Oluline köögimööbli stiili valimisel: sise- ja välisruumi kooskõla
EKSPERDI NÕUANNE
Kui räägime köögi stiili valimisest, siis on kaks tavalist tegurit, millest valikut alustatakse - isiklik maitse ja trendid. See ei ole vale, kuid maitse kujuneb enamasti välja meie mineviku keskkonna ja harjumuste tulemusel ning vahel on vaja, et luua midagi uut ja vanast mustrist välja astuda, teistmoodi mõelda. Valikud sõltuvad ju ikkagi valija teadlikkusest.
Seetõttu kutsusime nõu andma pikaajalise kogemusega köögitootja DSK Furniture disainerid, kes aitab välja tuua veel teisigi olulisi tegureid, millest võiks köögi stiili valimist alustada. Kõigest lähemalt allpool!
1. Asukoht ja hoone arhitektuur. Sise- ja välisruumi kooskõla
Alati tuleb arvestada kodu asukoha ja arhitektuuri ehk välisruumi ja seda ümbritseva keskkonnaga. Kas su kodu asub linnas, maal metsas, uuselamurajoonis linna ääres? On see maja, ridaelamu, korter? Milline on hoone arhitektuur ja värv? Kui oled sellise koha omale elamiseks valinud, siis tõenäoliselt meeldib sulle ka selle arhitektuur, aga isegi kui ei meeldi, tasub köögimööbli ja muu sisustuse valikul sellega mingil määral arvestada.
Ajas kestva ja alati moodsa lahenduse saab kui hoone sisemus ja välimus on omavahel kooskõlas ehk üks tervik. Nii on palju lihtsam kindla peale õige tulemus saada. Maja välisilme võib anda ka olulisi vihjeid köögimööbli stiili, värvi ja materjalide valiku osas.
Näiteks elades vanas maamajas või ajaloolise miljööga linnapiirkonnas võiks sisustuse valimisel eelistada just maalähedasemaid toone ja materjale, nagu näiteks täispuitu ning pigem maakodu, klassikalist või romantilist skandinaavia stiili.
Uue moodsas stiilis elamurajooni eramajja või nn magalarajooni korterisse sobib aga pigem modernselt minimalistlik või kaasaegses moodsas skandinaavia stiilis mööbel.
Kui sisustada modernne maja maamaja stiilis, ei saa sellest kunagi tervikut - maja kõneleb siis üht ja sisustus teist. Elanikud tunnevad tõenäoliselt seda lõpuks ise ka.
Sisekujundajate kogemuste põhjal aitab sellisel juhul ikka ainult sisemise ja välise tasakaalustamine. Kui valida hoonele vastav sisekujundus, lähevad asjad nagu iseenesest paika.
2. Olemasolev interjöör ja isiklik maitse
Köögi stiili valimisel dikteerib palju ka kodune interjöör. Kui seda veel ei ole, on asi lihtsam. Kui aga muud ruumid on valmis, siis tuleb köögimööbli valimisel sellega kindlasti ka arvestada.
Köögimööbel on väga oluline osa kodust ning peaks olema osa sisekujunduse tervikust. Selle detailid, stiil või värv võiks olla kuidagi korratud teistes ruumides.
Mõtle oma kasutatavale värvipaletile ning ühenda köögimööbel seina ja põranda värvidega. Või näiteks kui põrandal on tammeparkett, siis tasub pilk suunata ka tammepuidust detailidega mööblile.
Samuti tuleks jälgida, et metallist detailid nagu ukselingid, segistid, mööbliuste käepidemed, mööbli- ja valgustite detailid sobiks kogu elamises omavahel kokku nii tooni kui stiili poolest.
Ära sega omavahel liiga erinevaid stiile. Kui ülejäänud kodus on kasutusel enamasti antiikmööbel, siis ei tundu modernses skandinaavia stiilis köök just kõige sobivam lahendus. Samuti võib häirima hakata liiga palju erinevaid puidutoone.
Mõtle läbi oma kodu terviklahendus, et luua organiseeritud ja terviklik sisekujundus.
3. Trendid
Oma osa valiku tegemisel on trendidel. Trendid aitavad köögimööbli materjalide ja värvide ajakohasust määratleda ning tunnetada ka seda, kus punktis ise oma eluga oled, kas need kõnetavad sind. Oma elamu arhitektuuri ja interjööriga arvestades ning trende jälgides ei saa sisekujunduse loomisel väga eksida.
Üks püsivaid köögimööbli trende, mis jätkub ka sel aastal, on jätkusuutlike ja keskkonnasõbralike materjalide eelistamine. Näiteks on populaarne kasutada naturaalse puidu viimistlust ja taaskasutatud materjale, kuna soovitakse tooteid, millel on minimaalne keskkonnamõju ning mis loovad koju rahuliku ja harmoonilise keskkonna.
Nii mööbli puhul kui ka laiemalt interjööris on populaarsed ümaramad vormid. Trendikad on reljeefsed 3D pinnad, mis on esindatud nii seinapaneelidena, kui mööbli fassaadidel ning erinevad tekstuurid, seda nii patjadel, diivanikangastel kui ka tapeetide ja paneelide valikul. See on üks lihtsamaid viise, mille kaudu tuua ruumi juurde soojust, hubasust ja muuta seda visuaalselt põnevamaks.
Kui valdavalt on moes olnud pigem naturaalsed ja neutraalsed külmemad toonid, siis uued trendid toovad tubadesse rohkem soojust ja värvi – nendeks on rikkalikult küllastunud sooja alatooniga punased, pruunid ja rohelised toonid, aga vastukaaluks ka õrn helesinine, päikseline kollane ja roosakas-lillad varjundid.
Köökides on populaarsed ka avatud seinariiulid ja klaasvitriinid, aga ka erivärvilised kõrged avatud riiulimoodulid, mida on võimalik varustada valgustite ja sahtlitega ning mis rikastavad köögi väljanägemist.
Köögisaared on samuti jätkuvalt väga populaarsed ning variante kuidas neid kombineerida lisandub pidevalt. Tasapindu saab teha eri kõrgustel ning ka nii, et saare osa saab liigutada.
Üha enam toimub köökides modernse ja traditsioonilise ühildamine. Inimestele meeldib minimalistlik puhas joon ja käepidemevaba disain, kuid samas tahetakse, et oleks ka hubane nagu maakodus. Seda pakub aga traditsiooniline kandilise raamiga köögimööbel. Niisiis võetaksegi kandilise raamiga uksed ja tehakse need ilma käepidemeteta. Või siis kombineeritakse traditsioonilised kapid modernse tööpinna ja taustaga. Maakodu soojust ja hubasust annavad edasi ka looduslikud materjalid – puit ja looduskivi, mida leiab nüüd igas stiilis köökides.
Kuna kodudes tehakse taas rohkem ise süüa ja seetõttu ostetakse ka uusi erilisemaid kodumasinaid, siis alalise koha leiavad nad pigem kapis kui tööpinna peal. Köögi tööpind peab olema puhas, et seda oleks mugav kiirelt koristada ja puhastada.
Trendid tulevad ja lähevad, aga tõeliselt hästi välja mõeldud tooted ja põhisuunad ei lähe kunagi moest. Püsivalt trendikas kodu on ühtne funktsionaalne ja läbimõeldud tervik ilma juhuslike detailideta. Kõige suurem viga, mida sisustamisel teha saab, on uitmõtte või soodushinna ajel mööbli- või ehituspoest millegi ostmine. Sedasi saavad omavahel kokku seosetud ja sobimatud detailid, mis mõne aja pärast tüütama hakkavad.
Sisustamine on protsess, milleks tuleb aega võtta, et kõik täpselt läbi mõelda ja õiged asjad välja valida. Ainult nii saab aastakümneid kestva lahenduse. Kes natukenegi kahtleb, kas ta ikka oskab seda kõike ise paika panna ja välja mõelda, võiks kindlasti pöörduda kasvõi konsultatsiooni mõttes sisekujundaja poole.
Küsi julgelt nõu DSK Furniture disaineritelt, sest koostöös sünnivad parimad lahendused! Materjalide ja furnituuride valik on ajas pidevalt muutuv. Kui stiil on selge, siis on lihtsam ka materjal valida! Veel lugemist: Milliseid materjale ja värve köögimööbli valimisel eelistada?
Fotod: @Kirill Masing Photography; DSK Furniture
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; M. Jakobson)