Pottsepp annab nõu, mida tasub teada kaminat või ahju tellides
EKSPERDI NÕUANNE
Juba planeerimise algfaasis on vaja kaasata kohe ka oskuslik pottsepp, sest soojamüüri suurus ja ahju paigutus erinevate tubade suhtes – selle peab paika panema ikka koostöös spetsialistiga. Vastasel korral võib juhtuda näiteks, et soojus ei jaotu majas ühtlaselt või korsten ei tõmba.
Pottsepp võiks omada kutsetunnistust
Oskusliku meistrimehe leidmiseks soovitab pottsepp Kristo Koppel kõigepealt kontrollida, kas välja valitud mehel ka kutsetunnistus taskus, sest kvalifitseeritud spetsialistid üldiselt oskavad oma tööd hästi. Ainult paber üksi siiski ei tõesta taset, sest pärast eksami sooritamist on pottseppadele ette nähtud nn õpipoisiaeg sellina meistrimehe käe all. Sellele tasuks kindlasti tähelepanu pöörata, muidu ei ole mingeid garantiisid ja süüdistada saab vaid iseennast. Kütteseadmed on tuleohtlik teema, siin ei tohiks mingil juhul pädeva inimese arvelt kokku hoida.Valmis ahjuga saab kaasa passi
Enne töödega alustamist oleks hea ka eskiisjoonist ja võibolla ka fotot sarnasest varem valmistatud kaminast või ahjust näha, et välistada hilisemaid probleeme ja möödarääkimisi.
Kui küttekeha valmis, antakse omanikule üle seadme pass koos vajaliku spetsiifikaga. Seal peaks kirjas olema, milliseid materjale on kasutatud, lõõristiku süsteemi kirjeldus, mida on hiljem korstnapühkijal vaja, seadme välismõõdud ja kasutusjuhend.
Kõige olulisem info on, mitu kilogrammi puitu läheb korraga kaminasse ja kui pikk on soojasalvestuskestus. Laias laastus annab 1 kg puitu välja ca 1 ühiku soojust, see erineb natuke puuliigiti. Samuti on tähtis teada, kui palju või vähe võib kütta (max ja min kogus), et mitte üle kütta ja et ei oleks ka alakütmist, mis tekitab korstnasse tugeva tahmumise.
Energiamärgis on teatud juhtudel kohustuslik
Kütteseadmetele ja nende korrashoiule on ka riik hakanud senisest tunduvalt rohkem tähelepanu pöörama. Näiteks tehases valmistatud kütteseadmetel on energiamärgis kohustuslik, üldjuhul on need poest ostetud seadmetel ka peal. Käsilaotud ahjudel ja kaminatel sellist tähist ei ole. Siin kehtib ikka reegel, et usalda paberitega spetsialisti.Heitmenorme aitab vähendada õigesti süütamine
Vaikselt jälgitakse Eestis ka heitmenorme, mida energiamärgis aitaks veidi rohkem kontrolli all hoida. Teadlikust tõstetaks aasta aastalt. Ühel hetkel muutuvad energiamärgised ka käsilaotud ahjude puhul ilmselt normiks. Juba praegu räägitakse palju tavaahju keskkonnasäästlikumaks muutmisest. Ka vana ahju saab loodussõbralikumaks muuta.Puuhalgude süütamise õpetus:
Esimene asi on selgeks õppida ahju õigesti süütamine. Ekslikult arvatakse, et pealt süütamine tähendab tule tipust süütamist. Esmalt laotakse 3-4 kihti puid ära, lisatakse 2 süütetabletti sinna keskele ja lõppu väikesed puuoksad, mis põlema pannakse (süttivad kiiresti). Mida kiiremini ahi süttib, seda väiksem on emissioon.
Päästeameti eestvedamisel loodav üleriigiline küttesüsteemide register, kuhu ka korstnapühkijad teostatud tööde kohta andmeid sisse kandma peavad hakkama, saab valmis eeldatavalt aastaks 2021. Siis tehakse vajalikud muudatused ka tuleohutussseadusesse.
Millist küttelahendust valida?
Kes praegu hakkab uut küttekollet planeerima, siis pottsepp Kristo Koppel toonitab, et ahjuküte on siiani kõige tervislikum lahendus. Ahjusoojus on päikese soojusega sarnane ja inimese kehale kõige loomulikum vastu võtta. Ahjuküttega elamisest tulnud inimene ei suuda sageli teise küttesüsteemiga harjuda. Silmaga seda ei näe, aga keha tunneb õhu erinevust.
Enne uue ahju tellimist võiks esitada endale küsimuse, kas ahi peab ilmtingimata olema üks neljakandiline post keset tuba? Laiema laotusega ahi oleks palju kasulikum. Esiteks toob laiali laotuv ahi sooja õhu fooni allapoole, takistades kiiret sooja õhu üles liikumist, mille tulemusena on ümbrus soojem. Teiseks võiks ju teha ahju peale mõnusa lebotamise koha?
A: Inkodu.ee, 12/2018
Pottsepp annab nõu, mida tasub teada kaminat või ahju tellides!