Kuidas saada muru samblavabaks?

Algselt võib sammal teie kodu aias olla dekoratiivseks mulla katteks, kuid ajapikku saab sellest häiriv umbrohi. Mõnele majaomanikule sammal koduaias meeldib, kuid teine peab sellega aastast aastasse võitlust.
Milline aga oleks kuldne kesktee ja kuidas õnnestuks muru võimalikult väikese vaevaga samblavabana hoida?
Appi tuleb kindlasti aia hooldus ja pidev samblatõrje. Niipea, kui hooldustöödesse tuleb pikem paus sisse, võtab sammal sellest kõik ja vohab täiel rinnal edasi. Pidev hooldustöö tagab teie aia puhtuse ja hoiab sammalt vaos.
Muru sammaldumise põhjused
Sammal hakkab teie aias levima siis, kui kasvutingimused muru jaoks on muutunud ebasobivaks. Näiteks kui muld on ülemäära tihe, niiske või happeline. Samuti kui muru pole pikka aega väetatud.
Muru vajab soodsaks kasvuks päikesepaistelist või poolvarjulist kasvukohta. Hoonete põhjapoolsel küljel, ning muudes varjulistes paikades muru väga kasvada ei taha. Sellistesse paikadesse võite istutada näiteks erinevaid taimi või lasta vähesel samblal kasvata.
Sammaldumine tekib ka siis, kui niidate niidukiga muru liialt madalalt. Pidev alla 4 cm niitmine kurnab ja lõhub muru taimi, mis on just soodsaks võimaluseks samblal pealetungiks.
Suureks probleemiks on ka niidese jätmine murule. Rohulõikmete lagunemisel tekivad küll taimedele vajalikud toitained, kuid esmalt on vaja lagundamiseks lämmastikku. Lagunemata rohi tekitab mulla pinnale kihi, mis takistab vee ja toitainete jõudmist sügavamale maasse.
Seetõttu muutub muru taimede juurestik pinnapealseks ning tallamiskindlus väheneb ja taim muutub külma- ja põua tundlikuks. Kõrreliste kasv ja võrsumine on häiritud. Tekivad tühimikud, mille hõivab sammal.
Kõige parem aeg sambla eemaldamiseks
Parim aeg samblast vabanemiseks on kevad- ja sügiskuud. Kevadel sambla eemaldamine aitab muru kasvu perioodiks ette valmistada, muutes selle suveks vastupidavamaks. Sügisel on sambla eemaldus samuti efektiivne, kuna külmematel kuudel sammal kasvada ei saa ehk saate eeltöö juba sügisel ära teha, ning siis kevadet ootama jääda.
Kuidas tüütust samblast lahti saada?
Sambla tõrjeks tuleb likvideerida tema tekkepõhjused. Ainult väljakraapimine sambla levikut ei piira. Kui põhjust ei likvideerita, ilmub sammal kohe tagasi.
Aiatööriistad
Sammaldumise vältimiseks tuleks esmalt mitu korda suve jooksul mulda õhutada. Kasutada võib selleks mis tahes aiatööriista, mille abil on murusse võimalik teha väiksemaid auke. Pärast aukude tegemist tuleks nendesse panna liiva-turba segu, mille abil saavad muru taime juured hapnikku juurde. Kaup24.ee veebipoes leiate suure valiku aiatehnikat, millega oma muru korras hoida!
Kodused vahendid
Koduste vahenditega saab väga kergelt samblast lahti, kui olete järjepidevad ja teete kõige õigesti. Traditsiooniliste sammalde kõrvaldamise viiside hulka kuulub näiteks lubja lisamine mulda - see muudab mulla vähem happeliseks.
Kõige lihtsam ja efektiivsem meetod on kasutada nõudepesuseepi. Pihustage seebi ja vee lahust murule ning juba paari päeva pärast näete, kuidas sammal taanduma hakkab.
Tugevamad vahendid
Üks viisides, kuidas samblast lahti saada oleks kindlasti ka tugev keemia. Poodides on müügil väga mitmeid erinevaid tooteid, mis on spetsiaalselt mõeldud sambla eemaldamiseks. Kindlasti enne toote kasutamist lugege infolehte ja kasutage spetsiaalset ning vastupidavat kaitseriietust ja kindaid, kuna tegemist on väga tugevate kemikaalidega.
Niiduk
Kui olete sambla mullast välja saanud, saate olemasoleva sambla eemaldada muruniidukile paigaldatud reha või eraldava teraga. Reguleerige niiduki kõrgust, nii et painduvad tera piid puudutaksid sammalt. Kindlasti ei saa te ühe korraga kogu sammalt eemaldatud, kuid on oluline, et enamus lahtisest samblast oleks murult eemaldatud.
Sambla ennetamine
Sambla ennetamine on lihtne ning hoiab ära teie jaoks suurema töö, mis võib samblaga hiljem kaasneda. Jagame peamist nippi, mis aitavad teie koduaeda korras ja samblavabaks teha.
1. Laske päike koduaeda
Mida rohkem saab muru päikest, seda lihtsamini saate te samblast lahti. Mis tahes ehitist te oma aeda ehitama hakkate, tuleks kõigepealt jälgida, kuidas päike teie aias ringi liigub ja kavandada ehitis aia serva, kus see võimalikult vähe muru päikese eest varjaks.
2. Ärge kastke liialt muru
Varakevadel ja sügisel, kui sammal hoogsalt kasvama hakkab, ei maksa muru kuigi palju kasta. Aias, mis on niiskem, kui teised, tasub sageli muru veidike kobestada ja teha pinnasesse sooni, et liigne vesi neid mööda minema juhtida. Näiteks, kui te kasutate muru kastmiseks vihmutit, siis teha seda pigem õhtul või pilvise ilmaga. Päikeselisel päeval aeda kastes aurustub enamik veest päeva jooksul.
3. Riisu ja õhuta
Enne riisumist tasub kasutada aias samblaeemaldiga muruväetist. Tulemus ilmub juba paari päevaga, kui sammal muutub pruuniks ning seda on mugav välja riisuda. Riisumiseks võib kasutada tavalist reha, kuid ilmselt läheks töö hõlpsamalt spetsiaalse õhutusrehaga. Kui teie hoov on suur ja käsitsi riisuda raske, tasub muruniidukile lisada tera, mis muru niites ka sammalt välja kraabib.
4. Loo samblale ebasoodne elukeskkond
Varjulise aia teede-radade plaadivahed on samblale täiuslik kasvukoht. Sambla vohamist saab seal mõnevõrra takistada, kui täita plaadivahed igal kevadel pärast puhastamist liivaga.
Kaunis muru on iga koduõue uhkus ja aiapidaja unistus, seega alustage juba varakult selle hooldamisega.
A: Kaup24.ee