Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

Küsi tasuta nõu pottsepalt, korstnapühkijalt ja viimistlejalt kõikvõimalike ahjusid, kaminaid, pliite ja korstnaid puudutavate teemadega kohta.

Esita küsimus siit: info(@)inkodu.ee.
Pealkiri: Küsin nõu
Küsimused-vastused 2013 - 2022.

Teema: Soemüüri ja korstnajala viimistelmine savikrohviga

07/2023
Küsimus: Plaanis on krohvida vana puhastatud soemüür ja korstnajalg. Kas on mõeldav, et krohvimisel kasutan ainult viimistlussavi krohvi mõõduga 0-1 mm ja selle alla nakkeks liivakrunti? Või peaks kindlasti kasutama jämedamat savikrohvi 0-4 mm?

Vastus: Soovitaksin kõigepealt kasutada kvartsliiva nakkekrunti, siis savikrohvi aluskrohvi 0-4mm + armeering (džuudi võrk). Aluskrohv peab kuivama, seejärel üks kiht 0-1mm savikrohvi peenviimistluskrohv, lasta kuivada edasi teine ja kolmas kiht savikrohvi peenviimistluskrohvi 0-1mm või 0-05mm. Peale kuivamist oleks vaja pind katta metüültselluloosi krundiga.

Vastas: Anvar Valge, küttekehade viismistlemise kogenud spetsialist, A-Viimistluse

Teema: Kaminal on sees kivid katki ja ühel mõra, mida nendega teha?

05/2023
Küsimus: Mure selline, et kaminal seest kivid katki ja ühel mõra sees, kas piisab nende välja vahetamisest või kuidas edasi toimida? Miks või kuidas kivi katki on läinud ei oska öelda, sest alles kolime sinna. Pildid ka manuses kaasas.

Kaminal on sees kivid katki
Kaminal on sees kivid katki
Vastus: Kivide purunemist või mitte purunemist koldes on väga keeruline ette ennustada. Paraku on see osa loomulikust ekspluatatsiooni protsessist. Kuna tegemist on prss-koldega, siis tuleb lasta eelnevalt ikkagi pottsepal kohapeal olukord üle vaadata ja võimalusel jah kivi/kivid asendada uutega.

Tõenäoliselt, kui lähebki kivide vahetamiseks, ei saa see toimuma ühe korraga. Kuna mõraseid kive leidub erinevates kihtides, siis erinevaid kihte saab
vahetada väikese vahega (päev/kaks kuivamiseks).

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kas peaks kamina maha lõhkuma, et "vabastada" soojamüür?

05/2023
Küsimus: Küsin suvilas oleva pliidi ja kamina kohta. Kas oskate öelda, kas pildil näha oleva puuküttega pliidi soojamüüri ja kamina sellisel paigutusel jääb pliidi soojamüüri kütteefekt väiksemaks, võrreldes sellega, kui soojamüür oleks tervenisti tagant toa poolel avatud ja kaminat selles kohas ei oleks?

Selgituseks juurde: pildil vaade toa poolelt kaminale, selle taga on köögi poolt köetav kahe siibriga (nö. talvesiibri ja suvesiibriga) puupliit. Vasakul kaminast on soojamüüri ots, korsten jääb paremale. Soojamüür läheb väga hästi kuumaks ja hoiab kaua sooja, aga peamiselt jääb soe kööki ja vahetut mõju soojamüür toa poole ei anna, vaatamata sellele, et ruum on avatud. Köök püsib kaua soe, aga toa poolel on vaja lisakütet. Et tuba kiiremini soojaks saada paneme kaminasse tule, siis õhkab aimatavat sooja ka kamina kohal õhuavadest, ent niipea kui kaminas tuld ei ole, siis soojamüüri sooja sealt õhuavadest tunda ei ole. Jupp soojamüürist vasakul kamina kõrval, mis toa poole ulatub on jahedam kui soojamüüri keskel ja see sooja ei anna. Kuna kaminal ei ole soojasalvestust, siis selles puude põletamine lisasooja saamiseks tundub raiskamisena. Samas ka köögi üleliia palavaks kütmine tule all hoidmisega, et pliidi raua kuumus ja müüri soojus jõuaks tuppa, tundub samuti raiskamine, kui toas on olemas ahjuna toimiv soe müür. Niisama tule vaatamiseks ja ilu jaoks kaminat me ei küta ei suvel ega talvel ja nüüd on tekkinudki küsimus, kas peaks selle kamina hoopis maha lõhkuma, et "vabastada" soojamüür? Kuna me ei ole seda ise ehitanud, vaid asub ostetud majas, siis ei tea kuidas ehitatud. Visuaalsel vaatlusel on kamin eraldiseisev, soojamüüri ja kamina tagakülje vahel on peenike vahe, kamina seinakivid soojaks ei lähe soojamüüri mõjul. Seega: mis te soovitate - kas on võimalik ja mõtekas sellise kuju ja paigutusega kamin lõhkuda (ja kui väga ikka kaminat tahta, siis teha/osta väiksem ja paigutada korstna poole, soojamüüri võimalikult vaabaks jättes)?

Ahi-kamin koos soojamüüriga
Ahi-kamin koos soojamüüriga

Vastus: Antud lahendus võib tõesti vähendada soojamüürist eralduvat soojust toa poole peale. Idee kohaselt võiks see soe küll läbi kamina müüritise restide tuppa jõuda, kuid jahe kivimüür ilmselt võtab selle kinni. Samas on kamina kivimüüritise paksus niipalju suur, et kamina kumusse kinni jääv soojus ei tule ka läbi kivimassi sealt tuppa.
Antud pildilt on keeruline lammutuse olemust hinnata, kuid kui soemüüri ja kamina kesta piirilt jookseb tõesti pikk vuuk ülevalt alla välja, siis võib isegi õnnestuda kamina kesta eest ära lammutamine. Igaks juhuks tuleb aga valmis olla tõsiasjale, et see kamina taga olev soemüüri osa ei ole kõige esteetilisem, mis võib tekitada vajaduse antud kivimüüritise värskenduseks ehk uueks viimistluseks. Pehmem lahendus on see, et piisab ainult tolmust puhastamisest, kuid natuke raskem variant võib ette tuua müüritise krohvimise või plaatimise vajaduse.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Välikamina tagaseina püstivuugis pole enam segu

04/2023
Küsimus: Tegemist on (katusega) suveköögi kaminaga. Ehitatud 6 aastat tagasi. Eelmisel sügisel avastasin, et kolde tagaseinas pole mõnes püstivuugis enam segu.
Katsusin hambatikuga ja tundub, et segu pole sügavuti terve kivi ulatuses. Mis võib olla selle põhjuseks ja kas need peaks uuesti kuidagi täitma?

Kolde tagaseinas pole mõnes püstivuugis enam segu.
Kolde tagaseinas pole mõnes püstivuugis enam segu.

Vastus: Uuesti täitmise vajadus sõltub pigem sellest, et mis seal koldekivide taga on. Kuna tegemist on välikaminaga, siis eeldan, et seal on omakorda kivi. Sellisel juhul ei ole otsest vajadust veel vuukide taastäitmiseks. Kui vuugid aga ajas veelgi suurenevad, siis tuleks need ikkagi taastäita. Vuukide sügavus / läbivus tuleb sellest, et segu on kinni jäänud ühe kivi külge ja teise kivi küljest on ennast lahti lasknud. Ehitamise käigus on segu ikka terve kivi ulatuses pandud. Vuugivahede tekkepõhjuseks on kivi (mis on keraamika) paisumisest tingitud liikumine. Kivimaterjalid, mida kasutatakse kütteseadmete ehitamiseks, paisuvad soojenedes ja tõmbavad kokku tagasi jahtudes. Antud protsessist lähtuvalt tekib "kivide liikumine". Ehituslikult oleneb väga palju konkreetsest kivist ja veel rohkem sellest liimist/segust, millega müüritis kokku laotakse. Kas kivi ja segu omavaheline liikumine on balansis ja mõrasid ei teki, või tekib sinna liikumine selliselt, kus üks materjal ei mängi teisega kaasa ja tulemuseks on mõranemine. Tegemist on klassikalise soojusfüüsikalise nähtusega ja seda kontrollide eelnevalt on väga keeruline, kas ja kuidas süsteem toimima hakkab.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kas ja millega võib malmist kaminasüdamiku esipaneeli üle värvida?

03/2023
Küsimus: Malmist kaminasüdamiku esipaneeli- ja ukse pealispinnal on mõned defektid. Kas ja millega võib esipaneeli üle värvida?

Vastus: Antud pindade värvimiseks on jaepoodides olemas kõrgtemperatuuri (kuni 600 ja 800 kraadi) taluvad värvid. Kas aga antud malmist pinnad on värvitud või ei, on keeruline öelda, ja kas sama tooniga värv poes eksisteerib, on ka küsimus omaette. Neid värve ei toonita, on ainult eeltoonitud värvid.
Esmalt tuleks värvitavad pinnad vastavalt värvi tootja juhendile puhastada ja seejärel värvida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Maamaja moodulkorstna ehitus - lõõride arv ja mõõdud

01/2023
Küsimus: Küsin nõu vana maamaja kapitaalremondi käigus ehitatava korstna kohta. Maamaja põrandapind on 60 m2, üks korrus. Küte tuleb õhk-vesi soojuspumbaga põrandaküttena ja korstnaga on plaanis ühendada ahi Nordpeis Salzburg ja puupliit. Ahi paikneb ühel ja pliit teisel pool korstna kõrval. Plaanis on ehitada kivist moodulkorsten.
Mitme lõõriga ja mis mõõtu(dega) peaks korstna ehitama?

Vastus: Telliskorstna asemele soovitan kindlasti ka valida moodulkorstna, mille võib hiljem katta tellisdekooriga. Moodulkorstna eelisteks on kiirem paigaldus ja väiksem energiatarve. Korstna olemust natuke avades, tuleb paratamatult rääkida korstna detailide soojavajadusest.

Moodulkorstna detailid vajavad toimimiseks energiat, ehk sooja hulgal X. Telliskorsten seevastu 4 X. Kui korsten ei saa piisaval hulgal sooja, jahtuvad suitsugaasid korstnas liialt maha ja korsten hakkab pigitama. Pigi on tahma ja kondensaadi segu. Pigitunud korstnad on aga ülimalt tuleohtlikud ja võivad lõppeda hoone tulekahjuga. Selleks, et korsten saaks "normaalselt" toimida, tuleb kas suurendada kütuse koguseid koldes või tuleb korsten soojustada.

Antud küsimusest lähtuvalt, kus korstnaga ühendatakse 2 tehase kütteseadet, oleks kindel soovitus, paigaldada moodulkorsten. Korsten iseenesest võib olla antud juhul 1 lõõriga, mille läbimõõt, ehk D=200 mm. Kas valikul jääb sõelale laavakivist valmis moodul või keraamilise sisuga kolmekihiline moodul, sõltub juba kliendi valikust ja pottsepa soovitustest. Nüanss, mida kütteseadmete ühendamisel vastas külgedest tuleb järgida, et ühenduskohtade keskpunktide kõrguse vahe oleks vähemalt 600 mm.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Millised on viimalõõri kaitseekraanid?

01/2023
Küsimus: Millised on viimalõõri kaitseekraanid?

Vastus: Kaitseekraan oma tähenduses on mittepõlevast materjalist kuuma pinna ja kaitstava pinna vaheline materjal. Kaitseekraani paigaldusel tuleb järgida nüanssi, et kaitseekraan ei tohi olla lähemal pinnale kui 30 mm. Kaitseekraani vaatest ei ole vahet, kumma pinna lähedusse see paigaldatakse, kas kuuma pinna lähedusse või kaitstava pinna lähedusse. Peaasi, et on järgitud 30 mm vahelist kaugust (rohkem võib olla).

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Uus moodulahi ei küta tuba soojaks

12/2022
Küsimus: Selline küsimus, et miks ei saa tube soojaks? Eelnevalt oli suure toa nurgas pisike metall kamin, mis suutis toa päris soojaks kütta. Nüüd lasime paigaldada moodulahju sama kohapeale, aga tagant seina tegime avatuks, et ka soe sinna pääseks.Ahi siis 40 m2 korteris. Poolteist kuud oli kütmata ja nüüd olen juba 2 nädalat ahju suhteliselt kuumana hoidnud. Uue ahju paigaldamise käigus vahetasin ka kõik vanad puit-klaas aknad korralike 3x pakettide vastu. Toas saab max 17 kraadi sooja.

Vastus: Küsimuse iseloom ja mure on päris huvitavad. Mure on kaheosaline. Osalt ilmselt insenertehniline ja teisalt pottsepa pakutud ahju olemuses. Pean tunnistama, et konkreetset vastust või head nõu on väga keeruline selliselt (digitaalselt) anda. Mure kohti võib antud teemas olla mitu. Esimene, mis pähe turgatab, et moodulahi on olemuselt väike, ehk väikse võimsusega. Teine olemus võib olla selles, et ahju välispinda jääb väheks, et antud ruutmeetrid ära kütta. Soojuse olemus võib olla seotud ka sellest, et kas ahju köetakse maksimum kogusega või mõne keskmise väärtusega.

Antud teemasse saaks selgust paremini luua, kui teostada ahjule temperatuuride mõõtmised ning korteri temperatuuride muutuste mõõtmised. Ka kohapealsed pildid annaks natuke visuaalset
poolt juurde, et kuidas või millega antud temperatuurikadu seotud võiks olla.

Selle mainitud metallkamina eeliseks olenemata ruumist on kiire soojavahetus ja seetõttu saab antud kütteseadmega ka kiirelt ruumi soojaks kütta, kuid antud kütteseade ei hoia seda ruumi kuigi kaua soojana, millest tuleb välja ka salvestava kütteseadme eelis.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kamin ja põranda kandevõime

12/2022
Küsimus: Eramu esimesele korrusele on 15a tagasi tavapärasel kombel paigaldatud kamin. Soov on kamin välja lammutada ja asendada see ahjuga. Kuid kuna ahju soojustalletusvõime sõltub tema kaalust, siis on probleem selles, et ei oska hinnata põranda kandevõimet, et sellest lähtuvalt hinnata ahju maksimaalset kaalu. Põrand on 100mm vahtpolüstürool, 80mm raudbetooni ja 15mm tasanduskiht.

Vastus: Antud küsimus läheb rohkem inseneridele, kes tegelevad konkreetsemalt tugevusarvutustega. Hetkel kogemuslikult julgen pakkuda, et see ahi väga raske ei saa olla. Umbkaudselt pakun, et koormus antud põrandale võiks jääda kuni 250 kg/m2. Täpsema kaalu/koormuse oskab öelda insener.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Normaalne soojaseina välistemperatuur kütmise ajal

12/2022
Küsimus: Milline on normaalne soojaseina välistemperatuur kütmise ajal ja mis juba liiga kuum?

Vastus: Tahkekütte seadmete välispinna temperatuuril on lubatud tõusta kuni 80 kraadini. Selline temperatuur on käega katsudes juba vägagi kõrvetav.
Puhastusluukide juures on lubatud isegi natuke kõrgemaid temperatuure. Üldjuhul võik pinnatemperatuur jääda käega katsudes "ülituline", mis tegelikkuses
on ca 50-55 kraadi. Käega katsumise metoodika on inimestel erinev ja sõltub vägagi, millega inimene tegeleb. Üle 40 kraadised temperatuurid on üldjuhul käega katsudes ikka juba tulised.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Ahi/kamina soojus jääb ahju sisse, mitte ei tule tuppa

12/2022
Küsimus: Kui ahi/kamin on kaetud dekoratiivkiviga seal all on 50mm vill ja siis punane tellis. Kas see on kõige mõistlikum lahendus ahjule?
Praegu on selline tunne, et soe ei jõua tuppa. Kas mõistlik oleks see kivi ja vill ümbert ära võtta üldse?

Vastus: 50 mm villa kahe kesta vahel ei ole kindlasti normaalne. Nagu te ka ise mainisite, siis see soe ei jõua tõesti tuppa. Sellise ahju nimetus võiks olla "termosahi", kus soojus jääb ahju sisse, mitte ei tule tuppa. Villa soovitan kindlasti vahelt kõik välja võtta. Välimise kiviosaga oleneb, millise tellisega ja kuidas see ehitatud on. Seal tuleb juba kas piltide või paikvaatluse põhjal otsustada, kuidas ja mis moodi edasi. Ehk välimist müüritist päris ära kaotada ma ei soovita.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kuidas panna majja soojust salvestav kamin ja puupliit kui siseseinad puuduvad

12/2022
Küsimus: Soovime hakata ehitama maja maale ning meie soov paigaldada maakütte, kuid lisaks soovime majja kaminat (soojust salvestavat) samuti ka puupliiti. Kuid ei tea, kuidas seda paigaldust lahendada, kui puuduvad nn seinad ehk siis elutuba,söögituba ja köök on avatud. Kas ja milliseid valikuid tänapäeval puupliidi näol on? (nt kui ei soovi, et soojamüür oleks liialt ruumi võttev? Sama küsimus ka, et olen näinud lahendusi, kus puupliit ja elektripliit pluss ahi on ehitatud kokku, kas sinna vahele annab paigaldada pliidi siseimuri?

Vastus: Soovitan hea lahenduse leidmiseks pöörduda mõne pottseppmeister tase 5-te omava pottsepa poole. Standarti kompetentsi järgi saab antud kutset omav pottsepp anda teile soovitusi ja koos temaga saab välja töötada lahenduse projekti tasandil, et kui suur ja millise paigutusega. Soovitan nõu pidada mitme erineva pottsepaga. Kuigi see võib tunduda tüütu ja on kindlasti aeganõudev, aga igal inimesel on oma käekiri ja oma nägemus lahendustest. Läbi sellise diskusiooni leiate ka enda jaoks kindlasti sobivaima lahenduse. Oluline, et teile lõpplahendus paberil meeldib ja sobib, siis meeldib see ka valmimisel.

Omalt poolt pakuksin lahenduseks, et pliidina kasutada tootja vastutusega pliiti (poest valmis pliit), mis annab esmase kiire sooja tuppa ja saab seal kõik söögid ja pannkoogid ilusti valmis küpsetada. Kaminasüdamiku soovitan teha soojust salvestavate elementidega, nagu te ka ise küsimuses mainisite. Kaminasüdamiku valikul saab teile nõu anda taas pottsepp, kes saab rääkida erinevate kaminasüdamike headest pooltest ja ka võimalustest, mis teile sinna ära mahub ja sobitub.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Ahjude väljaõhkumine ja soojakadu kütmisel

11/2022
Küsimus: Elan puumaja II korrusel. I korrusel on kauplus. Sealt lõhuti mõned aastad tagasi ahjud välja ja korstnas pandi tuhaluugid kinni. Vastavalt tuleohutuse nõuetele ei tohi nii toimida. II korrusel läheb ühte korstnasse kahe korteri kütmisel tekkiv suits. Korsten on minu kõrvalkorteris. Korstnasse paigaldati I ja II korruse vahele rest ja tehti auk tuha välja võtmiseks.

Pärast sellist manipulatsiooni on korteris pidevalt jahe. Varem kütsin  talviti üle päeva (korter 26 m2). Nüüd pean iga päev kütma. Minu korteris on kokku ehitatud nii ahi kui pliit, ühise soojamüüriga. Kummalgi eraldi siibrid. Tegu on pottidest ehitatud tulekolletega. Vaatasin ka, et ahju siiber justkui ei sulgu hästi. Tegu on mitte esimeses nooruses ahjuga.

Vastus: Kirjelduse järgi tundub olema "Tartu" tüüpi pliit-ahi. Antud seadmel võib olla erinevaid põhjuseid, miks on vaja igapäevaselt kütta. Tulenevalt ekspluatatsiooni vanusest ning ka kirjeldusest siibri osas, võib üks põhjuseid olla läbi voolav õhk, mis ei püsi ahjus kinni. Selle tulemusena ahi jahtub kiiremini kui võiks ning tulemuseks on kütmisintervall igapäevane. Antud teema peaks objektipõhiselt üle vaatama kutsetunnistusega (kas 4. või 5. tase) pottsepp, kes hindab olukorra ja annab hinnangu remonttööde võimalikkusele ja mahule.

Kirjeldatud korstna teema ei anna kindlasti mõju kütmise intervallile. Kui esimene korrus lõhkus ahjud välja ja avad suleti korrapäraselt, ei ole korsten selles osas ohtlik ega kasutuskõlbmatu. Ahjude väljaõhkumisega ei ole rikutud tuleohutuse nõudeid. Kui ahjude väljalõhkumine on tehtud läbi lammutusprojekti või läbi tehnosüsteemide muudatusprojekti ja projekt on läbi ehitisregistri kinnituse saanud, on kõik tegevused legaalsed. Alanud küttehooaja suhtes võin enda kogemuse pealt ütelda, et see hooaeg on kuidagi teistsugune taaskord, sest ka ise olen pidanud rohkem kütma kui eelmise hooaja samal perioodil.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Pliidi-soojaseina pragude parandamine enne savikrohviha viimistlemist

11/2022
Küsimus: Tahaks pliidi, leso ja soojaseina kõik üle krohvida savikrohviga. Aga kas enne peaks selle juba eelnevalt krohvitud ala krohvist puhtaks tegema, et tulemus jääks ühtlasem ja mida nende pragudega ette võtta?

Vastus: Antud pragusid ei ole otseselt vaja üle tihendada. Aluspind tuleks puhastada, kruntida nakkedispensiooniga ja seejärel armeerida. Armeerimiseks on sobilik Silcatex klaasfiiber võrk ja Mira 3130 plaatimissegu. Plaatimissegu valikul tuleb jälgida, et see oleks mõeldud soojadele / kuumadele pindadele. Üldjuhul segud, mis on mõeldud põrandakütte pindade plaatimiseks on enamasti sobilikud ka sellise töö jaoks. Peale armeerimist ja selle kuivamist on sobilik savikrohviga pinnad viimistleda endale meelepäraselt.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Valmis malmahju ühendamine korstnaga

10/2022
Küsimus: Majal on 1 töötav ahi, mis jääb väheseks. Plaan on pliidi asemele paigaldada valmis malmahi. Kas seda tuleks ühendada otse korstnasse või ahju ja korstna vahelisse lõõri? Ahi ise tuleb pealt korstnaga ja 1 m toruga.

Vastus: Poest ostetavad valmis kütteseadmed on kõik mõeldud ühendamiseks otse korstnaga. Kui on soov eelmainitud kütteseadet ühendada pliidi soojamüüri, siis tohib seda äärmisel juhul teha ainult soemüüri viimasesse ehk siibriga lõõri. Pikka kanalite jada tootjavastutusega kütteseadmed välja ei vea, sest tehase kütteseadmetel on ette antud tõmme ja neil on juba madalad suitsugaaside temperatuurid. Kui need kaks asja kokku panna, siis selline kombinatsioon tekitab üldjuhul pigem peavalu korstnapühkijatele ja seeläbi ka omanikele.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Pottidest ehitatud kamina lahtivõtmine ja teise ruumi ehitamine

09/2022
Küsimus: Küsimus selline: suvila läheb lammutamisele, aga pottidest ehitatud kamin on liiga ilus, et seda niisama lõhkuda, samas ei mängi uue projekti peal asukohaliselt kuidagi välja. Mõte on potid lahti lammutada, et samasugune kamin taastada teise ruumi. Kas selline ettevõtmine on reaalne ja millal kamina lahti võtmist teostada annab? Ma eeldan, et selliseks tööks on tarvis sooja ja kuiva ilma.

Vastus: Tööd on võimalik teostada. Antud materjalist kamina lahtivõtmine on aga keerukas. Lahtivõtmine tuleb teostada ettevaatlikult ja väga rahulikult. Potikivid tuleb enne lahtivõtmist kindlasti ära markeerida ja pottide asetus tuleb ülesse kirjeldada/pildistada. Kui katus on peakohal ja väga külm ei ole, siis teoreetiliselt peaks saama kaminat lahti võtta iga ilmaga.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Õhksoojuspumba paigutamine pliidi ja soojamüüri kohale

09/2022
Küsimus: Uurin, ehk saate nõu anda ühe pliidi ja soojamüüriga seotud küsimuse asjus. Nimelt on mul köögis hetkel puupliit soojamüüriga. Soojamüüri ümbritseb telliskivi sein. Tekkis mõte paigaldada kööki õhksoojuspump. Ainus koht kuhu oleks võimalik siseosa kinnitada on pliidi ja soojamüüri kohale telliskivi seina peale. Pliidiplaadi kõrgus põrandast on 75 cm ja soojamüür lõpeb ära 170 cm kõrgusel. Soojamüürist laeni on veel siis umbes 55 cm telliskivi seina. Kas tuleohutuse seisukohast on lubatud õhksoojuspumba siseosa paigaldada selle seina peale? Soojamüüri ja siseosa vahele jääb ca 20 cm ruumi. Pliit on töökorras, aga ei ole aktiivses kasutuses.

Vastus: Antud jutust jääb kõlama, nagu õhksoojuspumba siseosa soovitakse paigaldada pliidiplaadi kohale, soemüüri tulemüürile. Teoorias ei oleks kindlasti probleeme, kui see
oleks teiselpool pliiti, ehk toa pool. Köögi poolepeal (keeduplaadi kohal) ei pruugi seadme tervis väga vastuvõtlik olla sellistele kõrgetele temperatuuridele, mis tulevad
keeduplaadist. Nõuetekohane oleks, et pliidiplaadist ülesse poole on vaba ruum 1,2 m. Kui õhksoojuspumba siseosa alumine serv jääb sellise kauguse
peale, siis tehniliselt ei tohiks takistusi olla. Iseasi, kuidas pumba elektroonika selle üle elab.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Tellisahju ehitamine

08/2022
Küsimus: Kas šamoti ja tellise vahele pannakse ka mingi vill, kuskilt lugesin, et mingi paisumisruum?

Vastus: Vill ei ole kõige mõistlikum lahend sellisesse kohta paisumisruumi isoleerimiseks. Tavaliste ehitusvillade sideaine kipub 200 kraadijuures ära lendama ning selliselt hakkavad ka villa osakesed oma kohalt lahkuma. Esmajoones kasutatakse ikkagi vastavalt tootjapoolsete soovituste järgi savisegusid või liime, mis sinna sobituvad. Äärmisel juhul võib kasutada valget/keraamilist villa, mis ei püsi koos liimi baasil. Kuid ka see vill on mõistlik ikkagi seguga üle katta, et see omalt kohalt minema ei liiguks.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Probleem kamin-pliidi kasutamisel tekkinud suitsuhaisuga

08/2022
Küsimus: Sai ostetud maja, kus korstnapühkija on käinud eelmisele aastal. Eile oli soe ilm ja kamin-pliiti tuld tehes ajas kõik sisse, tuppa rohkem. Nüüd hais terves majas, aga eriti tugevalt suures toas, kus ka klaasuksega kamin. Köögis seda tugevat lõhna veel pole. Kaminas veel puud, mis said veega kustutatud. Kas kaminasse jäetud põlenud puud saavad tekitada seda haisu ja puud eemaldades hais kaob? Või sellest pole väga suurt kasu haisu eemaldumisel. Mis aitaks üldse.

Vastus: Selliste palavatega nagu praegu, ei pruugi enamus tahkekütteseadmeid korralikult toimida. Toimivust takistab tugevalt intensiivne päike, mis kütab korstna otsa kuumaks.
Kuna sellise välistemperatuuriga on ilmselt toas jahedam kui õues, siis füüsikaliselt toimib "tõmme" tagurpidi ja ajabki kõik suitsu tuppa. Puude eemaldamine kaminast on kindlasti vajalik, kuna nad tekitavad seda suitsu lõhna veel pikka aega ja kuna õhk hetkel liigub tagurpidi tulenevalt ilmast, siis ajab kamin seda lõhna läbi pragude tuppa. Kui puud hetkel kaminast õue viia, kolle seest puhtaks teha ja tuba tuulutada ohtralt, peaks suitsu hais vähenema kiiremas tempos.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema:  Kuidas plaatida ahju seina?

08/2022
Küsimus: Mul on vana plaaditud ahi (1990). Soov on see taastada uute materjalidega. Kas puhastatud telliskivi peale on vaja mingi ahjusegu kiht panna või tohib kohe kuumakindlat plaatimissegu kasutada?

Vastus: Mõistlik on ahi eelnevalt nakkedispensiooniga alt üle teha, seejärel paigaldada kuumakindel armeerimisvõrk temperatuuri taluva seguga (näiteks Mira 3130 või Ceresit cm17) ning seejärel peale kuivamist saab juba paigaldada uued viimistlusplaadid eelmainitud või analoogsete parameetritega seguga. Tavalist ahjusegu ei ole vajadust sinna alla kuskile lisada, kui just mõni vuuk ei taha natuke täiendamist.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Soojamüüri katmine dekoratiivkiviga

07/2022
Küsimus: Soov on katta soojamüür dekoratiivkiviga, kas see oleks sobiv? Annab see sooja endiselt või kivid takistavad või on vastupidine efekt, annab rohkem sooja.

Vastus: Soojamüüri katmine kividega on igati sobiv tegevus. Sooja otseselt rohkem ei saa, küll aga võib natukene langeda soojamüüri pinnatemperatuur, mis jätab mulje nagu see ei soojeneks piisavalt. Tegelikkuses suureneb grammi võrra soojusmahtuvus, mis pikendab natukene sooja liikumist. Tulemus...soe jõuab tuppa ikka sama moodi, kuid lihtsalt natukene pikema aja jooksul.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Pliidi kivide suurus

07/2022
Küsimus: Pliidi ehituseks sai ostetud kivi 120*250*65.  Pliidi plaat on aga millegipärast kitsam, kas võib ka soojamüüri kive kasutada 250*85*65 või mida peaks tegema?

Vastus: Pliidi ladumine kitsa kiviga, ehk 250*85*65 on igati mõistlik. Kuna voodrikivi tuleb kolde ja lõõristiku osas kindlasti ka isoleerida veel šamott materjaliga. Sellest tulenevalt on olnud juhuseid, kus ka nn. kitsas kivi tuleb veel omakorda pooleks teha pikkupidi (SVT ja Pisla äärerauad). Kui on Valumehhanika või Põlmeri ääreraud, siis ei ole vaja kivi ennast pikkupidi poolitada ja selliselt mahub voodrikivile veel šamott ilusti juurde.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Uue soojamüüri ja pliidi ehitamine vanas talus

06/2022
Küsimus: Vanal talul lammutasime ära katkise soojamüüri ja pliidi. Soovin lasta ehitada uue soojamüüri ja pliidi. Nüüd on küsimus vaid selles, et kas valida valmisolev pliit või lasta ehitada? Kas poodides - kaminakeskustes müüdavaid pliite saab ka soojamüüriga ühendada? Näiteks Plamen 850. Või peab keskküttepliit olema et ühendada soojamüüriga?

Vastus: Poest ostetavat "tehase" pliiti ei kannata kahjuks läbi soemüüri ühendada. Kuna poest ostetavad tooted on tehases katsetatud otse korstnaga ühendades ja kindla tõmbega, siis
kodustes tingimustes läbi soemüüri ei ole antud tegevus väga mõistlik. Antud lahenduse juures oleks mõistlik lasta ikkagi pottsepal laduda pliit koos soemüüriga, et saada sooja
salvestust elamisse. Kui aga on pliiti vaja ainult vee kütmiseks ja toidu valmistamiseks, siis võib julgelt poest pliidi valida ja selle lasta otse korstnaga ära ühendada.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Uue soojamüüri ja pliidi ehitamine vanas talus

06/2022
Küsimus: Sooviksime paigaldada valmis puupliiti. Suitsutoru läbimõõt on 150 mm ja korstna lõõr on 130mm x 250mm. Kas võib paigaldada?

Vastus: Antud paigaldus on lubatud. Hea oleks, kui saaks pliidi suitsutoru ühendada kitsamalt korstna küljelt, siis jääks parem keeramisruum suitsule. Kui nii ei õnnestu, võib ka teisiti, mõlemal juhul on ühendamine õige. Kindlasti jälgida, et korstnasse ühendatav suitsutoru saaks korralikult isoleeritud ning et majapidamises oleks olemas vingugaasi andur.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Korstnajalg ei ole vaadeldav

05/2022
Küsimus: Mul on selline mure, et käis korstnapühkija ja ütles et korstnajalg ei ole vaadeldav, kuna on kipssein ees. Ei tohtivad olla. Mul tuli mõte, et teen sinna seina luugid üles kui ka alla, siis peaks olema ju korstnajalg vaadeldav nagu nõutakse?

Vastus: Kahjuks ei ole korstna katmine kipsplaadiga lubatud jah, tulenevalt tuleohutus standardist. Pakutud lahendus on peaaegu sobilik. Luukide asemel paigaldada pigem tuulutusrestid ja soovituslikult kahele küljele. Kahele sellel põhjusel, et korsten peab normi kohaselt olema jälgitav vähemalt kahest küljest. Tuulutusrestide kaudu on võimalik korstent jälgida, juhul kui kipsi ja korstna vahe ei ole villaga täidetud. Kui seal vahel on ka vill, siis tuleb ka see sealt kuidagi läbi nende tuulutusaukude eemaldada, muidu ei ole nõuded ikkagi täidetud. Tuulutusrestide vajalikkus on põhjendatud sellega, et korsten teatud olukordades vajab jahutust, ehk tuulutamist väljastpoolt. Luukidega jääb kipsi ja korstna vahe umbseks. Restidega saab õhk sealt vahelt läbi liikuda ning teeb oma tööd seal.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Vana telliskorstna krohvimine

05/2022
Küsimus: Sooviks vana telliskorstent krohvida ja plaan oleks teha kindakrohvi, et võimalikult vähe oleks igasugust sirgeks ajamist. Mida soovitaksite teha ja milliseid segusid kasutada?

Vastus: Korstna puhul, nagu ka kütteseadme puhul, tuleb kõigepealt pinnad ära puhastada, siis nakkedispensiooniga üle kruntida ja seejärel ära armeerida. Peale armeeringu kuivamist võib kasutada näiteks Weberi antiikkrohvi või meelepärase tooniga savikrohvi. Mõlemaid annab ka kindaga viimistleda.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kamina suitsutoru vahetus-remont

05/2022
Küsimus: Meil on olemasoleva plekk-kamina suitsutoru kuidagi valesti paigaldatud, nii et vahel tilgub sealt läbi vihmavesi. Otsin meistrimeest, kes oskaks asjaga midagi ette võtta.

Vastus: Korstna paigalduse osas saab aidata kutseline pottsepp, kes veendub toru olemuses ja paigalduse korrektsuses. Pottsepa leiab kas Päästeinfo süsteemist või pottseppade liidu koduleheküljelt. Seda, kas pottsepp oskab ka vee tihendusega midagi ette võtta, sõltub juba tema oskustest. Kui ta peaks sellega hätta jääma, tuleb otsida ilmselt mõni katuseid ehitav ettevõte, kes selle ühenduskoha viisakalt ära tihendab.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kas on võimalik mingi osa soojamüüri ära võtta ja teha töökorda

05/2022
Küsimus: Maakodus on kahe toa vahel seina asemel vana töökorras soojamüür. Sooviksin nende kahe toa vahele läbikäigu tekitada, samas soovin ka, et mingi osa soojamüüri alles jääb, lihtsalt teeks lühemaks. Kas on võimalik mingi osa ära võtta ja siis teha see töökorda või peab kogu soojamüüri lammutama?

Vastus: Kahjuks ei ole võimalik osaliselt soojamüüri lammutada lühendamise eesmärgil. Teie poolt kirjeldatud tegevust nõuab siiski soojamüüri täielikku lammutamist ning uue ehitamist. Ainult lühendamise metoodikal ei jää suitsukanalid proportsionaalseks või kaovad üldse ära ja siis ei ole suitsul enam kanalit, kust kaudu korstnasse minna. Pottsepa kontakte leiab Kotsekoja kodulehelt või pottsepad.ee. Kindlasti tasub ka pottsepa kutsetunnistuse olemasolu kontrollida Kutsekoja kodulehel.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Seina kaugus soojamüürist

04/2022
Küsimus: Tekkis selline küsimus seoses vaheseina ehitamisega. Vahesein lõppeks ära soojamüüri vastas. Soojamüüri kütab puuküttel pliit. Kui suure vahe ma pean jätma puidule (konstruktsioonile) ning soojamüürile? Kas 50 mm tulekindlat villa oleks sel puhul piisav? Viimistlusmaterjal, tulekindel kipsplaat + värv tuleks vastu soojamüüri. Kas selline lahendus oleks tuleohutuse vaatest vastuvõetav?

Vastus: Tulenevalt kehtivast Tuleohutuse Standardist on lubatud ohutu kaugus põlevmaterjalideni (puit konstruktsioon) 50 mm, kui pinna keskmine temperatuur ei ületa 80 C, mis peab olema täidetud tuletõkke (soovituslikult kivivillaga) isolatsioonimaterjaliga, mille mahukaal on vähemalt 100 kg/m3 ning töötemperatuuriga vähemalt 600 C (ntx: Paroc FPS14, FPS17 või analoogne).
Kokkuvõte...olete asjadest õigesti aru saanud ja näitena toodud kirjelduse järgi on paigaldus õige, selliselt võib teha vaheseina vastu soemüüri.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Uue restkoldega ahju koldes kivivuukide vahel praod

04/2022
Küsimus: Kevadel ehitati uus restkoldega ahi. Hiljaaegu avastasin koldes (eriti sellel osal, mis kaldu laotud) kivivuukide vahel praod ja osad kivid on ka pragulised. Pottsepp ütles, et tavaline paisumine. Kas on tõsijutt?

Vastus: Paraku ei ole selline vaatepilt väga harv tänaste ahjude juures. Selliseid soojuspaisumisest tingitud pragusid ikka tekib. Kahjuks on selle prao tekkepõhjust keeruline öelda, kuna küsimusest ei tule välja, millise seguga ja milliste kividega on antud ahju juures ehitustöid teostatud.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Korstnajala viimistlemine

03/2022
Küsimus: Millega oleks kõige mõistlikum tuppa jääv korstnajalg katta?

Vastus: Korstnajala võib viimistleda näiteks savikrohviga, savi-marmoriinoga, lubikrohviga, lubi-marmoriinoga või tadelaktiga. Sõltub selles, et milline peab jääma lõpptulemus.
Kas struktuurne või sile? Läikiv või matt. Siin ka selle teemaline artikkel

Vastas: Anvar Valge, A-Viimistluse

Teema: Korstnajala vaadeldavaks muutmine?

03/2022
Küsimus: Küsimus seoses korstnajala vaadeldavaks muutmisega. Tegu on 2-korruselise eramuga, kus lisakütte allikana kasutatakse Jotul kaminat. Korstnajalg teisel korrusel on eluruume läbiv ning kaetud küprokiga, lisaks soojustatud millegi, kas soojus-isolatsiooni või mingi muu sobiliku villaga (täpne info selles osas puudub), antud töö on tehtud korrektselt.
Kuidas olemasolevat korstnajala viimistlust kohandada/mugandada tuleohutuse osas seadustele sobilikuks (visuaalselt vaadeldavaks) nii, et ei peaks korstnajala viimistlust tervenisti hakkama ümber tegema? Kas piisaks vaatlusluukide paigaldamisest? Kui jah, siis mis mõõtu peaks need olema? Mis sellisel juhul saaks küproki all olevast isolatsioonimaterjalist?

Vastus: Kipsiga kaetud korstna vaadeldavust luukidega saab deklareerida juhul, kui korstna müüritise ja kipsi (isolatsiooni) vahel on olemas vähemalt 5 cm tuulutuskanal. Juhul kui vill on paigaldatud otse vastu korstna müüritist, ei ole nendest tuulutusrestidest kasu, sest korstent ei ole näha. Natukene kahtlane on kirja sisus villa markeeringu teadmatus.
Vaatlusluugi suurust määratletud ei ole.

Tuulutusluugi olemus/suurus peaks olema selline, et sealt saaks õhk liikuda ning need oleksid vajaduspõhiselt eemaldatavad. Suurus peab olema selline, et saaks taskulambiga / telefoniga / peegliga korstna müüritist vaadelda. Oluline on, et saaks vähemalt kahest küljest jälgida. Kui vill on vastu korstent, siis tuleks vill läbi rajatavate vaatlusluukide eemaldada. Sellisel juhul ei pruugi piisav olla kahe luugi paigaldus.

Objektide ülevaatuseid ja hinnanguid koostades olen kokku puutunud korduvalt olukordadega, kus "ehitaja" sõnul on kõik õige, kuid reaalsus kipub erinema sõnadest. Olenemata korstna tüübist (kivi-, moodul-, metallkorsten) on normides ette antud villale mahukaalu ja töötemperatuuri alumised väärtused. Selleks, et kas antud vill vastab normidele, oleks hea
pilt pakendist, kust on näha, millise villaga on tegemist ja sealt johtuvalt saab tootja andmetest ülejäänud parameetreid kontrollida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Korsten on laotud tellisahju peale, kas see on probleem?

02/2022
Küsimus: Kas maja kasutusloa taotlemisel võib tekkida probleeme kui korsten on laotud tellisahju peale (moodul fibokorsten). Ahjule on tekkinud paar pisemat pragu, aga vanust on ka 13 aastat.

Vastus: Kasutusloa menetlusel ei tohiks tekkida probleeme ahjule ehitatud korstnast. Kui ahju ehitusdokumentatsioonis või hoone ehitusdokumentatsioonis on antud olukord lahti kirjeldatud ning on kasutatud materjale, mis suudavad selle koormuse vastu võtta. Peamised nüansid, mis tuleb vajadusel lahti kirjeldada, on ahju aluse vundamendi koormustaluvus ning ahju müüritise materjalid ja koormustaluvus. Kui korstna ja tarindite ohutuskujad on paigas, siis takistusi kasutusloa menetluses ei tohiks esineda.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Millisest materjalist teha malmkamina alus ja pliidi kaitse?

01/2022
Küsimus: Soovin paigaldada malmkamina (150 kg) puitpõrandale ja arvan, et peaksin kasutama tulekindlat alust. Kuna kamin on neljal suhteliselt peenel jalal, siis on ka surve alusele üsna suur. Mõõt on 800 x 850 mm. Sellisel juhul toimiks alus kamina ja põranda vahel ja lisaks kataks ka kamina esise rolli. Lisaks on majapidamises pliit, mille ette oleks samuti kaitset vaja mõõdus 1000 x 600 mm ja võiks olla sama materjal. Millist materjali soovitate ja kust seda leida?

Vastus: Antud lahendusele tundub sobivaim lahendus karastatud klaas. Klaas lõigatakse teie etteantud mõõtudesse, vajadusel faasitakse etteantud servad ning karastatakse või vajadusel lamineeritakse.Selliselt saab jagada kamina koormuse põrandale ühtlasemalt ja ei riiva ka silma.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Kas soemüüri tohib katta keraamiliste plaatidega?

10/2021
Küsimus: Mul on täiesti toimiv (korstnapühkija poolt kontrollitud) soemüür. Ei ole õnnestunud sellelt kõiki värvikihte eemaldada, väga kole on. Kas tohib selle katta keraamiliste plaatidega? krohvida ei taha, sest köögi poolel siis raske puhastada.

Vastus: Kõiki värvikihte ei ole tingimata vajalik eemaldada, piisab lahtise osa eemaldamisest. Loodusliku krohviga (sõltub valitud materjalist) saab teha täiesti sileda, vuugivaba ja hooldusvaba pinna. Loe lisaks Selleks aga, et  köögipoolset pinda kaitsta rasvapritsmete eest, piisaks klaasi paigaldusest.

Kui on soov ikkagi plaatida, siis peab arvestama sellega, et köögi poolel võivad rasvapritsmed sattuda plaadi vuukidesse ja seda on üsna tülikas puhastada. Teine ohukoht on see, et plaat võib temperatuuri kõikudes mõraneda, kui kuumale pinnale satuvad külma vee pritsmed. Sõltub valitud plaatidest.
Muidu aga ei näe põhjust, miks mitte plaatida.

Vastas: Anvar Valge, A-Viimistluse OÜ

Teema: Glasuuritud pottidest soeseina uuendamine

09/2021
Küsimus: Meil on renoveeritavas majas tegemist pliidiga, millel Võit Tartu nimi peal, mille pott on glasuuritud, kui soovida sein ilusaks teha, et pliit kasutusse jätta, siis mis vahendiga seda karestada? Pottidest soesein on roheline - läikiv glasuuritud, ehk neid sooviks ilusaks ja tänapäevaseks teha.

Vastus: Glasuuritud pinda saab karestada jämedama liivapaberiga. See on küll natuke tüütu, kuid paremat varianti täna ma ei tea. Peale pinna karestamist tuleb see kuiva lapiga peentolmust puhastada ja katta parema nakkuvuse saavutamiseks primeriga. Primeri peale tuleb aluskiht armeerimisvõrguga ning peale tahenemist saab juba valida, kas krohvimine, plaatimine või värvimine.

Kui tahta olemasolevat pinda puhastada, siis on poes olemas erinevad kodukeemia vahendid. Milline neist paremini toimib, jään kahjuks vastuse võlgu.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Praod slepes

08/2021
Küsimus: Slepes on praod, et kuidas ja millega neid parandada või tuleb uus slepe teha? Kas võiks näiteks ülekohvida? Kui jah, siis millise seguga?
Kas üldse tohib seda tööd ise teha või tuleb lasta pottsepal teha?

Vastus: Praod slepes tuleks eelnevalt savimördiga ära täita ja seejärel võib slepe üle krohvida, kasutades selleks õigeid materjale. Otse pragude peale krohvimine ei ole väga mõistlik, sest sellise tegevusega ei paranda olemuslikult viga, vaid peidate selle ära.

Ise tegemise kohapealt niipalju, et kui tegemist on eramajaga (ühepere elamu) võite ise proovida ja katsetada, kui selleks pealehakkamist on. Kui aga on tegemist kortermajaga või mitme leibkonna elamuga, tuleks teenus võtta kutseliselt pottsepalt, kes omab kas neljanda või viienda taseme kutsetunnistust.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Mitte kasutuses oleva pliidi katmine lauaga

05/2021
Küsimus: Kui mul on köögis pliit, mida ei soovi kasutada. Kas võin selle lihtsalt lauaga katta?

Vastus: Kütteseade, mida ei soovita kasutada enam sihtotstarbeliselt, tuleb viia sellisesse seisu, et seal ei oleks võimalik tuld teha. Seega kui tahta pliidi osa kinni katta, tuleb seda teha selliselt, et ka pliidi uks oleks kinni. Võimalusena müüritakse kinni ka kolle, pliidi ukse tagant.

Peale kütteseadme tuleohutuks seadmist võib selle kinni katta. Kindlasti tasub sellise kinnikatmise juures mõelda pikemale tulevikule, kas võib olla mingi hetk vajadus ikkagi seda küttekollet kasutusele võtta.

Sellisel juhul peaks olema katmine tehtud selliselt, et saaks kütteseadet ikkagi turvaliselt kasutada.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Korstnajala katmine dekoratiivkividega

05/2021
Küsimus: Millist plaatimissegu kasutada, kui soovin korstnajala katta dekoratiivkividega?

Vastus: Ise olen kasutanud Ceresiti CM17 või Mira 3130. Kindlasti tuleb pind kõigepealt nakkedispensiooniga üle töödelda. Sobivad iseenesest plaatimissegud, mis on mõeldud soojadele pindadele (põrandaküttega pinnad).

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Glasuurpottide plaatimine või värvimine

04/2021
Küsimus: Kas pliidi soojamüüri glasuurpotte on võimalik plaatida või värvida?

Vastus: Glasuurpoti värvimine või plaatimine on keerukas ettevõtmine, sest tegemist on klaaspinnaga, mis ei ole kõige parema nakkuvusega materjal. Selleks et sinna midagi nakkuma hakkaks, tuleb seda klaaspinda eelnevalt karestada/töödelda. Seejärel saab erinevate materjalidega töödeldes jõuda lõppviimistluseni.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Soojamüüri soojapidavuse kestus

01/2021
Küsimus: Kui kaua peaks umbes pliidi soojamüür soe püsima?
 
Mul on köögis pliit soojamüüriga, kuid tundub, et varasemal ajal on majas olnud ahi, mis paikneb praeguse soojamüüri kõrval. (Kuna ma ise ei ole siin majas kaua elanud, siis ei oska ka ehitusajaloo kohta rohkem öelda). Kas oleks mõeldav, et taas ehitada toimiv ahi/kamin, mis kütaks pildil oleva beeži seina taga paiknevat elutuba, kuna jahedamate ilmadega kipuvad toad külmaks minema (ja pliit praegusel kujul alles jätta)?
 
Vastus: Kindlasti annab teisele poole seina uuesti ahju ehitada, kui see on tõesti olnud seal. Mõistlik oleks esmalt uurida olemasolevaid hoone ehituslikke projektjooniseid. Kui omanikuna nende jooniste lugemisel hätta jääte, siis kindlasti on pottseppasid või projekteerijaid, kes aitavad teil selgusele jõuda, kas ja mis seal teiselpool seina projekti järgselt on olnud. Kui projektis on selle "beeži" seina taga projektijärgne ahju koht olemas, siis tuleb leida pottsepp, kes on nõus sinna selle ahju
teile püstitama. Soovitan kasutada vähemalt 2-3 erineva pottsepa arvamust, et leida teie jaoks mõistlik lahendus. Mis tuleb välja mõelda omanikul endal, on
tulevase ahju viimistlus, et pottsepal oleks natuke lihtsam teile hinnapakkumust teostada. Ahju valmimisel ei tohiks kindlasti unustada küsida pottsepalt ahju dokumentatsiooni.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Kas puupliidi malmplaadile võib paigaldada punaseid telliseid?

12/2020
Küsimus: Kas puupliidi malmplaadile võib paigutada näiteks punaseid telliseid soojussalvestamise tarbeks, et ruum püsiks kauem soe. Kui, siis milline kivi on sobivaim ja kui palju neid võiks panna.
 
Vastus: Pliidi malmplaadile kivide asetamine pikemaks ajaks ei ole väga mõistlik. Tegu iseenesest murest sõltuvalt tundub küll efektiivne ja mõistlik lahendus,
kuid selline tegevus võib lõhkuda pliid malmplaadi. Plaat ei saa tänu kividele enam jahutust, kuumeneb kivi alt üle, tekivad kuumusest tingitud pinged ning plaat võib
puruneda. Kui tahta lisa kive plaadile asetada, siis ainult malmplaadi välisservale. Seal on soojus natuke madalam, kuid tekib ikkagi mingi salvestumine kividesse ja plaat ise saab oma jahutuse ning jääb terveks.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Moodulkorstna katmine dekoratiivkiviga

Küsimus: Milliste dekoratiivkividega võiks katta Isokern moodulkorstna pinnad?

Vastus: Seda korstna tüüpi võib katta meelepärase dekoratiivkiviga, aga enne dekoratiivkivi paigaldust oleks hea aluspind krohvimiseks mõeldud võrguga ära armeerida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Kaminakivide glasuurimine

Küsimus: Soovin üle värvida (glasuurida) olemasolevad kaminakivid. Kivid paiknevad n.ö. lahtiselt malmkamina ümber ja on kergesti teisaldatavad. Kahjuks ei leia internetist, kes sellist üleglasuurimise teenust pakub.

Vastus: Otseselt sellist glasuurimise teenust tõenäoliselt ei pakutagi. Oleneb piirkonnast, kus te elate. Põhja-Eesti võib minna Saviton OÜ jutule. Nemad tegelevad küll ahjupottide tootmisega, kuid nemad tegelevad ka pottide glasuurimisega. Lisaks on Tartus Puiestee tänaval selline ettevõte nagu Ahjutarve OÜ, kellega annab kindlasti selle teemalisi läbirääkimisi pidada. Ehk siis tuleks otsida ettevõtet, kes tegeleb ahjupottide valmistamise ja nende glasuurimisega.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Metallkorstna isoleerimine

Küsimus: Millega isoleerida sauna metallkorsten ja katuse vahe.

Vastus: Korstna ja katuse vahet saab isoleerida villaga, mille mahukaal on vähemalt 100 kg/m3 ja töötemperatuuri taluvus vähemalt 600 C või mõne muu tõendatud isolatsioonivõimega materjaliga. Samas tuleb jälgida tootja juhiseid isoleerimisel, et ei tekiks üle isoleeritust, mis on enamike saunade tulekahjude tekkimise põhjuseid.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Korstna krohvimine

Küsimus: Korsten on laotud punastest tellistest. Sai krohvitud mp75 krohviga. Peale 2 päevast kuivamist on märgata ülevalpool korstent, et mingid laigud (nagu niiskus või rooste, hele-kollased laigud) on tekkinud krohvi kihi sisse. Plaanis veel antiikkrohv peale krohvida, aga kardan, et need laigud jäävad läbi paistma. Mis selle võib põhjustada ja kuidas eemaldada?

Vastus: Tundub, et tegemist on vana korstnaga, mis on või on olnud seest pigitunud. Pigil on kahjuks võime tulla läbi vuugisegu ja kivide kui ta sealtpoolt niiskust saab. Pigi läbitulekut saab peatada kas uue korstna ehitamisega või proovida pind enne krohvimist Vesiklaasiga üle töödelda. Vesiklaasil on omadus ja võime selliseid ebameeldivusi eemale hoida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Telliskivist ahju korda tegemine

Küsimus: Meil on tellistest ehitatud ahi, kus mõned vuugid ei püsi. Kuidas asja parandada ja mis oleks õigem segu selleks? Kas telliste katmiseks on ka mooduseid, et ahi ilusam välja näeks? Hetkel kohati laiguline. Oskate soovitada millega katta korstnajalg, mis jääb nähtavaks? Mure selles, et hetkel on see kohati krohvi-värviga kaetud ja osaliselt tellised nähtaval. Tundub, et tellised ei ole väga kenasti laotud, seega ei ole kõikide telliste välja puhastamine mõistlik.

Vastus: Ahju vuukide parandamine on suhteliselt raske ja keeruline mure täna laiemalt. Jään hetkel vastuse võlgu, milline see parim segu on, sest tegemist on konstruktsioonilise murega. See koht ahjust, kuhu mõrad tekivad, on ilmselt ka kõige kuumem. Kivi ja segu erinev paisumine tekitab neid mõrasid. Mõneks ajaks võib päästa krohvimine, kui see õigesti on tehtud. See tähendab, et on kasutatud õiget alussegu ja õiget krohvi võrku.

Korstna nähtavate kivide viimistlemisel võib kasutada erinevaid õlisid või rasvasid. Ise olen kivipindade viimistlemisel kasutanud kas Johnsoni beebiõli või kookosrasva, et säilitada kivi olemust. Protsessi tuleb küll aeg-ajalt korrata, et tekiks püsivam ja kergemini hooldatav pind.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Pioneer pliidi värvimine

Küsimus: Oskate nõu anda, kas on võimalik emailitud Pioneer pliiti üle värvida? Missugune kuumustaluvus peaks värvil olema - kas piisaks radiaatori värvist või peaks kindlasti ahjuvärvi kasutama?

Vastus: Antud pind tuleks kas karukeele või peenikese liivapaberiga alt kindlasti matistada ja tolmust puhastada. Värvi valikul peaks lähtuma selle sobivusest materjalidega ehk siis pigem metalli värv. Tegemist on kuuma pinnaga, seega peaks temperatuuri taluvus värvil olema vähemalt 150 kraadi.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel


Teema: Ahju süütamine puudega, kuidas seda õigesti teha?

Küsimus: Olen kuulnud, et ahju süütamiseks on olemas omad reeglid. Mida te soovitate?

Vastus: Puuhalgude süütamise õpetus. Esmalt laotakse 3-4 kihti puid ära, lisatakse 2 süütetabletti sinna keskele ja lõppu väikesed puuoksad, mis põlema pannakse (süttivad kiiresti). Mida kiiremini ahi süttib, seda väiksem on emissioon.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Ahjupottidest ahju viimistlemine savikrohviga

Küsimus: Minu küsimus puudutab 60-ndatel aastate ehitatud punastest ahjupottidest ahju. Olen suutnud sellelt mehhaaniliselt eemaldada mitmekordse värvikihi. Tahan nüüd välispinna katta savikrohviga. Palun asjatundja näpunäiteid selle teostamiseks. Tänulikult Madis

Vastus: Antud ahju ülekrohvimisel mistahes krohviga on tark alustada aluspinnast. Esmalt tuleks ahi armeerida Silcatex spetsiaalse krohvi võrguga ja temperatuure taluva seguga (ntx. Mida 3130). Antud kihi peale saab juba hakata viimistluskihti kandma. Ilma armeeringut tegemata hakkab värskelt peale kantud krohvikiht esimese kütteperioodiga mõranema ahjupottide liitekohtadest, sest ahjupotid liiguvad omavahel natukene soenedes ja jahtudes.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Korstna jala uuesti katmine

Küsimus: Küsimus puudutab kortermaja teise korruse korterit läbivat korsna jalga. Eemaldasin sellelt vana krohvi. Tahaksin nüüd korstnajala uuesti katta nn. kindakrohviga. Tehnika on enamvähem selge,aga palun asjatundjate nõuannet materjalide suhtes. Mida konkreetselt kasutada? Mõnes kohas tahan jätta paistma ka tükikese tellistest laotud pinda. Kas seda osa tuleks ka millegagi katta, vuukide vaheline täide on väga pude, pudiseb kergesti? Tänades Pille

Vastus: Pudisevad vuugid tasuks poole tellise ulatuses tühjaks kraapida ning täita uuesti kas müüriseguga M100/600 või on ka selline toode nagu Claymortar, kus on traditsioonilisele müürisegule natuke savipulbrit lisatud. Savi annab klassikalisele müürisegule natuke plastsust ja siduvust juurde. Kindlasti tuleb taastäidetud vuugid korralikult ära tihendada, muidu võib tekkida nihkeid korstna konstruktsioonides vana segu eraldumise ja lagunemisega lõõrist seestpoolt.
Krohvidest soovitaks valida mõni selline krohvi mark, mis ka temperatuuri tõuse talub. Ise olen kasutanud spetsiaalseid ahju krohve firmalt Wolfshöher. Samuti on tehtud krohvimist Weberi Antiikkrohviga, mis on ka mõeldud soojadele/kuumadele pindadele ja mida annab ilusti kindaga ja muude abivahenditega kujundada. Näha jäävaid telliseid võib kas beebiõliga või mõne naturaalse õliga/rasvaga katta, et saavutada tolmu- ja määrdumiskindlust. Kasutada võib ka saunasupi nimetusega vedelikku, mis peaks ka kividele kerge kaitsekihi andma.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Kamina taguse seina ilusamaks tegemine

Küsimus: Kuna hetkel on sein mingi värviga värvitud ja see on kuumusega kooruma hakanud, siis tahaks kuidagi selle ilusamaks teha ja et see ka kestaks! Sein ise on muidu kivisein ja kamina ning seina vähe on ca 6-8cm. Tehtav osa seinast oleks ca 2m lai ja 2.5 kõrge! Mis plaate soovitate sinna paigaldada? Tänan

Vastus: Millist plaati te olete mõelnud? OSB? Kipsplaat? Keraamiline plaat?
Tegelikult oleks küsimusi veel, millega saaks valikuvõimalusi vähendada. Üks võimalusi on sooja taluva spetsiaalse krohviga see ala üle krohvida ja seejärel saab seda ala ka värvida. Täna on turul olemas ka juba sellised värvid, mis kannatavad ahju/kamina sooja nii,
et nad ei hakka kooruma. Kahjuks ei ole neid tooteid jaekaubanduses ning pottseppasid, kes neid tooteid kasutavad ja nendest teadlikud on, on samuti vähe. Teine turvaline võimalus seda nurka korda s

Milline jahutus- ja küttesüsteem tagab kontoripinnal olulise energiasäästu?

Maaküttelahendusena on kasutusel vertikaalsed suletud energiapuurkaevud vundamendi põhja all. Selliseid auke lubatakse puurida ka tiheasustusega aladele.

Gaasikatla väljavahetamine ja hübriidlahenduste võimalused

Gaasikatla väljavahetamine, täpsemalt hüübriid küttelahenduse loomine õhk-vesi soojuspumba lisamisega, maksab 200 m² eramaja puhul ca 8000 €.

Ahju ja kamina viimistlemine: kuidas ja millega seda teha?

Ahju ja kamina viimistlemiseks sobivad hästi looduslikud savi ja lubja baasil viimistlusmaterjalid. Tadelakt on täiesti kuumakindel ja praktiliselt hooldusvaba.

Kamina puhastamine: südamik, klaas, tellised

Mida te ütleksite, kui kuulete, et saate kaminaklaasi puhastamiseks ning selle pikaajaliseks säilitamiseks kasutada ainult ühte vahendit.

Kuidas käib korstna puhastamine toast lahkumata?

Kaasaegne korstna pühkimise meetod eemaldab kütteseadmetest 2 korda rohkem tahma. Korstna otsa ei ole vaja ronida!

Pottsepp annab nõu, mida tasub teada kaminat või ahju tellides

Soojamüüri suurus ja ahju paigutus tasuks paika panna koos spetsialistiga. Heitmenorme aitab vähendada puuhalgude õigesti süütamine. Süütamise õpetus!

Süüteroosid  - kasulikud abivahendid algajale grillahju süütajale

Süüteroosid on tõhus tulehakatus, mida saab lihtsalt kodustest vahenditest ise teha.

Korralik ahi kütab soojaks terve maja ja hoiab temperatuuri 24 h

Ahju, millega kütta ära kogu maja, ei ole üldiselt võimalik soodushinnaga ühes tükis poest osta. Kogu saladus peitub massis, palju kivi talletab palju sooja.

Päikesepaneelide isepuhastussüsteem tagab suurema tootlikkuse

Nano vahenditega töödeldud päikesepaneelid pinnale ei kinnitu mustuseosakesed enam nii tugevalt ja suuremate vihmasadude korral puhastuvad praktiliselt ise, toimib päikesepaneelide isepuhastussüsteem.

Ehitisregistri arendus tõotab lubade kiiremat menetlust

Wenture ja Finestmedia asuvad ellu viima ehitisregistri järgmist arendusetappi, mille tulemusena muutub ehitus- ja kasutuslubade menetlemine senisest märkimisväärselt kiiremaks.

Tudengikorteri sisustamise säästunipid

Ära möbleeri üle. Kõige kindlam viis näidata väikest ruumi veel väiksema, kitsama ja pimedamana, on kuhjata see asjadest üle. Mida vähem on asju, seda parem.

Puidust seinapaneelid MELLOW: pika elueaga ja lihtne paigaldada

Siseruumidesse mõeldud puidust seinapaneelid (ribipaneelid) on valmistatud kvaliteetsest männipuidust, millele on spetsiaalse töötluse abil antud eriti hea vastupidavus.

Saunum Pro Experience kerised võimaldavad luua 5-ühes spaa lahenduse

Saunum Pro Experience on uuenduslik keris-saunakliimaseade, mis on mõeldud intensiivsema kasutusega leiliruumide jaoks. Kerisel on suur kivimaht ja patenteeritud õhusegamise süsteem.

Üliõhuke Deco kivispoon - unikaalne viis pindade katmiseks

Kivispooniga saab katta betooni, keraamikat, metalli, vineeri, MDFi, PLPd ja ka kumeraid pindasid. Kasutatakse mööbli, seinte, aga ka välisfassaadide puhul.

Mis on seina sees? Ekspert selgitab

Kas oled kunagi naela seina lüües mõelnud, et mis seal teisel pool on ja ega puurides äkki mõnd olulist kommunikatsiooni ei taba?

Tänased moodulmajad lähtuvad kompaktsusest ja energiatõhususest

Iseehitamise asemel tasub pilk pöörata moodul- või elementmajade lahenduste poole, mis võimaldab olulist paindlikkust – alustada saab ühest moodulist.

Pelletiküte: mugavuse ja hinna suhe on liiga hea, et seda mitte kaaluda

Pelletikeskuse eesmärk on pakkuda optimaalset küttesüsteemi, mis suudaks pelletites peituvast energiast võimalikult palju ning võimalikult väikese vaevaga kätte saada.

Bauroci tuletõkkepaneelidel on esmaklassilised tulepüsivusnäitajad!

bauroc poorbetoon on mittepõlev materjal, mis talub eriti hästi kõrge temperatuuri mõju mitmeid tunde. bauroc poorbetoon kuulub tuletundlikkusklassi A1.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023 aastaks!

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha? Selleks kõige lihtsam viis, mida Puumarket teile pakkuda saab, on terrassi tuulutuslint 5x10mm. Aluskonstruktsiooni on mõistlik kaitsta ka terrassi katteteibiga.

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Kuidas värskendada aastaid tagasi kujundatud luksuskorter?

Kerge interjööri värskenduskuur professionaalse sisearhitekti abiga toob koju uue hingamise ja annab võimaluse uueks alguseks. Muutusi ei tohiks karta.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Puumarketi terrassimaterjalide valik ja võimalused

Puumarketi valikus on erinevate profiilide ja pikkustega immutatud okaspuidust, naturaalsest lehisest, termotöödeldud ja hooldusvaba komposiitmaterjalist terrassilauad.

Tahad uut kodu osta, aga ei tea, kust alustada või millele tähelepanu pöörata?

Kui sa pole päris kindel, millist kodu soetama asud ning kas see asub uuemas või vanemas majas, siis küsi pankadelt ka seda infot, kas neil on ehitise vanusest tulenevalt erinevad laenutingimused.

Kodu koristamise vahendid ja pisiparanduste tõhusad ning nutikad lahendused

Põhjalik ülevaade vahenditest, mis on koduses majapidamises hädavajalikud. Zep Eesti valikust leiab tõhusad lahendused rasva, katlakivi, õli, hallituse, rooste, jää eemaldamiseks. Samuti vahendid küttesüsteemi puhastuseks ja pisiremondi teostamiseks.

Galerii: Muljeid sisustusmessilt INTERJÖÖR 2023

Eks meis kõigis ole peidus väikene sisekujundaja, aga on hetki, kui tunned, et ideedest ja mõtetest jääb vajaka. Hädast aitab välja 21. – 23. aprillil toimuv sisustusmess.

Amello tööpinna õli ehk nn Danish Oil: hinnatud toode hobirestauraatorite seas

Parim viimistlusõli puitpinna kaitseks sisetingimustes! Amello tööpinna õli, nagu ka Danish Oil, sisaldab värnitsat, tungõli, tärpentiini ja looduslikku vaiku.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Looduskivi ühendab praktilisuse, vastupidavuse ja unikaalse esteetilisuse

Looduskivide valimine sisekujundusprojektidesse ja müük.

Kas tahad vee ja energia eest vähem maksta, aga siiski duši all käimist nautida?

Tahad vee ja energia eest vähem maksta, aga duši all käimist siiski nautida? Need lihtsad muudatused vannitoas mõjuvad hästi nii keskkonnale kui ka rahakotile

Tartu Karl Bilder esinduses uus 1500 m2 puiduladu nüüd avatud

Karl Bilder esinduses on avatud uus 1500 m2 puiduladu. Lai valik puitmaterjali: sae- ja höövelmaterjal, puitlaast ja puitkiud plaadid, liimpuit, terrassilauad jpm.

Timbermore tammepuidust siseuksed: kvaliteetne ja vastupidav lahendus

Timbermore tammepuidust siseuksed on saadaval mitmekülgse disainide ja värvi valikuga.

Sadolini 2023. aasta värv on Wild Wonder - loodusest inspireeritud särav toon

Sadolin Aasta Värv 2023 Wild WonderTM on loodusest inspireeritud särav toon, mis aitab meil loodusega ühenduses olla ja end oma kodus paremini tunda.

Fassaad: Kiudtsement- vs puitvoodrilaud, kumb on odavam?

Kui mõni aasta oli kiudtsementvoodrilaud palju kallim kui puidu voodrilaud, siis tänavu seda enam teha ei saa. Hetkel on kiudtsementvoodrilaua m2 hind al. 31,95 €/m2 ja samaväärse puitvoodrilaua m2 hind keskmiselt 33 €/m2.

Tavaline veepump või puurkaevupump: kumba eelistada ja miks?

Saadaval on 2 tüüpi: tavaline veepump (veeautomaat) ja puurkaevupump. Kuidas valida veepumpa? Alusta pumba graafikuga tutvumisest.

Mitmefunktsioonilised laeliistud: standardliist, valgustusliist, kardinapuuliist

Universaalseid laeliiste (dekoorliiste) saab kinnitada seina kolmel erineval moel: standardliistuna, valgustusliistuna (kinnitus seina külge) või kardinapuuliistuna (kinnitus lae külge).

Päikesepaneelide paigaldamine katusele

Käesolev artikkel keskendub lamekatusele. Lamekatusele saab päiksepaneele paigaldada sisuliselt kogu katuse pinnale.

Palkmaja suuri ehitusvigu ei andesta! Energiatõhus ja niiskuskindel palkmaja

Energiatõhusa ja niiskuskindla käistöö palkmaja ehitamine ja hooldamine. Mida silmas pidada ja kontrollida?

Kas kodu uues majas on energiasäästlikum?

2020. aasta algusest on uute hoonete energiatõhususe miinimumnõudeks A-klassi hoone ehk liginullenergia hoone. Oluliselt rekonstrueeritavad hooned aga peavad saavutama C-klassi.

Elektri hind sunnib ka sauna ehituseks ökonoomsemaid lahendusi leidma

Kõige rohkem energiat kasutab hea saunakogemuse võimaldamiseks keris, seepärast tuleks alustada selle õigest valikust. Eelistada tasub äpiga juhitavat.

Bauroci valikus uued Silroc silikaatplokid ja -tellised

Silroc silikaatplokkide peamine kasutuskoht on hoonete välisseinad ja helikindlad vaheseinad. Tänu plokkide suurele tihedusele on seina heliisolatsiooninäitajad esmaklassilised.

Väikese vannitoa sisekujundus: kuidas planeerida ja viimistleda?

Nõuandeid väikese vannitoa sisustamiseks jagab Espaki sisekujundaja. Tegemist oli 3,8 m² suuruse vannitoa remondiga vanas majas.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Läbipaistvus on moes – vastupidava laineprofiiliga katuse- ja seinalahendused

RENOLIT ONDEX läbipaistvad katuseplaadid ja seinaplaadid on unikaalsed - materjal ei pragune, on täiesti põlemis- ja löögikindel ning peab vastu isegi ülitugevale rahesajule.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Müürikivide abil luuakse aias sujuvaid üleminekuid ühelt objektilt teisele, struktureerides nii õueruumi. Kaldega pinnase planeerimisel on müürikivid asendamatud.

Plaanid osta renoveeritud korteri? Ehitusvead annavad märku ajaga!

Kui renoveeritud korteri puhul mõni süsteem on ülekäte lahendatud, näiteks sansõlm, kipub küsitavaid lahendusi esinema ka mujal korteris. 7 aastat on aeg, mil oluliste varjatud puuduste ilmnemisel vastutab müüja!

Kuidas valida interjööri stiiliga sobivad lülitid ja pistikupesad?

Nõuandeid, kuidas lüliteid ja pistikupesasid valida ja miks eelistada tuntud tootjate kvaliteettooteid, jagab Silmani Elektri turundusjuht Kaire Amelin.

CAMO LEVER - abimees terrassi paigaldajale

CAMO LEVER sirgendab ja lukustab terrassilauad paigale. CAMO PRO-NB terrassilaudade naeluti peidab kruvid.

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Keraamiliste plaatide värvimine: 12 lihtsat sammu

Keraamiliste plaatide värvimine on teema, mis kodu kujundamisel järjest populaarsust kogub. See on lihtne ja taskukohane viis põrand või seinad stiilseks muuta.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Korter paneelmajas. Milliste probleemidega tuleb arvestada?

Kinnisvara ostueelse kontrolli teenus aitab need nii järelturukorteri kui uusarenduse korteri puhul tuvastada.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Kerise valimine väikesauna: Miks eelistada elektrikerist CORE?

Kummutame müüdi, et elektrikerise leil on terav ja kuiv. Leili kvaliteedi määrab kerisekivide kogus, tüüp ja kuju.

Niiskus- ja kulumiskindlad Sadolin Easy Care ja Ambiance värvid

EasyCare Kitchen&Bathroom on matt seina-ja laevärv, mis on rasvaplekkide, niiskuse ja hallituse kindel. Revolutsiooniline mustust hülgava tehnoloogia.

Nõuanded ruumi akustika probleemide lahendamiseks kangastega

Ruumi akustika parandamine. Tüüpviga on see, et ei tehta vahet heli neeldumisel ja heli isoleerimisel. Kajavad ruumid vajavad heli neelavaid materjale.

ALUTHERMO tagasipeegelduv soojustusmaterjal aitab energiat kokku hoida

Aluthermo Quattro ekstraõhuke (10 mm) isolatsioonimaterjal sobid ideaalselt valatava põranda, seina, lae ja katuse soojustustöödeks. U = 0,175w/m2 K. Parim hind Eestis - Metalplast!

Bauroc videopodcasti 8-osaline sari: kivimaja ehitamine

Tasub kuulata kui kivimaja ehitamine on teemakorras. Esimese osa teemaks olid päris uue kodu erinevad valikud, teises projekteerimisega ja ehitusloa taotlemisega seotud teemad.

Kuidas vähendada küttesüsteemi küttekadu hooldusvahendite abiga?

Küttesüsteemi hooldusvahend Loop Clean valatakse vesipõrandakütte süteemi ja jäetakse sinna ringlema 3-4 nädalaks. Torudest kaob katlakivi, muda ja rooste.

Peidetud raamiga seinasisene lükanduks Ermetika

Peidetud raamiga seinasisesel lükanduksel pole näha ei lenge ega ka liiste, ainult seinaga samas viimistluses vormistatud ava.

Betoonist trepikatteplaadid - libisemiskindel ja vastupidav lahendus!

Kuidas trepimademeplaate paigaldada? Uue trepi ehitus ja olemasoleva trepi renoveerimine. Betoonist trepiplaadi valimine.

Kuidas valida soojaveeboilerit?

Soovitame eelistada kaitstud ehk kinnise küttekehaga soojaveeboilerit, mis on vertikaalselt paigutatav. Veeboileri märgis A++ ei ole kõige olulisem näitaja!

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Woodmood – unikaalsed põrandalauad ja seinalauad

Sisevoodrilaud Dragon on põnevalt reljeefse ja põletatud pinna taolise efektiga ja Arktik põrandalauad loomulikult kulunud välimuse ja dekoratiivse puidumustriga.

GoldenTile keraamilised plaadid – kvaliteet mõistliku hinnaga!

GoldenTile keraamilised plaadid pakuvad tõelist valikuvabadust interjööri kujundamiseks. Plaadipood.

Tapeedi paigaldamine: õiged töövõtted ja nipid

Tapeedi paigaldamise õpetus. Tapeeditav sein peab olema puhas ja ühtlane, tapeedipaan loodis ja seina ühenduskohad tapeedi värvi värvitud.

Põranda värvimine šablooniga – isikupärane ja vastupidav

Šablooniga värvimine. Sobivad nii puit-, laminaat-, betoon- kui kivipõrandad ja keraamilised plaadid.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube