Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

2020-06-16
Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Aed on nagu pidevalt edasi arenev projekt. Alguses tehakse ära kiiremad ja hädavajalikumad tööd, hiljem on rohkem aega, et projekti lihvimisse panustada ja seda veelgi kaunimaks ning vastupidavamaks muuta.

Peaaegu iga majaomanik jõuab varem või hiljem sillutuskividega kaetud majaesise parkla, aiateede ja müüritiste rajamiseni. Kuna tegemist on üsnagi kuluka ettevõtmisega, tasub enne tegutsema asumist kindlasti süveneda, kuidas seda teha ja milliseid tooteid eelistada.

Millised sillutuskivid valida ja miks?

Sillutise rajamine algab enamasti kivide valikuga, mis sobivad kokku maja ja aia stiiliga ning millist disainlahendust soovitakse saavutada.

Kivide valikul lähtutakse peamiselt sobivast hinnaklassist, kättesaadavusest ning loomulikult kivide välimusest ja vastupidavusest.

Parkla on maja visiitkaart, ilus lahendus annab majale väärtust juurde. Sealt edasi tulevad juba aiateed, peenraääred ja muud aiarajatised.

Kestva tulemuse kindlustamiseks tasuks sillutisse panustada ja kohe maksimum tulemuse peale välja minna, eriti arvestades, et majaesised parklad ja sisehoovi kiviteed on tavaliselt ka üsna suured, kuhu läheb palju materjali.

Seda on juba elu piisavalt tõestanud, et odavad ja ajutised lahendused tähendavad enamasti topelt tööd ja raha. Sillutise paigaldus ei ole töö, mida tahaks paari aasta pärast uuesti ette võtta.

Teistest mõnevõrra eristuvamaid lahendusi võimaldavad luua Soome suurtootja Rudus OY Premium klassi sillutuskivide (rahva keeles: sillutiskivid, tänavakivid, kõnnitee kivid) valik. Ruduse hinnaklass on küll keskmisest veidi kõrgem, aga tooted on väga efektsed ja vastupidavad ning see aitab kindlustada unikaalse kauni tulemuse, mida igal pool ei näe.

Kivide koostis mõjutab kvaliteeti

Rudust eristab teistest sillutuskivide tootjates graniidi oluliselt suurem osakaal toodete koostises. Graniit tagab toodete vastupidavuse ja pika eluea muutumatul kujul. Kivid on väga tugevad ning hea kulumis- ja ilmastikukindlusega. Soome on graniidi poolest rikas, seepärast on võimalik seda ka suuremas koguses sillutuskivide tootmises kasutada. Graniit on toorainena kallim, mis mõjutab oluliselt ka lõpphinna kujunemist. 

Tarneaeg on oluline

Ruduse suur pluss on kindlasti see, et kogu tootevalik on tavaliselt laos olemas. Tellija ei pea ootama kuid, et valitud kivid kätte saada. Viis erinevat tehast Soomes suudavad tagada piisavalt kiiresti varud, et rahuldada operatiivselt ka kõige mahukamate projektide nõudmised, sh Eesti omad.  Ca 3-5 päevaga on tarne käes, just seepärast on ka paljud Eesti suurprojektide teostajad nende kasuks otsustanud, räägib Ruduse esindaja Jaanus Järve.

Mitmekülgne tootevalik inspireerib arhitekte

Arhitektidele meeldib erinevat tüüpi kivide ja pinnaviimistluste suur valik, mis pakub võimalust väga eriliste disainlahenduste teostamiseks. Erineva struktuuriga kividega, näiteks liivapritsitud, peenpestud, antiikse või sileda pinnaga, saab põnevalt mustrite ja visuaalidega mängida.

Minimalism ja toon-toonis eristruktuurid on kogu disainimaailmas väga populaarne, nii luuakse ka sillutistega õrnu harmoonilisi mustreid, mis ei tüki liigselt esile, vaid täiustavad oma lihtsusega looduse juba niigi mitmevärvilist ilu.

Stiilide poolest leidub kõike, nii antiikseid mustreid kui moodsaid, sobiva leiab igaüks.

Sama kivi erineva pinnaviimistlusega
Sama kivi erineva pinnaviimistlusega

Foto: Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Põnev kivide mäng - sama toon, aga erinev kuju ja struktuur
Põnev kivide mäng - sama toon, aga erinev kuju ja struktuur


Lihtsustamaks arhitektide ja projekteerijate tööd on Rudusel loodud sillutuskivide andmebaas (soomekeelne), kust leiab erinevates formaatides kivide joonised ja ladumismustrid.

Mida on vaja teada paigaldusest?


Võrreldes varasemaga, on kivisillutise paigaldamise põhimõtted samad. Kõige tähtsam on aluspind, mille peal kõik seisma hakkab. Mida tugevam aluspind, seda kestvam on tulemus.

Ilma killustikualuseta kestvat tulemust ei saa. Killustik ise tuleb korralikult tasapinda panna, ära tihendada ning sinna peale läheb pealmiseks nn sängituskihiks liiv või siis graniidisõelmed, mille kasutamine on viimastel aastatel oluliselt tõusnud.

Esiteks on need mõnevõrra paremate kandvusomadustega kui liiv ning teiseks ei meelita graniit ligi sipelgaid, kes armastavad liivakihtidesse pesa ehitada ning vilka töö tulemusena lõpuks parklaaluse kihi tühjaks uuristavad.

Samas on igaühe enda otsustada, millist kihti kasutada. Kõik oleneb ka paigaldajatest, professionaalid suudavad mõlemast materjalist püsiva lahenduse valmis teha.

Sillutuskivide paigaldamine
Sillutuskivide paigaldamine

Uudistoode - vuugitäide

Paigalduse uudislahendusena on Ruduse valikus olemas spetsiaalselt looduskividele sarnaste kivide vahele kasutamiseks mõeldud kiiresti kivistuv ja muutuvatele kliimaoludele hästi vastupidav vuugitäide. Toote värvivalik on väga lai. Näiteks Ruduse loodukivi imitatsiooniga Louto kivide (foto) vahel on selle kasutamine juba väga levinud.

Vuugitäite kasutamise eelised tulevad kõige paremini esile siis, kui on vaja sillutiskive puhastada. Graniidisõelmetele paigaldatud kivide vahelt läheb iga puhastusega mingi osa purust kaduma, aga vuugitäitega püsib kõik aastaid muutumatuna. Samuti ei suuda umbrohi vuugitäite alt välja tulla.

Luotokivist ja maakivist koduaia kõnniteed
Luotokivist ja maakivist koduaia kõnniteed

Eriilmelised äärekivid


Huvitav lahendus on Ruduse liimitavad äärekivid, mis pannakse olemasoleva sillutise, näiteks kõnnitee kivide või asfaldi peale. Paigaldusega saab hakkama igaüks.

Olemas on ka erikujulised väikesed äärekivid, mis sobivad kasutamiseks näiteks peenarde või erinevat tüüpi alade piiritlemisel.

Lisaks leiab valikust pikad ümara kujuga äärekivid sujuvate ümarvormide loomiseks. Neid on nii liimitavaid kui mitteliimitavaid variante. Sellised äärekivid sobivad ülihästi näiteks majaesise parkla ehituseks, lisades huvitavat visuaalset efekti ja silmailu. Samuti sobivad suured äärekivid ümarate peenarde loomiseks sillutise sisse või miks mitte ehitada nendest hoopis looklev teerada.

Liimitav äärekivi (ümara kujuga)
Liimitav äärekivi (ümara kujuga)

Erikujulised äärekivid peenarde äärde
Erikujulised äärekivid peenarde äärde


Laineri äärekiviga on mugav ääristada kõnniteid ja peenraääri. Tänu kivi kujule ei eelda paigaldamine toestamist ja seetõttu on paigaldustööd lihtsad nii sirgete, kui ka kaarjate piirete rajamisel.
Laineri äärekiviga on mugav ääristada kõnniteid ja peenraääri. Tänu kivi kujule ei eelda paigaldamine toestamist ja seetõttu on paigaldustööd lihtsad nii sirgete, kui ka kaarjate piirete rajamisel.

Ruduse uudistooted 2020


Rudus tuleb igal aastal välja täiesti uue unikaalse tootega, mis teeb neist oma valdkonna suunanäitaja. See on ka nende eesmärk.

Selle aasta uudistoode on antiikne Torino kivi, mida valmistakse mitmevärviliste varjunditega. Tulemus on justkui loodusvärvides vanutatud antiik. Pind on profileeritud ehk krobeline.

Torino kivid aitavad saavutada efektse kaasaegse lahenduse, mis on ühtviisi nii klassikaline kui modernne.

Antiikse välimusega Torino sillutuskivid - uudistoode 2020
Antiikse välimusega Torino sillutuskivid - uudistoode 2020


Teiseks uudislahenduseks on äärekivi Rotwall, mis on täiesti uus tase betoonist äärekivide maailmas. Esmakordselt on uputatavad betoonist äärekivid profileeritud pinnaga ja mitmevärvilised, muutes teeäärise elavaks ja looduskivisarnaseks. Kivi sobib hästi koduteede, väiketänavate ja haljasalade piiritlemiseks.

Äärekivi Rotwall
Äärekivi Rotwall

Müürikivid aiakujunduses


Müürikivid on välitingimustesse mõeldud dekoratiivkivid, mis leiavad kasutust väga erinevates kohtades: madalad peenraääred, dekoratiivmüüritised, aiapostid, pingid jne. Välja näevad müürikivid kui päris looduskivid, aga valmistatud on tegelikult väga vastupidavast betoonkivist.

Müürikivide paigaldus on imelihtne. Kivid asetsevad kergesti üksteise peale nagu Lego klotsid ja vahele läheb liim. Igati jõukohane töö ka mitte spetsialistile!

Eriti populaarsed on klassikalise looduskivi välimusega betoonkivid. Inimesed hindavad ühe tugevust ja teise ilu. Valdavalt eelistab eestlane paekivile sarnast tugevat müürikivi. Täiesti teine kasvav trend on modernne disainikeel, näiteks pestud betooni välimusega või müüriplokke meenutavad tooted jne.

Müürikivide paigalduse erinevad võimalused
Müürikivide paigalduse erinevad võimalused


Paekivile sarnane müürikivi
Paekivile sarnane müürikivi


Kivi oli, on ja jääb alati aiakujunduse ja kõnniteede ehituses üheks oluliseks baasmaterjaliks, millega saavutatakse kestvus ja vastupidavus, olenemata milleks seda siis täpselt kasutatakse. Samuti sobitub kivi alati nii uue kui vanaga, täpselt nii nagu kasutustrendid aja jooksul muutuvad ja arenevad, leiab kivi igas stiilis oma väärilise koha.

Lisainfot müüri- ja sillutuskivide kohta küsi Rudus AS Eesti esindusest siit


A: Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. R)

Yhteystiedot
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google