Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

EKSPERDI NÕUANNE
Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Mida aeg edasi, seda rohkem jõuavad inimesed tagasi oma kasvatatud toidu juurde. Mõnel on pisike rõduaed, teisel lausa suur kasvuhoone aias. Kodu lähedal ja enda kasvatatud toidul on ka palju suurem energeetiline toiteväärtus, eriti just mahetoidul. Tomatid on kindlasti üks populaarsemaid köögivilju eestlase toidulaual ja kõik teavad, et poetomat ei maitse iialgi nii hästi kui oma kasvatatud.

Mart Ruumet on tomatikasvatusega tegelenud üle 30 aasta, millest 20 mahepõhimõtete järgi, mis tähendab ilma keemiliste väetiste ja taimekaitsevahenditeta. Mulla suurtootja ja fanaatilise aednikuna teab ta mõndagi rääkida, kuidas tomatitaimi õigesti ette kasvatada.

Millal on õige aeg tomatite ettekasvatamisega alustada?

Õige aeg sõltub sellest, millal soovitakse taimed kasvukohale istutada. Alustuseks on tähtis teada, et tomatitaim vajab kasvamiseks mulda temperatuuriga vähemalt 15 kraadi.

Kui on olemas küttega kasvuhoone ja taimed soovitakse maha istutada aprilli lõpus või mai alguses, siis jääb seemnete külvamise aeg veebruari lõppu - märtsi algusesse. Kui on tavaline ilma kütteta kasvuhoone, siis meie looduslikes tingimustes saavutab muld sobiva temperatuuri mai lõpus - juuni alguses. Sellisel juhul on sobiv aeg seemnete külviks märtsi lõpp. Seemnest kuni istutuseni arvestatakse ca 60-70 päeva.

Tomatiseemned vajavad idanemiseks temperatuuri 20-25 kraadi. Lubatud optimaalne temperatuuri kõikumine on +/- 7 kraadi. Kui optimaalset temperatuuri rikkuda, tekib taimel kasvustress ja saame kidura taime. Toatemperatuur sobib tomatitaime ettekasvatamiseks suurepäraselt. Jälgima peaks, et oleks piisavalt valgust ja õhk ei oleks liiga kuiv.

Kuidas külvata seemneid ja millist mulda selleks kasutada?

Külviks on kõige paremad külvikastid, mis täidetakse spetsiaalse külvimullaga. Külvimuld on peenema struktuuriga, väiksema toitainete sisaldusega ja õhulisem kui köögiviljamuld. Mart kasutab külviks nende oma toodetud innovaatilist Matogard Bio-külvimulda. Alati võiks külvata 20-30% ulatuses rohkem seemneid kui hiljem taimi vaja. See annab võimaluse valida kasvukohale istutamiseks ainult tugevamad.

Mugavam on kasutada hajuskülvi, mis tähendab, et seemneid ei pikeerita vahemaade järgi. Külv teostatakse kasti, kus on ca 5 cm kõrgune külvimulla kiht. Seejärel tuleb külmumise vältimiseks seeme katta. Katmiseks sobib näiteks kas sama külvimulla kiht, mida juba allpool kasutati või siis liivakiht.

Mart kasutab katmiseks aga hoopis vulkaanilise tekkelooga mineraali perliit, mis aitab hästi mulla niiskustaset hoida. Idanemise juures on ülioluline, et arenema hakanud seeme ära ei kuivaks. Kui idujuur jääb hetkekski kuivale, seeme hävib. Kõige lõpuks võib külvikasti pealt kuni idanemiseni klaasi või kilega katta, mis aitab hoida niiskuse ja temperatuuri tasakaalu.

Idulehtede tekkimisest alates vajavad taimehakatised lisavalgust, sest veebruari lõpus ja  märtsi alguses on looduslikku valgust nende jaoks liiga vähe. Inimese jaoks piisav valgus ei ole piisav tomatitaimele. Taim vajab valgust fotosünteesi tekitamiseks, mille suudab tagada päikesevalgusele sarnane valgusspekter. Hõõglamp selleks kindlasti ei sobi, seega peaks taimede valgustamiseks sobivaid lampe küsima aianditest ja taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtetelt.

Mis on noortaimede tõusmepõletik?

Kõige suurem oht kõikide köögiviljataimede ettekasvatamisel on tõusmepõletik. See tähendab, et peale tärkamist 2 idulehe faasis muutub taime juur ootamatult vesiseks, taim ise pruuniks ja hävib. Tõusmepõletik tekib taimedel 3 halva teguri koosmõju tulemusena. Põhjustajaks on seen, mis on tegelikult igas mullas nagunii olemas. Seen saab elujõudu ja hakkab vohama liiga niiskes või jahedas kasvukeskkonnas, seepärast on ülioluline jälgida õiget temperatuuri. Oluline on ka muld, milles seemneid idandatakse.

Teaduslikult on tõestatud, et komposti kasutamine külvimullas kaitseb taimi ja muudab nad tugevamaks. Matogardi külvimuld sisaldab lisaks kompostile ka halvale seenele vastukaaluks Trichoderma seent, mis moodustab oma seeneniidistiku taime ümber ja takistab haigustekitajatel sinna kinnituda. Kui aga on juba näha, et taim ei ole elujõuline, on alati targem teha uus külv ja kasvatada elujõulised taimed, kui hakata poputama juba nigelaid.

Millal on õige aeg pikeerida ja millist mulda ettekasvatamiseks kasutada?

Kui idulehe faasis hakkab kahe idulehe vahelt õrnalt välja paistma juba lehekese moodi täpp, on käes aeg pikeerimiseks. Pikeerimine tähendab idanema hakanud taimede hõredamat istutamist, et taimel oleks piisavalt ruumi kasvada. Tomatitaimedele piisab tegelikult ühest pikeerimisest, aga 2 pikeerimist annavad tugevama taime. Kõige lihtsam on istutada taimekesed kasvukastist ümber näiteks 12 cm suurustesse pottidesse, kuhu nad jäävad kuni kasvukohale istutamiseni.

Taimede kasvades peaks jälgima reeglit, et kogu aeg jääks kahe taime lehtede vahele sirutamiseks vähemalt 50-sendise mündi suurune tühi ruum. Mart ise kasutab tomatitaimede ettekasvatamisel 2 pikeerimist, esimese skeemile 5x5 cm ja teise 12 m pottidesse siis, kui taimed on umbes 10-12 cm kõrgused. 2 pikeerimist annab võimaluse juurte kärpimise ja erinevale kõrgusele istutamise abil kasvatada ette tugevamad taimed. Iga pikeerimine pikendab taimede arengut 1 nädala võrra.

Tomatitaime pikeerimisel on soovitav kasutada köögiviljamulda, kus on rohkem toitaineid kui külvimullas. Matogardi köögiviljade ettekasvatamise muld on varustatud kõigi taime arenguks vajalike ainetega ja ei vaja lisaväetamist. Kui kasutada mineraalväetiste baasil kasvumulda, on ettekasvatamise perioodil lisaväetamine vajalik.

Tomatitaim on kasvukohale istutamiseks valmis  siis, kui tal on tekkinud esimene õiepung. Madalakasvulisi sorte võib istutada ka varem. Kindlasti peab jälgima, et mulla temperatuur kasvukohal oleks vähemalt 15 kraadi, vastasel korral hakkavad taimed põdema. Istutatakse alati sügavamale, kui eelmises kohas, mis sunnib taime rohkem juuri kasvatama ja tugevamaks saama.

Kuidas kasvatada tomateid mahedalt, milliseid väetisi kasutada?

Kasvukohal kasvatamiseks sobib hästi aiamuld. Aiamulda võiks lisaks rikastada kas komposti, granuleeritud kanakaka või mõne muu elemendipõhise maheväetisega. Kui soovitakse mulda lisada ka kasulikke mikroorganisme, siis granuleeritud väetised seda ei võimalda. Mikroorganisme saab kompostist. Elu tekitab alati elu juurde ja muld muutub kogu aeg viljakamaks. Selline muld on väärtuslik ükskõik milliste taimede kasvatamiseks veel pikki aastaid.  

Milliseid tomatisorte võiks eelistada, miks?

Tomatisorte on väga palju, nii Eesti oma sorte kui välismaiseid. Valikul tuleks lähtuda eelkõige sellest, mis plaan meil tomatite kasvatamisega on.

Müügiks minevate tomatite puhul on kriteeriumiks transpordikindlus ehk tugev pealispind, mis kergelt ei lõhene ja kannataks ühest kastist teise valamist. Kes kasvatab tomateid oma pere söögilauale, hindab eelkõige maitset, et tomat oleks õige tomati maitsega ja haiguskindel mahedalt kasvatamiseks. Kõiki omadusi paraku koos ei saa.

Mart Ruumet soovitab pigem Eestis aretatud sorte, mis sobivad meie kliimas kasvatamiseks kõige paremini, sest on varase valmimisega. Näiteks on hea valik F1-tähisega hübriidsort Malle, mis on hea haiguskindlusega, saagikas ja kõrge kasvuga või siis natuke ühtlasema suuruse ja väiksemate viljadega sort Evelle. Kirsstomatisortidest on populaarsemad saagikas punane Gartenfreude ja tume kirsstomat Black Cherry, mis on maitse poolest ületamatu, aga sobib kohe söömiseks mitte säilitamiseks.

Sordi valimisel tuleks lähtuda ka kasvukohast, kas sinna sobivad pigem kõrgema või madalama kasvuga sordid. Väikses kasvuhoones on näiteks kõige otstarbekam kasvatada keskel kõrgemaid ja äärtes madalamaid sorte.

Vaata videoõpetust siit:
A: Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. R)
Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus!

Seotud ettevõte:
Logo - MATOGARD OÜ mulla tootmine, mulla müük
Randivälja küla, 86814 Tori vald, Pärnumaa
+372 447 5570

Matogard OÜ tegeleb istutusmulla tootmise ja müügiga aastast 1994. Tootevalikusse kuuluvad köögiviljamuld, püsilillemuld, toalillemuld, kompost ning kergkruus.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Taimelamp - vajalik abivahend meie kliimas

Ajal kui päevad on lühikesed ja päikesevalgust napib, on hea taimedele anda lisavalgust taimevalgustiga.

Kuidas saavutada köögiviljataimede maksimaalne haiguskindlus?

Kompost mullasegus vähendab olulisel määral kasvustressi.

Milline on parim muld köögiviljade ja püsilillede aiale?

Iga aiapidaja ja lillekasvataja teab, kui oluline on, et muld oleks hea.

Milleks rentida igapäevaselt kontoripinda? Viige kontor koduhoovi.

Ösel Select Office annab Teile võimaluse soetada oma isiklik kontor või ka büroo (valmismaja). Ösel Select Office kontorimooduli hinnad algavad 1700 eur/m2.

Gardesti lillesibulate valikust leiab palju uusi põnevaid sorte

Täienenud on tulpide, nartsisside, püvilillede, hüatsintide, krookuste ja laukude valik, lisandunud on sillad, kirgaslilled, puškiiniad.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus? Parima aeg alustada istutamisega!

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Vahemere hõngu koduterrassile: bambusmööbel, valged narmastega tekstiilid, helesinine keraamika jpm

Täpselt nagu õige muusika ja aroomidega on võimalik oma saunas spa-kogemus saada, võib vahemere hõngulise puhkusemeeleolu luua oma koju või terrassile.

Galerii: 2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023 aastaks!

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha? Selleks kõige lihtsam viis, mida Puumarket teile pakkuda saab, on terrassi tuulutuslint 5x10mm. Aluskonstruktsiooni on mõistlik kaitsta ka terrassi katteteibiga.

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Miks on markiis must-have toode sinu majas või suvekodus?

See lihtsalt hooldatav varikatus (markiis) kaitseb sind heitliku ilma eest ja nii ei pea kauaoodatud koosviibimine õdusal terrassil edasi lükkuma.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

Näited vigadest, mida aiaplaani 3D mudeldamine aitab vältida!

Biolani minikasvuhoone lihtsustab istikute ettekasvatamist

Kurgi, kõrvitsa ja suhkrumaisi seemikute kasvuperiood on vaid 3–4 nädalat, seega tuleks avamaale istutatavate istikute ettekasvatamist alustada alles mai alguses.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Külmumiskindlad aiakraanid FM Mattsson, MORA ja FROSTLINE

Meil on pakkuda külmumiskindel aiakraan soojale ja külmale veele. Saate autot pesta, basseini täita või kausutada aiadušši soovitud temperatuuriga.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Müürikivide abil luuakse aias sujuvaid üleminekuid ühelt objektilt teisele, struktureerides nii õueruumi. Kaldega pinnase planeerimisel on müürikivid asendamatud.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks aiaks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Revonia maakelder-moodulmajal on traditsioonilise keldri omadused

Monoliitsest betoonist maakelder-moodulmaja suurus on alates 4,5 m² kuni sadade ruutmeetriteni välja. Maakeldri ehitamine.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehitus: erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus!

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri ja kogused

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv välikäimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv välikäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kuivkäimla kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine: Eestis ei tunta hästi kivide tüüpe

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Biolani Kasvukott - pane tomatid, kurgid ja melonid rõdule kasvama

Biolani Kasvukott on looduslik aluspinnamuld tomati, kurgi, paprika, herneste, salati, peedi, meloni ja suvelillede kasvatamiseks.

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

5 püsilillepeenra näidisplaani: kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Sisearhitekt Ingrid Kuuli jagab muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada piirdeaia, terrassi  ja aiamaja kõdunemise ning värvi koorumise kaitse?

Kui alustad terrassi, piirdaia või aiamaja renoveerimist, siis esmalt puhasta pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ning siis kata puidukaitsega HOLZ Bio.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube