Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Põõsasmaran - õites põõsas jaanipäevast külmadeni

Punase-õieline põõsasmaran

Põõsasmaranad on tuntud tegijad meie aedades.  Tema põhiliiki, harilikku põõsasmaranat, võib leida ka looduslikult Põhja-Eesti  kehvadel paepealsetel rähkmuldadel.

Ka kultuursordid on kasvupinnase suhtes vähenõudlikud, saades hakkama ka kehvematel liivamudadel Nõmme mändide all, kuid soovitav oleks pinnase pH-d tõsta, segades istutusauku puutuhka või kaltsiumi sisaldavaid  väetisi. Kuivadel kasvukohtadel vajab esimesel aastal korralikku kastmist, hiljem talub põuda rahuldavalt. Natuke nõudlikumad on pinnase suhtes punase- ja oranži-õielised sordid, mis nõuavad istutusauku ka komposti lisamist.

Päikest põõsasmaranad armastavad, kuid saavad edukalt hakkama ka poolvarjus kasvades. Õiterohkus võib varjus kasvades väheneda.

Lõikamist taluvad hästi, soovitav on seda teha varakevadel. Enne lehtede puhkemist tuleks pügada ühtlased ümarad mütsakad. Soovitav oleks lõigata igal kevadel või üle aasta. Põõsasmaranad õitsevad sama-aasta võrsetel ja seetõttu lõikus parandab oluliselt õitsemist.


Põõsasmaranad, fotod internetist.
Põõsasmaranad, fotod internetist.Head sordid:


Goldfinger (kõrgus 100cm, ) – tuntuim suureõieline kollane. Õie läbimõõt 3-4cm, õied ei pleeku. Tugeva kasvuga sort. Ideaalne hekiks.

Dart`s Golddigger ® (kõrgus 50cm, laius 100cm) – uus sort, mis ei jää õie suuruselt ega kasvutugevuselt alla Goldfingerile, kuid kasvujõud on suunatud laiusesse.

Goldstar (kõrgus 70 cm, laius 70cm) – suured kuldkollased õied kompaktsel põõsal. Sobilikud kasutuskohad: kiviktaimla, multsi- ja püsikupeenar, madal vabakujuline hekk.

Abbotswood (kõrgus 100cm)- puhasvalged õied on 3-4cm suurused, õisi rikkalikult kuni külmadeni. Sobib kasvatada multšipeenardes.

Manchu (kõrgus 30cm, laius 80cm) – väikeste valgete õite ja hõbehallide lehtedega laiuv kääbuspõõsas. Sobilik istutuskoht püsikupeenar ja väiksem kiviktaimla.

Lovely Pink® (kõrgus 80cm) – säravroosade pooltäidisõitega uus elujõuline sort, ei pleeku päikese käes, sügisel muutub värv veelgi tumedamaks, omandades punakasroosa varjundi.

Red Ace (kõrgus 50cm, laius 80cm) – oranžikaspunaste õitega laiuv kääbuspõõsake, päikselisel kasvukohal pleekub suvel heledamaks. Vajab rammusamat pinnast kasvamiseks.

Autor: Ivar Lepmets, J u h a n i  P u u k o o l, 2008

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube