Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

FENG SHUI krundil ja aias

FENG SHUI krundil ja aias
Feng shui eesmärk on luua harmooniline elukeskkond, kus tuntakse end igatepidi hästi. Tasakaal pole tähtis ainuüksi eluruumides, vaid ka väljaspool seda.

Hiina targad märkasid juba viis tuhat aastat tagasi, et maailmas on kõik vastandatud. Kuid vastandpoolused ei saa eksisteerida üksinda: ilma eluta ei oleks surma, ilma meheta ei oleks naist, ilma pimeduseta poleks valgust. Neid vastandpoolusi nimetatakse kas yangiks (meeselement, künklik maastik, soojus, valgus, kosmos) või yinik (naiselement, tasane maastik, külm, pimedus, maa).


Yin-yang aias

Looduses yini ja yangi puhtal kujul ei esine, alati on ühes ka teist. Samamoodi on meie aedadega. Kui maapind on liiga tasane (yin), tuleks sisse tuua künklikke elemente (yang), näiteks kivimürakaid või puid.  Feng shui järgi on ideaalne krunt selline, kus põhjaküljel asub rohkete puudega mägi või küngas. Maja on enam-vähem krundi keskel, peasissepääs jääb lõunasse, maapind laskub samuti lõuna suunas ja lõuna  pool all orus voolab rahulik jõgi. Siis tungib looduses ringlev eluenergia chi meie elamusse ja annab vajalikku elujõudu.

Taoistid, feng shui rajajad, panid tähele, et inimesed, kes elavad voolava või langeva vee lähedal (joad ja kosed) on parema tervise juures ja elavad kaua. Samas õpetab feng shui, et puulehti liigutades paneb tuul eluenergia liikuma ja toob meieni. Tänapäeva teadus on tõestamas samm-sammult seda, mida Hiinas õpetati juba üle viie tuhande aasta tagasi. Nüüd teame meiegi, et tervislikuks hingamiseks vajalikud negatiivselt laetud ioonid tekivad puulehtedes ja langevas vees.
Negatiivselt laetud ioonidega rikastatud õhuga ravitakse neuroose, astmat, maohaavu, kilpnääret, suguorganeid, põletushaavu ja allergiaid. Tervetele annavad need heaolu-tunde, sügava ja rahuliku une ning nagu statistika näitab - ka pikaealisuse. Kuna bürooarhitektuuris hävitatakse õhu konditsioneerimisega kõik meile vajalikud negatiivselt laetud ioonid, tuleks hoone keskossa rajada väike park puude ja langeva veega - tuua aed majja.

Vesi on feng shui järgi põhiline ravielement, mis toob head energiat. Kui meil on võimalik luua liikuva veega veesilm (näiteks purskkaev), siis on selleks parim kõht maja pea-sissekäigu esine. Ideaalis on veesilm ovaalikujuline, mille kaks külge justkui embaksid maja. Sel juhul töötab veesilm nagu magnet, mis tõmbab majja tervist ja rikkust (vesi on ka raha sümbol). Kui ovaalse veesilma haarad on suunatud majast eemale, võib see tähendada finantskaotusi.

Puud ja põõsad on kaitsvad elemendid. Meid ründavad vahel ka negatiivsed energiad, mida nimetatakse shaks. Negatiivne hoovus võib tulla automagistraalilt, naabruses asuvalt surnuaialt, kirikust, vanglast või isegi politseijaoskonnast (mitte politseinike, vaid kurjategijate tõttu). Sellised halba mõju avaldavad vaated varjatakse roheluse või müüriga. Roheliste ümarvormidega tasakaalustatakse ka krundi teravnurkseid soppe. Kõik aias kasvav peab olema elujõuline, kuivanud ja haiged puud tuleb maha võtta, kuna need hingavad kahjulikku energiat.

Looduslikud või loodud helid hajutavad ja jagavad eluenergiat laiali. Tuulekandleid võib panna nii peasissepääsu kui ka terrassiukse ette, parem on muidugi, kui me neid mitte ainult ei kuule, vaid ka näeme. Aias on kuulda ka lehtede sahinat, voolava vee vulinat, linnulaulu, laste ja loomade häälitsusi.

Viie elemendi tasakaal


Maailmas koosneb kõik viiest elemendist ehk sümbolist: puust, veest, tulest, metallist ja maast. See käib ka inimeste kohta - oma sünniaasta ja -päeva järgi on võimalik saada teada, millise elemendi alla keegi kuulub. Need viis elementi on omavahel ühenduses loovas või hävitavas tsüklis. Loovas tsüklis puu toidab tuld, tuli teeb maa, maast tekib metall, metall võib muutuda veeks, vesi omakorda toidab puud. Hävitavas tsüklis on kõik vastupidi: tuli sulatab ja hävitab metalli, metall raiub puud, puu imeb maast kõik elumahlad, maa tõkestab tee veele ja vesi kustutab tule...

Nagu näha, on loov tsükkel positiivse loomuga, kuna iga element aitab oma naaberelementi. Hävitavas tsüklis mängib aga iga element negatiivset, kahju toovat rolli.
Aias vajame viie elemendi tasakaalu.

Puu elemendid on:
 • kõik taimed ja puud
 • kõik rohelist ja sinist värvi asjad
 • puidust mööbel
 • puidust piirdeaed
 • kõik venitatud vormiga objektid, näiteks sambad

Tule elemendid on:
 • kõik välisvalgustid
 • küünlad ja laternad
 • kõik punast värvi asjad
 • koduloomad
 • skulptuurid
 • kõik kolmnurksed ja püramidaalsed vormid

Maa elemendid on:
 • keraamilised objektid
 • savist, marmorist asjad
 • telliskivid
 • kõik kollakad ja pruunid asjad
 • liiv, killustik, kivid, kristallid
 • kõik ruudu- ja ristkülikukujulised vormid

Metalli elemendid on:
 • metallkonstruktsioonid
 • metallmööbel
 • vaskvaasid
 • sepisrauast esemed
 • kõik valget ja metallivärvi asjad
 • kõik ümarvormid, ringikujulised või ovaalsed vormid

Vee elemendid on:
 • kõik vett sisaldav (bassein, tiik, oja)
 • peeglid ja klaasseinad
 • kõik sinist ja musta värvi asjad
 • kõik lainelised, väänatud ja painutatud vormid

Bagua tsoonid aiakujunduses


Feng shui sisekujunduses tuttav bagua (kaheksanurk) on käsutusel ka krundi plaanil. See asetakse krundi- või aiaplaanile alati nii, et juurdepääs jääks ühele kolmest alumisest sektorist: kas teadmiste (mägi), karjääri (vee) või abistajate (taeva) tsooni.

Joonisel (allpool) on kujutatud koos kaheksanurgaga nn maagiline ruut, mille numbrid, ükskõik mis suunas kokku liidetuna, annavad arvu 15.

Kui nüüd vaatleme bagua aia tsoone numbrite järgi, siis:


Tsooni nr 1
(karjäär, vesi, värv: must) aktiviseeritakse juhul, kui soovitakse tõusta karjääriredelil või otsitakse paremat tööd. Siia tuleks istutada eredaid lilli ja taimi, et tõmmata aeda energia ja õnnestumine.

Tsooni nr 2 (abielu, maa, värvitoonid: valge, roosa, punane) aktiviseerime juhul, kui peame kaitsma oma abielu. Selleks sobivad kõige paremini lilled, mis sümboliseerivad armastust. Eeskätt roos - esimene inimese kodustatud lill. Kui abikaasade vahel on tülid, soovitatakse istutada aeda ka roosasid ja punaseid rododendroneid, lisaks valgeõielisi lilli. Sellesse tsooni sobib hästi ka istepink kahele.

Tsooni nr 3 (perekond, esivanemad, tervis, puu, äike, värvitoonid: roheline), aktiviseeritakse siis, kui keegi perest on haige või omavaheline läbisaamine on kehvavõitu. Selleks soovitatakse istutada sinna võimalikult palju eri värvi õitega lilli ja taimi, samuti neid lilli, mida haige eriti armastab.

Tsooni nr 4 (rikkus, tuul, värvitoonid: sinine, lilla, punane) aktiviseeritakse juhul, kui perekonna majanduslik seis nõuab parandamist. Lisaks tsooni värvitoonis õitele - sinistele, lilladele ja punastele - võiks sinna istutada ka kollaseid ja kuldseid lilli. Näiteks kevadlilledeks võiksid olla kollased nartsissid. Kuna vesi ja metall on samuti seotud rahaga, siis sobiks siia hästi ka purskkaev ja metallmööbel. Selle tsooni eest peaks eriti hoolt kandma: eemaldama siit kohe kõik surnud ja kuivanud taimed, põõsad ja puud, umbrohu ning närtsinud lilled. Kui see paik on hästi hooldatud, on korras ka teie rahaasjad!

Tsooni nr 5 (vaimne keskus, õnnepunkt, värvitoonid: kollakad ja pruunid) aktiviseeritakse juhul, kui see on vaba ehitistest. Siia sobib hästi salajane meditatsiooni ja eraldatuse kõht. Samuti võiks seda tsooni märgistada kas veesilma ja purskkaevuga või aiaskulptuuriga (suure kiviga). Hea koht jutuajamisnurgale ja lindude söötmispaigale. Lilled võiksid siin olla purpurpunased, näiteks pojengid.

Tsooni nr 6 (sõbrad, aitajad, õpetajad, reisid, taevas, värvitoonid: valge, hall, must) aktiviseeritakse, kui on vaja abi mingi probleemi lahendamiseks. Kui on vaja midagi õppida, aga pole õpetajat, või kui soovitakse reisida, aga see tundub hetkel võimatu. Sellesse tsooni sobivad heleda põhitooniga, samuti valged lilled, üleni ei soovitata siiski valgete lilledega ühtki aiaosa katta, sest see võib tekitada kurbust. Siia tsooni sobivad ka taimed või puud, mis meenutavad maad, kuhu tahaksime reisida.

Tsooni nr 7 (lapsed, looming, kirg, värvitoonid: metall ja valge) aktiviseeritakse, kui on raskusi laste saamisega või kui nad on juba olemas, aga nendega on probleeme. Ka siis, kui soovite tuua oma ellu rohkem loovust ja kirge. Hea kõht laste mänguväljakule ja liivakastile. Mida värvirikkam ja kaunim on see aiaosa, seda võimsam on tulemus.

Tsooni nr 8 (teadmised, töö iseendaga, mägi, värvitoonid: must, sinine, roheline) aktiviseeritakse, kui tahetakse parandada õpitulemusi ja süvendada teadmisi. Sellesse tsooni sobivad kõik pikaealised puud ja põõsad, ka viljapuuaed. Sümboliseerivad ju kõik need stabiilsust, tagasihoidlikkust ja rahumeelsust.

Tsoon nr 9
(kuulsus, tuli, värvitoonid: punane ja roostekarva punane) aktiviseeritakse juhul, kui soovitakse tõsta oma renomeed. Sellesse tsooni tuleks istutada pikavarrelisi lilli ja taimi. Sobib suurepäraselt ka istumiskohaks, kus teha oma tulevikuplaane. Kui üldiselt peaks igat lille istutades läbi viima teatud pühitsuse, andma lillele edasi oma südamesoovid, siis kuulsuse tsoonis soovitatakse jutelda lilledega pikemalt, rääkida nendega oma tulevikuplaanidest ja lootustest.

Kui aed asub ümber elumaja, siis on kõige parem alustada aia kujundamist elamu sees ringi käies ja akendest välja vaadates.
Kui teil ei ole oma aeda, tehke väike aianurk-rõduaed kasvõi korterisse, näiteka lilleredeliga taimesein. Ja pidage meeles, et lilled on nagu lapsed, kes vajavad armastust.
 

Viis eriti hea toimega lille on:

 • pojeng - armastuse ja rikkuse sümbol
 • krüsanteem -  õnnetooja
 • valge magnoolia ja orhidee - rahu ja naiselikkuse sümbolid             
 • lootoseõis - puhtuse sümbol

Üldised soovitused aiaplaani muutmise alustamiseks

 • Kasvatage ainult neid taimi ja lilli, mida armastate.
 • Ärge unustage lindude söögimaju!
 • Te ei jõua kunagi tervet aeda korraga valmis teha, tehke seda osade kaupa.
 • Kui kasvatate muru, külvake ka ristikheinaseemet - saate lõhnava muru.
 • Vastavalt tsooni värvidele värvige ka purskkaev.
 • Ärge unustage rajamast oma salaaeda või -nurka, kus olete teiste silma alt ara ja kus asub teie meditatsioonialtar. Salaaed võiks asuda geobioloogiliselt kõige positiivsema energiaga koha peal, kus isegi mõni tund puhates tunnete end uuesti energiast täislaetuna.
 
A: Rein Weber, arhitekt-geobioloog +feng shui spetsialist
Ilmunud ajakirjas Tevis 06/2000
Контакт
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google