Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

2021-05-27
Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Multši kasutatakse koduaias ja haljastuses mitmel põhjusel. Seda kasutatakse ilu pärast, umbrohtude kasvu ja paljunemise pärssimiseks, samuti mulla niiskusrežiimi hoidmiseks ja selles oleva elutegevuse säilitamiseks.

Multši kasutamine tekitab ka palju küsimusi: mida valida, kuidas see mõjub ning mil viisil kasutada?

Oma mõtteid jagab meiega 30-aastase kogemusega agronoom Mart Ruumet, kellel on pikaajaline kogemus mulla tootmisel, maheköögiviljade kasvatuses ning ka haljasalade loomisel ning hooldamisel.

Multšide tüübid

Multšimise materjale on erinevaid ja ka tootegruppide lõikes on mitmeid eri variante. Olenevalt valmistamise materjalist on multšid jagatud tehnilisteks, mineraalseteks ja orgaanilisteks.
Tehnilised multšid on erinevad kangad ja peenrakile. Looduslikku päritolu on aga mineraalsed (eri suuruse ja värviga kivid, kruus, killustik, kergkruus) ja orgaanilised multšid (puukoor, hakkepuit, põhk, muruniide, saepuru jms).

Multši valik sõltub suuresti selle kasutamise kohast. Näiteks kasvuhoonesse on ideaalne valik lihtsalt valge peenrakile, mis peegeldab hästi valgust tagasi. Eriti tõhus on see talveperioodil, mil valgust napib.

Kangaid tasub kasutada ka kohtades, kus toimub pidevalt taimedega tegelemine, potistamine, ümberistutamised ja muu selline. Peene struktuuriga multš kipub sellises kohas mullaga segunema.

Rääkides aga iluaiast ning haljasalade, puude ümbruse või peenarde katmisest multšiga, siis üks ilusamaid ja ka odavamaid lahendusi on meie tingimustes männi- või kuusekooremultši kasutamine. Eriti head on need just suurte alade katmiseks.

Puukooremultši on erineva suuruse ja koostisega. Mida kõrgem on selle kvaliteet, seda kallim on ka toote hind. Selliseks on näiteks peen ja täiesti puhtast männikoore korbast valmistatud multš.

Millist multši sobib kasutada iluaias?

Iluaias kasutatakse kõige sagedamini kuusekoore - ja männikooremultši. Sobivad kõik 100% puukooremultšid ja minimaalse hakkepuidu osaga puukooremultšid.
Mida vähem on puukoore hulgas saepuru, tselluloosi või ülipeenikest hakkepuitu, seda parem.

Vaiguse puu ehk okaspuude hakkepuidu kõdunemisel tekivad taimedele ja puudele ohtlikud mürgised fenoolühendid ja see tõttu okaspuuhaket taimede multšimiseks ei soovitata. Väike kogus siiski ohtlik pole. Okaspuu koor seda ei tekita ja vastupidiselt okaspuu hakkepuidule mõjub mulla orgaanikale väga hästi.

Puukoor mõjub roosidele hästi
Puukoor mõjub roosidele hästi

Lehtpuuhake taimedele ohtlik ei ole. See on hea lahendus haljasalade, näiteks suurte puude ümbruse multšimiseks. Mujal maailmas on see väga levinud ja ka Eestis on seda viimasel aastatel rohkem kasutama hakatud.

Naturaalne lehtpuuhake võimaldab tuua haljasalale heledamat puidu tooni, mis aja jooksul läheb hallimaks ja mõjub väga loomulikult. Lehtpuuhaket on näiteks kasutatud Tammsaare pargi- ja Reidi teel haljasalade multšimiseks.

Baltic Barki lehtpuuhakkega multšitud kõrrelised Tammsaare pargis
Baltic Barki lehtpuuhakkega multšitud kõrrelised Tammsaare pargis

Okaspuuhake küll peenarde multšimiseks ei sobi, kuid on suurepärane aia- ja pargiteede katmiseks või rajamiseks, samuti mänguväljakute katmiseks. Väga otstarbekas on seda kasutada lemmikloomade väliaedikutes. Okaspuuhakke laguneb aeglaselt ja ei seda ei pea väga tihti uuendama.

Steampunk installatsiooni ümbritsetud okaspuuhakkega - foto Tõnu Tunnel
Steampunk installatsiooni ümbritsetud okaspuuhakkega - foto Tõnu Tunnel

Ühegi puu saepuru peenardele ei sobi! See on taimedele pigem kahjulik, eriti okaspuu saepuru.

Jäme või peenem puukooremultši fraktsioon?

Jämeda fraktsiooniga puukooremultš kestab kauem. Koor hakkab maha laotatuna kohe lagunema ning mida peenem on fraktsioon, seda kiiremini see toimub. Seda protsessi aeglustab peenrakanga kasutamine multši all – siis ei ole puukoor mullaga nii tihedalt kokkupuutes. Mida paksem on multšikiht, seda aeglasem on ka kõdunemine ning ühtlasi on siis ka umbrohu tõrje tõhusam.

15-50 mm suuruses männikoor sobib hästi mänguväljaku katteks
15-50 mm suuruses männikoor sobib hästi mänguväljaku katteks

Uute  peenarde  ja peenramaa multšimiseks sobib kõige paremini peen männikooremultš. Nagu enne mainisime, siis kõduneb see küll veidi kiiremini kui suurema struktuuriga multš, kuid see on taskukohasem oma odavama hinna tõttu.

Lisaks ei tasu alahinnata peenema multši rolli taimedele vajaliku toitainete allikana. Kiiremal lagunemisel tekkinud huumusel on taimede tugevamaks sirgumisel eluliselt tähtis roll. Mida kiiremini taimed kasvama hakkavad, seda kiiremini pakub peenar ka tõelist silmailu.

Selleks, et pärssida umbrohtude teket, tuleks peenemat multši laotada 5-7 cm paksuse kihina ning jämedama struktuuriga puukooremultše 7-10 cm paksuse kihina. Ja pea meeles, et multš laotatakse alati niiskele pinnasele!

Peen männikoor mullaparandajana aitab taimedel kiiremini silmailu pakkuda
Peen männikoor mullaparandajana aitab taimedel kiiremini silmailu pakkuda

Multš annab ja võtab

Multši kõdunemisel tekib kompostimisele üsna sarnane protsess, kus mulda tekib juurde palju kasulikke lisaaineid. Taimedele see meeldib.

Samas aga võtab multši lagundamine mullast ära lämmastiku ning paksu multšikihi alla olevatel taimedel võib tekkida lämmastikuvaegus. Sellisel juhul tuleb lihtsalt jälgida, et kui taimelehed hakkavad kollakaks tõmbuma, tuleb neile lämmastikku väetisena mulla pinnale lisaks juurde anda. Kindlasti ei tohiks lämmastiku panna multši peale, sest siis toimub lagundamisprotsess veelgi kiiremini. Loe lisaks samal teemal: Multš kui mulla viljakuse parandaja

Multš on väga hea mulla niiskustasakaalu hoidja

See veehulk, mis taimedele vihmaveena peale sajab, on tegelikult ainult väike osa veest, mida taim saab. Põhiline vesi tuleb taimedele hoopis altpoolt ehk pinnasest.

Mullas on justkui peenikesed torukesed, kapillaarid ning toimub kapillaarne veetõus. See tähendab, et maa niiskus tõuseb pinnale. Mullapinda pealt kobestades ei ole niiskuskadu päikese käes nii suur. Kui mullapind on multšitud, siis jääb tänu multšile pealmise kihi mulla kapillaaridesse niiskus pidama. See on taimedele väga hea ja päästab neid ka kuivamise eest.

Mulla kapillaarne veetõus ehk vee hulk sõltub mullas olevate kapillaaride jämedusest. Savimullas on need peenikesed, liivamullas jämedad. Kui pinnas on kruusane või paene, siis kapillaarne veetõus ei jõua multši alla ja niiskus ei pääse ülemistesse kihtidesse. Need on nn põuakartlikud mullad. Seega tuleb sellise multšitud pinna puhul jälgida, et taimedel oleks ka põuasel suvel piisavalt vett ning neid vajadusel aeg-ajalt kasta.

Seda, kas niiskust on piisavalt, kontrolli käega katsudes. Kui multši all tundub mullapind katsudes niiske, siis on mullas vett tõenäoliselt piisavalt.

Peamine kasutamispõhjus – et umbrohi läbi ei tuleks

Peenarde multšimine on ennekõike levinud põhjusel, et see on tõhus viis hooldus- ja umbrohuvaba ala loomiseks.

Kui teha istutusala või peenart rajades korralik pinnase ettevalmistus, muld kobestada ja suured umbrohud eemaldada, seejärel katta ala peenrakangaga ja peale panna korralik multšikiht, siis pakub see tõepoolest tõhusat lahendust, et saada lahti seemnetega levivatest umbrohtudest.

Samas hakkab peenrakanga kasutamine viimasel ajal moest ära ära minema, sest kanga korralikult paigaldamine on aeganõudev ning teise põhjusena on tegemist sünteetilise materjaliga, mille hilisem pinnasest eemaldamine on aeganõudev ja raske.

Juurumbrohud, mis on visad ja hoiavad kasvukohta oma tugeva juurestiku tõttu, võivad vahel siiski ka paksu multšikihi alt välja pressida. Või siis kinnituvad nad multšile ehk koorepuru vahele ja hakkavad seal kasvama. Sellised umbrohud on näiteks võililled ja naadid. Õnneks ei ole neid esialgu siiski palju ja peenardest, kus on juba aastaid multši kasutatud on muld nii mõnusalt kohev, et juurumbrohtude eemaldamine ei nõua palju vaeva.

Kui multšimise järel võib esimestel aastatel umbrohtu veel tulla – kuna nende seemned on mullas hoiul, siis tänu multšikihile ning pidevale umbrohtude eemaldamisele hakkab umbrohu osa iga aastaga vähenema ning mõne aja pärast on istutusala juba iseeneslikult umbrohuvaba.

Multšides puude ümbrust, eriti näiteks õunapuid, tuleb jälgida, et puu juurekael jääb vabaks ja õhutatuks. Viljapuude juurekael on väga tundlik ja kui see kinni katta, hakkab puu kiratsema.
See kehtib ka teiste puude ja põõsaste kohta - multši ja juurekaela ümber tuleb jätta vahe.

Puukooremultši kasutamisvõimalused on laiad

Multši võib kasutada ka komposti tegemisel. Kui segada peent männikoort roheliste taimejäätmetega, siis jääb komposteeruv materjal õhulisem ja ei hakka kompostimisel imelikult lõhnama.

Kui peenemat männikoort segada turbaga, siis saab hea mulla näiteks kultuurmustikatele. Jämedama struktuuriga männikoort segatakse juurde ka rodomuldadele. Peenemat männikoorekorpa saab kasutada ka orhideemulla koostises.

Multšiga saab talveks katta ka roose.

Ja lõpetuseks – ära hoia pakendatud multši liiga kaua päikese käes, sest sel juhul võib multš hallitama minna. Seetõttu tuleb multši hoiustada varjulises kohas.

A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. R)
Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Rooside multšimine - alusta enne püsivate külmade saabumist!

Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut.

Sügis on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu tüüpaiast pilgupüüdja

Uute ridaelamute ja paarismajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid. Sellist lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega.

Talveaed või klaasitud terrass – vajalik mugavuslahendus meie kliimas!

Climaluxi premium-klassi varikatuse ja terrassi klaasseinte lahendused on väga vastupidavad ja kulumiskindlad. Isekandev süsteem. Peaaegu eluaegne garantii!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan.

Eramaja renoveerimine: Sise- ja välisruum on mõistlik tervikuna lahendada!

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Kuhu sobib akuga muruniiduk ja kuhu mitte?

Lõikelaiuse vaatamine on akuga muruniiduki valimisel oluline kaalutlus, kuna selle suurus sõltub sellest, kui hästi see teie aiaga töötab.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Väikese aia plaan! Heki ette koosluse rajamine - heki õige kõrguse ja taimede valimine jpm.

Fiskarsi uued istutustööriistad säästavad seljavalust

Xact ergonoomilist lillesibulate istutit kasutatakse püstiasendis, mis tähendab, et see hoiab selja- ja põlvevalu aednikust eemal.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, juubeliks või surfiranda?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Erinevad võimalused veemõnude nautimiseks aias

Milline aiabassein osta? Neid on erinevaid - täispuhutavad basseinid, täispuhutava äärega basseinid, karkassiga basseinid.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

LAE ALLA püsilillepeenra näidisplaan!

Uus. Põhjalik õpetus. Püsilillepeenar. LAE ALLA istutusplaan ja taimede nimekiri koos kogustega. Modernse aia kujundamine.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Kuidas saada muru samblavabaks?

Sambla tõrjeks tuleb likvideerida tema tekkepõhjused. Ainult väljakraapimine sambla levikut ei piira. Kui põhjust ei likvideerita, ilmub sammal kohe tagasi.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv käimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv kuivkäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine - Eestis ei tunta tüüpe ja kasutusvõimalusi eriti hästi!

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Aia- ja terrassimööbli hooldamise ABC

Kuidas hooldata välimööblit vastavalt materjalile? Puidust, metallist, tiikpuust, plastikust ja pehme mööbel.

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Biolani Kasvukott - pane tomatid, kurgid ja melonid rõdule kasvama

Biolani Kasvukott on looduslik aluspinnamuld tomati, kurgi, paprika, herneste, salati, peedi, meloni ja suvelillede kasvatamiseks.

Mida kõike maitsvat saab valmistada tandoori ahjus?

Tandoori ahjud toovad toidulauale indiapärased maitsed, mida siiani võis kohata vaid spetsiaalsetes restoranides. RETSEPTID - naan, iidne pitsa, tandoori kana...

Nõuandeid seemnete külvamiseks

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaare moodulparketil on palju plusse - väga vastupidav, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, ülilihtne paigaldus, mõistlik hind.

Püsilillepeenra näidisplaan: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Täpne GPS mõõdistamine on oluline nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasub panna Siberi lehisest terrassilauad.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Kuidas valida kasvuhoonet?

Kasvuhoone valimisel tasuks kõigepealt läbi mõelda, mida soovite seal kasvatada ja kui palju – sellest sõltub suurus.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, laudade vahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Taimeseina moodulid loovad hea võimalus hakata rõduaednikuks

Taimeseina moodulitest saab ehitada nii kõrge ja laia taimeseina kui parasjagu soovi on. 1 m2 suurusele alale mahub 36 taime.

Kakumäel valminud IPE puitterrass on hooldusvaba ja pika eaga

IPE ehk Lõuna-Ameerika lehtpuu on mõeldud ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi eelistavale inimesele.

Klaasist aiamaja - kaks ühes puhkemaja ja kasvuhoone

Õige sisustuse ja taimedega saab igast klaasist kasvuhoonest stiilse ja eristuva aiamaja lahenduse oma koduaeda.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kõige vastupidavam.

Varjutaimede rikkalik maailm

Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.

Looduskivide paigaldamise õpetus

Looduskivide paigaldus. Õpetus isetegijale.

Hillar Nassar soovitab koduaeda madalkirsipuu kasvama panna

Madalkirsipuud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise, peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust.

Nõuanded puude ja põõsaste istutamiseks

Valida aias istikule sobivat kohta jälgi päikese liikumist. Vali koht kuhu päike peale paistab.

Kuidas muru talvekahjusid likvideerida ja sammalt tõrjuda?

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks.

Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida?

Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas teha plaan aiakujunduseks ise või tellida spetsialistilt.

Tee ise: keemiavabad väetised koduste vahenditega

Parim valik keskkonnale, tervisele, rahakotile ja taimedele on isevalmistatud orgaaniline väetis.

Ruumisäästlikud vertikaalsed peenrad maha, seintele ja nurka

Kastmissüsteemiga lillepotid rõdule, terrassile ja aeda.

Meie kliimas ideaalsed - puitplastkomposiidist terrassiplaadid

Et terrassi või rõdupindu huvitavaks ja hooldusvabaks muuta, võib mõelda Onewood puitplastkomposiitmaterjalist moodulpõranda peale.

Hekk paneb aia piiri paika: heki planeerimine ja istutamine

Kuidas aru saada, kas heki istutamine on vajalik? Milline hekk istutada?

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad välja.

Kastmissüsteemiga taimepotid

Vertikaalne miniaed ehk kastmissüsteemiga lille- ja taimepotid võimaldavad äärmiselt ruumisäästlikku ja hooldusvaba taimekasvatust.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube