Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Kuidas käib korstna puhastamine toast lahkumata?

Kaasatud ekspert: Kristo Koppel
Kuidas käib korstna puhastamine toast lahkumata?

Korstna puhastamine toimub tavaliselt pärast kütteperioodi lõppu kevadel ja enne selle algust sügisel. Õigesti hooldatud küttesüsteem tagab inimestele talveks sooja toa ja ohutu olemise.

Sageli hoitakse paraku korstnapühkija arvelt kokku ning tellitakse töö alles siis, kui seaduses nõutud 5 aastat kehtivast aktist hakkab mööduma, aga tegelikkuses peaks kütteseadet igal aastal puhastama, sest vastasel korral ei lase korstnale ja lõõridele kinnitunud tahm sooja täismahus läbi ning arvatav kokkuhoid lisandub küttepuude arvele juurde.

Kui tavaline korstnapühkimise protseduur näeb välja nii, et ronitakse korstna otsa ning hakatakse sealtkaudu puhastama, siis suure kogemusega pottsepp-korstnapühkija Kristo Koppel teeb seda hoopiski alt üles ehk toast lahkumata. Paar aastat tagasi tõi mees Eestisse täiesti uue nägemuse korstna pühkimisest ning sellega koos ka uued seadmed. Mujal maailmas on selline meetod juba kümmekond aastat kasutusel olnud.

Tänaseks on Kristo Koppel veendunud uue meetodi tõhususes, sest endalegi üllatusena suudab ta samadest kütteseadmetest uue seadmega eemaldada täpselt 2 korda rohkem tahma. Kristo omab ka seadmete kasutuse koolituslitsentsi, mille sai Inglismaalt.

Korsten enne ja pärast puhastust Power Sweeping meetodil
Korsten enne ja pärast puhastust Power Sweeping meetodil

Korstna puhastamise tehnoloogia olemus

Uue tehnoloogia abil korstna puhastamine on äärmiselt mugav, sest korstna otsa ei pea ronima. Kui toas on vähegi adekvaatne korstnaluuk ja reeglina see peab olema, saab puhastuse sealt kaudu ära teha.

Traditsiooniline korstnapühkija varustus eeldab erineva suurusega harjade omamist, mis valitakse vastavalt lõõri suurusele. Pühkimiseks ronitakse korstna otsa ning tehakse korstna seintele kinnitunud tahm nööri, harja ja pommi abil lahti ning eemaldatakse korstnas oleva puhastusluugi kaudu.

Uudse tehnoloogia puhul, mida nimetatakse Power Sweeping meetod, kasutatakse pühkimiseks nn klikiga vardaid, mis kinnitatakse üksteise külge nii palju kui vaja. Kõrguse piiri ei ole. Korstna hari on lõõrist kordades suurema mõõduga trimmeri jõhvi laadne seadeldis. Akutrell ajab harja ringi ja nii toimubki intensiivne puhastamine kogu korstnalõõri ulatuses, sealjuures nurkades.

Siit tuleb välja ka põhjus, miks tulemused on nii erinevad, kui kasutada puhastamiseks ainult inimjõudu või masinat ehk akutrell versus käte füüsiline jõud.

Korstna puhastamine ja seadmed - Power Sweeping meetod
Korstna puhastamine ja seadmed - Power Sweeping meetod

 

Korstnalõõri vigastamise kartus ei ole põhjendatud

Ekslikult kardetakse, et akutrelli kasutamine võiks lõhkuda kütteseadet. Eriti just vanemate ja väärtuslikumate käsitsi ehitatud kaminate või ahjude puhul. Kuna Kristo on ise ka pottsepp ja oskab sellistele asjadele tähelepanu pöörata, kinnitab ta, et kahe uue seadmega praktiseerimise aasta jooksul ei ole tal õnnestunud ühtegi kivi kuskilt lahti lükata. Jõhv-hari on küll tavaharjast suurem, aga kokkuvõttes toimib üsna õrnal. Sellega ei ole võimalik kahjustada ei vuuki ega kivi.

Korstna otsa ei ole vaja ronida

Nagu paljude uute tehnoloogiatega, tundub korstna pühkimine ilma sinna otsa ronimata lausa kahtlane. Kuidas see ikka võimalik on? Kõik on võimatu täpselt nii kaua, kuni keegi tõestab, et see on võimalik. Korstnapühkijad on samuti oma ala professionaalid.

Keskmiselt on korstna välimine osa 80 cm katuse harjast väljas, seega on korstna üldist seisukorda võimalik hinnata ka visuaalse vaatlusega. Näiteks nutitelefoniga tehtud pilte saab suurendada, mis võimaldab korstna visuaalselt veelgi lähemale tuua. 

Müüritisest on näha, kas seal on lagunenud kohti, mõni kivi puudu, pigi jms. Lisaks on korstna pigiprobleemid nähtavad toast peegliga vaatamisel. See kõik annab üsna täpse pildi, millises seisukorras korsten on.

Kristo ise kasutab väliseks hindamiseks enamasti digipeegelkaamerat, mille suuremahulised pildid võimaldavad väga detailset suurendamist. Samuti on tänapäeval kasutusel ka kaameraga droonid. Iga korstnapühkija valib ise, milline meetod talle hindamiseks kõige paremini sobib.  

Tehnoloogia lihtsustab inimeste tööd igas valdkonnas, ka siin. Power Sweeping meetodit kasutab Eestis täna umbes 20 korstnapühkijat ja ilmselt neid tuleb juurde.

Kristo Koppel - Volt OÜ on ka seadmete edasimüüja Eestis. Hetkel on valikus 2 seeriat, odavam ja kallim. Vardad on samad, aga harja ostad erinevad. Odavama seeria puhul on hea, et see ühildub ka 4 teise tootja seadmetega, mis teeb varuosade vahetamise lihtsamaks. Saadaval on 3 eri suuruses harja, millega saab edukalt ära puhastada kogu küttesüsteemi: korstna, kamina, pliidi, ahju ja lõõrid.

Kristo Koppel paneb majaomanikele südamele, et kortermajade korstnaid võib hooldada ainult korstnapühkija tasemega neli või viis, siis on tema hooldusakt kehtiv ka kindlustusseltsile esitamiseks. Eramajades võib korstent pühkida ka ise, kuid kord viie aasta jooksul peab süsteemid üle vaatama kutseline korstnapühkija, kes väljastab ka kehtiva litsentsi alusel hooldustööde akti.

Eestis saab korstnapühkijate kutsetunnistust kontrollida vastavast registrist, tunnistus ise peaks kindlasti olema ka uuendatud.

Loe lisaks, kuidas puuhalgusid ahjus õigesti süüdata!


A: Inkodu.ee ( J. Rohtsalu; K. Viksne), 2020
Kuidas käib korstna puhastamine toast lahkumata?

 

Logo - POTTSEPPMEISTER – pottsepad ja korstnapühkijad
Ringtee 1, Tartu, 50105 Tartumaa
+372 5395 4041

Meie põhitegevusaladeks on korstna puhastamise ja pottsepatööd (ahjud, kaminad, pliidid, lesod). Korstna pühkimine toimub toast lahkumata!

Pottsepa nõuanded ahju või kamina valimiseks ja õigeks kütmiseks

Ahju ehitus algab kolde tüübi valikust. Kõige efektiivsem ja keskkonnasäästlikum kolde tüüp hetkel tavakasutaja jaoks on pilukolle.

KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

Küsi nõu (tasuta) pottsepalt, korstnapühkijalt ja viimistlustööde meistrilt kõikvõimalike ahjusid, kaminaid, pliite ja korstnaid puudutavate teemadega kohta.

Ahju ja kamina viimistlemine: kuidas ja millega seda teha?

Ahju ja kamina viimistlemiseks sobivad hästi looduslikud savi ja lubja baasil viimistlusmaterjalid. Tadelakt on täiesti kuumakindel ja praktiliselt hooldusvaba.

Kamina puhastamine: südamik, klaas, tellised

Mida te ütleksite, kui kuulete, et saate kaminaklaasi puhastamiseks ning selle pikaajaliseks säilitamiseks kasutada ainult ühte vahendit.

Eramu katlamaja korraline hooldus on oluline

Kõik kohad, kus on tegemist lahtise ja tule ja rõhuga, on korrapärane kontrollimine väga oluline. Nt paisupaaki iga poole aasta tagant.

Korralik ahi kütab soojaks terve maja ja hoiab temperatuuri 24 h

Ahju, millega kütta ära kogu maja, ei ole üldiselt võimalik soodushinnaga ühes tükis poest osta. Kogu saladus peitub massis, palju kivi talletab palju sooja.

YIT uus maaküttega kortermaja lubab soodsamaid küttekulusid

Esimene maaküttega kortermaja valmib 2024. aasta augustis Keilas, Nurme tänaval, kus on müügile tulnud 18 1–4-toalist korterit.

Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine

Eesti projekteerimise sektoris on märgata olulist trendi: üha enam projekteerijaid otsib paindlikumat ja rahuldust pakkuvamat tööviisi, pöördudes vabakutselise töö poole.

Dekoratiivne ja vastupidav: lubi marmoriino ahju ja kamina viimistluses

Lubi marmoriino suurepärane taluvus nii kõrge temperatuuri kui ka niiskuse suhtes teeb selle ideaalse lahenduse just kaminate, ahjude, soemüüride ja korstnajalgade viimistluseks.

Päikesepaneelide isepuhastussüsteem tagab suurema tootluse

Nano vahenditega töödeldud päikesepaneelid pinnale ei kinnitu mustuseosakesed enam nii tugevalt ja suuremate vihmasadude korral puhastuvad praktiliselt ise, toimib päikesepaneelide isepuhastussüsteem.

Pelletiküte: mugavuse ja hinna suhe on liiga hea, et seda mitte kaaluda

Pelletikeskuse eesmärk on pakkuda optimaalset küttesüsteemi, mis suudaks pelletites peituvast energiast võimalikult palju ning võimalikult väikese vaevaga kätte saada.

Milline jahutus- ja küttesüsteem tagab kontoripinnal olulise energiasäästu?

Maaküttelahendusena on kasutusel vertikaalsed suletud energiapuurkaevud vundamendi põhja all. Selliseid auke lubatakse puurida ka tiheasustusega aladele.

Päikesepaneelide paigaldamine katusele

Käesolev artikkel keskendub lamekatusele. Lamekatusele saab päiksepaneele paigaldada sisuliselt kogu katuse pinnale.

Palkmaja suuri ehitusvigu ei andesta! Energiatõhus ja niiskuskindel palkmaja

Energiatõhusa ja niiskuskindla käistöö palkmaja ehitamine ja hooldamine. Mida silmas pidada ja kontrollida?

Kas kodu uues majas on energiasäästlikum?

2020. aasta algusest on uute hoonete energiatõhususe miinimumnõudeks A-klassi hoone ehk liginullenergia hoone. Oluliselt rekonstrueeritavad hooned aga peavad saavutama C-klassi.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Plaanid osta renoveeritud korteri? Ehitusvead annavad märku ajaga!

Kui renoveeritud korteri puhul mõni süsteem on ülekäte lahendatud, näiteks sansõlm, kipub küsitavaid lahendusi esinema ka mujal korteris. 7 aastat on aeg, mil oluliste varjatud puuduste ilmnemisel vastutab müüja!

Kuidas vähendada küttesüsteemi küttekadu hooldusvahendite abiga?

Küttesüsteemi hooldusvahend Loop Clean valatakse vesipõrandakütte süteemi ja jäetakse sinna ringlema 3-4 nädalaks. Torudest kaob katlakivi, muda ja rooste.

Kuidas valida soojaveeboilerit?

Soovitame eelistada kaitstud ehk kinnise küttekehaga soojaveeboilerit, mis on vertikaalselt paigutatav. Veeboileri märgis A++ ei ole kõige olulisem näitaja!

Targa maja lahendused liidavad hoone erinevad süsteemid ühtseks tervikuks

Nutikodu lahenduse juures saab peaaegu kõiki koduseid seadmed (küte, valgus, valve, pesumasin, küpsetusahi, kardinad) panna ennast ise juhtima.

Kivist radiaatorid ei kuivata õhku ega tee müra

Üha suurenev nõudlus looduslike materjalide järgi meie interjöörides on meid inspireerinud looma kiirgusefektiga töötavaid kivist radiaatorid.

Mida oleks vaja teada, kui kutsud korstnapühkija

Siin mõned väiksed meeldetuletused, millele võiks tähelepanu pöörata, kui on aeg on hakata mõtlema korstnapühkija kutsumise peale.

Millist looduskivi eelistada?

Millist looduskivi eelistada väli- ja sisetingimustes?

Kuidas kaitsta puid ja ennast puude eest

Teile meeldivad krundil kasvavad põlised puud. Kuidas teostada vajalikke ehitustöid nii, et puud ülemäära kannatada ei saaks? Kuidas hinnata, kas mõni teie valdustes kasvav puu võib edaspidi osutuda ohtlikuks teie varale?

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube