Miks diivani konstruktsioon vastu ei pea: liigne raskus, laste hüppamine, lemmikloomad
EKSPERDI NÕUANNE
Diivani valimisel on tavaline, et keskendutakse selle interjööriga haakuvale stiilile, värvile, materjalile, funktsioonidele ja suurusele. Aga on veel kriteeriume, mis on suure kogemusega diivanite valmistaja Soffa Inn eestvedaja Ülle Leoki sõnul esmatähtsad.
Selleks on diivani koormuse taluvuse vajadus. Ehk et kui suured me ise oleme, mitu inimest korraga diivanil istub ning kuidas seda kasutatakse.
Räägime neist lähemalt, et diivan kestaks võimalikult kaua.
Nr 1: liigne raskus
Inimeste üha suurenevast kaalust on viimastel aastatel avalikkuses aina enam räägitud. Kaal aga mõjutab oluliselt ka selliseid igapäevateemasid nagu uue mööbli valimine. On oluline vahe, kas diivan peab pidevalt kandma 80- või 140-kilogrammist raskust.
Tuleks teada või osata seda müüjalt küsida, millised diivanite konstruktsiooni tüübid on nõrgemad. Ülemäärase kehakaaluga inimeste jaoks ei ole kõige parem variant näiteks lahtikäivad diivanvoodid, sest neis on liiga palju liikuvaid osi ja ühendusdetaile. Need ei ole nii kindlad ega mõeldud pika aja vältel väga suuri koormusi taluma – mingi hetk võivad need raskuse all järele anda.
Lahtikäivate diivanvoodite probleemseks kohaks on ka seljatugi, mis on mõeldud alla käima. Kui sellele suure raskusega toetuda, hakkab see raskusele tasapisi järele andma. Eriti kergesti juhtub see siis, kui seda teha suure hooga ehk diivanile n-ö maha prantsatades. Soffa Inni juht soovitab istumiseks diivanit, mille seljatugi on jäik. Sellel on tugevam konstruktsioon ning kinnitused.
Fotod: Soffa Inni nurgadiivan Kalev, nurgadiivan Osvald ja mooduldiivan Siim sobivad hästi suurte inimeste kodudesse. Näiteks mooduldiivani Siim teeb eriti tugevaks ja vastupidavaks istmesse paigutatud taaskasutatud vedrud (bocket vedrud) ning kasevineerist ja männipuidust valmistatud karkass. Diivani moodulitest saab koostada endale sobiva kuju ja suurusega diivani või nurgadiivani.
Alati ei olegi probleemiks suure kaaluga inimesed, vaid see, et diivani peal on pidevalt rohkem inimesi kui võiks. Kolmekohaline diivan ongi mõeldud kolmele täiskasvanule istumiseks. Kui sellele istub kogu aeg poole rohkem inimesi, siis mingi aja jooksul võib diivani konstruktsioon järele anda.
Nr 2: liigne ootamatu koormus
Telereklaamides näeme ikka ja jälle hooga diivanile potsatavaid täiskasvanuid ja nendel rõõmsalt hüppavaid lapsi. See on reklaamides tavapärane ja mõjub inspireerivalt. Aga diivan ei ole batuut!
Kui on soov diivanile potsatada, mitte rahulikult istuda, siis tuleb diivani valikul ka sellega kohe arvestada. Sellise diivani konstruktsioon peab raskust ja koormust rohkem taluma.
Fotod: Mooduldiivan Rudolf sobib hästi suurte inimeste kodusse ja ka väikelastega kodusse. Rudolfi moodulid teeb vastupidavaks puidust ja vineerist valmistatud karkass. Kuna Rudolfi moodulitel puudub vedrustus, aga seda asendab kvaliteetne ja pehme poroloon, siis pole ohtu, et vedrud katki läheksid. Rudolfi moodulitest saab koostada nii väikse kui ka suure diivani ja samuti nurgadiivani.
See on pigem äärmiselt erandlik olukord, kuid ka Soffa Inn on saanud kaebusi olukordade kohta, kus vedrud on raami küljest lahti tulnud. See on võimalik kui vedrude kinnituskohta on maandutud väga suure hooga või nende peal hüpatud. Kui ootamatusse kohta avaldub liigne jõud, siis võivad detailid järele anda – diivan koosneb ju väga paljudest erinevatest elementidest.
Just sel põhjusel on n-ö kiirmööblit müüvad ketid nagu näiteks IKEA, läinud seda teed, et panevad inimeste harimiseks oma toodetele kaasa põhjaliku tootejuhendi. Isegi paljudel toolidel ja taburettidel on juhend kaasas, kus on märgitud kasutamiseks sobiv kaaluvahemik ning hoiatus sinna mitte püsti peale ronida. Ükski tool ei ole kehva, kui inimene seda ise valesti ei kasuta. Sama kehtib ka diivanite puhul.
Seega paneb tootja inimestele südamele – kasutage diivanit eesmärgipäraselt. Ükski diivan ei taha, et tema peal seistakse ja hüpatakse, eriti halb on kui seda teha detailide kinnituskohtade peal või kui astuda käetoele.
Nr 3: lemmikloomadega mittearvestamine
Ka lemmikloomad võivad diivanit mittesihipäraselt kasutada, selle konstruktsiooni närida või kangast kraapida. Mööblitootja Soffa Inn hinnangul ongi lemmiklooma lõhutud mööbel kõige sagedasem probleem.
Uut diivanit valides tasub lemmikloomaga peredes ennekõike pöörata tähelepanu kanga valikule. Näiteks on valikus teatud sametid, mis on nii plekke kui mustust hülgavad, aga ka kriimustuskindlad. Sellist materjali ei meeldi koertele närida ega meeldi seal kassidele oma küüsi teritada.
Selleks, et uus diivan võimalikult kaua kestaks ja omanikku rõõmustaks, on oluline kasutada seda nii, milleks ta on mõeldud ning valida konstruktsioon või katted, mis pere elustiili toetavad.
Edu valimisel!
A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. Rohtsalu)
Miks diivani konstruktsioon vastu ei pea: liigne raskus, laste hüppamine, lemmikloomad