Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Aedmaasikaid ei pea ilmtingimata kasvatama peenral või peenrakastis, need sobivad suurepäraselt ka rõdu- või aknakasti, tavalisse või ripp-potti ja paljudesse teistesse konteineritesse. Kuigi saak ei pruugi olla nii suur kui peenramaal, toimivad samad kasvatustõed ja tulemus võib olla üllatavalt hea.
See on ideaalne lahendus neile, kel puudub oma aed või kel napib aega aiandusega tegelemiseks, aga kes tahaks siiski oma käega kasvatatud maasikaid. Sageli pannakse maasikataimed rõdule ka laste rõõmuks, et nad saaksid jälgida taimede kasvamist ja marjade valmimist. Või miks mitte lihtsalt enda rõõmuks ja silmailuks?
Millist taimekasti valida?
Rõdukast võiks olla kuni umbe meetri pikkune. Liiga suured kastid muutuvad raskeks ja ebamugavaks. Sobiv siselaius on 20–25 cm. Hea kast laseb liigsel veel ära voolata, seega peaks põhjas kindlasti olema augud. Kui neid pole, aseta põhja 2–3 cm kiht kergkruusa või killustikku. Seejärel täida kast viljaka ja kompostirikka mullaga.
Mida maasikad vajavad?
Maasikad armastavad päikest, seega vali neile kindlasti võimalikult päikeseline kasvukoht. Kastma peab regulaarselt ja vastavalt ilmale – parim aeg on varahommikul või hilisõhtul, kui vesi ei aurustu nii kiiresti. Tänapäeval on saadaval ka kastmissüsteemidega potte, mis teevad elu lihtsamaks. Samas pea meeles: ülekastmine on maasikatele kahjulikum kui lühiajaline kuivus.
Lisaks kastmisele tasub mullapinda aeg-ajalt õhustada. Kui taim ajab välja pikad rohelised võsud, tasub need eemaldada – nii jääb rohkem jõudu viljade kasvatamiseks. Soovi korral võid need võsud ka ümber istutada.
Kasvuperioodil tasub maasikataimi väetada 2–3 korda kompleksväetisega, välja arvatud juhul, kui kasutad aeglaselt toitaineid vabastavat spetsiaalset mulda. Esimest korda väeta kevadel, kui taimed kasvama hakkavad, teist korda kohe pärast õitsemist ning kolmandat korda pärast saagikoristust, juuli lõpus või augusti alguses. Värskelt istutatud taimi ei tohi kohe väetada, oota umbes 10–14 päeva, kuni nad on korralikult juurdunud.
Milliseid maasikaid valida?
Valikut aitab teha agronoom ja Päidre Puukooli omanik Hillar Nassar.
Varajaste maasikasortide seas soovitab ta ‘Flair’i ja ‘Allegro’t. Need on Eestis ühed populaarsemad, hästi vastupidavad ja annavad kiirelt saaki. Kui istutad need mais, saab juba jaanipäevaks marju. Kõik Päidre Puukoolis müüdavad sordid on suureviljalised, sest just neid eelistavad paljud.
Keskvalmijatest on levinud ‘Polka’ ja ‘Sonsation’, hilisematest ‘Malwina’ ja ‘Faith’. Viimasel ajal on kõige populaarsem sort just ‘Sonsation’, mis on asunud välja vahetama seni armastatud ‘Sonata’t. Selle plussideks on pikk saagiperiood, hea viljamaitse ja vastupidavus.
Kõige saagikam sort on ‘Asia’, mille suured marjad püsivad kuni hooaja lõpuni.
Et saaki jaguks terveks suveks, soovitab Nassar istutada kasti eri valmimisajaga maasikasorte – nii saab pidevalt midagi magusat noppida. Istutuskauguseks jäta vähemalt 20 cm.
Ampli ilu ja rõõm
Rõdule sobivad hästi ka rippmaasikad. Kuigi neil on vilju on vähem ja maitse võib tavalisest aedmaasikast erineda, on need väga kaunid just ilutaimena ja katsetamiseks.
Kuidas talveks valmistuda?
Kui võimalik, vii maasikakastid talveks aeda ja kata need lehtede, mulla või muu soojust hoidva materjaliga. Peale võid lisada ka oksi, katteloori või kanga. Kile ei sobi, sest see võib taimed lämmatada.
Teine võimalus on hoida taimi potis või kastis jahedas keldris. Kui temperatuur püsib seal nulli lähedal, pole kastmist vaja. Märtsis või aprillis tõsta taimed valgusrikkasse, 10–15-kraadisesse ruumi, kus nad saavad taas kasvama hakata.
Kui aeda või keldrit ei ole, võib taimi talvitada ka rõdul. Aseta kast vastu maja seina, kus on kõige soojem, tõsta see põrandast kõrgemale ja isoleeri altpoolt näiteks vahtplastiga. Pealt kata kast soojust läbilaskva kattematerjaliga.
Toas maasikad talve üle ei ela, sest neil jääb vajaminev puhkeperiood vahele ja taimed hukkuvad. Ka rõdukasti või amplisse jäetuna, ilma kaitseta, ei pruugi nad talve üle elada.
Head kasvatamist ja magusaid vilju!