Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kaasatud ekspert: Mart Ruumet Kadi Ruumet
Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Alati on võimalik minna poodi ja osta koju ükskõik milline suvelilleampel, aga on ka palju neid, kes soovivad oma suvised aiakaunistajad ise ette kasvatada. Oma hoole ja armastusega kasvanud taimed on kindlasti midagi muud kui lihtsalt ostetud.

Kuidas ise kasvatada õiterohke suvelilleampel? Nõu annab pikaaegse staažiga agronoom ja mullatootja Mart Ruumet.

Alusta amplitaimede valimisest

Kõige mõistlikum on osta poest või aiandist juba seemnest ette kasvatatud suvelilleamplisse sobivad noortaimed. Taimi kasvatatakse enamasti ette kassettide sees, kus on taime ümber üsna väike mullapall. Uude koju saabudes võib mullapall olla läbi kuivanud ja vajada kohe korralikku kastmist. Seega esimene asi, mida teha, on mullapall läbi kasta. Taime võib ka koos mullapalliga veeanumasse panna, et see enne ümberistutamist korralikult vee sisse imaks.

Taimede istutamine amplipotti

Noortaime võib istutada ümber kas kohe amplisse või siis 8-10 cm läbimõõduga potti. Väiksema poti pluss on võit ruumikulu arvelt ja nii on ka lihtsam hooldada. Teine võimalus on istutada kohe amplipotti, kui mõtleme selle all spetsiaalseid riputatavaid potte.

Levinud on ka suvelillede kasvatamine väga erinevates ja loomingulistes kohtades nagu vanad pesukausid, kastekannud, ämbrid, kännud ja isegi hobusevankrid. Sellisel juhul kasutatakse ettekasvatamiseks tavalisi potte. Tavaamplisse istutatakse vähemalt 3-4 taime, mis koos moodustavad hiljem lopsaka ja õiterohke puhmase. Lille noortaimed istutatakse ümber alati sama sügavale kui eelmises kasvukohas.

Taime mullakoguse vajadus ja koostis

Mulla kogus taime kohta peaks amplis olema 3-4 liitrit, seega tavapärase 10-liitrise ampli sisse sobibki istutada 3-4 taime. Suvelillede mulla valikul on 2 võimalust, millest sõltub edasine hooldus. Soodsam võimalus on kasutada tavalist põhiväetisega rikastatud turbasubstraati, aga sellisel juhul tuleks juba ette arvestada, et lilled vajavad suvel rohkem hooldust, tihedamat kastmist ja väetamist.

Teine võimalus on kohe alguses veidi rohkem investeerida ja istutada taimed mulda, millele on juba juurde segatud lisaks põhiväetisele ka lisaväetised ja niiskust hoidvad elemendid.  

Miks on hea valik Matogardi kompostmuld?

Matogardi suvelilleamplites kasutatava mulla põhikomponendid on jämedama konsistentsiga turbasubstraat, mis juba ise seob rohkem vett, ja püsivalt toitaineterikas kompost. Lisaväetisena kasutatakse Matogardi mullasegus kontrollitud lahustuvusega intelligentseid väetisi, mis annavad lisatoitu välja vastavalt kasvuperioodile.

Intelligentsed kontrollitud lahustuvusega väetised suudavad vastavalt mulla temperatuurile ise reguleerida, millal anda taimele lisatoitu ja millal mitte. Matogardi muld on timmitud täpselt selliseks, mis aitab taimel kasvada kuni 6 kuud ehk kogu taime kasvuperioodi kevadest sügiseni, kui taim peaks õues vastu pidama.

Kontrollitud lahustuvusega väetist on alati võimalik ka ise mullale juurde segada, sellisel juhul peaks arvestama 2-4 kg 1 kuupmeetri kohta ehk 1 ampli kohta umbes supilusikatäis.

Mida on vaja teada väetamisest?

Väetamisega tagatakse tugev ja vastupidav taim, kes terve suve ka ilusti õitseda jaksab. Väetamisel kehtib reegel, et pigem väetada tihedamini, aga mitte kangema lahusega. Alaväetamist saab alati parandada pealt väetamisega, aga üleväetamisel taim lihtsalt hukkub. Pealt väetamine on ette kasvatamise faasis kohustuslik juhul, kui taim kasvab ainult põhiväetisega rikastatud turbasubstraadis.

Kui istutamiseks kasutati lisaks põhiväetistele ka kontrollitud lahustuvusega väetisega segatud mulda, aitab pealt väetamine taime veelgi lopsakamaks ja õierikkamaks kasvatada. Väetiste puhul tasuks valida selline suvelillede väetis, mille koostises on vähem lämmastikku ning rohkem fosforit ja kaaliumit. Kastmislahuse kontsentratsioon väikeste taimede puhul võiks olla 10 grammi väetist 10 liitri kohta ehk 1 teelusikas ämbri või kastekannu peale.

Suvel, kui taimed on juba täis elujõus, võib väetise kontsentratsiooni suurendada, aga kindlasti mitte üle 30 grammi 10 liitri kohta, mis tähendab 1 supilusikatäit väetist ämbri peale.

Millised probleemid võivad tekkida kastmisel?

Kuidas tagada ühtlane veerežiim?

Kes on juba kunagi amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi. Sellisel juhul aitab terve ampli vähemalt tunniks suurde veeanumasse ujuma asetamine. Olukord, kus turbapall nii kokku kuivab, tekib tavaliselt muldadega, kuhu ei ole lisatud spetsiaalseid koostisaineid, mis turba vee imendumisvõimet tõstaksid.

Profimuldades on sellise asja peale mõeldud ja lisatud ained, mis suurendavad turba vee imendumise võimet isegi 80%. See aitab vältida olukordi, kus turvas lihtsalt palliks kokku kuivab ja enam vett ligi ei lase. Kui profimulda ei soovita kasutada, siis sarnast efekti on võimalik saavutada ka kastmisgeeliga, mida on võimalik poest juurde osta.

Väga tänuväärne looduslik lisand mullale on ka perliit. See valge graanul on mulla sees võimeline siduma vett umber 96% ulatuses oma mahust. Pool klaasi perliiti amplis suudab 0,5 liitrit vett enda sisse jätta ja vabastada seda mulda järk järgult, et muld läbi ei kuivaks. Samuti aitab perliit liigniiskuse korral, näiteks õues vihma ajal, kogudes üleliigse vee lihtsalt enda sisse. Meie kliimasse on kõige sobivam lahendus lisada 2-5% perliiti mullasubstraadi koguse kohta.  

Amplitaimede ettekasvatamiseks sobilik koht ja temperatuur

Amplitaim tahab pärast istutamist temperatuuri 16-20 kraadi ehk siis tavapärane toatemperatuur on selleks liiga soe. Paremini sobiks spetsiaalne kasvuhoone või näiteks veranda. Õhuniiskus peaks kasvukohal kindlasti olema üle 60%, kõige parem on 75%. Õhuniiskust saab tõsta piserdamisega või näiteks veenõu lisamisega taimede juurde.

Kastmisel on oluline meeles pidada, et pigem kasta alati mulda, mitte taime lehti, et vältida mädanike teket. Kindlam on alati alt kastmine, et vesi imenduks mulda altpoolt. Olemas on isegi sellised amplid, kus pealt kallates jõuab vesi ampli all olevasse mahutisse. Ise peaks altkastmise süsteemi loomise peale mõtlema alles siis, kui amplina kasutatakse midagi suurt, näiteks hobuse vankrit, mis on maakodudes üsnagi populaarne. Muld on piisavalt niiske siis, kui võtta peopessa mulda ja seda tugevalt pigistades suudate sealt välja meelitada ühe veepiisa. Kui midagi ei tule, on muld liiga kuiv ja kui rohkem vett välja tilgub, liiga niiske.

Miks on taimede kärpimine vajalik?

Amplitaime ettekasvatamisel on kõige tähtsam tegevus kärpimine. Esimene kärpimine võiks toimuda umbes 2 nädalat peale ümberistutamist. Kärpimine tähendab ülemise võrse ära lõikamist. Seal võib isegi õienupp küljes olla, aga noore taime kärpimine tagab alati hiljem suurema puhmase ja rohkete õitega taime. Algul saab võrsed näppudega ära hammustada, aga hiljem on targem murukäärid hankida. Lobeelia kasvatab näiteks väga kiiresti endale suure puhmase, mille puhul on kindlasti üsna pea kääre vaja. Mida hoolsamalt kärpida, seda tihedam ja tublim õitseja kasvab.

Kui pikk on ampli kasvatamise aeg?

Väikestest ette kasvatatud taimedest ilusa lilleampli kasvatamine võtab aega umbes 2 kuud. Kes tahab mai lõpus, juuni alguses ampli välja panna, peaks väiksed taimed aprilli alguses kas vahepotti või amplisse ära istutama. Taimede valik sõltub igaühe maitsest, aga kindlasti tuleks arvestada ka liikide erinevustega ja sellega, kuhu ampel hiljem läheb, kas rippuma, millegi peale, millegi sisse ja sellest sõltub, kas taimed peaksid olema rohkem püstisemad või rippuvalt kasvavad.

Kuidas tagada poest ostetud suvelilleampli elujõulisus?

Kui ettekasvatamisega jäädakse hiljaks ja ikkagi on vaja osta juba valmis ampel, tasub teada mõningaid näpunäiteid, et taim ka kodus sama ilusana edasi püsiks kui ostmisel. Aiandist juba ette kasvatatud amplite ostmise puhul võib suurimaks komistuskiviks saada, et ei suudeta tagada taimele sama väetamise ja kastmise režiimi, millega ta harjunud on ja see võib põhjustada taime põdema jäämise.

Sellise olukorra vältimiseks tasub taim peale ostmist natuke suuremasse amplisse ümber istutada. Mulla sisse lisatava lisaväetise võiks nüüd paigutada näiteks ühte poti nurka, mitte mulla sisse segada. Taimed on nii targad, et õpivad üsna kiiresti ise oma juuri väetise poole sirutama täpselt siis, kui neid lisatoitu vaja on.

Matogardi amplitega kasvatamisega tegeleb täna Mardi tütar Kadi Ruumet. Mart on spetsialiseerunud muldadele. Kui sul tekkis lisaküsimus, võta julgelt ühendust siit.

Kui pakub huvi amplitaimede seemnest ettekasvatamine, siis loe edasi siit. PS! Tomatitaimede ettekasvatamine on sarnane.

Ilusat kasvatamist ja õiteilu nautimist!

A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne, 2021)

Logo - MATOGARD OÜ mulla tootmine, mulla müük
Randivälja küla, 86814 Tori vald, Pärnumaa
+372 447 5570

Matogard OÜ tegeleb istutusmulla tootmise ja müügiga aastast 1994. Tootevalikusse kuuluvad köögiviljamuld, püsilillemuld, toalillemuld, kompost ning kergkruus.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

5 püsilillepeenra näidisplaani: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Milline on parim muld köögiviljade ja püsilillede aiale?

Iga aiapidaja ja lillekasvataja teab, kui oluline on, et muld oleks hea.

Milliseid lilli ja taimi istutada kevadel rõdule või terrassile?

Maikuus, öökülmaohu möödumisel on aga suvelillede valik väga lai. Rippuvatest suvelilledest tasuks esile tuua surfiiniaid, lobeeliaid, begooniaid, pelargoone, fuksiaid, kipslilli ja palju teisi.

Piirdeaed on maja visiitkaart – mida võiks teada selle ehitamisest?

Kuna piirdeaia stiili valik lähtub enamasti sellest, milline on piirkondlik stiil ja levinumad lahendused, siis trendidest piirdeaedade ehitamisel väga rääkida ei saa.

Hortensiad | Südasuvise aia pilgupüüdjad. Gardestis hortensiad -20%!

Aedhortensiad on vähest hooldust vajavad ning stressivabad ilupõõsad. Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Robotniiduk vajab kindlustuskaitset nii äikesetormi kui inimese enda tekitatud kahju eest

Kui koduse vara kindlustamine ei tule kellelegi enam üllatusena, siis robotniiduki kindlustamine on uus teema. Ometi on just nendega seotud kahjud esirinnas.

 Avaekspertides Markiisid -30% Kuni 31.07! Miks on markiis sinu kodule või suvekodule vajalik?

Et saaksid suve nautida lõõskavast päikesest ja meile endiselt omastest vihmahoogudest hoolimata, telli rõdule või terrassi kaitseks mugav markiis!

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Puidust kasvuhoone konstruktsioon ja taimekonteiner vajavad mürgivaba hooldust

Kasvuhoonete ja taimekonteinerite puhul on oluline, et kasutatavad puidukaitse vahendid ei sisaldaks mürke ega kemikaale.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Päikesevari on palju enamat kui vaid kaitse päikese eest

Päikesevarju valides arvesta ümbritsevaga. Lähtepunktiks võib olla maja või välisisustuse stiil ja värv vms. Mida rohkem see ümbrusega harmoneerub, seda kaunim tulemus.

Kuidas hooldada terrassi õigesti?

Lehisest terrassilauda ei saagi mitu aastat töödelda!

Võhma Valgusevabrikust leiab suviseks sääsetõrjeks spetsiaalsed küünlad

Kuidas peletada sääski? Võhma Valgusevabrikus oleme loonud pilkupüüdvad, aprikoosivärvi oranžid sääsetõrjeküünlad.

Põhivead aiakujunduses, mida ei pea tingimata ise järgi proovima

Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks aia kujundamisel püüdma vältida järgnevaid tüüpvigu...

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Miks valida markiis oma suvekodu või maja terrassile?

Markiis on suurepärane lahendus, mis pakub terrassil päikesevarju ja privaatsust ning pikendab terrassihooaega.

Aiatööd on alanud - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

 Inspiratsiooni peaaegu hooldusvaba aia rajamiseks

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Mere puudutus“ on hea näide peaaegu hooldusvabast aiast, kus argimured iga päev kasvõi hetkeks unustada ja lihtsalt looduse ilu nautida.

Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas

Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Linnaaia kujunduses on aktuaalsed kõrgpeenrad, söödavad taimed ja seened

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 võiduaed „Söödav Summ“ on hea näide linnaaiast, mis sobiks hästi väikeste lastega peredele.

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus?

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

3D mudel on realistlik, inimesele arusaadavalt visualiseeritud näidis, mis aitab aeda ette kujutada ja seal viibimist tunnetada.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

Looduskivi ühendab praktilisuse, vastupidavuse ja unikaalse esteetilisuse

Looduskivide valimine sisekujundusprojektidesse ja müük.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Aiamööbli valimine nõuab hästi läbimõeldud lähenemist!

Kui soovite, et teie õuemööbel näeks aastaid täiesti uus välja, valige alumiinium või roostevaba teras ja UV-kiirgusele vastupidav plast.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Kivimüürid võimaldavad luua sujuvaid üleminekuid eri aiaosade vahel, struktureerides õueruumi ja energiavoogu. Samuti on müürikivid asendamatud kaldega pinnase planeerimisel.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

6 nõuannet, mis aitavad leida oma unistuste rõdu

Paljude koduostjate soovide nimekirjas on rõdu, millel saaks pere ja sõprade õues olemist nautida.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks oaasiks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

9 põnevat toataime Sinu koju

Erilised toataimed ja toalilled pakuvad aastaringset silmailu. Näiteks häbelik mimoos voldib vähimagi puudutuse või liigutuse peale oma lehed kokku!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Soome elamumess muljed: Lohja 2021

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube