Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Pottsepp annab nõu, mida tasub teada kaminat või ahju tellides!

Pottsepp annab nõu, mida tasub teada kaminat või ahju tellides!
Uut kodu planeerides on üks olulisemaid otsuseid küttesüsteemi valik. Kui on otsustatud puukütte kasuks, tasub teada, et tulevane majapidamine saab tõrgeteta toimida vaid juhul, kui ahi ja pliit on ehitatud kvaliteetselt ning nõuetele vastavalt.

Kodu sisekujunduse plaani koostamise algfaasis on ülitähtis kaasata ka oskuslik pottsepp, sest soojamüüri suurus ja ahju paigutus erinevate tubade suhtes – selle peab paika panema ikka koostöös spetsialistiga. Vastasel korral võib juhtuda näiteks, et soojus ei jaotu majas ühtlaselt või korsten ei tõmba.

Pottsepp võiks omada kutsetunnistust

Oskusliku meistrimehe leidmiseks soovitab pottsepp Kristo Koppel kõigepealt kontrollida, kas välja valitud mehel ka kutsetunnistus taskus, sest kvalifitseeritud spetsialistid üldiselt oskavad oma tööd hästi. Ainult paber üksi siiski ei tõesta taset, sest pärast eksami sooritamist on pottseppadele ette nähtud nn õpipoisiaeg sellina meistrimehe käe all. Sellele tasuks kindlasti tähelepanu pöörata, muidu ei ole mingeid garantiisid ja süüdistada saab vaid iseennast. Kütteseadmed on tuleohtlik teema, siin ei tohiks mingil juhul pädeva inimese arvelt kokku hoida.

Valmis ahjuga saab kaasa passi

Enne töödega alustamist oleks hea ka eskiisjoonist ja võibolla ka fotot sarnasest varem valmistatud kaminast või ahjust näha, et välistada hilisemaid probleeme ja möödarääkimisi. Kui küttekeha valmis, antakse omanikule üle seadme pass koos vajaliku spetsiifikaga. Seal peaks kirjas olema, milliseid materjale on kasutatud, lõõristiku süsteemi kirjeldus, mida on hiljem korstnapühkijal vaja, seadme välismõõdud ja kasutusjuhend. Kõige olulisem info on, mitu kilogrammi puitu läheb korraga kaminasse ja kui pikk on soojasalvestuskestus. Laias laastus annab 1 kg puitu välja ca 1 ühiku soojust, see erineb natuke puuliigiti. Samuti on tähtis teada, kui palju või vähe võib kütta (max ja min kogus), et mitte üle kütta ja et ei oleks ka alakütmist, mis tekitab korstnasse tugeva tahmumise.

Energiamärgis on teatud juhtudel kohustuslik

Kütteseadmetele ja nende korrashoiule on ka riik hakanud senisest tunduvalt rohkem tähelepanu pöörama. Näiteks tehases valmistatud kütteseadmetel on energiamärgis kohustuslik, üldjuhul on need poest ostetud seadmetel ka peal. Käsilaotud ahjudel ja kaminatel sellist tähist ei ole. Siin kehtib ikka reegel, et usalda paberitega spetsialisti.  
 

Heitmenorme aitab vähendada õigesti süütamine

Vaikselt jälgitakse Eestis ka heitmenorme, mida energiamärgis aitaks veidi rohkem kontrolli all hoida. Teadlikust tõstetaks aasta aastalt. Ühel hetkel muutuvad energiamärgised ka käsilaotud ahjude puhul ilmselt normiks. Juba praegu räägitakse palju tavaahju keskkonnasäästlikumaks muutmisest. Ka vana ahju saab loodussõbralikumaks muuta.

Puuhalgude süütamise õpetus:

Esimene asi on selgeks õppida ahju õigesti süütamine. Ekslikult arvatakse, et pealt süütamine tähendab tule tipust süütamist. Esmalt laotakse 3-4 kihti puid ära, lisatakse 2 süütetabletti sinna keskele ja lõppu väikesed puuoksad, mis põlema pannakse (süttivad kiiresti). Mida kiiremini ahi süttib, seda väiksem on emissioon. Päästeameti eestvedamisel loodav üleriigiline küttesüsteemide register, kuhu ka korstnapühkijad teostatud tööde kohta andmeid sisse kandma peavad hakkama, saab valmis eeldatavalt aastaks 2021. Siis tehakse vajalikud muudatused ka tuleohutussseadusesse.

Millist küttelahendust valida?

Kes praegu hakkab uut küttekollet planeerima, siis pottsepp Kristo Koppel toonitab, et ahjuküte on siiani kõige tervislikum lahendus. Ahjusoojus on päikese soojusega sarnane ja inimese kehale kõige loomulikum vastu võtta.  Ahjuküttega elamisest tulnud inimene ei suuda sageli teise küttesüsteemiga harjuda. Silmaga seda ei näe, aga keha tunneb õhu erinevust. Enne uue ahju tellimist võiks esitada endale küsimuse, kas ahi peab ilmtingimata olema üks neljakandiline post keset tuba? Laiema laotusega ahi oleks palju kasulikum. Esiteks toob laiali laotuv ahi sooja õhu fooni allapoole, takistades kiiret sooja õhu üles liikumist, mille tulemusena on ümbrus soojem. Teiseks võiks ju teha ahju peale mõnusa lebotamise koha?

A: Inkodu.ee ja Volt OÜ, 12/2018
Pottsepp annab nõu, mida tasub teada kaminat või ahju tellides!
 
 
KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

Siin saab küsida tasuta nõu pottsepalt ja korstnapühkijalt kõikvõimalike ahjusid, kaminaid, pliite ja korstnaid puudutavate teemadega kohta.

Kuidas käib korstna puhastamine toast lahkumata?

Kaasaegne korstna pühkimise meetod eemaldab kütteseadmetest 2 korda rohkem tahma. Korstna otsa ei ole vaja ronida!

Kuidas valida soojaveeboilerit?

Soovitame eelistada kaitstud ehk kinnise küttekehaga soojaveeboilerit, mis on vertikaalselt paigutatav. Veeboileri märgis A++ ei ole kõige olulisem näitaja!

Nutikad lahendused säästlikumaks elektrikütteks!

Infrapuna küttelahendused - põrandaküttekile, WIFI-ga radiaatorid, uduvaba peegliga küttepaneelid vannituppa, infrapuna kiirgurid

Ahju- ja kamina viimistlemine: kuidas ja millega seda teha?

Ahju ja kamina viimistlemiseks sobivad hästi looduslikud savi ja lubja baasil viimistlusmaterjalid. Tadelakt on täiesti kuumakindel ja praktiliselt hooldusvaba.

Handies tõi turule lahenduse ettevõtetele, kuidas eraisikutelt teenuseid osta

Ettevõtetel on võimalus leida soodsalt ja kiirelt universaalne abimees - koristaja, elektrik, torumees, köögimasinate hooldustehnik jm. Tegija on võimalik leida vaid 2 minutiga.

Kamina puhastamine: südamik, klaas, tellised

Mida te ütleksite, kui kuulete, et saate kaminaklaasi puhastamiseks ning selle pikaajaliseks säilitamiseks kasutada ainult ühte vahendit.

Katlakivi ja hallituse eemaldamine küttekehadelt, puidult jne

Tooted on mõeldud kindla probleemi lahendamiseks. Vaata põhjalikumalt videost.

Sõelaga küttesüsteemi kuulventiil IMPEL - kellele ja miks?

Küttesüsteem sisaldab paratamatult mustuseosakesi ja aja jooksul neid vaid lisandub. Ventiili kasutamine tagab saasteainete tõhusa kinnipidamise.

bauroc SOLID kergplokid on kõige tugevamad kergplokid Eesti turul

Uued bauroc SOLID ehitusplokid survetugevusega 7MPa (7 N/mm²) on Eesti turul saadaolevatest kergplokkidest kõige tugevamatega.

Nutikodu lahendusele mõtle juba maja projekteerimise algjärgus

Nutikodu lahendused ei ole kellelegi enam suur uudis. Natuke selgitamist vajab veel vaid see, kuidas ja kui palju saab kodus asju automatiseerida ja kaugjuhtida.

Infrapunaküte – puust ja punaseks!

Parim viis infrapunakütet endale ette kujutada on see, kui asetad end varju ja siis astuda varjust päikese kätte.

Targa maja lahendused liidavad hoone erinevad süsteemid ühtseks tervikuks

Nutikodu lahenduse juures saab peaaegu kõiki koduseid seadmed (küte, valgus, valve, pesumasin, küpsetusahi, kardinad) panna ennast ise juhtima.

CALEO põrandaküte - infrapuna lahendus ökonoomseks elektriga kütmiseks

Tegemist on infrapuna põrandaküttega, mis kasutab töötamiseks elektrienergiat. Infrapuna kasutab kaugkiiri, et soojendada toas üles objekte, mitte õhku.

Süüteroosid  - kasulikud abivahendid algajale grillahju süütajale

Süüteroosid on tõhus tulehakatus, mida saab lihtsalt kodustest vahenditest ise teha.

Kivist radiaatorid ei kuivata õhku ega tee müra

Üha suurenev nõudlus looduslike materjalide järgi meie interjöörides on meid inspireerinud looma kiirgusefektiga töötavaid kivist radiaatorid.

Eramu katlamaja korraline hooldus on oluline

Kõik kohad, kus on tegemist lahtise ja tule ja rõhuga, on korrapärane kontrollimine väga oluline. Nt paisupaaki iga poole aasta tagant.

Mida oleks vaja teada, kui kutsud korstnapühkija

Siin mõned väiksed meeldetuletused, millele võiks tähelepanu pöörata, kui on aeg on hakata mõtlema korstnapühkija kutsumise peale.

Siseviimistlus looduskiviga

Looduskivid sisekujunduses

Millist looduskivi eelistada?

Millist looduskivi eelistada väli- ja sisetingimustes?

Korralik ahi kütab soojaks terve maja ja hoiab temperatuuri 24 h

Ahju, millega kütta ära kogu maja, ei ole üldiselt võimalik soodushinnaga ühes tükis poest osta. Kogu saladus peitub massis, palju kivi talletab palju sooja.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube