Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

2021-01-31
KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad


Siin saab küsida tasuta nõu pottsepalt ja korstnapühkijalt kõikvõimalike ahjusid, kaminaid, pliite ja korstnaid puudutavate teemadega kohta.

Esita küsimus siit: info(@)inkodu.ee. Pealkiri: Küsin nõu
 

Küsimused-vastused 2013 - 2021

 

Teema: Glasuuritud pottidest soeseina uuendamine

09/2021
Küsimus: Meil on renoveeritavas majas tegemist pliidiga, millel Võit Tartu nimi peal, mille pott on glasuuritud, kui soovida sein ilusaks teha, et pliit kasutusse jätta, siis mis vahendiga seda karestada? Pottidest soesein on roheline - läikiv glasuuritud, ehk neid sooviks ilusaks ja tänapäevaseks teha.

Vastus: Glasuuritud pinda saab karestada jämedama liivapaberiga. See on küll natuke tüütu, kuid paremat varianti täna ma ei tea. Peale pinna karestamist tuleb see kuiva lapiga peentolmust puhastada ja katta parema nakkuvuse saavutamiseks primeriga. Primeri peale tuleb aluskiht armeerimisvõrguga ning peale tahenemist saab juba valida, kas krohvimine, plaatimine või värvimine.

Kui tahta olemasolevat pinda puhastada, siis on poes olemas erinevad kodukeemia vahendid. Milline neist paremini toimib, jään kahjuks vastuse võlgu.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Praod slepes

08/2021
Küsimus: Slepes on praod, et kuidas ja millega neid parandada või tuleb uus slepe teha? Kas võiks näiteks ülekohvida? Kui jah, siis millise seguga?
Kas üldse tohib seda tööd ise teha või tuleb lasta pottsepal teha?

Vastus: Praod slepes tuleks eelnevalt savimördiga ära täita ja seejärel võib slepe üle krohvida, kasutades selleks õigeid materjale. Otse pragude peale krohvimine ei ole väga mõistlik, sest sellise tegevusega ei paranda olemuslikult viga, vaid peidate selle ära.

Ise tegemise kohapealt niipalju, et kui tegemist on eramajaga (ühepere elamu) võite ise proovida ja katsetada, kui selleks pealehakkamist on. Kui aga on tegemist kortermajaga või mitme leibkonna elamuga, tuleks teenus võtta kutseliselt pottsepalt, kes omab kas neljanda või viienda taseme kutsetunnistust.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Mitte kasutuses oleva pliidi katmine lauaga

05/2021
Küsimus: Kui mul on köögis pliit, mida ei soovi kasutada. Kas võin selle lihtsalt lauaga katta?

Vastus: Kütteseade, mida ei soovita kasutada enam sihtotstarbeliselt, tuleb viia sellisesse seisu, et seal ei oleks võimalik tuld teha. Seega kui tahta pliidi osa kinni katta, tuleb seda teha selliselt, et ka pliidi uks oleks kinni. Võimalusena müüritakse kinni ka kolle, pliidi ukse tagant.

Peale kütteseadme tuleohutuks seadmist võib selle kinni katta. Kindlasti tasub sellise kinnikatmise juures mõelda pikemale tulevikule, kas võib olla mingi hetk vajadus ikkagi seda küttekollet kasutusele võtta.

Sellisel juhul peaks olema katmine tehtud selliselt, et saaks kütteseadet ikkagi turvaliselt kasutada.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Korstnajala katmine dekoratiivkividega

05/2021
Küsimus: Millist plaatimissegu kasutada, kui soovin korstnajala katta dekoratiivkividega?

Vastus: Ise olen kasutanud Ceresiti CM17 või Mira 3130. Kindlasti tuleb pind kõigepealt nakkedispensiooniga üle töödelda. Sobivad iseenesest plaatimissegud, mis on mõeldud soojadele pindadele (põrandaküttega pinnad).

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Glasuurpottide plaatimine vōi värvimine

04/2021
Küsimus: Kas pliidi soojamüüri glasuurpotte on vōimalik plaatida vōi värvida?

Vastus: Glasuurpoti värvimine või plaatimine on keerukas ettevõtmine, sest tegemist on klaaspinnaga, mis ei ole kõige parema nakkuvusega materjal. Selleks et sinna midagi nakkuma hakkaks, tuleb seda klaaspinda eelnevalt karestada/töödelda. Seejärel saab erinevate materjalidega töödeldes jõuda lõppviimistluseni.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Soojamüüri soojapidavuse kestus

01/2021
Küsimus: Kui kaua peaks umbes pliidi soojamüür soe püsima?
 
Mul on köögis pliit soojamüüriga, kuid tundub, et varasemal ajal on majas olnud ahi, mis paikneb praeguse soojamüüri kõrval. (Kuna ma ise ei ole siin majas kaua elanud, siis ei oska ka ehitusajaloo kohta rohkem öelda). Kas oleks mõeldav, et taas ehitada toimiv ahi/kamin, mis kütaks pildil oleva beeži seina taga paiknevat elutuba, kuna jahedamate ilmadega kipuvad toad külmaks minema (ja pliit praegusel kujul alles jätta)?
 
Vastus: Kindlasti annab teisele poole seina uuesti ahju ehitada, kui see on tõesti olnud seal. Mõistlik oleks esmalt uurida olemasolevaid hoone ehituslikke projektjooniseid. Kui omanikuna nende jooniste lugemisel hätta jääte, siis kindlasti on pottseppasid või projekteerijaid, kes aitavad teil selgusele jõuda, kas ja mis seal teiselpool seina projekti järgselt on olnud. Kui projektis on selle "beeži" seina taga projektijärgne ahju koht olemas, siis tuleb leida pottsepp, kes on nõus sinna selle ahju
teile püstitama. Soovitan kasutada vähemalt 2-3 erineva pottsepa arvamust, et leida teie jaoks mõistlik lahendus. Mis tuleb välja mõelda omanikul endal, on
tulevase ahju viimistlus, et pottsepal oleks natuke lihtsam teile hinnapakkumust teostada. Ahju valmimisel ei tohiks kindlasti unustada küsida pottsepalt ahju dokumentatsiooni.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Kas puupliidi malmplaadile võib paigaldada punaseid telliseid?

12/2020
Küsimus: Kas puupliidi malmplaadile võib paigutada näiteks punaseid telliseid soojussalvestamise tarbeks, et ruum püsiks kauem soe. Kui, siis milline kivi on sobivaim ja kui palju neid võiks panna.
 
Vastus: Pliidi malmplaadile kivide asetamine pikemaks ajaks ei ole väga mõistlik. Tegu iseenesest murest sõltuvalt tundub küll efektiivne ja mõistlik lahendus,
kuid selline tegevus võib lõhkuda pliid malmplaadi. Plaat ei saa tänu kividele enam jahutust, kuumeneb kivi alt üle, tekivad kuumusest tingitud pinged ning plaat võib
puruneda. Kui tahta lisa kive plaadile asetada, siis ainult malmplaadi välisservale. Seal on soojus natuke madalam, kuid tekib ikkagi mingi salvestumine kividesse ja plaat ise saab oma jahutuse ning jääb terveks.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Moodulkorstna katmine dekoratiivkiviga

Küsimus: Milliste dekoratiivkividega võiks katta Isokern moodulkorstna pinnad?

Vastus: Seda korstna tüüpi võib katta meelepärase dekoratiivkiviga, aga enne dekoratiivkivi paigaldust oleks hea aluspind krohvimiseks mõeldud võrguga ära armeerida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Kaminakivide glasuurimine

Küsimus: Soovin üle värvida (glasuurida) olemasolevad kaminakivid. Kivid paiknevad n.ö. lahtiselt malmkamina ümber ja on kergesti teisaldatavad. Kahjuks ei leia internetist, kes sellist üleglasuurimise teenust pakub.

Vastus: Otseselt sellist glasuurimise teenust tõenäoliselt ei pakutagi. Oleneb piirkonnast, kus te elate. Põhja-Eesti võib minna Saviton OÜ jutule. Nemad tegelevad küll ahjupottide tootmisega, kuid nemad tegelevad ka pottide glasuurimisega. Lisaks on Tartus Puiestee tänaval selline ettevõte nagu Ahjutarve OÜ, kellega annab kindlasti selle teemalisi läbirääkimisi pidada. Ehk siis tuleks otsida ettevõtet, kes tegeleb ahjupottide valmistamise ja nende glasuurimisega.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Metallkorstna isoleerimine

Küsimus: Millega isoleerida sauna metallkorsten ja katuse vahe.

Vastus: Korstna ja katuse vahet saab isoleerida villaga, mille mahukaal on vähemalt 100 kg/m3 ja töötemperatuuri taluvus vähemalt 600 C või mõne muu tõendatud isolatsioonivõimega materjaliga. Samas tuleb jälgida tootja juhiseid isoleerimisel, et ei tekiks üle isoleeritust, mis on enamike saunade tulekahjude tekkimise põhjuseid.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Korstna krohvimine

Küsimus: Korsten on laotud punastest tellistest. Sai krohvitud mp75 krohviga. Peale 2 päevast kuivamist on märgata ülevalpool korstent, et mingid laigud (nagu niiskus või rooste, hele-kollased laigud) on tekkinud krohvi kihi sisse. Plaanis veel antiikkrohv peale krohvida, aga kardan, et need laigud jäävad läbi paistma. Mis selle võib põhjustada ja kuidas eemaldada?

Vastus: Tundub, et tegemist on vana korstnaga, mis on või on olnud seest pigitunud. Pigil on kahjuks võime tulla läbi vuugisegu ja kivide kui ta sealtpoolt niiskust saab. Pigi läbitulekut saab peatada kas uue korstna ehitamisega või proovida pind enne krohvimist Vesiklaasiga üle töödelda. Vesiklaasil on omadus ja võime selliseid ebameeldivusi eemale hoida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Telliskivist ahju korda tegemine

Küsimus: Meil on tellistest ehitatud ahi, kus mõned vuugid ei püsi. Kuidas asja parandada ja mis oleks õigem segu selleks? Kas telliste katmiseks on ka mooduseid, et ahi ilusam välja näeks? Hetkel kohati laiguline. Oskate soovitada millega katta korstnajalg, mis jääb nähtavaks? Mure selles, et hetkel on see kohati krohvi-värviga kaetud ja osaliselt tellised nähtaval. Tundub, et tellised ei ole väga kenasti laotud, seega ei ole kõikide telliste välja puhastamine mõistlik.

Vastus: Ahju vuukide parandamine on suhteliselt raske ja keeruline mure täna laiemalt. Jään hetkel vastuse võlgu, milline see parim segu on, sest tegemist on konstruktsioonilise murega. See koht ahjust, kuhu mõrad tekivad, on ilmselt ka kõige kuumem. Kivi ja segu erinev paisumine tekitab neid mõrasid. Mõneks ajaks võib päästa krohvimine, kui see õigesti on tehtud. See tähendab, et on kasutatud õiget alussegu ja õiget krohvi võrku.

Korstna nähtavate kivide viimistlemisel võib kasutada erinevaid õlisid või rasvasid. Ise olen kivipindade viimistlemisel kasutanud kas Johnsoni beebiõli või kookosrasva, et säilitada kivi olemust. Protsessi tuleb küll aeg-ajalt korrata, et tekiks püsivam ja kergemini hooldatav pind.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Pioneer pliidi värvimine

Küsimus: Oskate nõu anda, kas on võimalik emailitud Pioneer pliiti üle värvida? Missugune kuumustaluvus peaks värvil olema - kas piisaks radiaatori värvist või peaks kindlasti ahjuvärvi kasutama?

Vastus: Antud pind tuleks kas karukeele või peenikese liivapaberiga alt kindlasti matistada ja tolmust puhastada. Värvi valikul peaks lähtuma selle sobivusest materjalidega ehk siis pigem metalli värv. Tegemist on kuuma pinnaga, seega peaks temperatuuri taluvus värvil olema vähemalt 150 kraadi.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel


Teema: Ahju süütamine puudega, kuidas seda õigesti teha?

Küsimus: Olen kuulnud, et ahju süütamiseks on olemas omad reeglid. Mida te soovitate?

Vastus: Puuhalgude süütamise õpetus. Esmalt laotakse 3-4 kihti puid ära, lisatakse 2 süütetabletti sinna keskele ja lõppu väikesed puuoksad, mis põlema pannakse (süttivad kiiresti). Mida kiiremini ahi süttib, seda väiksem on emissioon.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Ahjupottidest ahju viimistlemine savikrohviga

Küsimus: Minu küsimus puudutab 60-ndatel aastate ehitatud punastest ahjupottidest ahju. Olen suutnud sellelt mehhaaniliselt eemaldada mitmekordse värvikihi. Tahan nüüd välispinna katta savikrohviga. Palun asjatundja näpunäiteid selle teostamiseks. Tänulikult Madis

Vastus: Antud ahju ülekrohvimisel mistahes krohviga on tark alustada aluspinnast. Esmalt tuleks ahi armeerida Silcatex spetsiaalse krohvi võrguga ja temperatuure taluva seguga (ntx. Mida 3130). Antud kihi peale saab juba hakata viimistluskihti kandma. Ilma armeeringut tegemata hakkab värskelt peale kantud krohvikiht esimese kütteperioodiga mõranema ahjupottide liitekohtadest, sest ahjupotid liiguvad omavahel natukene soenedes ja jahtudes.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Korstna jala uuesti katmine

Küsimus: Küsimus puudutab kortermaja teise korruse korterit läbivat korsna jalga. Eemaldasin sellelt vana krohvi. Tahaksin nüüd korstnajala uuesti katta nn. kindakrohviga. Tehnika on enamvähem selge,aga palun asjatundjate nõuannet materjalide suhtes. Mida konkreetselt kasutada? Mõnes kohas tahan jätta paistma ka tükikese tellistest laotud pinda. Kas seda osa tuleks ka millegagi katta, vuukide vaheline täide on väga pude, pudiseb kergesti? Tänades Pille

Vastus: Pudisevad vuugid tasuks poole tellise ulatuses tühjaks kraapida ning täita uuesti kas müüriseguga M100/600 või on ka selline toode nagu Claymortar, kus on traditsioonilisele müürisegule natuke savipulbrit lisatud. Savi annab klassikalisele müürisegule natuke plastsust ja siduvust juurde. Kindlasti tuleb taastäidetud vuugid korralikult ära tihendada, muidu võib tekkida nihkeid korstna konstruktsioonides vana segu eraldumise ja lagunemisega lõõrist seestpoolt.
Krohvidest soovitaks valida mõni selline krohvi mark, mis ka temperatuuri tõuse talub. Ise olen kasutanud spetsiaalseid ahju krohve firmalt Wolfshöher. Samuti on tehtud krohvimist Weberi Antiikkrohviga, mis on ka mõeldud soojadele/kuumadele pindadele ja mida annab ilusti kindaga ja muude abivahenditega kujundada. Näha jäävaid telliseid võib kas beebiõliga või mõne naturaalse õliga/rasvaga katta, et saavutada tolmu- ja määrdumiskindlust. Kasutada võib ka saunasupi nimetusega vedelikku, mis peaks ka kividele kerge kaitsekihi andma.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Kamina taguse seina ilusamaks tegemine

Küsimus: Kuna hetkel on sein mingi värviga värvitud ja see on kuumusega kooruma hakanud, siis tahaks kuidagi selle ilusamaks teha ja et see ka kestaks! Sein ise on muidu kivisein ja kamina ning seina vähe on ca 6-8cm. Tehtav osa seinast oleks ca 2m lai ja 2.5 kõrge! Mis plaate soovitate sinna paigaldada? Tänan

Vastus: Millist plaati te olete mõelnud? OSB? Kipsplaat? Keraamiline plaat?
Tegelikult oleks küsimusi veel, millega saaks valikuvõimalusi vähendada. Üks võimalusi on sooja taluva spetsiaalse krohviga see ala üle krohvida ja seejärel saab seda ala ka värvida. Täna on turul olemas ka juba sellised värvid, mis kannatavad ahju/kamina sooja nii,
et nad ei hakka kooruma. Kahjuks ei ole neid tooteid jaekaubanduses ning pottseppasid, kes neid tooteid kasutavad ja nendest teadlikud on, on samuti vähe. Teine turvaline võimalus seda nurka korda saada on sinna keraamiline plaat liimida. Seal enam piiranguid plaatidele ei ole. Kindlasti
peaks jälgima liimsegu omadusi, millega need plaadid paigaldatakse. Segu peaks olema mõeldud põrandaküttega pinnale plaatimiseks ehk siis temperatuuri taluv (nt. Ceresit CM17).

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Korsten ajab pigi

Küsimus: Küsimus, et korsten oletatavasti ajab pigi, see nüüd meile korterisse läbi segu tulnud. Täpselt ei tea, kuna ühtegi korstnapühkijat pole nii kohe võtta, kes vaataks korstnast sisse ja ütleks, et kas võib kuumakindla silikaatplaadi ja seguga ajutiselt toapoolset osa katta, et ajutiselt kuni korstnapühkija tulekuni sees elada kannataks? Mõte oli ka panna silikaatplaat, kuumakindel nöör ja ahjuhermeetik.

Vastus: Täna on eriti valusalt päevakorrale kerkinud pigitanud korstende teema (küll need põlevad ja teine osa ajab lõhna tuppa). Korstna kinnikatmine on keeruline teema. Kui korsten jääb vähemalt kahest küljest vaadeldavaks, siis tohib seda teha. Ajutine katmine on väga keerukalt mõistetav ajaline faktor. Tihtipeale kipuvad ajutised asjad püsima igavesti. Sellist head, kiiret ja mõistliku lahendust sellisele hädale ei oska kahjuks nimetada. Igasugused plaadid ja segud on tegelikkuses niikuinii ajutine lõhna kaitse. Selle probleemi vastu aitab kas pigi põletamine või uue korstna ehitus.

Vastas: korstnapühkija-pottsepp Kristo Koppel

Teema: Soojamüüri glasuurplaat katki

Küsimus: Kuidas ma saaks glasuurplaatidest u 20 aastat tagasi ehitatud soojamüüril katkise plaadi vahetada ja kinnitada. Kas võib uut plaati liimida kuumuskindla hermeetikuga "Penosil Motor Sealant"  ja kui ei, siis millega ma seda liimida saaksin.          

Vastus: Kahjuks jääb küsimusest arusaamatuks see pool, et kas soemüür on tõesti üle plaaditud või on ehitatud glasuurpottidest. Tavalist glasuurplaati annab erinevate teemanttööriistadega eemaldada ja aluspinna saab uuesti puhastada. Kindlasti EI tohiks sellises kohas kasutada silikone/hermeetikuid. Kes teab, mis pahasid aurusid need kuumenedes võivad lendu ajada ning samas hingate ise seda ruumis endale sisse. Kasutada võib plaatimiseks mõeldud liimsegusid. Järgida tuleks seda ainult, et need liimsegud oleks mõeldud põrandaküttele (kannataksid kuuma). Kui nüüd on aga tegemist glasuuritud ahjupotiga, siis on lugu keerulisem. Ahjupotid nimelt klammerdatakse omavahel igast küljest kinni, seega ühel ahjupotil on umbes 6 klambrit, milledega ta on seotud. Võttes välja kuskilt keskelt ühe poti, on seda suhteliselt keeruline ja teinekord isegi võimatu tagasi paigaldada ilma, et ei peaks veel kolme või viite kõrvalasuvat potti lahti võtma. Sellise murega tasuks kindlasti otsida mõni pottsepp, kellel oleks korralik portfoolio ette kuvada ahjupoti töödest.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Malmkamin

Küsimus: Korteris on olnud soojamüüriga pliit, aga pliit ise välja lõhutud aga soemüür alles kaasarvatud lõõrid. Kas selle koha peale on võimalik panna malmkamin või kamin-pliit. Kas on võimalik see ühendada korstnaga.

Vastus: Peale olemasoleva soojamüüri korralist hooldust ja korstnapühkija heakskiitu soeseinale on võimalik paigaldada malmkaminat või kaminpliiti juhul kui see ühendatakse soemüüri stardi lõõri või siis viimasesse lõõri (vahetult enne siibrit). Kindlasti tuleb jälgida kamina/pliidi suitsutoru läbimõõtu ja soemüüri sees asetseva lõõri mõõte. Need ei tohi omavahel vastuollu minna. Kindlasti ei tohi ühendada kaminat/pliiti soemüüri esimestesse lõõridesse.

Alati jääb ka võimalus veel ühendada see kamin või pliit otse korstnaga. Tuleb ainult seda silmas pidada, et olemasoleva soemüüri lahtised avad saaks kinni müüritud. Siis on kindlam, et ei teki hilisemaid probleeme nii soemüüriga kui ka korstna otsaga.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

 

Teema: Praod sooja müüri sees

Küsimus: Tere, Kas sooja müüri vuukide parandamiseks on paslik kasutada nn. tulekindlaid hermeetikuid nt. Makroflex HA147? Kui mitte, siis mida soovitaksite, tegemist vana puitmajaga, kus pliit koos soojamüüriga (ahjupottidest laotud) , remonttööde käigus on tekkinud sooja müüri sisse praod selle suve jooksul. Parimat soovides A.

Vastus: Kahtlustan, et see HA147 on üks äärmuslikemaid variante. Pigem uuriks, et kas soemüür on lihtpotist või glasuurpotist.

Lihtpotist müüritise puhul soovitaks pigem kasutada poti lihvimise tolmu, pva liimi ja munavalge segu. Nii saab ilmselt püsivama ja plastsema koosluse. Kui aga tegu glasuurpotiga, siis on olemas spetsiaalsed vuukimissegud, millega annab praod ja pilud ära täita (Ortner). Kui ikkagi soov minna silikoni teed, siis pigem otsida midagi madalama temperatuuriga (max 400 kraadi). Need kõrge temperatuuri taluvusega silikonid kipuvad ka madalamatel temperatuuridel kõvaks ja klaasjaks muutuma.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Soojamüüri vuukide parandus

Küsimus: Soojamüüri vuukidel on mõned praod sees. Kas saab vuugivahed tühjaks kraapida ja uus segu panna? Ja kas seda tuleb teha sooja või külma müüriga?

Vastus: Vuuke saab küll uuesti täita. Toiming näeb välja just nii nagu te seda kirjeldasite. Esmalt kraabitakse vuugid maksimaalselt 2/3 ulatuses tühjaks ja siis täidetakse uuesti ära. Kindlasti tuleb seda teha külma müüriga ja peale vuukide taastäitmist ei tohiks ka kohe tuld pliidi alla teha. Segul tuleks lasta kuivada mõnda aega.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Tuleohutus

Küsimus: Soetasin suvilasse malmpliidi. Nüüd aga oleks vaja puitseina kaitsta kuumuse eest. Mida soovitate? Suvila on tehtud freesprussist. Puitsein teadupärast mängib. NB! ruumi palju ei ole!

Vastus: Kui ruumi väga palju ei ole, siis soovitaks selle vahe isoleerida Kaltsium Silikaadi plaadiga. Hea kui sinna mahuks ära 5 cm paksune plaat. Plaat ise on sinakas hall, kuid enne paika panekut saab selle näiteks pahtli ja krohviga ära viimistleda. Plaati annab paigaldada nii liimiga seina või siis vaadates ehituspoes natuke ringi on võimalik ka tekitada siini süsteem plaadile selleks, et seina vajumine või mängimine ei avaldaks otsest mõju Kaltsium Silikaadile. Seda plaati saab Tallinnas osta Kaminakoja kauplusest Pärnu maanteel, Tartus X-Nordist Tähe tänaval või valitud ehitusmaterjalide poodidest üle Eesti.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Teema: Katelpliidi taha vaja midagi kuumakindlat

Küsimus: Soovin panna katelpliiti, aga enne peaks panema midagi pliidi taha (kuumakindlat). Sein ise jääb palgist. Kas laduda tellistest sein või tulekindel kips ja plaat peale?

Vastus: Tellisest tulemüür oleks antud olukorras ilmselt üks viisakamaid lahendusi, juhul kui on piisavalt ruumi. Lähtuda tuleks kindlasti ka tootja andmetest, et kui
suured peavad olema ohutuskojad põlevmaterjalideni ette, külgedele ja taha suunas. Sealt nendest andmetest annab tuletada matemaatiliselt, et millist tellist kasutada või kasutada hoopis Kaltsiun Silikaadi isolatsiooni plaati.
Nn. tulekindel kips ei ole kindlasti mitte päris tulekindel, samamoodi nagu ka punane polüetüleenvaht, mida peetakse tulekindlaks. Mõlemad materjalid on tule levikut takistavate omadustega teatud perioodi vältel. Kindlasti ei sobi tuletõkkekips soojuse isoleerimise toiminguteks. Selleks tuleks ikka isolatsioonimaterjale kasutada.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel

Pealkiri: Vuugitäide ahjule

Küsimus: Soovin teada kuskohas müüakse vuugitäidet ahju ja pliidi jaoks tellistest laotud ahjule.

Vastus: Klassikaliseks täiteks on savimört, mida ehituspoodides müüakse nö pulbri kujul ja ise tuleb vett juurde panna. Soovitatav on võtta selline segu, kus on sees ka natukene tsementi. Näiteks on selline segu olemas Uninaxil. Parandada tuleks soojaks köetud ahju.

Vastas: Potipoiss

Pealkiri: Soojamüüri pahteldamine ja värvimine

Küsimus: Vanas palkmajas on 1943 tehtud soemüür, mis natuke lohakalt laotud ja ainuke viis oleks kividevahelised ebatasasused pahtliga katta ja soemüür värvida. Mis pahtlit kasutada, et paari aasta pärast ei peaks võitlema tekkivate pragudega? Suuremad praod on hetkel ahjuseguga täidetud.

Vastus: Igasugused praod küttekehas on ohu märgiks ning tasub hoolega mõelda, kas iluoperatsioon on õige lahendus või tuleks tuleohutust silmas pidades hoopis uus küttekeha ehitada. Soovitame enne tööde jätkamist konsulteerida kutsetunnistust omava pottsepaga ning teha temaga koos plaan kuidas jätkata. Meie enda kogemus on, et pragude vastu ei aita kokkuvõttes ükski pahtel ega müürisegu. Tihtipeale pakutakse lahenduseks ülekrohvimist, mille juures kasutatakse klaaskiudarmatuuri, kuid see ei ole korrektne lahendus kui jäetakse seal juures katkine küttekeha parandamata.

Vastas: Potipoiss

Pealkiri: Mida panna korstna ümber juhtmete kaitseks?


Küsimus: Oskab keegi soovitada, mida panna korstna ümber, et ei kahjustaks/sulataks juhtmeid. Korteris on kamin, korsten jookseb üle vannitoa lae ning lae pealt jooksevad risti üle korstna voolujuhtmed. Korstna osa läheb piisavalt soojaks, et saaks kahjustada juhtmeid. Oskab keegi ehk soovitada midagi, kas kivivilla vms ?

Vastus: Murelikuks teeb, et korsten nii kuumaks läheb ja on lausa juhtmete sulamise oht. Tundub, et midagi võib korstna või kamina paigalduse juures valesti tehtud olla. Kindlasti tasuks mõne pottsepa või korstnapühkijaga olukord üle vaadata ja peale seda elektrijuhtmete soojustamisele mõelda.

Vastas: Potipoiss

Pealkiri: Korstnapitsi vuukide parandus

Küsimus: Millise valmisseguga on võimalik täita ja parandada korstnapitsi vuuke hetke ilmastikuoludes? Kas kasutada täitmiseks tühja silikooni pakendit, tordipritsi või hoopis krohvida? Korsten aastast 1940, punasest tellisest, mille olukord on päris hea. Lisaks toetuvad kaks sarikat vastu korstnat aga see on ilmselt juba teine teema. Palun aidake rohutirtsul talv üle elada! Kiire vastuse eest ette tänades, Üksik naisterahvas

Vastus: Sobib väga tavaline müürisegu. Selle saab paika just tordipritsiga, mille omakorda saab näiteks piimapakist. Auk ca 1-1,5 cm diameetriga.
Segule lisada tõrts Fairy´t, et saaks libedam, muidu ei tule pritsist välja. Segu mitte vahule miksida.  Hiljem vuugid siluda ja tihendada vuukrauaga. Veidi harjutamist ja väga vajalik elukutse saab omandatud :)

Vastas: Raivo Koppel, Ahjumaailm

Pealkiri: Ahju katmine glasuurplaadiga

Küsimus: Kas Teie teate ehk midagi ahju plaatimisest glasuurplaadiga. 2 aastat tagasi sai ahi värvitud, kuid nüüd on praod jälle tulekul. Tuleb välja, et pahteldamine ja värvimine ei aidanud. Nüüd tahaksin panna peale glasuurplaadid. Nähes ühe tuttava ahju, kes seda tegi, on ilus, aga kaua see kestab, ei tea. Möödas on sellest 6 aastat. Soovin ka panna plaadid peale. Tolmutada toas ma ei tahaks, sest remont sai just lõpetatud ja suured vaibad maha pandud.

Vastus: Kõigepealt tahaksime tähelepanu juhtida sellele, et igasugused praod kütteseadme pinnal on potentsiaalselt tuleohtlikud ning sealt võib eluruumidesse ka vingu tulla. Seega tuleks kõigepealt välja selgitada, miks need praod tekivad. Kui küttekeha pind plaatidega katta, siis jääb probleem lihtsalt peitu ning ei ole ka võimalik avastada, kui praod lähevad suuremaks ja seeläbi suureneb ka oht teie tervisele ja kodule.

Vastates aga nüüd teie küsimusele, siis on küttekeha plaatimine iseenesest võimalik. Tähelepanu tuleb lihtsalt pöörata kasutatavate materjalide kuumakindlusele. Poest küsida keraamilise plaadi temperatuuri taluvust. Soovitatavalt küsige näha tehase poolset informatsiooni, mitte ärge piirduge müüja kinnitusega. Müüjad ei pruugi sellise spetsiifikaga täpselt kursis olla. Ahju peale minev plaat peaks taluma vähemalt ~100 C kuumust. Oluline on ka kasutada kuumakindlat plaatimis- ja vuugisegu. Siinkohal tuleks kindlasti veel enne meistriga üle vaadata, milline täpselt on aluspind, millele plaate panema hakatakse. On materjale ja värve, mille peale plaatimissegud nii lihtsalt ei jää ja tuleb teha rohkem ettevalmistus töid.

Glasuurplaatidega saab põhimõtteliselt ahju katta küll. See ei ole keerulisem, kui seina plaatimine, kuid hoolas peab olema materjalide

Vastas: Potipoiss

Pealkiri: Puupliidi tagasein

Küsimus: Millise materjali ja tooniga katta kiviplokkidest pliiditagune sein? Seinamõõt on 1700cm. Materjal, mis taluks kuuma ja kui pliidil süüa teha oleks puhastatav. Pliit on must malm halli voolukiviga. Ülejäänud seinad puidust. Pliit paikneb seinas, mis paistab nii söögilauas istujatele kui diivanil istujatele.

Vastus: Kui pliidi tagune sein on piisavalt ilus, et seda eksponeerida, siis oleks meie poolseks soovituseks karastatud klaas. Laseb seinal paista ning on ka kergesti puhastatav. Tegemist on sama materjaliga, millest on valmistatud näiteks saunauksed. Karastatud klaas peab vastu temperatuurile ~270 C.

Vastas: Potipoiss

 

Pealkiri: Kas puupliidi malmplaati peab eelnevalt töötlema?

Küsimus: Kas puupliidi malmplaati on vaja eelnevalt lõkke peal õliga põletada. Kuidas oleks õigem tegutseda, et plaat ei hakkaks roostetama? Pliidi ehitamine on käsil.

Vastus: Kõigepealt oleks vaja teada kas tegu on Eestis valumehaanika või Soomes toodetud malmvaluga. Õliga lõkke peal kärsatamisest saab küll ekstreemse kogemuse, kuid perspektiivis roostelaikude tekkimise vastu see suurt ei aita. Kui pliit on regulaarselt ekspluatatsioonis, ei teki ka roostet. Hoolikam tuleks olla suveperioodil, mil pliiti aktiivselt ei kasutata. Kui kardetakse rooste tekkimist, on üheks alternatiiviks keraamiline pliidiplaat.

Vastas: Mati Malm, Kodusoe Grupp

Pealkiri: Vahesein puuküttega ahju vastu

Küsimus: Kas puuküttega ahju vastu võib teha tulekindla kipsiga vaheseinad metall karkassiga?

Vastus: Metall karkassil ning tulekindla kipsiga võib ahju vastu vaheseina ehitada. Kui on vaja ka villa vahele panna siis valida samuti tulekindel versioon. Igaks juhuks ütleme ka üle, et mitte tulekindlaid materjale kasutades, kasvõi viimistluse puhul, tuleb silmas pidada, et nende materjalide vahemaa siselõõrist ei oleks väiksem kui 23 cm.

Vastas: Potipoiss

Pealkiri: Kuumakindel lakk samottkivist soojamüürile

Küsimus: Kust leida ja millist kuumakindlat lakki kasutada samott-kivist soojamüürile?

Vastus: Tavaliselt kasutatakse soemüüri ja ahju kivide katmisel sauna leiliruumis kasutatavaid vee baasil lakke. Alternatiivina soovitaks mõelda õlitamisele- terrakota või siis klinkriõliga (Mira, Kiilto), eraldi tehakse Eestis veel täiesti naturaalsete komponentidega (linaõli, vaik) telliskiviõli. Lakitud pind on reeglina läikivam, õlitatud pind aga soojema alatooniga.

Vastas: Mati Malm, Kodusoe Grupp
 
Pealkiri: Korstna ladumine

Küsimus: Millised on korstna kivide vahele mineva vuugisegu koostiselemendid ja vahekorrad?

Vastus: Korstna kivide segu sõltub korstna eesmärgist ning kasutatavatest kividest. Eeldan, et küsija pidas silmas klassikalist telliskorstent, mille katusest väljaulatuv osa on laotud kas silikaatkividest, betoonkividest või ilmastikukindlatest tellistest (tavaliselt klinkriks põletatud).

Siseruumidesse jääv sutsugaasidega kokku puutuv korstnaosa, mis ka soojeneb on mõistlik laduda segudega, mis kannatavad kuuma klassikalise  savi-liiv mõrdiga(1/3-4) , millele on lisatud vuugitugevduseks veidi tsementi või poest ostetud spetsiaalseguga, mida pakuvad mitmed tootjad: Weber, Sakret, Uninaks jne.
Korstna katusest välja jääv osa tuleb laduda tsemendibaasil mõrdiga, mis kannatab niiskust ning läbikülmumist. Kui soovitakse renoveerida vanaaegses stiilis, saab kasutada ka lubimõrti. Teades korstna konkreetset kasutusotstarvet ning ehitusmaterjale võin vastata põhjalikumalt.

Vastas: Mati Malm, Kodusoe Grupp

A: Inkodu.ee
Ahjud, kaminad, pliidi, korstnad, lõõrid, pottsepatööd, korstna pühkimine, soojamüüri viimistlemine

Kamina puhastamine: südamik, klaas, tellised

Mida te ütleksite, kui kuulete, et saate kaminaklaasi puhastamiseks ning selle pikaajaliseks säilitamiseks kasutada ainult ühte vahendit.

Kuidas käib korstna puhastamine toast lahkumata

Kaasaegne korstna pühkimise meetod eemaldab kütteseadmetest 2 korda rohkem tahma. Korstna otsa ei ole vaja ronida!

Infrapunaküte – puust ja punaseks

Parim viis infrapunakütet endale ette kujutada on see, kui asetad end varju ja siis astuda varjust päikese kätte.

Pottsepp annab nõu, mida tasub teada kaminat või ahju tellides!

Soojamüüri suurus ja ahju paigutus tasuks paika panna koos spetsialistiga. Heitmenorme aitab vähendada puuhalgude õigesti süütamine. Süütamise õpetus!

Süüteroosid  - kasulikud abivahendid algajale grillahju süütajale

Süüteroosid on tõhus tulehakatus, mida saab lihtsalt kodustest vahenditest ise teha.

Eramu katlamaja korraline hooldus on oluline

Kõik kohad, kus on tegemist lahtise ja tule ja rõhuga, on korrapärane kontrollimine väga oluline. Nt paisupaaki iga poole aasta tagant.

Miks nii kallis? Poes on samas suuruses ahi palju odavam!

Kuigi tellisest küttekeha ladumine ei ole nii töömahukas ja keeruline kui glasuurpotist küttekeha ladumine, on siiski tegemist käsitööga.

Korralik ahi kütab soojaks terve maja ja hoiab temperatuuri 24 h

Ahju, millega kütta ära kogu maja, ei ole üldiselt võimalik soodushinnaga ühes tükis poest osta. Kogu saladus peitub massis, palju kivi talletab palju sooja.

Handies tõi turule lahenduse ettevõtetele, kuidas eraisikutelt teenuseid osta

Ettevõtetel on võimalus leida soodsalt ja kiirelt universaalne abimees - koristaja, elektrik, torumees, köögimasinate hooldustehnik jm. Tegija on võimalik leida vaid 2 minutiga.

Katlakivi ja hallituse eemaldamine küttekehadelt, puidult jne

Tooted on mõeldud kindla probleemi lahendamiseks. Vaata põhjalikumalt videost.

Sõelaga küttesüsteemi kuulventiil IMPEL - kellele ja miks?

Küttesüsteem sisaldab paratamatult mustuseosakesi ja aja jooksul neid vaid lisandub. Ventiili kasutamine tagab saasteainete tõhusa kinnipidamise.

bauroc SOLID kergplokid on kõige tugevamad kergplokid Eesti turul

Uued bauroc SOLID ehitusplokid survetugevusega 7MPa (7 N/mm²) on Eesti turul saadaolevatest kergplokkidest kõige tugevamatega.

Nutikodu lahendusele mõtle juba maja projekteerimise algjärgus

Nutikodu lahendused ei ole kellelegi enam suur uudis. Natuke selgitamist vajab veel vaid see, kuidas ja kui palju saab kodus asju automatiseerida ja kaugjuhtida.

Targa maja lahendused liidavad hoone erinevad süsteemid ühtseks tervikuks

Nutikodu lahenduse juures saab peaaegu kõiki koduseid seadmed (küte, valgus, valve, pesumasin, küpsetusahi, kardinad) panna ennast ise juhtima.

CALEO põrandaküte - infrapuna lahendus ökonoomseks elektriga kütmiseks

Tegemist on infrapuna põrandaküttega, mis kasutab töötamiseks elektrienergiat. Infrapuna kasutab kaugkiiri, et soojendada toas üles objekte, mitte õhku.

Kivist radiaatorid ei kuivata õhku ega tee müra

Üha suurenev nõudlus looduslike materjalide järgi meie interjöörides on meid inspireerinud looma kiirgusefektiga töötavaid kivist radiaatorid.

Mida oleks vaja teada, kui kutsud korstnapühkija

Siin mõned väiksed meeldetuletused, millele võiks tähelepanu pöörata, kui on aeg on hakata mõtlema korstnapühkija kutsumise peale.

Siseviimistlus looduskiviga

Looduskivid sisekujunduses

Millist looduskivi eelistada?

Millist looduskivi eelistada väli- ja sisetingimustes?

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube