Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Kaasatud ekspert: Mart Ruumet Kaisa Lasner
Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Multši kasutatakse koduaias ja haljastuses mitmel põhjusel. Seda kasutatakse ilu pärast, umbrohtude kasvu ja paljunemise pärssimiseks, samuti mulla niiskusrežiimi hoidmiseks ja selles oleva elutegevuse säilitamiseks. Multši kasutamine tekitab ka palju küsimusi: kas eelistada puukooremultši hakkepuitu või saepuru ning kuidas need mõjuvad ning mil viisil kasutada?

Oma mõtteid jagab meiega 30-aastase kogemusega agronoom Mart Ruumet, kellel on pikaajaline kogemus mulla tootmisel, maheköögiviljade kasvatuses ning ka haljasalade loomisel ning hooldamisel.

Multšide tüübid

Multšimise materjale on erinevaid ja ka tootegruppide lõikes on mitmeid eri variante. Olenevalt valmistamise materjalist on multšid jagatud tehnilisteks, mineraalseteks ja orgaanilisteks.

Tehnilised multšid on erinevad kangad ja peenrakile. Looduslikku päritolu on aga mineraalsed (eri suuruse ja värviga kivid, kruus, killustik, kergkruus) ja orgaanilised multšid (puukoor, hakkepuit, põhk, muruniide, saepuru jms).

Multši valik sõltub suuresti selle kasutamise kohast. Näiteks kasvuhoonesse on ideaalne valik lihtsalt valge peenrakile, mis peegeldab hästi valgust tagasi. Eriti tõhus on see talveperioodil, mil valgust napib.

Kangaid tasub kasutada ka kohtades, kus toimub pidevalt taimedega tegelemine, potistamine, ümberistutamised ja muu selline. Peene struktuuriga multš kipub sellises kohas mullaga segunema.

Rääkides aga iluaiast ning haljasalade, puude ümbruse või peenarde katmisest multšiga, siis üks ilusamaid ja ka odavamaid lahendusi on meie tingimustes männi- või kuusekooremultši kasutamine. Eriti head on need just suurte alade katmiseks.

Puukooremultši on erineva suuruse ja koostisega. Mida kõrgem on selle kvaliteet, seda kallim on ka toote hind. Selliseks on näiteks peen ja täiesti puhtast männikoore korbast valmistatud multš.

Millist multši sobib kasutada iluaias?

Iluaias kasutatakse kõige sagedamini kuusekoore- ja männikooremultši. Sobivad kõik 100% puukooremultšid ja minimaalse hakkepuidu osaga puukooremultšid.
Mida vähem on puukoore hulgas saepuru, tselluloosi või ülipeenikest hakkepuitu, seda parem.

Vaiguse puu ehk okaspuude hakkepuidu kõdunemisel tekivad taimedele ja puudele ohtlikud mürgised fenoolühendid ja see tõttu okaspuuhaket taimede multšimiseks ei soovitata. Väike kogus siiski ohtlik pole. Okaspuu koor seda ei tekita ja vastupidiselt okaspuu hakkepuidule mõjub mulla orgaanikale väga hästi.

Puukoor mõjub roosidele hästi
Puukoor mõjub roosidele hästi

Lehtpuuhake  (hakkepuit) taimedele ohtlik ei ole. See on hea lahendus haljasalade, näiteks suurte puude ümbruse multšimiseks. Mujal maailmas on see väga levinud ja ka Eestis on seda viimasel aastatel rohkem kasutama hakatud.

Naturaalne lehtpuuhake võimaldab tuua haljasalale heledamat puidu tooni, mis aja jooksul läheb hallimaks ja mõjub väga loomulikult. Lehtpuuhaket on näiteks kasutatud Tammsaare pargi- ja Reidi teel haljasalade multšimiseks.

Baltic Barki lehtpuuhakkega multšitud kõrrelised Tammsaare pargis
Baltic Barki lehtpuuhakkega multšitud kõrrelised Tammsaare pargis

Okaspuuhake küll peenarde multšimiseks ei sobi, kuid on suurepärane aia- ja pargiteede katmiseks või rajamiseks, samuti mänguväljakute katmiseks. Väga otstarbekas on seda kasutada lemmikloomade väliaedikutes. Okaspuuhakke laguneb aeglaselt ja ei seda ei pea väga tihti uuendama.

Steampunk installatsiooni ümbritsetud okaspuuhakkega - foto Tõnu Tunnel
Steampunk installatsiooni ümbritsetud okaspuuhakkega - foto Tõnu Tunnel

Ühegi puu saepuru peenardele ei sobi! See on taimedele pigem kahjulik, eriti okaspuu saepuru.

Jäme või peenem puukooremultši fraktsioon?

Jämeda fraktsiooniga puukooremultš kestab kauem. Koor hakkab maha laotatuna kohe lagunema ning mida peenem on fraktsioon, seda kiiremini see toimub. Seda protsessi aeglustab peenrakanga kasutamine multši all – siis ei ole puukoor mullaga nii tihedalt kokkupuutes. Mida paksem on multšikiht, seda aeglasem on ka kõdunemine ning ühtlasi on siis ka umbrohu tõrje tõhusam.

15-50 mm suuruses männikoor sobib hästi mänguväljaku katteks
15-50 mm suuruses männikoor sobib hästi mänguväljaku katteks

Uute  peenarde  ja peenramaa multšimiseks sobib kõige paremini peen männikooremultš. Nagu enne mainisime, siis kõduneb see küll veidi kiiremini kui suurema struktuuriga multš, kuid see on taskukohasem oma odavama hinna tõttu.

Lisaks ei tasu alahinnata peenema multši rolli taimedele vajaliku toitainete allikana. Kiiremal lagunemisel tekkinud huumusel on taimede tugevamaks sirgumisel eluliselt tähtis roll. Mida kiiremini taimed kasvama hakkavad, seda kiiremini pakub peenar ka tõelist silmailu.

Selleks, et pärssida umbrohtude teket, tuleks peenemat multši laotada 5-7 cm paksuse kihina ning jämedama struktuuriga puukooremultše 7-10 cm paksuse kihina. Ja pea meeles, et multš laotatakse alati niiskele pinnasele!

Peen männikoor mullaparandajana aitab taimedel kiiremini silmailu pakkuda
Peen männikoor mullaparandajana aitab taimedel kiiremini silmailu pakkuda

Puukooremultš annab ja võtab

Multši kõdunemisel tekib kompostimisele üsna sarnane protsess, kus mulda tekib juurde palju kasulikke lisaaineid. Taimedele see meeldib.

Samas aga võtab multši lagundamine mullast ära lämmastiku ning paksu multšikihi alla olevatel taimedel võib tekkida lämmastikuvaegus. Sellisel juhul tuleb lihtsalt jälgida, et kui taimelehed hakkavad kollakaks tõmbuma, tuleb neile lämmastikku väetisena mulla pinnale lisaks juurde anda. Kindlasti ei tohiks lämmastiku panna multši peale, sest siis toimub lagundamisprotsess veelgi kiiremini. Loe lisaks samal teemal: Multš kui mulla viljakuse parandaja

Multš on väga hea mulla niiskustasakaalu hoidja

See veehulk, mis taimedele vihmaveena peale sajab, on tegelikult ainult väike osa veest, mida taim saab. Põhiline vesi tuleb taimedele hoopis altpoolt ehk pinnasest.

Mullas on justkui peenikesed torukesed, kapillaarid ning toimub kapillaarne veetõus. See tähendab, et maa niiskus tõuseb pinnale. Mullapinda pealt kobestades ei ole niiskuskadu päikese käes nii suur. Kui mullapind on multšitud, siis jääb tänu multšile pealmise kihi mulla kapillaaridesse niiskus pidama. See on taimedele väga hea ja päästab neid ka kuivamise eest.

Mulla kapillaarne veetõus ehk vee hulk sõltub mullas olevate kapillaaride jämedusest. Savimullas on need peenikesed, liivamullas jämedad. Kui pinnas on kruusane või paene, siis kapillaarne veetõus ei jõua multši alla ja niiskus ei pääse ülemistesse kihtidesse. Need on nn põuakartlikud mullad. Seega tuleb sellise multšitud pinna puhul jälgida, et taimedel oleks ka põuasel suvel piisavalt vett ning neid vajadusel aeg-ajalt kasta.

Seda, kas niiskust on piisavalt, kontrolli käega katsudes. Kui multši all tundub mullapind katsudes niiske, siis on mullas vett tõenäoliselt piisavalt.

Peamine kasutamispõhjus – et umbrohi läbi ei tuleks

Peenarde multšimine on ennekõike levinud põhjusel, et see on tõhus viis hooldus- ja umbrohuvaba ala loomiseks.

Kui teha istutusala või peenart rajades korralik pinnase ettevalmistus, muld kobestada ja suured umbrohud eemaldada, seejärel katta ala peenrakangaga ja peale panna korralik multšikiht, siis pakub see tõepoolest tõhusat lahendust, et saada lahti seemnetega levivatest umbrohtudest.

Samas hakkab peenrakanga kasutamine viimasel ajal moest ära ära minema, sest kanga korralikult paigaldamine on aeganõudev ning teise põhjusena on tegemist sünteetilise materjaliga, mille hilisem pinnasest eemaldamine on aeganõudev ja raske.

Juurumbrohud, mis on visad ja hoiavad kasvukohta oma tugeva juurestiku tõttu, võivad vahel siiski ka paksu multšikihi alt välja pressida. Või siis kinnituvad nad multšile ehk koorepuru vahele ja hakkavad seal kasvama. Sellised umbrohud on näiteks võililled ja naadid. Õnneks ei ole neid esialgu siiski palju ja peenardest, kus on juba aastaid multši kasutatud on muld nii mõnusalt kohev, et juurumbrohtude eemaldamine ei nõua palju vaeva.

Kui multšimise järel võib esimestel aastatel umbrohtu veel tulla – kuna nende seemned on mullas hoiul, siis tänu multšikihile ning pidevale umbrohtude eemaldamisele hakkab umbrohu osa iga aastaga vähenema ning mõne aja pärast on istutusala juba iseeneslikult umbrohuvaba.

Multšides puude ümbrust, eriti näiteks õunapuid, tuleb jälgida, et puu juurekael jääb vabaks ja õhutatuks. Viljapuude juurekael on väga tundlik ja kui see kinni katta, hakkab puu kiratsema.
See kehtib ka teiste puude ja põõsaste kohta - multši ja juurekaela ümber tuleb jätta vahe.

Puukooremultši kasutamisvõimalused on laiad

Multši võib kasutada ka komposti tegemisel. Kui segada peent männikoort roheliste taimejäätmetega, siis jääb komposteeruv materjal õhulisem ja ei hakka kompostimisel imelikult lõhnama.

Kui peenemat männikoort segada turbaga, siis saab hea mulla näiteks kultuurmustikatele. Jämedama struktuuriga männikoort segatakse juurde ka rodomuldadele. Peenemat männikoorekorpa saab kasutada ka orhideemulla koostises.

Multšiga saab talveks katta ka roose.

Ja lõpetuseks – ära hoia pakendatud multši liiga kaua päikese käes, sest sel juhul võib multš hallitama minna. Seetõttu tuleb multši hoiustada varjulises kohas.

A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. R)
Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Logo - BALTIC BARK multši müük ja tootmine
Purila küla, 79633 Rapla vald
+372 615 0584

Kvaliteetne männikoore-multš haljastusele ja iluaiandusele! Multši müük, multši tootmine.

Aiatööd on alanud - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu tüüpaiast pilgupüüdja

Uute ridaelamute ja paarismajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid. Sellist lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega.

Päikesevari on palju enamat kui vaid kaitse päikese eest

Päikesevarju valides arvesta ümbritsevaga. Lähtepunktiks võib olla maja või välisisustuse stiil ja värv vms. Mida rohkem see ümbrusega harmoneerub, seda kaunim tulemus.

Kuidas hooldada terrassi õigesti?

Lehisest terrassilauda ei saagi mitu aastat töödelda!

Võhma Valgusevabrikust leiab suviseks sääsetõrjeks spetsiaalsed küünlad

Kuidas peletada sääski? Võhma Valgusevabrikus oleme loonud pilkupüüdvad, aprikoosivärvi oranžid sääsetõrjeküünlad.

Põhivead aiakujunduses, mida ei pea tingimata ise järgi proovima

Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks aia kujundamisel püüdma vältida järgnevaid tüüpvigu...

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Miks valida markiis oma suvekodu või maja terrassile?

Markiis on suurepärane lahendus, mis pakub terrassil päikesevarju ja privaatsust ning pikendab terrassihooaega.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

 Inspiratsiooni peaaegu hooldusvaba aia rajamiseks

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Mere puudutus“ on hea näide peaaegu hooldusvabast aiast, kus argimured iga päev kasvõi hetkeks unustada ja lihtsalt looduse ilu nautida.

Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas

Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Linnaaia kujunduses on aktuaalsed kõrgpeenrad, söödavad taimed ja seened

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 võiduaed „Söödav Summ“ on hea näide linnaaiast, mis sobiks hästi väikeste lastega peredele.

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus?

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Vahemere hõngu koduterrassile: bambusmööbel, valged narmastega tekstiilid, helesinine keraamika jpm

Täpselt nagu õige muusika ja aroomidega on võimalik oma saunas spa-kogemus saada, võib vahemere hõngulise puhkusemeeleolu luua oma koju või terrassile.

2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

3D mudel on realistlik, inimesele arusaadavalt visualiseeritud näidis, mis aitab aeda ette kujutada ja seal viibimist tunnetada.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Kivimüürid võimaldavad luua sujuvaid üleminekuid eri aiaosade vahel, struktureerides õueruumi ja energiavoogu. Samuti on müürikivid asendamatud kaldega pinnase planeerimisel.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks oaasiks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Soome elamumess muljed: Lohja 2021

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Looduskivide valimine: Eestis ei tunta hästi kivide tüüpe

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

5 püsilillepeenra näidisplaani: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Täpne GPS mõõdistamine on oluline nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube