu pöörata kümnetele näiliselt tühistele pisiasjadele, mis pikemas perspektiivis väga olulisteks osutuvad.

Kuidas muuta avar eramu mugavaks peret toetavaks koduks?

Kodu kujundamine on inimese jaoks üks olulisemaid ülesandeid elus. Täiuslik tulemus sünnib pererahva ja sisekujundaja vahelisest usalduslikust koostööst.

ACTIVE pinnakattega ukselingid takistavad 99% bakterite levikut

Välja on töötatud innovaatiline hõbedaosakesi sisaldav antimikroobne värv, millega on kaetud ABLOY ACTIVE ukselingid, käepidemed ja võtmepesad.

Büroo kergvaheseinte süsteem EXCEL REYEM

Mendali OÜ valikust leiab töökohtade kiire ja efektiivse lahenduse, teisaldatava seinasüsteemi Excel Reyem tootegrupi näol.

Pisidetailideni läbimõeldud modernne interjöör ja õueruum

Selle eravilla arhitektuurse ja sisekujunduslahenduste autor on tuntud arhitekt Bob Manders.

Õlilakk sobib puitpõrandate, puituste ja puitmööbli viimistluseks

Õlilakk sobib nii väärispuidust pindade (tamm, mahagon) kui heledate pehmete puiduliikide (mänd, kuusk, kask) viimistlemiseks.

Akende ja välisukse valimine

Aknad ja uksed moodustavad olulise osa hoone eelarvest. Riskid on väga suured – kõige odavama pakkumise valimine ei pruugi kõige soodsamat lõpptulemust anda.

Seinasisene lükanduks võimaldab ruumi paremini kasutada

Seinasisene lükanduks pakub võimalust kasutada ruumi paremini kitsastes tingimustes, näiteks vannitubade ja WC-de ustena.

Putukavõrk, mis sobib paljude akendega

Haapsalu Uksetehases valmistatavad võrgud sobivad pea kõigile sissepoole avatavatele üheraamilistele akendele.

Skandinaavialikult helge korter

Selle skandinaavialikult helge ja valge korteri Oslo kesklinnas on kujundanud sisearhitektid Mariann Paulsen ja Kristine Nilsen.

Millised aknad on hea valik meie kliimasse?

Akende ja uste tootmine on aastatega teinud läbi palju arenguid nii materjalide kui ka tehnoloogia puhul.

Garderoobituba väikeses korteris

Ideaalis tuleks garderoobi, suure kapi või panipaiga peale mõelda juba maja projekteerimise algjärgus.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube