Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Põhivead aiakujunduses, mida ei pea tingimata ise järgi proovima

VIDEOLUGU | AIAKUJUNDUS
Kaasatud ekspert: Maria Palusalu
Maria Palusalu: Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks püüdma vältida tüüpvigu!
Maria Palusalu: Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks püüdma vältida tüüpvigu!

Vanasõna ütleb, et harjutamine teeb meistriks, aga oleneb, milliste teadmiste pealt alustada. Aiakujunduses on näiteks nii, et kui ilma igasuguste teadmisteta harjutama hakata, võib ilusa ja püsiva tulemuseni jõudmine väga palju aega ja energiat võtta. Samas hakatakse aeda ju rajama alati mõttega, et see silmale ilu ja meelele naudingut pakuks. 
 
Kes soovib aeda, mis kohe ka kõigile ootustele vastaks ja tõeliselt rõõmu pakuks, peaks ennast enne aia rajama hakkamist põhitõdedega kurssi viima. Erinevate tüüpvigade vältimine teeb asja kordades lihtsamaks ja me ei pea hakkama vast loodud aeda kohe ümber ehitama, kuna ei ole rahul ei aia välimuse, funktsionaalsuse ega ka liiga suure hooldusvajadusega. 
 
Palusalu Aiad aiakujundaja Maria Palusalu sõnul pakub kõige rohkem rõõmu alati lisaks esteetiliselt kaunile tulemusele ka võimalikult hooldusvaba aed, mille loomiseks on ta välja töötanud lausa spetsiaalse strateegia. Kõige tähtsam samm aeda rajades on eeltöö ehk pinnase ettevalmistus, mis tähendab põhimõtteliselt kogu istutusalalt umbrohujuurte eemaldamist. Kui ikka naat koos juurtega korralikult välja juurida, kaob ta ka lõpuks ära ning edaspidi sellega muret pole. Kogu Palusalu Aed on näiteks sellele põhimõttele üles ehitatud, välja on võetud nii naadi, orasheina, ohakate kui teiste umbrohtude juurestik.
 
Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks püüdma vältida järgnevaid tüüpvigu:

1. Puudub aia plaan

Aed on alati inimese oma ja keegi ei keela osta sinna taimi hetkelise tunde või tuju järgi ning lihtsalt vaadata, mis välja tuleb. Mõnes aias on see Maria sõnul lõpuks ka ilusti välja mänginud, aga enamikel juhtudel lõpeb selline lähenemine korraliku kaosega. Kui kellelegi meeldibki mingite aastate tagant kogu oma aed ümber ehitada ja see suur töö pakub talle rõõmu, siis loomulikult. Enamasti tahetakse ikkagi pikaaegset tulemust, mis päriselt meeldib, on igati funktsionaalne ja vastab kõiges aia kasutajate ootustele. 
 
Sellise tulemuse saavutamine eeldab pikemalt süvenemist ja korraliku plaani koostamist. Millist aeda soovitakse ja mida soovitakse aias teha? Kuidas see kõik olemasolevale aialapile sobitada? Millised saavad aias olema istutusalad? Kui suured? Millise kujuga need peaksid olema, et aia üldkujundusega kõige paremini kokku sobiks? Millised taimed sobivad kohalike tingimustega kokku? Ehk siis alustuseks tuleb paika panna nö raam ja selle järgi tegutsema hakata. Taimed on lõpuks kõige viimased, millega tegeletakse. 
 
Palju kergem on aiaplaani koostada, kui ennast natuke rohkem asjaga kurssi viia. Selleks on olemas erinevad koolitused ning samuti pakuvad paljud aiakujundajad ka aiaplaanide koostamise nõustamist.

2. Erinevate alade servad on rahutud

Istutusalad ei ole korrapärased on erineva mustriga ja nö rahutud

Loomulikult tahab igaüks, et tema aed oleks eriline ja tihti katsetatakse ka eriskummaliste istutusaladega. Kuna aga tegemist on loodusega, mis nagunii on kaootiline ja hakkab kindlasti oma elu elama, on oluline seada selleks aias kindlad ja arusaadavad piirid. Ainult nii on võimalik saavutada ühtne ja rahulik tulemus. Ka hoolduse mõistes tähendab ebakorrapäraste piiridega istutusala juba eos seda, et hooldust ei ole võimalik korralikult teha, isegi kui hooldust teostab robot. 
 
Kui räägime korralikult läbi mõeldud ühtsest aiakujundusplaanist, võiks istutusalade muster sobida kokku kogu aiaga. Kas majaga sobivad pigem sirged jooned või ümaramad? 
Kõik, mis mustriga kokku ei sobi, jääb ka hiljem aias mõjuma kui võõrkeha, mis ei hakka kunagi ümbrusega harmooniliselt kokku sobima. 

3. Mitu ideed ühes väikeses aias

Tihti juhtub nii, et hetkelise tuju ajel ei osteta aeda mitte ainult lilli, vaid ka kõike muud, mis kuskilt silma hakkab või meelde jääb. Nii saavad ühes aias ootamatult ja läbi mõtlemata kokku nt aiapäkapikud, kiviktaimla, kivimüür, turbaaed, jaapani aed, kõrrelised, roosid, okaspuud ja purskkaevud, mis kõik iseenesest on ju ilusad, aga mitte suvaliselt kokku panduna. 
 
Erinevaid ideid on võimalik kokku panna küll, kui aias on näiteks olemas erinevad nurgad ja erineva vaate võimalused, aga sellisel juhul peaks see kõik ikkagi omavahel mõtteliselt seotud olema ja aia stiiliga sobima. Karm reaalsus on see, et kõik maailma ilusad ideed lihtsalt ei sobi ühte aeda.

4. Kasutatakse vaid väheseid liike ja palju sorte

Palju tehakse teadmatusest ka otsuseid, et aias on näiteks kasutatud ainult mõne taime erinevaid sorte. 
 
Näiteks kui soovitakse iluaeda, kuhu istutatakse lemmiklillena ainult erinevad iirised, siis on tulemus selline, et iirised õitsevadki väga ilusti, aga ainult väga vähese aja aastast ja muul ajal ei olegi aias justkui midagi imetleda. Tegelikult võime sellist aeda nimetada iluaia asemel hoopis kollektsioonaiaks, millel ongi täitsa teine eesmärk. 
 
Aias võiks kogu aeg midagi vaatamiseks olla ja see saavutatakse erinevate taimede abil, millel on erinev õitsemisaeg. Näiteks sinnasamasse iiriste aeda võiks juurde panna näiteks floksid, pojengid, päevaliiliad, roosid ja tulbid ning mulje on hoopis teine. Kogu aeg on midagi ilusat oma õitega vaatajat rõõmustamas. 

Siinkohal tasub meelde tasub jätta, et alati on palju lihtsam teha uut istutusala, kui muuta olemasolevat. Jah, see on võimalik, aga nõuab juba rohkem läbi mõtlemist.

Mitmekülgse taimevalikuga aed. Palusalu Aed 2024
Mitmekülgse taimevalikuga aed. Palusalu Aed 2024

5. Ebasobivate taimede kasutamine kujunduses

Ei arvestata aia kasvutingimustega

Üks olulisemaid tingimusi, millega taimede valikul arvestada, on kasvukoht. Mitte midagi ei ole teha, kui aed asetseb näiteks vilus, siis päikeselembesed taimed seal ilusaks ei kasva ja kiratsevad taimed ei ole kahjuks kunagi ilusad. 
 
Teine probleem on omavahel mitte sobivate taimede kokku istutamine. Näiteks ükskõik kui palju üritada, siis hostad ja kipslill kokku ei sobi. Või siis kiviktaimla madalad taimed koos suurte püsikutega, millel on täiesti erinevad kasvutingimused. Tulemus lihtsalt ei tule hea ja hakkab silma riivama. 
 
Lähtuma peaks ikka põhimõttest, et kui aed asetseb vilus ja niiskel pinnasel, siis taimedki sinna valitakse just selle järgi.

Foto: Puudealune istutus vastab valitud taimede kasvutingimustele. Palusalu Aed 2024
Foto: Puudealune istutus vastab valitud taimede kasvutingimustele. Palusalu Aed 2024

6. Ei arvest erinevate alade ja taimede hooldusvajadusega

Ekslikult arvatakse, et mida rohkem taimi, seda rohkem tööd. See ei vasta tõele, sest tihedalt istutatud taimed hoiavad  hoopis mulla niiskust ega lase ka umbrohul sinna vahele tulla.  

Samuti peab arvestama, et mingid taimed lihtsalt ongi õrnemad ja vajavadki rohkem hoolt. Näiteks külmakindlad taimed, mida peabki talveks katma või hoopis tuppa sooja viima. Kui see teave puudub või seda lihtsalt eiratakse, ei maksa imestada, et eelmisel aastal poest ostetud kaunis taim järgmisel aastal enam ei ärka. 

7. Ei kasutata kordusi, kõike on üks või üksikud grupid

Taimekooslustes on tähtis mitmekesisus. Esiteks annavad erinevad taimed erineval ajal efekti, aga tähtis on see ka puhtalt praktilises mõttes. Kui kasutada aias ainult ühte tüüpi taimi, on haigused kerged neile kallale tulema. Samuti mõjub see pikas perspektiivis rusuvalt ja igavalt
 
Üsna tihti öeldakse aiakujundajale, et ära seda lille juurde planeeri, sest see on juba olemas. Lähemal vaatlusel selgub, et jah, ongi näiteks floks aias olemas, aga ühe taimena. Ühtlaselt ilusa tulemuse saavutamiseks kasutatakse neid kordusena. See vana floks võibki ju jääda, aga soovitus oleks seda jagada veel mitmesse kohta. Samuti tuua juurde ka floksi uuemad sordid, mis on vanadest palju haiguskindlamad, õitsevad kauem ja efektsemalt.  
 
Aiakujunduse põhimõtted on sarnased sisekujunduse omadega, kus samamoodi seotakse ruum ühtseks tervikuks kordustega. Palju üksikuid erinevast stiilist mööblitükke jätab täpselt samamoodi korratu kaose mulje nagu ka üksikud erinevad taimed aia erinevates nurkades.

8. Ei jälgita proportsioone kujundamisel

Istutusalade ja taimede valed kõrgused ning mahud

Taimede valikul tuleb alati lähtuda sellest, kuidas taimed kõige muuga aias kokku mängivad. Liiga kõrged taimed näiteks varjavad väikses aias kõik ära ja muudavad selle veelgi väiksemaks. Samas liiga madalad taimed suures aias ei anna jälle üldse efekti. 
 
Sama on istutusaladega. Suur aed eeldab ka suuremaid istutusalasid, et need aiakujunduses esile tuleksid. Palju tehakse ka nii, et kujundatakse ära ainult esisaed ja tagaaeda jäetakse näiteks lihtsalt murumaa. Suures pildis ei ole selline aed tasakaalus ja jätab pooliku mulje. Proportsioonid võiksid ikkagi tasakaalus olla, kui tahame, et kogu aed ühtse tervikuna mõjuks. Proportsioonid saab kõige paremini paika kuldlõikega.

9. Enda aia muld lastakse ära viia ja tuuakse asemele uus

Kuskilt on hakanud levima arusaam, et igalt poolt mujalt saab paremat mulda, kui aias juba on. Osad lasevad isegi kogu aia mulla uue sõelutud mulla vastu välja vahetada ja loobuvad sellest, mis tegelikult on selle koha jaoks õige ja hea. 
 
Sellisel juhul hakkab uus muld aeda kujundama, tuues endaga kaasa ka sellised umbrohu seemned, mida aias varem pole olnud. Ohakad, naat, kassitapp ja palju muud sõbrad on tavaliselt need kutsumata külalised, kes ka kohale saabuvad. Tegelikult ei ole kunagi nii, et uus muld on parem, sest me ei tea, mis sellega kaasa tuleb.

Oma aia muld on oma aia kuld!

10. Istutatakse ainult poemulla, komposti, kõdusõnniku sisse

Aus ülestunnistus on see, et poest ei saa mulda, vaid turbasubstraati. Turvas aga teatavasti ei ole muld ega hoia ka niiskust ja kui ainult selle sisse taimed kasvama jätta, siis on vajalik neid jäädagi pidevalt kastma või siis kuivavad nad lihtsalt ära. 
 
Enamus taimi tuleb poest just täpselt sellise substraadi sees. Kui nüüd aeda auk kaevata, taim sinna sisse panna koos potis oleva mullapalliga, siis tegelikult istutame me taime mitte mulda, vaid säilitame potiefekti. Poemuld ei kontakteeru olemasoleva maapinnaga ega suuda ka niiskust maapinnast üles tõmmata. 
 
Selleks, et taim ilusti kasvama saaks hakata, tuleks tekitada talle ühendus maapinnaga. See käib nii, et poemuld segatakse olemasoleva mullaga ja istutatakse taim hoopis sellega täidetud auku.

11. Pinnase ettevalmistus jäetakse tegemata

Istutusalasid ei kavata umbrohu juurtest puhtaks ja pinnast ei kobestata piisavalt

Ja viimasena kõige olulisem. Kui tahame võimalikult hooldusvaba aeda, siis pinnase ettevalmistus on kõige alus. 
 
Tavaliselt tehakse istutusala rajades pind lihtsalt freesiga kobedaks ja taimed sisse, aga umbrohu juured jäävad mulda. Samas teame kõik, et umbrohi ei hävine. 
 
Umbrohi peenras on nagunii ebameeldiv ja tekitab kõvasti tööd juurde, aga veel olulisem on see, et see võtab taimedelt ka toiteained ära. Kõige kindlam viis umbrohust lahti saamiseks, et see välja juurida. See tähendab tõesti nõmedat tööd labidaga, et kogu muld juurikatest puhtaks saada. 
 
Päris hooldusvaba aeda polegi olemas, aga kui umbrohu juurikad peenrast eemaldada, siis oleme tõesti kõik teinud, et võimalikult hooldusvaba peenar sinna peale rajada.  
 
Need olid kokkuvõtvalt suuremad vead, mida tavaliselt ilma varasemate teadmisteta aeda rajades tehakse. Täpsemalt kuula juba videost, kus Maria Palusalu jagab ka hulgaliselt häid näiteid oma mõtete ilmestamiseks.

Video ajakava:
PS! Youtube tekstiaknas saad otse liikuda sobivale teemale.
-----
16:55 Puudub aia plaan   
24:43 Erinevate alade servad on rahutud
27:18 Mitu ideed ühes väikeses aias
28:44 Kasutatakse vaid väheseid liike ja palju sorte
32:00 Ebasobivate taimede kasutamine kujunduses
38:07 Ei arvest erinevate alade ja taimede hooldusvajadusega
39:50 Ei kasutata kordusi, kõike on üks või üksikud grupid
46:50 Ei jälgita proportsioone kujundamisel
49:40 Enda aia muld lastakse ära viia ja tuuakse asemele uus
53:41 Istutatakse ainult poemulla, komposti, kõdusõnniku sisse
57:21 Pinnase ettevalmistus jäetakse tegemata
1:00:55 Kokkuvõte

A: Inkodu.ee (K. Viksne; J. Rohtsalu)
Põhivead aiakujunduses, mida ei pea tingimata ise järgi proovima


 

Palusalu Aed tegeleb aia planeerimise ja hooldusega. Lisaks aiakujunduse ja aianduse alased online koolitused.

Nõuandla messil Interjöör 2024: sisekujundus, aiakujundus, feng shui

Tasuta nõuandla ja seminarid on hea võimalus saada abi professionaalidelt sisekujunduse, aiakujunduse ja feng shui valdkonnas.

Uus SISEKUJUNDUSE KÄSIRAAMAT nüüd veebipõhiselt allalaetav

Sisekujundaja Heily Kaarna lõi Sisekujunduse käsiraamatu, kust leiad praktilisi juhiseid oma kodu kujundamiseks.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

5 püsilillepeenra näidisplaani: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Biopuhastid: tõhus ja loodussõbralik viis reovee puhastamiseks ja ärajuhtimiseks

Kodusesse majapidamisse täisautomaatse biopuhtiku paigaldamine ja tulemused. Köögikraani all on 62 L vedeliku mahuti, mis töötab 24/7. veekulu ca 6-7 m3 kuus. Süsteemi maksumus kokku ca 850 € + km.

Puidust kasvuhoone konstruktsioon ja taimekonteiner vajavad mürgivaba hooldust

Kasvuhoonete ja taimekonteinerite puhul on oluline, et kasutatavad puidukaitse vahendid ei sisaldaks mürke ega kemikaale.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Avasta uus välidiivan MOOD - 3 moodulit, 33 võimalust!

Modulaarne välidiivan MOOD on kerge ning valmistatud meie kliimat arvesse võttes, saab jätta õue aastaringselt. Moodulite asetust muutes saab luua endale sobiva lahenduse.

Päikesevari on palju enamat kui vaid kaitse päikese eest

Päikesevarju valides arvesta ümbritsevaga. Lähtepunktiks võib olla maja või välisisustuse stiil ja värv vms. Mida rohkem see ümbrusega harmoneerub, seda kaunim tulemus.

Kuidas hooldada terrassi õigesti?

Lehisest terrassilauda ei saagi mitu aastat töödelda!

Võhma Valgusevabrikust leiab suviseks sääsetõrjeks spetsiaalsed küünlad

Kuidas peletada sääski? Võhma Valgusevabrikus oleme loonud pilkupüüdvad, aprikoosivärvi oranžid sääsetõrjeküünlad.

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Miks valida markiis oma suvekodu või maja terrassile?

Markiis on suurepärane lahendus, mis pakub terrassil päikesevarju ja privaatsust ning pikendab terrassihooaega.

Aiatööd on alanud - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

Läbipaistvus on moes – vastupidava laineprofiiliga katuse- ja seinalahendused

RENOLIT ONDEX läbipaistvad katuseplaadid ja seinaplaadid on unikaalsed - materjal ei pragune, on täiesti põlemis- ja löögikindel ning peab vastu isegi ülitugevale rahesajule.

 Inspiratsiooni peaaegu hooldusvaba aia rajamiseks

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Mere puudutus“ on hea näide peaaegu hooldusvabast aiast, kus argimured iga päev kasvõi hetkeks unustada ja lihtsalt looduse ilu nautida.

Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas

Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Linnaaia kujunduses on aktuaalsed kõrgpeenrad, söödavad taimed ja seened

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 võiduaed „Söödav Summ“ on hea näide linnaaiast, mis sobiks hästi väikeste lastega peredele.

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus?

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Vahemerehõngu koduterrassile: bambusmööbel, valged narmastega tekstiilid, helesinine keraamika jpm

Täpselt nagu õige muusika ja aroomidega on võimalik oma saunas spa-kogemus saada, võib vahemere hõngulise puhkusemeeleolu luua oma koju või terrassile.

2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

3D mudel on realistlik, inimesele arusaadavalt visualiseeritud näidis, mis aitab aeda ette kujutada ja seal viibimist tunnetada.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Halb ilm ei riku sinu pidulikke plaane

Välitingimustes ja vihmas toimuvaid üritusi saab päästa presendi, telkide või katetega, kui ilm pole liiga külm. Need peotelgid on erakordselt kvaliteetsed!

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Klaasitud terrass annab väljas olemise aega juurde

Klaasitud terrass on hädavajalik mugavuslahendus meie kliimas. Gampre terrassiklaasid ja varikatus on väga vastupidav ja kaunis lahendus.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Aiamööbli valimine nõuab hästi läbimõeldud lähenemist!

Kui soovite, et teie õuemööbel näeks aastaid täiesti uus välja, valige alumiinium või roostevaba teras ja UV-kiirgusele vastupidav plast.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Kivimüürid võimaldavad luua sujuvaid üleminekuid eri aiaosade vahel, struktureerides õueruumi ja energiavoogu. Samuti on müürikivid asendamatud kaldega pinnase planeerimisel.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

Puidust aiamööbli renoveerimine – tõhusad ja lihtsad lahendused!

Immutusaine Holz Bio kaitseb puitu tõhusalt mädanemise, hallituse, puidukahjurite ja seeneeoste tekkimise eest. Puitmööbli viimistlemisel asendamatu!

CAMO LEVER - abimees terrassi paigaldajale

CAMO LEVER sirgendab ja lukustab terrassilauad paigale. CAMO PRO-NB terrassilaudade naeluti peidab kruvid.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks oaasiks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube