Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

Kaasatud ekspert: Kristo Koppel Anvar Valge
KÜSI NÕU: ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

Küsi tasuta nõu pottsepalt, korstnapühkijalt ja viimistlejalt kõikvõimalike ahjusid, kaminaid, pliite ja korstnaid puudutavate teemadega kohta.

Esita küsimus siin: info(@)inkodu.ee.

Pealkiri: Küsin nõu
Küsimused-vastused alates aastast 2013.

Tänaste normide järgi ei ole viimalõõri pikkus piiritletud.
Küll aga on soovitatud seda rajada võimalikult lühikest teed mööda.

 
Kas viimalõõri pikkus on piiratud?

Teema: Viimalõõri pikkus

04/2024

Küsimus: Kas viimalõõri pikkus on piiratud?

Vastus: Tänaste normide järgi ei ole viimalõõri pikkus piiritletud. Küll aga on soovitatud seda rajada võimalikult lühikest teed mööda.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Vana korstna parandamine

03/2024

Küsimus: Mure vana korstnaga. Kasutan kütmiseks vana Kaunas 1 katelt, kütan kivisöega, sealhulgas küttepuudega ja esimene katlatäis sisaldab ka karmi puitbriketti. Korsten on üle 30 aasta vana. Korstnas on mitmeid mõrasid ja nüüd lõpuks hakkas ka vaikselt suitsu tuppa ajama. Lõõri suurus on telliskivi suurune, suuremat pidi. Tahaksin panna pleki korstnasse, kuid sinna sobib vaid lapik plekk nagu see, mis pildil. Kahest kohast uurides, saan selle temperatuuritaluvuseks 450 ja 500 kraadi. Ümara kohta leian 600 kraadi, aga kahjuks piisavalt suur ümar korstnasse ei mahu. Oskate arvata, mis temperatuurideni võivad mul väljuvad gaasid katlal minna, kui luugid pärani on kivisöega küttes ja temperatuur 80 kraadi katlas? Ehk siis mure selline, kas see plekk peaks seal vastu või põleb lihtsalt kiirelt läbi? Korsten on tehtud telliskividest ja muidu veel tugev, plekk läheks selle sisse, jääks ka kerge õhuvahe. Kas on olemas ka tugevamaid ovaalseid korstnahülsse? Hetkel tundub parim lahendus plekk sinna sisse panna, aga tahaksin panna õige pleki.

Foto: DEPO Online. Ovaalne suitsutoru NT 220x120/1000mm roostevabast terasest
Foto: DEPO Online. Ovaalne suitsutoru NT 220x120/1000mm roostevabast terasest

Vastus: Antud katla kohta selliselt keeruline öelda, et milline võiks olla suitsugaaside väljud temperatuur. Internet kiiret vastust selle katla kohta ei andnud. Eeldada võib, et õige kasutuse kohaselt võiks jääda katla suitsu temperatuur korstnasse sisenemisel alla 400 kraadi. Kõige kindlam oleks selles veenduda ja füüsiliselt korstna termomeetriga temperatuur ära mõõta. Kindlasti on mõistlik teha 3-4 kütmist ja nende keskmist vaadata. Turul tooted on erinevad, nõus. On nii 400 kraadiga kui ka 600 kraadi taluvusega korstnatorusid. T-600 torusid pakub Kaminakoda kauplus Tallinnas ja X-Nord Tartus. Nende käest saab küsida materjalide pakkumust ja soovi korral koos paigaldusega. Samas ei tasuks jätta ka seda korstna müüritises olevat pragu või pragusid tähelepanuta, sest sealt võib ikkagi midagi lekkida halbade asjade kokkulangevusel. Müüritises olev pragu oleks mõistlik teha niipalju suuremaks, et selle saaks uuesti täita kas müüri seguga või savimördiga. Selliselt on tagatud korstna gaasitihedus ka hilisemateks juhtudeks. Vuukide ja pragude täitmiseks on võimalus korstna müüritise osa lasta spetsialistidel seest üle krohvida. Saab siledam ja kindlasti natuke turvalisem jälle.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Kas võib panna 150mm suitsulõõriga ahjule 120mm suitsulõõri?

03/2024

Küsimus: Kas võib panna 150mm suitsulõõriga ahjule 120mm suitsulõõri?

Vastus: Hea küsimus, keeruline kaugelt kahjuks vastata. Esimese hooga võiksin öelda, et võib, kuid sinna juurde tuleb hulk agasid ja vastu-küsimusi. Milline on kütteseade, mida soovitakse ühendada. Kui pikk on 120mm suitsulõõr ja kui palju tuleb poognaid ahjust / kaminast korstnani. Suitsukanali läbimõõt on antud eesmärgiga, et põlemisel tekkivad suitsugaasid korstnasse ära mahuksid, suudaksid korstna soojendada ja et tekiks piisav "tõmme". Lõõri mõõtu vähendades võib tekkida olukord, kus suitsugaasid ei mahu enam piisavalt korstnasse ning seetõttu muutub põlemiskiirus aeglasemaks, mis omakorda viib ebaefektiivse põlemiseni. Selleks et ka peenenemas kanalis jääks kaminale või ahjule vajalik tõmme alles, millega saab ka suitsugaasi koguse lõõri ära mahutada, tuleks väga suure tõenäosusega korstna otsa paigaldada lisaks tõmbe ventilaator, mis aitab peenemeast torust suitsugaasid välja imeda ja ahjus põlemisefektiivsuse optimaalsel tasemel hoida.

Foto: Kaminakoda. Korstna ventilaator GCK150-CH liides ruut Tootekood: GCK150-CH
Foto: Kaminakoda. Korstna ventilaator GCK150-CH liides ruut Tootekood: GCK150-CH

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Korstnajala ja seina vahelise ala krohvimine vannitoas

03/2024
Küsimus: Kas te saaksite palun aidata sellise küsimusega: korstnajala ja seina vahel on väike vahe. Ehitaja arvab, et kahelt poolt võiks laeni kinni panna ja üle krohvida. Aga kas nii võib või peab korstnajala ja seina vahele vahe jääma (vahe on u 10-15 cm)? Ma ei tea, kas see on oluline info, aga igaks juhuks märgin ära, et tegu on dušinurgaga.

Korstnajala ja seina vahel olev vahe
Korstnajala ja seina vahel olev vahe

Vastus: Korsten hoone ruumides peab olema normide järgi vähemalt kahest küljest vaadeldav. Kui selle külje või avause kinnikatmisel kaob ära nõuetekohane vaadeldavus, siis peaks tegema sinna vähemalt tuulutusrestid, et säiliks vaadeldavus. Keerukamaks teeb olukorra kindlasti see, et tegemist on niiske ruumiga. Kui vähegi võimalust, siis pigem soovitaks kasvõi kinda krohviga või millegi analoogse metoodikaga korsten ja sein ära viimistleda, et jääks korstna vaadeldavus alles. Kui aga tahta see avaus kinni ehitada ja vaadeldavuse nõue jääb alles, siis tuleks kindlasti mõelda sellele, et korsten ja maja liiguvad erinevalt ja korstna külge karkass materjali kinnitamine ei ole kahjuks lubatud. Samas peaks jääma korstna ja kattematerjali vahele 5-10 mm liikumis / defformatsioonipilu, mille võib täita näiteks kivivilla plaadiga, mille mahukaal on vähemalt 100 kg/m3 ja töötemperatuur üle 600 kraadi (ntx Paroc fpb10 või midagi analoogset).

Korraks pildile tuginedes, loodan et see puit pruss, mis pildil paistab, ei ole vastu korstent, vaid korsten on see eespool olev krohvitud element.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Korstnajalg vannitoas

01/2024
Küsimus: Meil on korstnajalg planeeritavas vannitoas piisavalt lähedal dušile, sellele võib vesi peale pritsida. Küsimus järgmine, et kas korstnajalga võib plaatida keraamilise plaadiga? Hetkel on korstnajalg kaetud lubikrohviga.

Vastus: Ja, on lubatud nii müüritiskorstent kui ka plokkmoodul korstnaid katta keraamilise plaadiga. Ainus tingimus, mis on seatud, on plaadi suurus, 30*30 cm on maksimum plaadi suurus, mida
normide järgi on lubatud kasutada. Segu (liimi) valikul oleks mõistlik valida mõni selline plaadiliim, mis on mõeldud soojade pindade plaatimiseks (põrandaküttele). Väike valik, ntx. Mira 3130,
Ceresit CM17 või midagi analoogset.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Mis võib olla pigi tekke põhjuseks ahju uksel ja selle ümbruses?

12/2023
Küsimus: Mul on kaks küsimust oma ahju kohta. Esiteks, mis võib olla pigi tekke põhjuseks ahju uksel ja selle ümbruses? Teiseks, mille tõttu võib tekkida ahju vaheuksele mõra (pilt kus on mõrale ring ümber tõmmatud)?

Tahm ahju uksel ja selle ümbruses
Tahm ahju uksel ja selle ümbruses

Vastus: Kahjuks pean tunnistama kohe alguses, et sellist ühest konkreetset lahendust on keeruline pakkuda, miks pigi sinna selliselt tekkinud on. Tekke põhjustab piiripealsest madalam pinnatemperatuur, kuid samas ei jää ukse pind nii külmaks, et oleks taas tagatud pigi mittetekkimise võimekus. Pigi iseloomult on kondentsi (ehk vee) ja tahma segu. Pigem tuleks hakata vaatama probleemi olemust ahju tõmbest, kütuse kogusest, kütmise intervallist ja kütuse kvaliteedist lähtuvalt. Kindlasti ei tasu tähelepanuta jätta ka põlemisõhu pealevoolu olemasolu ruumides, et elamine ei oleks vaakumis. Spekuleerides võiks pakkuda, et ahjul on puudu puhastusluugid, mille tulemina on ahju tõmme halvenenud ja et saada ahju natukenegi kütta, asetatakse puud hästi kolde lõppu, mis viib selleni, et ahju ukse raam ei soene piisavalt ja samas ukseni keerutav suits kannab sinna tahma osakesi, mis kleepuvad niiskele pinnale ehk ukse raamile. Välimise ahju ukseni on pigi jõudnud ilmselt seetõttu, et välimine uks on olnud liiga kinnises asendis ja suits keerutab vaheukse avaustest välisukseni, ja edasine on sama, mis ukse raamiga.

Vaheukse mõra on ilmselt pikaajalisest kasutamisest tingitud amortisatsioon. Hetkel otseselt kütmise veaks ma seda panna ei julgeks, aga kinnitada ka hetkel ei saa. Hetke seisuga julgen väita, et kütmist ja tuleohutust see mõra ei sega, lihtsalt visuaalne häiritus. Jah, on olemas võimalus, et see mõra läheb suuremaks ja mingi aja möödudes tuleb uks hoopistükis välja vahetada. Millise ajaühiku jooksul see aga juhtuda võib, on taas väga raske ennustada.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Korstnast pigi eemaldamine

11/2023
Küsimus: Korstnast pigi eemaldamine - kas soovitate korstnapuhastushalu või korstnapuhastuspulbri kasutamist? Kui jah, siis kas peaks ka jälgima, millise tootja toodet kasutada?

Sotsiaalmeedias on neid, kes antud tooteid kiidavad, kuid samas ka neid, kes hoiatavad, et nii võib hoopiski tulekahju tekkida.

Kamina/ahju ventilaator - kaubanduses on erinevaid soojusenergial põhinevaid mudeleid, mis peaks aitama jaotada ahju või kamina soojust, et tuba tõhusamalt kütta. Erinevatel ventilaatoritel on märgitud erinev temperatuur, mille juures nad tööle hakkavad (nt 50 või 75 kraadi). Millist oleks õige kasutada puupliidil - kas on oluline, milline on ventilaatori tööle hakkamiseks vajalik temperatuur?

Vastus: Korstnast pigi eemaldamise vajadust ja ulatust peaks hindama kutsetunnistusega korstnapühkija. Ekstreemsematel juhtudel võetakse ette korstna põletamine, et vabaneda seal olevast pigist. Pulbri kasutamine on selline natuke kahetine ettevõtmine. Kui tahta seda teha profülaktilise iseloomuga, siis pigem kasutada kartulitärklist kütmise lõppfaasis. Tärklise aurud aitavad ka pigi iseloomu muuta vähem süttivaks, nagu ka pulber. Lihtsalt pulber on keskkonnale oluliselt ohtlikum kui tärklis. Lõpptulemina, vahet ei ole, millist vahendit kasutatakse, peab kasutamise perioodi lõppedes korstnapühkija süsteemi üle hooldama ja võimalikud lahtised pigitükid süsteemist eemaldama mehhaanilise hoolduse tulemina.

Ventilaator oma olemuselt aitab jah jaotada süsteemist eralduvat soojust, mis aitab köetava ala õhuliikumist tõhustada. Ta paneb lihtsalt õhu mehaaniliselt liikuma ja suurendab ning kiirendab õhu liikumist antud kubatuuris, millest tuleb ka tõhusus. Täpselt sama töö teeks ära ka võrgu voolult toimiv lae ventilaator, antud variandiga on tegemist nn. tasuta elektriga, mis tuleb läbi kütteseadme kütmise.

Milline võiks olla töötamise alumine temperatuur? Pliidi puhul, kui see paigaldatakse keeduplaadile, võiks olla 75, ehk kõrgema kraadiga. Madalama kraadi pealt hakkab liialt intensiivselt jahutama
keeduplaati, mis omakorda võtab sooja ära soemüürilt. Eeldusel et on käsilaotud pliit-soemüüriga. Kui aga antud seadet soovitakse paigaldada poest ostetud pliidile, mis on nõuetekohaselt otse korstnaga ühendatud, võib kasutada ka väiksema temperatuuriga ehk 50 kraadist ventilaatorit. Tehase pliidiga ei teki sellisel kujul sooja jaotamisega probleeme ja saab soovitud ruumala oluliselt kiiremini soojaks.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Kas võiks kõne alla tulla Pliita/soojamüüri parendamine?

11/2023
Küsimus: Mis oleks antud olukorras mõistlikum? Üldjuhul soovitatakse ehitada uus pliita/soojamüür, aga kas võiks kõne alla tulla ka pliita/soojamüüri parendamine? Või on sellisel juhul siiski kütteseadme eluiga lühike? Kuna soojamüüri hakatakse kasutatama väikese (20 m2) ruumi igapäevaseks kütmiseks, siis kui siiski on mõistlikum uus ehitada, siis kas küttesooja või kütmise mõttes on vahet, kas teha nn klassikaline laotud pliit (küll väiksem kui pildil) + soojamüür või kasutada poodides pakutavaid valmis pliiti/kaminat, mis siis ühendada soojamüüriga?

Korstnapühkija hinnang pliidile-soojamüürile: Pliit on väsinud (tulekolle tahab šamottide vahetust). Tuleb teha üks lisa puhastusava (4.-5. lõõrile), sulgeda üks ava vaheseinas. Tõenäoliselt pole kasutatud soemüüri ladumisel head segu, sest selle kivid on end liigutanud. Seda süsteemi saab kasutada, kuid pliit on vana/väsinud ja soemüür on ehitatud viletsalt.

Pliit-soojamüüri parandamine
Pliit-soojamüüri parandamine

Vastus: Olemasolevate piltide põhjal ei oska kohe pakkuda, kas oleks vaja seadet uuendada. Kui pliit-soemüür töötab, hoiab sooja ja on hooldatud korrapäraselt, siis vahetamise
vajadust ei näe. Võimalus on väliselt visuaalset poolt parandada läbi krohvimise või plaatimise, millele peab kindlasti armeerimine. Kui midagi seal tahabki kohendamise, võib
see olla kas pliidi kolle või praeahi, millele on auk sisse põlenud. Küll aga ei tähenda kolde parandus terve uue süsteemi ehitamist.

Puhastusluugi lisamise asemel (pildi alusel) pakuks mina hoopis siibri kohale viimalõõri tegemist. Olemasolevate luukide järgi pakun, et tegemist on 3-lõõrilise müüriga, mitte 5-sega. Täpselt
saaks öelda aga peale kohapealset ülevaatust ja vajadusel kaamera kasutamist.

Tehase, ehk poepliiti ei saa kahjuks soojamüüri külge ühendada. Antud lahendus pärsib poe pliidi tööd ja tekivad liigne tahmumine ning tõmbe probleemid. Lisaks tekitab selline lahendus probleeme ka korstnale ja võib tekitada pigitumist korstnas. Tehase pliiti saab ühendada otse korstnaga, aga selline lahendus ei hoia toas sooja. Kui tahta ka sooja salvestust, siis tuleks mõelda ikka käsilaotud süsteemile.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Milline on õige vuugisegu ahjule paigaldatud dekoratiivkivile?

10/2023

Küsimus: Paigaldasin ahjule dekoratiivkivi ja nüüd otsin õiget vuugisegu, mis sinna sobiks, kas see peab olema kuumakindel? Netipoodides küll müügil dek. kivi jaoks vuugisegu, aga pole märgitud, kas sobib ahjule. Vuugi laius 15 mm.

Vastus: Tõenäoliselt tuleb vaadata vuugisegu, mis esiteks sobiks sellisele vuugi laiusele, kuna 15 mm tundub vuugi kohta päris suur. Teiseks võiks otsida vuugisegu, mis sobib põrandaküttega plaatide vuukimseks. Eraldi temperatuuri talavust vuugisegudele märgitud ilmselt ei olegi. Ehk kui poest küsida vuugisegu, mis sobib küttega põrandatele, siis see peaks sobima ka antud ahju vuukide täitmiseks.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kaminakolde lagi katki

09/2023
Küsimus: Mure järgmine, kodus on kamin. Kütmise tagajärjel on kamina laes olevale malmist plaadile tekkinud suur auk. Ma ei oska isegi öelda, mis on selle asja õige nimetus.
Kas oskate öelda, kas seda plaati annab vahetada? Loogiliselt võttes ei saa ju selle kaminaga enam kütta? Ma ei oska tõesti kuskilt uurida, oleksin väga tänulik kui oskate mulle vastata.

Vastus: Antud detaili nimi on kolde lagi. Aegajalt ikka juhtub, et sellised asjad lähevad katki. Enamjaolt on võimalik seda detaili ikkagi kuskilt kamina poest tellida. Selleks on vaja kamina tootja nime ja mudeli nimetust. Enamlevinud kaminatel on kuskil olemas ka märgise plaat, kust saab vajadusel konkreetse kamina kohta infot. Korstnapühkija või pottsepp võiks osata leida selle andmeplaadi kaminalt ja oskab ka suunata, kuhu poodi pöörduda.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt (Pottseppmeister)

Teema: Soemüüri vuugivahede tihendamise vajadus

09/2023
Küsimus: Mida teha 50 aastase soojamüüriga, mille vuugivahed tunduvad hõredad? Kas neid õnnestuks tihendada või aitaks üle krohvimine mõneks ajaks?
Mis oleks parim lahendus?

Vastus: Antud soojamüüri puhul oleneb palju sellest, millised on sellega edasised plaanid. Oluline on antud juhul pädeva korstnapühkija hinnang, et kui terve sisemuselt see soemüür on. Kui korstnapühkija hinnangul soemüür toimib ja lõõristik on terve, siis krohvimine tõesti aitab. Seda aga juhul, kui seda õigesti teha. Enne viimistluskrohvi tuleks vuugid saviseguga ära täita, seejärel peaks soemüüri ära armeerima aluskrohviga ning siis saab teha lõppviimistluse. See saab olla siis kas krohvimine, plaatimine või värvimine õige värviga.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Soemüüri ja korstnajala viimistlemine savikrohviga

07/2023
Küsimus: Plaanis on krohvida vana puhastatud soemüür ja korstnajalg. Kas on mõeldav, et krohvimisel kasutan ainult viimistlussavi krohvi mõõduga 0-1 mm ja selle alla nakkeks liivakrunti? Või peaks kindlasti kasutama jämedamat savikrohvi 0-4 mm?

Vastus: Soovitaksin kõigepealt kasutada kvartsliiva nakkekrunti, siis savikrohvi aluskrohvi 0-4mm + armeering (džuudi võrk). Aluskrohv peab kuivama, seejärel üks kiht 0-1mm savikrohvi peenviimistluskrohv, lasta kuivada edasi teine ja kolmas kiht savikrohvi peenviimistluskrohvi 0-1mm või 0-05mm. Peale kuivamist oleks vaja pind katta metüültselluloosi krundiga.

Vastas: Anvar Valge, küttekehade viimistlemise spetsialist, A-Viimistluse

Teema: Kaminal on sees kivid katki ja ühel mõra, mida nendega teha?

05/2023
Küsimus: Mure selline, et kaminal seest kivid katki ja ühel mõra sees, kas piisab nende välja vahetamisest või kuidas edasi toimida? Miks või kuidas kivi katki on läinud ei oska öelda, sest alles kolime sinna. Pildid ka manuses kaasas.

Kaminal on sees kivid katki
Kaminal on sees kivid katki
Vastus: Kivide purunemist või mitte purunemist koldes on väga keeruline ette ennustada. Paraku on see osa loomulikust ekspluatatsiooni protsessist. Kuna tegemist on prss-koldega, siis tuleb lasta eelnevalt ikkagi pottsepal kohapeal olukord üle vaadata ja võimalusel jah kivi/kivid asendada uutega.

Tõenäoliselt, kui lähebki kivide vahetamiseks, ei saa see toimuma ühe korraga. Kuna mõraseid kive leidub erinevates kihtides, siis erinevaid kihte saab
vahetada väikese vahega (päev/kaks kuivamiseks).

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kas peaks kamina maha lõhkuma, et "vabastada" soojamüür?

05/2023
Küsimus: Küsin suvilas oleva pliidi ja kamina kohta. Kas oskate öelda, kas pildil näha oleva puuküttega pliidi soojamüüri ja kamina sellisel paigutusel jääb pliidi soojamüüri kütteefekt väiksemaks, võrreldes sellega, kui soojamüür oleks tervenisti tagant toa poolel avatud ja kaminat selles kohas ei oleks?

Selgituseks juurde: pildil vaade toa poolelt kaminale, selle taga on köögi poolt köetav kahe siibriga (nö. talvesiibri ja suvesiibriga) puupliit. Vasakul kaminast on soojamüüri ots, korsten jääb paremale. Soojamüür läheb väga hästi kuumaks ja hoiab kaua sooja, aga peamiselt jääb soe kööki ja vahetut mõju soojamüür toa poole ei anna, vaatamata sellele, et ruum on avatud. Köök püsib kaua soe, aga toa poolel on vaja lisakütet. Et tuba kiiremini soojaks saada paneme kaminasse tule, siis õhkab aimatavat sooja ka kamina kohal õhuavadest, ent niipea kui kaminas tuld ei ole, siis soojamüüri sooja sealt õhuavadest tunda ei ole. Jupp soojamüürist vasakul kamina kõrval, mis toa poole ulatub on jahedam kui soojamüüri keskel ja see sooja ei anna. Kuna kaminal ei ole soojasalvestust, siis selles puude põletamine lisasooja saamiseks tundub raiskamisena. Samas ka köögi üleliia palavaks kütmine tule all hoidmisega, et pliidi raua kuumus ja müüri soojus jõuaks tuppa, tundub samuti raiskamine, kui toas on olemas ahjuna toimiv soe müür. Niisama tule vaatamiseks ja ilu jaoks kaminat me ei küta ei suvel ega talvel ja nüüd on tekkinudki küsimus, kas peaks selle kamina hoopis maha lõhkuma, et "vabastada" soojamüür? Kuna me ei ole seda ise ehitanud, vaid asub ostetud majas, siis ei tea kuidas ehitatud. Visuaalsel vaatlusel on kamin eraldiseisev, soojamüüri ja kamina tagakülje vahel on peenike vahe, kamina seinakivid soojaks ei lähe soojamüüri mõjul. Seega: mis te soovitate - kas on võimalik ja mõtekas sellise kuju ja paigutusega kamin lõhkuda (ja kui väga ikka kaminat tahta, siis teha/osta väiksem ja paigutada korstna poole, soojamüüri võimalikult vaabaks jättes)?

Ahi-kamin koos soojamüüriga
Ahi-kamin koos soojamüüriga

Vastus: Antud lahendus võib tõesti vähendada soojamüürist eralduvat soojust toa poole peale. Idee kohaselt võiks see soe küll läbi kamina müüritise restide tuppa jõuda, kuid jahe kivimüür ilmselt võtab selle kinni. Samas on kamina kivimüüritise paksus niipalju suur, et kamina kumusse kinni jääv soojus ei tule ka läbi kivimassi sealt tuppa.
Antud pildilt on keeruline lammutuse olemust hinnata, kuid kui soemüüri ja kamina kesta piirilt jookseb tõesti pikk vuuk ülevalt alla välja, siis võib isegi õnnestuda kamina kesta eest ära lammutamine. Igaks juhuks tuleb aga valmis olla tõsiasjale, et see kamina taga olev soemüüri osa ei ole kõige esteetilisem, mis võib tekitada vajaduse antud kivimüüritise värskenduseks ehk uueks viimistluseks. Pehmem lahendus on see, et piisab ainult tolmust puhastamisest, kuid natuke raskem variant võib ette tuua müüritise krohvimise või plaatimise vajaduse.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Välikamina tagaseina püstivuugis pole enam segu

04/2023
Küsimus: Tegemist on (katusega) suveköögi kaminaga. Ehitatud 6 aastat tagasi. Eelmisel sügisel avastasin, et kolde tagaseinas pole mõnes püstivuugis enam segu.
Katsusin hambatikuga ja tundub, et segu pole sügavuti terve kivi ulatuses. Mis võib olla selle põhjuseks ja kas need peaks uuesti kuidagi täitma?

Kolde tagaseinas pole mõnes püstivuugis enam segu.
Kolde tagaseinas pole mõnes püstivuugis enam segu.

Vastus: Uuesti täitmise vajadus sõltub pigem sellest, et mis seal koldekivide taga on. Kuna tegemist on välikaminaga, siis eeldan, et seal on omakorda kivi. Sellisel juhul ei ole otsest vajadust veel vuukide taastäitmiseks. Kui vuugid aga ajas veelgi suurenevad, siis tuleks need ikkagi taastäita. Vuukide sügavus / läbivus tuleb sellest, et segu on kinni jäänud ühe kivi külge ja teise kivi küljest on ennast lahti lasknud. Ehitamise käigus on segu ikka terve kivi ulatuses pandud. Vuugivahede tekkepõhjuseks on kivi (mis on keraamika) paisumisest tingitud liikumine. Kivimaterjalid, mida kasutatakse kütteseadmete ehitamiseks, paisuvad soojenedes ja tõmbavad kokku tagasi jahtudes. Antud protsessist lähtuvalt tekib "kivide liikumine". Ehituslikult oleneb väga palju konkreetsest kivist ja veel rohkem sellest liimist/segust, millega müüritis kokku laotakse. Kas kivi ja segu omavaheline liikumine on balansis ja mõrasid ei teki, või tekib sinna liikumine selliselt, kus üks materjal ei mängi teisega kaasa ja tulemuseks on mõranemine. Tegemist on klassikalise soojusfüüsikalise nähtusega ja seda kontrollide eelnevalt on väga keeruline, kas ja kuidas süsteem toimima hakkab.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kas ja millega võib malmist kaminasüdamiku esipaneeli üle värvida?

03/2023
Küsimus: Malmist kaminasüdamiku esipaneeli- ja ukse pealispinnal on mõned defektid. Kas ja millega võib esipaneeli üle värvida?

Vastus: Antud pindade värvimiseks on jaepoodides olemas kõrgtemperatuuri (kuni 600 ja 800 kraadi) taluvad värvid. Kas aga antud malmist pinnad on värvitud või ei, on keeruline öelda, ja kas sama tooniga värv poes eksisteerib, on ka küsimus omaette. Neid värve ei toonita, on ainult eeltoonitud värvid.
Esmalt tuleks värvitavad pinnad vastavalt värvi tootja juhendile puhastada ja seejärel värvida.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Maamaja moodulkorstna ehitus - lõõride arv ja mõõdud

01/2023
Küsimus: Küsin nõu vana maamaja kapitaalremondi käigus ehitatava korstna kohta. Maamaja põrandapind on 60 m2, üks korrus. Küte tuleb õhk-vesi soojuspumbaga põrandaküttena ja korstnaga on plaanis ühendada ahi Nordpeis Salzburg ja puupliit. Ahi paikneb ühel ja pliit teisel pool korstna kõrval. Plaanis on ehitada kivist moodulkorsten.
Mitme lõõriga ja mis mõõtu(dega) peaks korstna ehitama?

Vastus: Telliskorstna asemele soovitan kindlasti ka valida moodulkorstna, mille võib hiljem katta tellisdekooriga. Moodulkorstna eelisteks on kiirem paigaldus ja väiksem energiatarve. Korstna olemust natuke avades, tuleb paratamatult rääkida korstna detailide soojavajadusest.

Moodulkorstna detailid vajavad toimimiseks energiat, ehk sooja hulgal X. Telliskorsten seevastu 4 X. Kui korsten ei saa piisaval hulgal sooja, jahtuvad suitsugaasid korstnas liialt maha ja korsten hakkab pigitama. Pigi on tahma ja kondensaadi segu. Pigitunud korstnad on aga ülimalt tuleohtlikud ja võivad lõppeda hoone tulekahjuga. Selleks, et korsten saaks "normaalselt" toimida, tuleb kas suurendada kütuse koguseid koldes või tuleb korsten soojustada.

Antud küsimusest lähtuvalt, kus korstnaga ühendatakse 2 tehase kütteseadet, oleks kindel soovitus, paigaldada moodulkorsten. Korsten iseenesest võib olla antud juhul 1 lõõriga, mille läbimõõt, ehk D=200 mm. Kas valikul jääb sõelale laavakivist valmis moodul või keraamilise sisuga kolmekihiline moodul, sõltub juba kliendi valikust ja pottsepa soovitustest. Nüanss, mida kütteseadmete ühendamisel vastas külgedest tuleb järgida, et ühenduskohtade keskpunktide kõrguse vahe oleks vähemalt 600 mm.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Millised on viimalõõri kaitseekraanid?

01/2023
Küsimus: Millised on viimalõõri kaitseekraanid?

Vastus: Kaitseekraan oma tähenduses on mittepõlevast materjalist kuuma pinna ja kaitstava pinna vaheline materjal. Kaitseekraani paigaldusel tuleb järgida nüanssi, et kaitseekraan ei tohi olla lähemal pinnale kui 30 mm. Kaitseekraani vaatest ei ole vahet, kumma pinna lähedusse see paigaldatakse, kas kuuma pinna lähedusse või kaitstava pinna lähedusse. Peaasi, et on järgitud 30 mm vahelist kaugust (rohkem võib olla).

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Uus moodulahi ei küta tuba soojaks

12/2022
Küsimus: Selline küsimus, et miks ei saa tube soojaks? Eelnevalt oli suure toa nurgas pisike metall kamin, mis suutis toa päris soojaks kütta. Nüüd lasime paigaldada moodulahju sama kohapeale, aga tagant seina tegime avatuks, et ka soe sinna pääseks.Ahi siis 40 m2 korteris. Poolteist kuud oli kütmata ja nüüd olen juba 2 nädalat ahju suhteliselt kuumana hoidnud. Uue ahju paigaldamise käigus vahetasin ka kõik vanad puit-klaas aknad korralike 3x pakettide vastu. Toas saab max 17 kraadi sooja.

Vastus: Küsimuse iseloom ja mure on päris huvitavad. Mure on kaheosaline. Osalt ilmselt insenertehniline ja teisalt pottsepa pakutud ahju olemuses. Pean tunnistama, et konkreetset vastust või head nõu on väga keeruline selliselt (digitaalselt) anda. Mure kohti võib antud teemas olla mitu. Esimene, mis pähe turgatab, et moodulahi on olemuselt väike, ehk väikse võimsusega. Teine olemus võib olla selles, et ahju välispinda jääb väheks, et antud ruutmeetrid ära kütta. Soojuse olemus võib olla seotud ka sellest, et kas ahju köetakse maksimum kogusega või mõne keskmise väärtusega.

Antud teemasse saaks selgust paremini luua, kui teostada ahjule temperatuuride mõõtmised ning korteri temperatuuride muutuste mõõtmised. Ka kohapealsed pildid annaks natuke visuaalset
poolt juurde, et kuidas või millega antud temperatuurikadu seotud võiks olla.

Selle mainitud metallkamina eeliseks olenemata ruumist on kiire soojavahetus ja seetõttu saab antud kütteseadmega ka kiirelt ruumi soojaks kütta, kuid antud kütteseade ei hoia seda ruumi kuigi kaua soojana, millest tuleb välja ka salvestava kütteseadme eelis.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kamin ja põranda kandevõime

12/2022
Küsimus: Eramu esimesele korrusele on 15a tagasi tavapärasel kombel paigaldatud kamin. Soov on kamin välja lammutada ja asendada see ahjuga. Kuid kuna ahju soojustalletusvõime sõltub tema kaalust, siis on probleem selles, et ei oska hinnata põranda kandevõimet, et sellest lähtuvalt hinnata ahju maksimaalset kaalu. Põrand on 100mm vahtpolüstürool, 80mm raudbetooni ja 15mm tasanduskiht.

Vastus: Antud küsimus läheb rohkem inseneridele, kes tegelevad konkreetsemalt tugevusarvutustega. Hetkel kogemuslikult julgen pakkuda, et see ahi väga raske ei saa olla. Umbkaudselt pakun, et koormus antud põrandale võiks jääda kuni 250 kg/m2. Täpsema kaalu/koormuse oskab öelda insener.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Normaalne soojaseina välistemperatuur kütmise ajal

12/2022
Küsimus: Milline on normaalne soojaseina välistemperatuur kütmise ajal ja mis juba liiga kuum?

Vastus: Tahkekütte seadmete välispinna temperatuuril on lubatud tõusta kuni 80 kraadini. Selline temperatuur on käega katsudes juba vägagi kõrvetav.
Puhastusluukide juures on lubatud isegi natuke kõrgemaid temperatuure. Üldjuhul võik pinnatemperatuur jääda käega katsudes "ülituline", mis tegelikkuses
on ca 50-55 kraadi. Käega katsumise metoodika on inimestel erinev ja sõltub vägagi, millega inimene tegeleb. Üle 40 kraadised temperatuurid on üldjuhul käega katsudes ikka juba tulised.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Ahi/kamina soojus jääb ahju sisse, mitte ei tule tuppa

12/2022
Küsimus: Kui ahi/kamin on kaetud dekoratiivkiviga seal all on 50mm vill ja siis punane tellis. Kas see on kõige mõistlikum lahendus ahjule?
Praegu on selline tunne, et soe ei jõua tuppa. Kas mõistlik oleks see kivi ja vill ümbert ära võtta üldse?

Vastus: 50 mm villa kahe kesta vahel ei ole kindlasti normaalne. Nagu te ka ise mainisite, siis see soe ei jõua tõesti tuppa. Sellise ahju nimetus võiks olla "termosahi", kus soojus jääb ahju sisse, mitte ei tule tuppa. Villa soovitan kindlasti vahelt kõik välja võtta. Välimise kiviosaga oleneb, millise tellisega ja kuidas see ehitatud on. Seal tuleb juba kas piltide või paikvaatluse põhjal otsustada, kuidas ja mis moodi edasi. Ehk välimist müüritist päris ära kaotada ma ei soovita.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kuidas panna majja soojust salvestav kamin ja puupliit kui siseseinad puuduvad

12/2022
Küsimus: Soovime hakata ehitama maja maale ning meie soov paigaldada maakütte, kuid lisaks soovime majja kaminat (soojust salvestavat) samuti ka puupliiti. Kuid ei tea, kuidas seda paigaldust lahendada, kui puuduvad nn seinad ehk siis elutuba,söögituba ja köök on avatud. Kas ja milliseid valikuid tänapäeval puupliidi näol on? (nt kui ei soovi, et soojamüür oleks liialt ruumi võttev? Sama küsimus ka, et olen näinud lahendusi, kus puupliit ja elektripliit pluss ahi on ehitatud kokku, kas sinna vahele annab paigaldada pliidi siseimuri?

Vastus: Soovitan hea lahenduse leidmiseks pöörduda mõne pottseppmeister tase 5-te omava pottsepa poole. Standarti kompetentsi järgi saab antud kutset omav pottsepp anda teile soovitusi ja koos temaga saab välja töötada lahenduse projekti tasandil, et kui suur ja millise paigutusega. Soovitan nõu pidada mitme erineva pottsepaga. Kuigi see võib tunduda tüütu ja on kindlasti aeganõudev, aga igal inimesel on oma käekiri ja oma nägemus lahendustest. Läbi sellise diskusiooni leiate ka enda jaoks kindlasti sobivaima lahenduse. Oluline, et teile lõpplahendus paberil meeldib ja sobib, siis meeldib see ka valmimisel.

Omalt poolt pakuksin lahenduseks, et pliidina kasutada tootja vastutusega pliiti (poest valmis pliit), mis annab esmase kiire sooja tuppa ja saab seal kõik söögid ja pannkoogid ilusti valmis küpsetada. Kaminasüdamiku soovitan teha soojust salvestavate elementidega, nagu te ka ise küsimuses mainisite. Kaminasüdamiku valikul saab teile nõu anda taas pottsepp, kes saab rääkida erinevate kaminasüdamike headest pooltest ja ka võimalustest, mis teile sinna ära mahub ja sobitub.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Ahjude väljaõhkumine ja soojakadu kütmisel

11/2022
Küsimus: Elan puumaja II korrusel. I korrusel on kauplus. Sealt lõhuti mõned aastad tagasi ahjud välja ja korstnas pandi tuhaluugid kinni. Vastavalt tuleohutuse nõuetele ei tohi nii toimida. II korrusel läheb ühte korstnasse kahe korteri kütmisel tekkiv suits. Korsten on minu kõrvalkorteris. Korstnasse paigaldati I ja II korruse vahele rest ja tehti auk tuha välja võtmiseks.

Pärast sellist manipulatsiooni on korteris pidevalt jahe. Varem kütsin  talviti üle päeva (korter 26 m2). Nüüd pean iga päev kütma. Minu korteris on kokku ehitatud nii ahi kui pliit, ühise soojamüüriga. Kummalgi eraldi siibrid. Tegu on pottidest ehitatud tulekolletega. Vaatasin ka, et ahju siiber justkui ei sulgu hästi. Tegu on mitte esimeses nooruses ahjuga.

Vastus: Kirjelduse järgi tundub olema "Tartu" tüüpi pliit-ahi. Antud seadmel võib olla erinevaid põhjuseid, miks on vaja igapäevaselt kütta. Tulenevalt ekspluatatsiooni vanusest ning ka kirjeldusest siibri osas, võib üks põhjuseid olla läbi voolav õhk, mis ei püsi ahjus kinni. Selle tulemusena ahi jahtub kiiremini kui võiks ning tulemuseks on kütmisintervall igapäevane. Antud teema peaks objektipõhiselt üle vaatama kutsetunnistusega (kas 4. või 5. tase) pottsepp, kes hindab olukorra ja annab hinnangu remonttööde võimalikkusele ja mahule.

Kirjeldatud korstna teema ei anna kindlasti mõju kütmise intervallile. Kui esimene korrus lõhkus ahjud välja ja avad suleti korrapäraselt, ei ole korsten selles osas ohtlik ega kasutuskõlbmatu. Ahjude väljaõhkumisega ei ole rikutud tuleohutuse nõudeid. Kui ahjude väljalõhkumine on tehtud läbi lammutusprojekti või läbi tehnosüsteemide muudatusprojekti ja projekt on läbi ehitisregistri kinnituse saanud, on kõik tegevused legaalsed. Alanud küttehooaja suhtes võin enda kogemuse pealt ütelda, et see hooaeg on kuidagi teistsugune taaskord, sest ka ise olen pidanud rohkem kütma kui eelmise hooaja samal perioodil.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Pliidi-soojaseina pragude parandamine enne savikrohviha viimistlemist

11/2022
Küsimus: Tahaks pliidi, leso ja soojaseina kõik üle krohvida savikrohviga. Aga kas enne peaks selle juba eelnevalt krohvitud ala krohvist puhtaks tegema, et tulemus jääks ühtlasem ja mida nende pragudega ette võtta?

Vastus: Antud pragusid ei ole otseselt vaja üle tihendada. Aluspind tuleks puhastada, kruntida nakkedispensiooniga ja seejärel armeerida. Armeerimiseks on sobilik Silcatex klaasfiiber võrk ja Mira 3130 plaatimissegu. Plaatimissegu valikul tuleb jälgida, et see oleks mõeldud soojadele / kuumadele pindadele. Üldjuhul segud, mis on mõeldud põrandakütte pindade plaatimiseks on enamasti sobilikud ka sellise töö jaoks. Peale armeerimist ja selle kuivamist on sobilik savikrohviga pinnad viimistleda endale meelepäraselt.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Valmis malmahju ühendamine korstnaga

10/2022
Küsimus: Majal on 1 töötav ahi, mis jääb väheseks. Plaan on pliidi asemele paigaldada valmis malmahi. Kas seda tuleks ühendada otse korstnasse või ahju ja korstna vahelisse lõõri? Ahi ise tuleb pealt korstnaga ja 1 m toruga.

Vastus: Poest ostetavad valmis kütteseadmed on kõik mõeldud ühendamiseks otse korstnaga. Kui on soov eelmainitud kütteseadet ühendada pliidi soojamüüri, siis tohib seda äärmisel juhul teha ainult soemüüri viimasesse ehk siibriga lõõri. Pikka kanalite jada tootjavastutusega kütteseadmed välja ei vea, sest tehase kütteseadmetel on ette antud tõmme ja neil on juba madalad suitsugaaside temperatuurid. Kui need kaks asja kokku panna, siis selline kombinatsioon tekitab üldjuhul pigem peavalu korstnapühkijatele ja seeläbi ka omanikele.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Pottidest ehitatud kamina lahtivõtmine ja teise ruumi ehitamine

09/2022
Küsimus: Küsimus selline: suvila läheb lammutamisele, aga pottidest ehitatud kamin on liiga ilus, et seda niisama lõhkuda, samas ei mängi uue projekti peal asukohaliselt kuidagi välja. Mõte on potid lahti lammutada, et samasugune kamin taastada teise ruumi. Kas selline ettevõtmine on reaalne ja millal kamina lahti võtmist teostada annab? Ma eeldan, et selliseks tööks on tarvis sooja ja kuiva ilma.

Vastus: Tööd on võimalik teostada. Antud materjalist kamina lahtivõtmine on aga keerukas. Lahtivõtmine tuleb teostada ettevaatlikult ja väga rahulikult. Potikivid tuleb enne lahtivõtmist kindlasti ära markeerida ja pottide asetus tuleb ülesse kirjeldada/pildistada. Kui katus on peakohal ja väga külm ei ole, siis teoreetiliselt peaks saama kaminat lahti võtta iga ilmaga.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Õhksoojuspumba paigutamine pliidi ja soojamüüri kohale

09/2022
Küsimus: Uurin, ehk saate nõu anda ühe pliidi ja soojamüüriga seotud küsimuse asjus. Nimelt on mul köögis hetkel puupliit soojamüüriga. Soojamüüri ümbritseb telliskivi sein. Tekkis mõte paigaldada kööki õhksoojuspump. Ainus koht kuhu oleks võimalik siseosa kinnitada on pliidi ja soojamüüri kohale telliskivi seina peale. Pliidiplaadi kõrgus põrandast on 75 cm ja soojamüür lõpeb ära 170 cm kõrgusel. Soojamüürist laeni on veel siis umbes 55 cm telliskivi seina. Kas tuleohutuse seisukohast on lubatud õhksoojuspumba siseosa paigaldada selle seina peale? Soojamüüri ja siseosa vahele jääb ca 20 cm ruumi. Pliit on töökorras, aga ei ole aktiivses kasutuses.

Vastus: Antud jutust jääb kõlama, nagu õhksoojuspumba siseosa soovitakse paigaldada pliidiplaadi kohale, soemüüri tulemüürile. Teoorias ei oleks kindlasti probleeme, kui see
oleks teiselpool pliiti, ehk toa pool. Köögi poolepeal (keeduplaadi kohal) ei pruugi seadme tervis väga vastuvõtlik olla sellistele kõrgetele temperatuuridele, mis tulevad
keeduplaadist. Nõuetekohane oleks, et pliidiplaadist ülesse poole on vaba ruum 1,2 m. Kui õhksoojuspumba siseosa alumine serv jääb sellise kauguse
peale, siis tehniliselt ei tohiks takistusi olla. Iseasi, kuidas pumba elektroonika selle üle elab.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Tellisahju ehitamine

08/2022
Küsimus: Kas šamoti ja tellise vahele pannakse ka mingi vill, kuskilt lugesin, et mingi paisumisruum?

Vastus: Vill ei ole kõige mõistlikum lahend sellisesse kohta paisumisruumi isoleerimiseks. Tavaliste ehitusvillade sideaine kipub 200 kraadijuures ära lendama ning selliselt hakkavad ka villa osakesed oma kohalt lahkuma. Esmajoones kasutatakse ikkagi vastavalt tootjapoolsete soovituste järgi savisegusid või liime, mis sinna sobituvad. Äärmisel juhul võib kasutada valget/keraamilist villa, mis ei püsi koos liimi baasil. Kuid ka see vill on mõistlik ikkagi seguga üle katta, et see omalt kohalt minema ei liiguks.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Probleem kamin-pliidi kasutamisel tekkinud suitsuhaisuga

08/2022
Küsimus: Sai ostetud maja, kus korstnapühkija on käinud eelmisele aastal. Eile oli soe ilm ja kamin-pliiti tuld tehes ajas kõik sisse, tuppa rohkem. Nüüd hais terves majas, aga eriti tugevalt suures toas, kus ka klaasuksega kamin. Köögis seda tugevat lõhna veel pole. Kaminas veel puud, mis said veega kustutatud. Kas kaminasse jäetud põlenud puud saavad tekitada seda haisu ja puud eemaldades hais kaob? Või sellest pole väga suurt kasu haisu eemaldumisel. Mis aitaks üldse.

Vastus: Selliste palavatega nagu praegu, ei pruugi enamus tahkekütteseadmeid korralikult toimida. Toimivust takistab tugevalt intensiivne päike, mis kütab korstna otsa kuumaks.
Kuna sellise välistemperatuuriga on ilmselt toas jahedam kui õues, siis füüsikaliselt toimib "tõmme" tagurpidi ja ajabki kõik suitsu tuppa. Puude eemaldamine kaminast on kindlasti vajalik, kuna nad tekitavad seda suitsu lõhna veel pikka aega ja kuna õhk hetkel liigub tagurpidi tulenevalt ilmast, siis ajab kamin seda lõhna läbi pragude tuppa. Kui puud hetkel kaminast õue viia, kolle seest puhtaks teha ja tuba tuulutada ohtralt, peaks suitsu hais vähenema kiiremas tempos.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema:  Kuidas plaatida ahju seina?

08/2022
Küsimus: Mul on vana plaaditud ahi (1990). Soov on see taastada uute materjalidega. Kas puhastatud telliskivi peale on vaja mingi ahjusegu kiht panna või tohib kohe kuumakindlat plaatimissegu kasutada?

Vastus: Mõistlik on ahi eelnevalt nakkedispensiooniga alt üle teha, seejärel paigaldada kuumakindel armeerimisvõrk temperatuuri taluva seguga (näiteks Mira 3130 või Ceresit cm17) ning seejärel peale kuivamist saab juba paigaldada uued viimistlusplaadid eelmainitud või analoogsete parameetritega seguga. Tavalist ahjusegu ei ole vajadust sinna alla kuskile lisada, kui just mõni vuuk ei taha natuke täiendamist.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Soojamüüri katmine dekoratiivkiviga

07/2022
Küsimus: Soov on katta soojamüür dekoratiivkiviga, kas see oleks sobiv? Annab see sooja endiselt või kivid takistavad või on vastupidine efekt, annab rohkem sooja.

Vastus: Soojamüüri katmine kividega on igati sobiv tegevus. Sooja otseselt rohkem ei saa, küll aga võib natukene langeda soojamüüri pinnatemperatuur, mis jätab mulje nagu see ei soojeneks piisavalt. Tegelikkuses suureneb grammi võrra soojusmahtuvus, mis pikendab natukene sooja liikumist. Tulemus...soe jõuab tuppa ikka sama moodi, kuid lihtsalt natukene pikema aja jooksul.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Pliidi kivide suurus

07/2022
Küsimus: Pliidi ehituseks sai ostetud kivi 120*250*65.  Pliidi plaat on aga millegipärast kitsam, kas võib ka soojamüüri kive kasutada 250*85*65 või mida peaks tegema?

Vastus: Pliidi ladumine kitsa kiviga, ehk 250*85*65 on igati mõistlik. Kuna voodrikivi tuleb kolde ja lõõristiku osas kindlasti ka isoleerida veel šamott materjaliga. Sellest tulenevalt on olnud juhuseid, kus ka nn. kitsas kivi tuleb veel omakorda pooleks teha pikkupidi (SVT ja Pisla äärerauad). Kui on Valumehhanika või Põlmeri ääreraud, siis ei ole vaja kivi ennast pikkupidi poolitada ja selliselt mahub voodrikivile veel šamott ilusti juurde.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Uue soojamüüri ja pliidi ehitamine vanas talus

06/2022
Küsimus: Vanal talul lammutasime ära katkise soojamüüri ja pliidi. Soovin lasta ehitada uue soojamüüri ja pliidi. Nüüd on küsimus vaid selles, et kas valida valmisolev pliit või lasta ehitada? Kas poodides - kaminakeskustes müüdavaid pliite saab ka soojamüüriga ühendada? Näiteks Plamen 850. Või peab keskküttepliit olema et ühendada soojamüüriga?

Vastus: Poest ostetavat "tehase" pliiti ei kannata kahjuks läbi soemüüri ühendada. Kuna poest ostetavad tooted on tehases katsetatud otse korstnaga ühendades ja kindla tõmbega, siis
kodustes tingimustes läbi soemüüri ei ole antud tegevus väga mõistlik. Antud lahenduse juures oleks mõistlik lasta ikkagi pottsepal laduda pliit koos soemüüriga, et saada sooja
salvestust elamisse. Kui aga on pliiti vaja ainult vee kütmiseks ja toidu valmistamiseks, siis võib julgelt poest pliidi valida ja selle lasta otse korstnaga ära ühendada.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Uue soojamüüri ja pliidi ehitamine vanas talus

06/2022
Küsimus: Sooviksime paigaldada valmis puupliiti. Suitsutoru läbimõõt on 150 mm ja korstna lõõr on 130mm x 250mm. Kas võib paigaldada?

Vastus: Antud paigaldus on lubatud. Hea oleks, kui saaks pliidi suitsutoru ühendada kitsamalt korstna küljelt, siis jääks parem keeramisruum suitsule. Kui nii ei õnnestu, võib ka teisiti, mõlemal juhul on ühendamine õige. Kindlasti jälgida, et korstnasse ühendatav suitsutoru saaks korralikult isoleeritud ning et majapidamises oleks olemas vingugaasi andur.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Korstnajalg ei ole vaadeldav

05/2022
Küsimus: Mul on selline mure, et käis korstnapühkija ja ütles et korstnajalg ei ole vaadeldav, kuna on kipssein ees. Ei tohtivad olla. Mul tuli mõte, et teen sinna seina luugid üles kui ka alla, siis peaks olema ju korstnajalg vaadeldav nagu nõutakse?

Vastus: Kahjuks ei ole korstna katmine kipsplaadiga lubatud jah, tulenevalt tuleohutus standardist. Pakutud lahendus on peaaegu sobilik. Luukide asemel paigaldada pigem tuulutusrestid ja soovituslikult kahele küljele. Kahele sellel põhjusel, et korsten peab normi kohaselt olema jälgitav vähemalt kahest küljest. Tuulutusrestide kaudu on võimalik korstent jälgida, juhul kui kipsi ja korstna vahe ei ole villaga täidetud. Kui seal vahel on ka vill, siis tuleb ka see sealt kuidagi läbi nende tuulutusaukude eemaldada, muidu ei ole nõuded ikkagi täidetud. Tuulutusrestide vajalikkus on põhjendatud sellega, et korsten teatud olukordades vajab jahutust, ehk tuulutamist väljastpoolt. Luukidega jääb kipsi ja korstna vahe umbseks. Restidega saab õhk sealt vahelt läbi liikuda ning teeb oma tööd seal.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Vana telliskorstna krohvimine

05/2022
Küsimus: Sooviks vana telliskorstent krohvida ja plaan oleks teha kindakrohvi, et võimalikult vähe oleks igasugust sirgeks ajamist. Mida soovitaksite teha ja milliseid segusid kasutada?

Vastus: Korstna puhul, nagu ka kütteseadme puhul, tuleb kõigepealt pinnad ära puhastada, siis nakkedispensiooniga üle kruntida ja seejärel ära armeerida. Peale armeeringu kuivamist võib kasutada näiteks Weberi antiikkrohvi või meelepärase tooniga savikrohvi. Mõlemaid annab ka kindaga viimistleda.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kamina suitsutoru vahetus-remont

05/2022
Küsimus: Meil on olemasoleva plekk-kamina suitsutoru kuidagi valesti paigaldatud, nii et vahel tilgub sealt läbi vihmavesi. Otsin meistrimeest, kes oskaks asjaga midagi ette võtta.

Vastus: Korstna paigalduse osas saab aidata kutseline pottsepp, kes veendub toru olemuses ja paigalduse korrektsuses. Pottsepa leiab kas Päästeinfo süsteemist või pottseppade liidu koduleheküljelt. Seda, kas pottsepp oskab ka vee tihendusega midagi ette võtta, sõltub juba tema oskustest. Kui ta peaks sellega hätta jääma, tuleb otsida ilmselt mõni katuseid ehitav ettevõte, kes selle ühenduskoha viisakalt ära tihendab.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Kas on võimalik mingi osa soojamüüri ära võtta ja teha töökorda

05/2022
Küsimus: Maakodus on kahe toa vahel seina asemel vana töökorras soojamüür. Sooviksin nende kahe toa vahele läbikäigu tekitada, samas soovin ka, et mingi osa soojamüüri alles jääb, lihtsalt teeks lühemaks. Kas on võimalik mingi osa ära võtta ja siis teha see töökorda või peab kogu soojamüüri lammutama?

Vastus: Kahjuks ei ole võimalik osaliselt soojamüüri lammutada lühendamise eesmärgil. Teie poolt kirjeldatud tegevust nõuab siiski soojamüüri täielikku lammutamist ning uue ehitamist. Ainult lühendamise metoodikal ei jää suitsukanalid proportsionaalseks või kaovad üldse ära ja siis ei ole suitsul enam kanalit, kust kaudu korstnasse minna. Pottsepa kontakte leiab Kotsekoja kodulehelt või pottsepad.ee. Kindlasti tasub ka pottsepa kutsetunnistuse olemasolu kontrollida Kutsekoja kodulehel.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Seina kaugus soojamüürist

04/2022
Küsimus: Tekkis selline küsimus seoses vaheseina ehitamisega. Vahesein lõppeks ära soojamüüri vastas. Soojamüüri kütab puuküttel pliit. Kui suure vahe ma pean jätma puidule (konstruktsioonile) ning soojamüürile? Kas 50 mm tulekindlat villa oleks sel puhul piisav? Viimistlusmaterjal, tulekindel kipsplaat + värv tuleks vastu soojamüüri. Kas selline lahendus oleks tuleohutuse vaatest vastuvõetav?

Vastus: Tulenevalt kehtivast Tuleohutuse Standardist on lubatud ohutu kaugus põlevmaterjalideni (puit konstruktsioon) 50 mm, kui pinna keskmine temperatuur ei ületa 80 C, mis peab olema täidetud tuletõkke (soovituslikult kivivillaga) isolatsioonimaterjaliga, mille mahukaal on vähemalt 100 kg/m3 ning töötemperatuuriga vähemalt 600 C (ntx: Paroc FPS14, FPS17 või analoogne).
Kokkuvõte...olete asjadest õigesti aru saanud ja näitena toodud kirjelduse järgi on paigaldus õige, selliselt võib teha vaheseina vastu soemüüri.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Uue restkoldega ahju koldes kivivuukide vahel praod

04/2022
Küsimus: Kevadel ehitati uus restkoldega ahi. Hiljaaegu avastasin koldes (eriti sellel osal, mis kaldu laotud) kivivuukide vahel praod ja osad kivid on ka pragulised. Pottsepp ütles, et tavaline paisumine. Kas on tõsijutt?

Vastus: Paraku ei ole selline vaatepilt väga harv tänaste ahjude juures. Selliseid soojuspaisumisest tingitud pragusid ikka tekib. Kahjuks on selle prao tekkepõhjust keeruline öelda, kuna küsimusest ei tule välja, millise seguga ja milliste kividega on antud ahju juures ehitustöid teostatud.

Vastas: pottsepp Kristo Koppel, Volt

Teema: Korstnajala viimistlemine

03/2022
Küsimus: Millega oleks kõige mõistlikum tuppa jääv korstnajalg katta?

Vastus: Korstnajala võib viimistleda näiteks savikrohviga, savi-marmoriinoga, lubikrohviga, lubi-marmoriinoga või tadelaktiga. Sõltub selles, et milline peab jääma lõpptulemus.
Kas struktuurne või sile? Läikiv või matt. Siin ka selle teemaline artikkel

Vastas: Anvar Valge, A-Viimistluse

Teema: Korstnajala vaadeldavaks muutmine?

03/2022
Küsimus: Küsimus seoses korstnajala vaadeldavaks muutmisega. Tegu on 2-korruselise eramuga, kus lisakütte allikana kasutatakse Jotul kaminat. Korstnajalg teisel korrusel on eluruume läbiv ning kaetud küprokiga, lisaks soojustatud millegi, kas soojus-isolatsiooni või mingi muu sobiliku villaga (täpne info selles osas puudub), antud töö on tehtud korrektselt.
Kuidas olemasolevat korstnajala viimistlust kohandada/mugandada tuleohutuse osas seadustele sobilikuks (visuaalselt vaadeldavaks) nii, et ei peaks korstnajala viimistlust tervenisti hakkama ümber tegema? Kas piisaks vaatlusluukide paigaldamisest? Kui jah, siis mis mõõtu peaks need olema? Mis sellisel juhul saaks küproki all olevast isolatsioonimaterjalist?

Vastus: Kipsiga kaetud korstna vaadeldavust luukidega saab deklareerida juhul, kui korstna müüritise ja kipsi (isolatsiooni) vahel on olemas vähemalt 5 cm tuulutuskanal. Juhul kui vill on paigaldatud otse vastu korstna müüritist, ei ole nendest tuulutusrestidest kasu, sest korstent ei ole näha. Natukene kahtlane on kirja sisus villa markeeringu teadmatus.
Vaatlusluugi suurust määratletud ei ole.

Tuulutusluugi olemus/suurus peaks olema selline, et sealt saaks õhk liikuda ning need oleksid vajaduspõhiselt eemaldatavad. Suurus peab olema selline, et saaks taskulambiga / telefoniga / peegliga korstna müüritist vaadelda. Oluline on, et saaks vähemalt kahest küljest jälgida. Kui vill on vastu korstent, siis tuleks vill läbi rajatavate vaatlusluukide eemaldada. Sellisel juhul ei pruugi piisav olla kahe luugi paigaldus.

Objektide ülevaatuseid ja hinnanguid koostades olen kokku puutunud korduvalt olukordadega, kus "ehitaja" sõnul on kõik õige, kuid reaalsus kipub erinema sõnadest. Olenemata korstna tüübist (kivi-, moodul-, metallkorsten) on normides ette antud villale mahukaalu ja töötemperatuuri alumised väärtused. Selleks, et kas antud vill vastab normidele, oleks hea
pilt pakendist, kust on näha, millise villaga on tegemist ja sealt johtuvalt saab tootja andmetest ülejä&aum

Eluhoone korras elektrisüsteem aitab ära hoida tõsiseid õnnetusi

Enamikku elektrist tingitud tulekahjudest saab ära hoida hoone elektripaigaldist õigeaegselt hooldades ja vajadusel uuendades.

Pottsepa nõuanded ahju või kamina valimiseks ja õigeks kütmiseks

Ahju ehitus algab kolde tüübi valikust. Kõige efektiivsem ja keskkonnasäästlikum kolde tüüp hetkel tavakasutaja jaoks on pilukolle.

Mikrotsement – innovatsioon kaasaegses ehituses

Mikrotsementi saab kasutada nii uute hoonete ehitamisel kui ka renoveerimisel, nii märgades kui ka kuivades ruumides.

Dekoratiivne ja vastupidav: lubi marmoriino ahju ja kamina viimistluses

Lubi marmoriino suurepärane taluvus nii kõrge temperatuuri kui ka niiskuse suhtes teeb selle ideaalse lahenduse just kaminate, ahjude, soemüüride ja korstnajalgade viimistluseks.

Milline jahutus- ja küttesüsteem tagab kontoripinnal olulise energiasäästu?

Maaküttelahendusena on kasutusel vertikaalsed suletud energiapuurkaevud vundamendi põhja all. Selliseid auke lubatakse puurida ka tiheasustusega aladele.

Gaasikatla väljavahetamine ja hübriidlahenduste võimalused

Gaasikatla väljavahetamine, täpsemalt hüübriid küttelahenduse loomine õhk-vesi soojuspumba lisamisega, maksab 200 m² eramaja puhul ca 8000 €.

Ahju ja kamina viimistlemine: kuidas ja millega seda teha?

Ahju ja kamina viimistlemiseks sobivad hästi looduslikud savi ja lubja baasil viimistlusmaterjalid. Tadelakt on täiesti kuumakindel ja praktiliselt hooldusvaba.

Kamina puhastamine: südamik, klaas, tellised

Mida te ütleksite, kui kuulete, et saate kaminaklaasi puhastamiseks ning selle pikaajaliseks säilitamiseks kasutada ainult ühte vahendit.

10 nippi, mida liimpuitkilpidest mööblipaneelide valikul arvestada

Stragendo esindaja jagab meiega kasulikke näpunäiteid, kuidas ja mille järgi liimpuittooteid valida.

Tenax Panel avas Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse

Põhjamaade üks suurimaid ehituspaneelide tootjaid ja Läti üks suurimaid ehitusmaterjalide eksportijaid Tenax Panel avas neljapäeval Lätis Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Vana kasekilpidest puitparketti tasub renoveerida

Amello juhi Rauno Ollema sõnul peaks vanast ja väärikast kasekilpidest parketist loobuma alles siis, kui see tõesti liiga kulunud või katki on.

Turule jõudsid uued madala keskkonnamõjuga ehitusplokid

bauroc GREEN on uus toode bauroci nomenklatuuris, mille GWP on ainult 50 kg CO₂e/m³.

Palkmaja maakivist vundamenti ei tohi uue betoonpõrandaga kokku valada

Kogenud palkmajade renoveerija Aigar Zahkna sõnul on vana palkmaja vundamendi renoveerimisel üks levinumaid probleeme maakivist vundamendi kokku valamine uue betoonpõrandaga. Seda ei tohi teha.

Dekoratiivklotsid muudavad ukse- ja põrandaliistude paigaldamise lihtsaks

Dekoratiivklotsid muudavad ukse- ja põrandaliistude paigaldamise lihtsaks ning pakuvad võimalust loovalt kombineerida erineva mõõduga liiste.

Puidust seinapaneelid Mellow ja Whisper: pika elueaga ja lihtne paigaldada

Siseruumidesse mõeldud puidust seinapaneelid (ribipaneelid) Mellow on valmistatud kvaliteetsest männipuidust, millele on spetsiaalse töötluse abil antud eriti hea vastupidavus ja Whisper paneelil on lisaks helisummutavad omadused.

Puidust piirdeaia viimistlemine värvi koorumise ja kõdunemise kindlaks

Puidust piirdeaeda on püsiva tulemuse saavutamiseks kindlasti vaja enne värvimist õigete vahenditega immutada.

Kipsivalu – asendamatu vahelaele põrandakütte paigaldamisel ja põranda tasandamiseks

Välimuselt sarnaneb kipsivalu põranda tulemus betoonpõrandaga. Kipsivalus on sideaineks kips, betoonis tsement. Ideaalne vahelagedele põrandakütte paigaldamisel.

Citadele uuring: kolmandik inimestest ei saa endale tänavu koduremonti lubada

Pikalt kestnud kõrge inflatsioon ja ebakindel aeg majanduses on selgelt pausile pannud paljude inimeste ehitus- ja remondiplaanid.

Mida silmas pidada kevadiste betoonitööde puhul?

Oluline on olla valvas ja võtta kasutusele ennetavaid meetmeid, et vältida värskelt valatud betoonisegu külmakahjustusi.

Kindlustusabi - hädavajalik kodukindlustuse kahjujuhtumite hindamiseks

Remondifirma.ee pakub kindlustusabi teenust. Kliendi jaoks tähendab see kogu asjaajamise korraldamist alates kahjude hindamisest ja kindlustusfirmaga suhtlemisest kuni kahjude likvideerimiseni välja.

UV-C õhupuhastusseade muudab siseruumi õhu viirustevabaks

Bakterite ja viiruste hävitamiseks siseruumides on suurepärane lahendus ultraviolett ehk UV-C õhupuhastusseadmed (UV-C lambid). Koduseade 20 m² põrandapinnaga ja lae kõrgusega 2,5 m ruumi maksab 350-500€.

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta.

"Mitte minu tagahoovis" mentaliteet pärsib innovatsiooni

Eesti ehitussektor on tuntud oma konservatiivse lähenemise poolest uutele ideedele, tehnoloogiatele ja sektori üldisele arengule.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

SPC seinapaneelid: uudne lahendus kiireks ja vastupidavaks muutuseks sinu kodus

SPC seinapaneelide omaduste loetelu saab alustada niiskuskindlusega ning lõpetada soojus- ja heliisolatsiooni pakkumisega.

Eriti soodsa hinnaga ROCLITE 200 ehitusplokid uuesti saadaval!

Bauroc toob sel hooajal uuesti turule eriti soodsa hinnaga ROCLITE ehitusplokid. ROCLITE 200 on klassikaline 200mm kergplokk, mis on mõeldud nii välis- kui siseseinte, nii kandvate kui mittekandvate seinte ehitamiseks.

Läbipaistvus on moes – vastupidava laineprofiiliga katuse- ja seinalahendused

RENOLIT ONDEX läbipaistvad katuseplaadid ja seinaplaadid on unikaalsed - materjal ei pragune, on täiesti põlemis- ja löögikindel ning peab vastu isegi ülitugevale rahesajule.

YIT uus maaküttega kortermaja lubab soodsamaid küttekulusid

Esimene maaküttega kortermaja valmib 2024. aasta augustis Keilas, Nurme tänaval, kus on müügile tulnud 18 1–4-toalist korterit.

Kuidas panna kodune interjöör enda kasuks tööle? Sisearhitekt jagab ideid.

Kuidas aga tagada, et kodune keskkond oleks meeldiv ja kooskõlas meie olemusega? Kuidas luua jätkusuutlik ja kaasahaarav interjöör? Miks on oluline järgida ka trende?

Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine

Eesti projekteerimise sektoris on märgata olulist trendi: üha enam projekteerijaid otsib paindlikumat ja rahuldust pakkuvamat tööviisi, pöördudes vabakutselise töö poole.

Vastutuskindlustuse suurus peaks kasvama iga korrusega

Olgu tegemist veeõnnetuse, tulekahju või tormituules kukkuvate puudega, vastutuskindlustuse juhtumid on enamasti seotud kahju põhjustamisega naabrile.

RAVAKi Designbloki installatsioon käsitles metsa peateemat omal moel

Ravaki uus segistite kollektsioon Espirit kasvas välja heitveetorudest tehtud kännu seest.

Laadige oma telefoni vaid USB-pistikupesast

Vajadus tasuta USB-pistikute arvu järele kasvab pidevalt ning veelgi olulisem on nende lihtne kättesaadavus.

Miks valida vaheseinte ehitamiseks just bauroc element?

Bauroc ELEMENT vaheseinaplaadid on võrreldes alternatiivsete plokkidega oluliselt suuremate mõõtmetega, mis tagab märkimisväärselt kiirema seina ladumise ja kulu on vaid 4,17 tk/m².

Spetsialist selgitab, mida teha, et elektroonika või auto laadimine ei põhjustaks tulekahju

Telefonide või muude väikeste elektroonikaseadmete ohutumaks laadimiseks soovitab ekspert paigaldada USB-pistikupesad.

Kivikatused pakuvad püsivat ilu ja suurepärast vastupidavust

Traditsiooniliselt kaetakse viilkatused keraamiliste kivide ja kiltkiviga, kuid nüüdseks on lisandunud ka betoonist ja kiudtsemendist katusekivid.

Profilpas duširuumi kaldeliistud: efektiivsed äravoolu kaldeserva tegemiseks

Profilpasi kaldeliist on disainitud selleks, et võimalikult lihtsate töövõtetega ja kuluefektiivselt luua puhas, esteetiline ja täpne äravoolu kaldeserv.

Galerii: M Stuudio uus kujundus jutustab tegevuse lugu

M Stuudio meigisalong on hea näide, kuidas detailidele keskendumisega saab luua interjööri, mis ei ole ainult funktsionaalne ja kaunis, vaid räägib ka oma loo.

5 ideed nutikaks renoveerimiseks

Avatud planeering on kodu renoveerimisel ja disainimisel üks tõhusamaid ja populaarsemaid lähenemisviise.

Välisvoodrilaud jääb, vaid trendid muutuvad ajas!

Lisaks naturaalsele kuusepuidule on head ja Eesti kliimas end väga hästi tõestanud ka termotöödeldud puidust välisvoodrilauad.

E-sisustus ehitab eksootilisest puidust terrasse, mis kestavad aastakümneid

Eksootilisest puidust kvaliteetterrass - IPE. Vaata galeriid valminud terrassidest.

Päikesepaneelide isepuhastussüsteem tagab suurema tootluse

Nano vahenditega töödeldud päikesepaneelid pinnale ei kinnitu mustuseosakesed enam nii tugevalt ja suuremate vihmasadude korral puhastuvad praktiliselt ise, toimib päikesepaneelide isepuhastussüsteem.

Ehitisregistri arendus tõotab lubade kiiremat menetlust

Wenture ja Finestmedia asuvad ellu viima ehitisregistri järgmist arendusetappi, mille tulemusena muutub ehitus- ja kasutuslubade menetlemine senisest märkimisväärselt kiiremaks.

Tudengikorteri sisustamise säästunipid

Ära möbleeri üle. Kõige kindlam viis näidata väikest ruumi veel väiksema, kitsama ja pimedamana, on kuhjata see asjadest üle. Mida vähem on asju, seda parem.

Saunum Pro Experience kerised võimaldavad luua 5-ühes spaa lahenduse

Saunum Pro Experience on uuenduslik keris-saunakliimaseade, mis on mõeldud intensiivsema kasutusega leiliruumide jaoks. Kerisel on suur kivimaht ja patenteeritud õhusegamise süsteem.

Üliõhuke Deco kivispoon - unikaalne viis pindade katmiseks

Kivispooniga saab katta betooni, keraamikat, metalli, vineeri, MDFi, PLPd ja ka kumeraid pindasid. Kasutatakse mööbli, seinte, aga ka välisfassaadide puhul.

Mis on seina sees? Ekspert selgitab

Kas oled kunagi naela seina lüües mõelnud, et mis seal teisel pool on ja ega puurides äkki mõnd olulist kommunikatsiooni ei taba?

Ruduse kõnniteekivid 2023: uude sammukivi ning kaari ja kaldeid võimaldav mosaiik

Erinevate struktuuridega sillutuskivide toon toonis ladumine on hetkel väga populaarne ja efektne lahendus!

Pelletiküte: mugavuse ja hinna suhe on liiga hea, et seda mitte kaaluda

Pelletikeskuse eesmärk on pakkuda optimaalset küttesüsteemi, mis suudaks pelletites peituvast energiast võimalikult palju ning võimalikult väikese vaevaga kätte saada.

Bauroci tuletõkkepaneelidel on esmaklassilised tulepüsivusnäitajad

bauroc poorbetoon on mittepõlev materjal, mis talub eriti hästi kõrge temperatuuri mõju mitmeid tunde. bauroc poorbetoon kuulub tuletundlikkusklassi A1.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Kuidas värskendada aastaid tagasi kujundatud luksuskorter?

Kerge interjööri värskenduskuur professionaalse sisearhitekti abiga toob koju uue hingamise ja annab võimaluse uueks alguseks. Muutusi ei tohiks karta.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Puumarketi terrassimaterjalide valik ja võimalused

Puumarketi valikus on erinevate profiilide ja pikkustega immutatud okaspuidust, naturaalsest lehisest, termotöödeldud ja hooldusvaba komposiitmaterjalist terrassilauad.

Tahad uut kodu osta, aga ei tea, kust alustada või millele tähelepanu pöörata?

Kui sa pole päris kindel, millist kodu soetama asud ning kas see asub uuemas või vanemas majas, siis küsi pankadelt ka seda infot, kas neil on ehitise vanusest tulenevalt erinevad laenutingimused.

Kodu koristamise vahendid ja pisiparanduste tõhusad ning nutikad lahendused

Põhjalik ülevaade vahenditest, mis on koduses majapidamises hädavajalikud. Zep Eesti valikust leiab tõhusad lahendused rasva, katlakivi, õli, hallituse, rooste, jää eemaldamiseks. Samuti vahendid küttesüsteemi puhastuseks ja pisiremondi teostamiseks.

Amello tööpinna õli ehk nn Danish Oil: hinnatud toode hobirestauraatorite seas

Parim viimistlusõli puitpinna kaitseks sisetingimustes! Amello tööpinna õli, nagu ka Danish Oil, sisaldab värnitsat, tungõli, tärpentiini ja looduslikku vaiku.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Looduskivi ühendab praktilisuse, vastupidavuse ja unikaalse esteetilisuse

Looduskivide valimine sisekujundusprojektidesse ja müük.

Kas tahad vee ja energia eest vähem maksta, aga siiski duši all käimist nautida?

Tahad vee ja energia eest vähem maksta, aga duši all käimist siiski nautida? Need lihtsad muudatused vannitoas mõjuvad hästi nii keskkonnale kui ka rahakotile

Timbermore tammepuidust siseuksed: kvaliteetne ja vastupidav lahendus

Timbermore tammepuidust siseuksed on saadaval mitmekülgse disainide ja värvi valikuga.

Fassaad: Kiudtsement- vs puitvoodrilaud, kumb on odavam?

Kui mõni aasta oli kiudtsementvoodrilaud palju kallim kui puidu voodrilaud, siis tänavu seda enam teha ei saa. Hetkel on kiudtsementvoodrilaua m2 hind al. 31,95 €/m2 ja samaväärse puitvoodrilaua m2 hind keskmiselt 33 €/m2.

Tavaline veepump või puurkaevupump: kumba eelistada ja miks?

Saadaval on 2 tüüpi: tavaline veepump (veeautomaat) ja puurkaevupump. Kuidas valida veepumpa? Alusta pumba graafikuga tutvumisest.

Mitmefunktsioonilised laeliistud: standardliist, valgustusliist, kardinapuuliist

Universaalseid laeliiste (dekoorliiste) saab kinnitada seina kolmel erineval moel: standardliistuna, valgustusliistuna (kinnitus seina külge) või kardinapuuliistuna (kinnitus lae külge).

Päikesepaneelide paigaldamine katusele

Käesolev artikkel keskendub lamekatusele. Lamekatusele saab päiksepaneele paigaldada sisuliselt kogu katuse pinnale.

Palkmaja suuri ehitusvigu ei andesta! Energiatõhus ja niiskuskindel palkmaja

Energiatõhusa ja niiskuskindla käistöö palkmaja ehitamine ja hooldamine. Mida silmas pidada ja kontrollida?

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube