Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Orhideed pimedal ajal: kes õitseb, kes puhkab

Orhideed pimedal ajal: kes õitseb, kes puhkab

Looduse rütm on juba kord nii seatud, et taimed vajavad peale õitsemist ja viljumist ka puhkust. Selleks sobivaim on talvine pime ja jahe aeg, kui tubased tingimused ei pane taimi just teises taktis elama. Omaette elurütm on aga troopikast pärit taimedel, kes aasta läbi ühtlastes tingimustes samuti märkamatult puhkamiseks aja võtavad.
 

Kes puhkab nähtavalt, kes märkamatult

Kui kodus on ainult üks orhidee, näiteks vähenõudlik kuuking, siis tema puhkus vahetub sujuvalt kasvu- ja õitsemisperioodiga ja kõik tundub üsna lihtne. Kui aga kuukingi on juba kolm või rohkem, saad aru, et neil kõigil on oma iseloom ja kasvujõud. Üks õitseb lühemat, teine pikemat aega, üks ajab õievarre välja septembris enne sügispimedust, teine hoopis märtsis-aprillis, vastu kevadisele valgusele. Mõni kasvatab aasta või paar ainult juuri ja lehti ning üllatab siis erakordselt suurte õitega. Mõni väikseõieline õitseb peaaegu vahetpidamata, jätmata õiget aega ümberistutamiseks.

Kui taim on lõpetanud õitsemise ning ka uusi lehealgeid ei paista pungumas, siis taim tukub. Tukkuva taime lehed püsivad ilusad, kuid näiteks kuukinga õhujuured ei ole nii pikalt rohelise värske otsaga nagu kasvuhoos taimel, vaid hallid ning võivad ka pinnalt krimpsu tõmbuda. Kui juured on endiselt kõvad ja hallid, siis nad lihtsalt magavad. Hävinud juured on kas kollakaspruunid ja seest tühjad või substraadi sees tumedad ning osalt mädanenud. Vägisi taime kasvama sundida pole mõtet, küll ta ärkab, kui õige aeg on. Päris ära unustada aga teda ka ei tohi.
 
Teist liiki orhideed ei pruugi olla kuukingast otseselt nõudlikumad, ent õitsemise, kasvu ja puhkeaja vahe on enamasti pikem. Taimede vajadusi õpid tundma nende elurütmi jälgides, kuid täpsemaid juhiseid orhideeliikide ja hübriidide kasvatamiseks otsi lisaks kirjandusest. Alles katsetades saad aru, millise ilmakaare aknalaud või kastmisrütm igale taimele paremini sobib. Vahel tuleb ka tõdeda, et kodused tingimused või sinu elustiil ei sobi taimele, siis on õigem anda nad ära parematesse kätesse. Tähelepanelikkuse eest tänab taim aga õite ja terve lehestikuga!
 

Puhkeajal valmivad õied

Talve peetakse üldiselt toalillede puhkeajaks. Vähene valgus ja madalam temperatuur aeglustavad taime elutegevust, seetõttu vajavad nad ka vähem kastmist ja väetamist. Osa toataimi pärineb aga troopikast ning kasvab ka talvel edasi, vajades valgust, soojust ning toitaineid. Orhideedest tahavad stabiilseid tingimusi vanda, epidendrum, näkikäpp, masdevallia jt. Siiski võib ka nende kohta öelda, et peale õitsemist tehakse kasvus väike vaheaeg ning kui päike juba kõrgemalt käib, paneb ta taimemahlad kiiremini liikuma.

Paljud orhideed vajavad jahedamat ja kuivemat perioodi õiepungade moodustamiseks – näiteks väärisdendroobium, miltoonia, ämblikkäpp, ontsiidium, jt. Keskküttega ruumis võib selleks ajaks osutuda hoopis varasügis, mil veel ei köeta ja õhk on tunduvalt jahedam. Näiteks jõulukaktused koguvad end just siis, et detsembris õied lahti lüüa.
Talv on troopikast pärit orhideedele meie kodudes raske katsumus. Vihmametsade taimed on enamuses tundlikud kloori ja floriidide suhtes (neid sisaldavad nii kraanivesi, väetised kui ka tihti orhideede istutussegule lisatud perliit). Lastes kastmisveel aknalaual seista, aurustub vesi ja kahjulike ainete kogus vaid tõuseb. Kahju võib teha ka külm õhuvoog: piisab vaid korraks akna avamisest, et laps tuppa hüüda või tihastele aknalauale toitu panna, kui õienupud ja õied varisevad.
 

7 sammu õiteni

1. Valgusta piisavalt
Orhideesid hoia talvel võimalikult valges, oktoobrist veebruarini anna neile võimalusel lisavalgust. Aknalaual hoia taime lehed aknaklaasist pisut eemal: külm klaas võib lehti kahjustada. Juba veebruaris jälgi, et ere päike lehti ei põletaks.
 
2. Jälgi niiskust
Kasta võib kord nädalas, isegi kahe või kolme nädala jooksul – jälgi substraadi niiskust ja taime seisundit. Erinevad orhidee istutusmullad on väga erineva veehoidmisvõimega, seega tuleb taimi jälgida ja kasta siis, kui pott on muutunud kergeks, st substraat on kergelt läbi kuivanud. Liigkastmine on väga sage taime hävimise põhjus.
 
3. Kasta pehme veega
Kasuta puhast vihma- või lumesulavett, mis on orhideele sõbralikum kraaniveest. Kui lillepotis tekib substraadi pinnale valge kiht, on see märk soolade ladestumisest ja sellest, et peaksid kasutama pehmemat vett. Vesi peab olema toasoe – katsu käega, et tunduks jahedapoolne leige.
 
4. „Uputa“ lühidalt
Orhideesid kastetakse sageli "uputades" poti kuni taimekaelani vette. Talvel jälgi, et pott ei jääks liiga kauaks vette, 5-10 minutit on täiesti piisav. Taime veevajadus on liigiti erinev, kuid talvel kindlasti väiksem kui suvel. Kindlasti jälgi, et vesi ei jääks ööseks lehekaenaldesse, kasta ja pritsi pigem hommikupoole, et lehed jõuaks päeval kuivada. Lehekaenlasse jääv vesi on sagedaseim põhjus, miks nt kuukingal mõni lehti järsku kolletub ja küljest kukub.
 
5. Niisuta õhku
Keskküttes talviselt kuiva õhku on hea niisutada vähemalt taime ümber. See mõjub hästi nii inimesele kui orhideele: inimeste optimaalne õhuniiskus on 40-60 %, orhideedel alates 60%. Sea taimed mitmekesi madalale alusele, kuhu vala õhuke veekiht nii, et potid oleks sellest pisut kõrgemal. On olemas ka spetsiaalsed sisekõrgendusega ümbrispotid, mis võimaldavad jätta pisut vett potiümbrisse nii, et juured poleks otse vees. Piserda taimi hommikupoolikuti samuti pehme veega, peene toasooja udu, mitte suurte piiskadena, mis lehekaenlasse vajudes tekitaks mädanikke. Vesi jm taimele piserdatav peaks olema 2-3 kraadi toaõhust soojem, sest piserdades see jahtub ja jõuab taimeni külmemana.
 
6. Istuta tarvidusel
Vastu talve taimi ümber istutada ei soovitata. Kui aga on taim väga vilets või poest toodud taime substraat tundub ebasobiv, siis tasub seda igal juhul teha.
 
7. Lõika õitsema
Kuukinga saab puhkama sundida vana õisikuvart täiesti tagasi lõigates. Kui vars lõigata tagasi esimese varrel oleva pungani, ajab taim sageli uinunud pungast uue haru ja hakkab kiiremini õitsema, kuid suureõieliste hübriidide õied on sageli väiksemad kui enne. Uue õievarre ilmumist peab küll veidi kauem ootama, ent õisi on rikkalikumalt ja need on ilusamad – taim on jõudnud vahepeal jõudu koguda.

Kui orhidee puhkab:

•Kontrolli ja vähenda kastmist
•Hoia õhuniiskust
•Ära väeta, kuid turguta taimi merevetikaekstraktiga
•Anna piisavalt valgust
•Jälgi kahjurite ja haiguste märke
•Oota ümberistutamisega, kuni uus kasv algab
 

Kui orhidee kasvab ja õitseb:

•Kontrolli kastmisvajadust
•Hoia õhuniiskust, kuid ära piserda õisi
•Väeta vastavalt vajadusele lahja väetiselahusega (vt pakendilt)
•Anna piisavalt valgust
•Hoia taime tuuletõmbuse eest
 
Tekst: Tiina Tammet
Artikkel on ilmunud ajakirjas Kodu & Aed, 11/2011

Kastmissüsteemiga lilleriiul GroWert - kaunis ja praktiline lahendus!

Tänu sisse projekteeritud niisutussüsteemile on moodul lilleriiul suurepärane lahendus nii koju, kontorisse, kui kohvikusse.

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan.

Eksperdid valisid 2022 aasta värviks helge taevasinise tooni

2022 aasta värv Bright Skies aitab meil omaks võtta uusi ideid ja kujundada uut tulevikku. Värvitrendid 2022!

Looduskivide valimine - Eestis ei tunta tüüpe ja kasutusvõimalusi eriti hästi!

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Sisustussalong MUSTER - alati mitmekülgne ja ajatu valik!

Mustri valikust leiab tapeedid, mööbli, valgustid, vaibad, kodutekstiilid, valimiskardinad, aksessuaarid ja aiamööbli.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Nõuandeid seemnete külvamiseks

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Mida peab disainer oluliseks parema töökeskkonna loomiseks kodus?

Parimad tingimused heaks töötamiseks on võimalikult tühi töölaud, piisavalt valgust ja mugavus.

Tikkurila 2021. aasta värv on helesinine lootuse toon CUMULUS

Trendivärvide kollektsiooni toonid peegeldavad looduse ilu ja energiat ning on inspireeritud taevast, merest, päikeseloojangust ning värvikast taimeriigist.

Iittala 2021. aasta värvid on ametüst ja tumehall

Iittala 140.juubeli klaasist esemete kollektsiooni äratavad ellu maagiline ametüst ja elegantne tumehall.

Kuidas aitavad ColourFutures trendivärvid meid toetada ja tasakaalustada?

Iga värv kannab endas erinevat jõudu, mille võtame vastu alateadlikult. Oleme erinevates eluetappides, nooremas eas vajame aktiivsemat energiat kui vanemas eas.

Toataim loob kodule uue ilme

Mida tuleks tähele panne enne toalillede väljavalimist ja põhilised nipid nende hooldusel.

Ülemiste City uus rohehoone viib talendid Põhjamaa kargusest troopilisele Bali saarele

Igati rohepealinna vääriline kontseptsioon! Tähelepanu on pööratud töötajate loovust tõstvatele ruumilahendustele. „Olgu selleks sise- ja välisruumi vahelist piiri nihutav suur rõdudega siseaatrium, neljameetrine kosk või interaktiivne mets.

Kas üürikast või ühikatoast saab hubase kodu?

Kasuta helgeid ja omavahel sobivad tekstiile ja pilte. Elus taim loob hubasust ja puhastab õhku. Mängi valgusega. Panipaikadeks sobivad ka dekoratiivsed kastid.

Mida teha kasutatud klaaspurkidega?

Üks parimaid ideid suvisel ajal on teha klaaspurkidest maitseainepurgid. Täida purgid mullaga ning külva sinna tilli- või salatiseemneid.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Biolani Orhideemuld - kasvualus orhideele

Mullatootjal Biolan on koostöös Soome Orhideekasvatajate liiduga välja töötatud efektiivne lahendus orhideede kasvatamiseks - Biolani Orhideemuld-kasvualus.

Taimeseina moodulid loovad hea võimalus hakata rõduaednikuks

Taimeseina moodulitest saab ehitada nii kõrge ja laia taimeseina kui parasjagu soovi on. 1 m2 suurusele alale mahub 36 taime.

Sisekujundaja Victoria Rüütel annab nõu kodukontoris töötamiseks

Proovi leida võimalus luua ruumis visuaalne eraldatus. Keera laud nii, et oled seljaga muule “toimuvale” või leia eraldamiseks mõni riiul või voldikuks.

Taimelamp - vajalik abivahend meie kliimas

Ajal kui päevad on lühikesed ja päikesevalgust napib, on hea taimedele anda lisavalgust taimevalgustiga.

Kuidas luua koju helget vahemere stiili?

Jagame lihtsaid soovitusi, kuidas tuua koju vahemere stiili – et suvi kestaks igavesti!

Kastmissüsteemiga taimepotid

Vertikaalne miniaed ehk kastmissüsteemiga lille- ja taimepotid võimaldavad äärmiselt ruumisäästlikku ja hooldusvaba taimekasvatust.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Kas ka sinul on kasvuhoones, rõdul või terassil taimed, mis vajavad kastmist ning hoolt ja seetõttu ei saa sa kodust eemalolekut endale lubada?

Telia büroohoone rajamisel lähtuti kõige uusimatest trendidest

Telia uus büroohoone üllatab igal sammul nii arhitektuuri, põneva sisekujunduse, kaasaegsete töötamisvõimaluste ja tehnoloogiliste lahendustega.

Kergkruus - abiline sinu aias

Kergkruus on sobilik materjal aiapidajale, kes soovib lihtsate vahenditega värskendada aia ilmet ja tõrjude umbrohtusid multšiga.

Kuidas saavutada köögiviljataimede maksimaalne haiguskindlus?

Kompost mullasegus vähendab olulisel määral kasvustressi.

Ugandi Resto interjööris kajastub nii ajalugu, rahvustraditsioonid kui sport

Ugandi Restos on lisaks heale toidule ühtmoodi au sees nii ajalugu, rahvustraditsioonid kui sport.

Kuidas ja millal istutada ümber toalilli?

Toalilli võib ümber istutada igal ajal, kuid kõige sobivam aeg on selleks siiski kevad.

Tee ise kompositsioon tubasesse lillepotti

Kui oled välja valinud sobiva anuma, mõnusalt kokkukõlavates toonides taimed ning leidnud väheke kergkruusa ja mulda, on sul alustamiseks kõik olemas.

Maitsetaimed aknalaual ja aias

Et oma toidulauale uute maitseelamustega särtsu anda, võib julgelt katsetada mitmesuguste maitsetaimede kasvatamist nii aknalaual kui ka peenras.

Väetamine aias, püsilillede väetamine

Istutushooaja vältel kerkivad sageli üles küsimused väetamisest: kas väetada? Millega väetada? Kuidas ja kui palju peaks väetama?

Peenramaa aknalaual

Söödavate taimede kasvatamine tubastes tingimustes pakub meeldivat tegevust ka lastele kes saavad jälgida kuidas väikesed taimed päev-päevalt suuremaks ja tugevamaks muutuvad.

Milline on parim muld köögivilja- ja püsililleaiale?

Iga aiapidaja ja lillekasvataja teab, kui oluline on, et muld oleks hea.

Milliseid lilli ja taimi istutada kevadel rõdule või terrassile?

Maikuus, öökülmaohu möödumisel on aga suvelillede valik väga lai. Rippuvatest suvelilledest tasuks esile tuua surfiiniaid, lobeeliaid, begooniaid, pelargoone, fuksiaid, kipslilli ja palju teisi.

Tervistav toarohelus

Taimed loovad meie hingamiseks ja eluks ainusobiliku atmosfääri. Millised on parimad kodused õhupuhastajad ja niisutajad?

Lilled sisekujunduses läbi feng shui prisma - 8 bagua tsooni

Ruumide aktiviseerimine lillede abil on loominguline protsess. Lõikelille peetakse üheks tugevamaks aktiveerijaks.

Kuidas hooldada jõulutähte?

Jõulutäht ehk kaunis piimalill on pärit Kesk-Ameerikast. Jõulutähte tuleb kaitsta külma ja tuuletõmbuse eest.

Ratsuritäht on populaarne talvine õitseja

Tänapäeval on ratsuritähest Hippeastrum kujunenud just jõululill. Tegelikult võib aga ratsuritäht õitseda ka suvel.

Kaktused aknalaual

Sukulentidest saab aknalauale potti kokku sobitada toreda väikese ja vähenõudliku maastiku.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube