Pundunud puitparkett - probleemi põhjused ja lahendused

Paljud on ehk kuulnud ütlust, et puit on elav materjal. Aga mida selle all täpsemalt mõeldakse selgitab Põrandakeskuse esindaja Koit Vesinurm.
Selle ütluse mõistmiseks on hea võrdluseks tuua inimene ja keskkonna mõju tema tervisele. Inimene ei saa olla väga kaua ei liiga niiskes ega kuivas ruumis, ilma et see ei avaldaks mõju tema enesetundele.
Näiteks kui inimene viibib liiga kuivas keskkonnas hakkab tema organism niiskust välja andma ning seal ei ole tervise seisukohalt hea kaua olla. Ebasoodne olukord tekib ka kui niiskes ruumis liiga kaua olla.
Puitparketile mõjub keskkond samamoodi nagu inimesele. See vajab õiget õhuniiskuse taset ja temperatuuri, et ei tekiks erinevaid probleeme.
Millised probleemid võivad tekkida?
Õhuniiskuse mõjul hakkab puitpõrand paratamatult n-ö elama ja puit mängima ning selle tulemusena võib põrand hakata praksuma või kiikuma. Samuti ei ole harvad juhused kui puitparkett ülesse pundub või parketi ühenduskohtadesse tulevad praod. Kõikide nende põhjuste taga on enamasti õhuniiskus ja temperatuur.
Miks on oluline puitparketi niiskussisalduse mõõtmine?
Kui puitparkett on põrandale paigaldamiseks liiga kuiv, hakkab see pärast paigaldamist endasse niiskust koguma ja paisuma. Kui puit on aga liiga niiske, hakkab see pärast paigaldamist niiskust eraldama ning tulemuseks on parketi praksumine või paanide vahele vahede tekkimine. Seepärast on paigaldusel oluline õige niiskussisaldusega puitparketi kasutamine.
Kõige suurem mahumuutus õhuniiskuse mõjul on täispuit põrandalaudadel. Kindlasti on paljud meist näinud maha pandud põrandalaudu, mille lauapaanide vahed on lausa kuni 1 cm laiused.
Puitparketi ja põrandalaua niiskusesisaldus, mida siseruumidesse on mõistlik paigaldada, peab olema ca 7–9%.
Kuidas mõjutab temperatuuri kõikumine puitparketti?
Puitparketi omanikul tuleb arvestada ka temperatuuri mõjuga puidule, eriti põrandakütte olemasolul.
Üldlevinud puiduliikide puhul on puidu pinnale lubatud temperatuuri kuni 27 kraadi. Kui temperatuur on parketi pinnal suurem kui 27 kraadi (loe puitparketi tootjate juhendist), hakkab puit samuti mängima.
Põrandaküte ja puitpõrand on hea kombinatsioon juhul, kui ruumis on tagatud ka vajalik niiskuse juurdevool ning järgitakse tootjapoolseid juhiseid temperatuuri ja õhuniiskuse osas. Talvisel ajal on põrandakütte puhul soovitav kasutada õhuniisutajaid.
Mõningaid puiduliike ei tohi aga põrandaküttele paigaldada, hoiatab Vesinurm. Põhjuseks on puidu mahupaisumise ja kahanemise suur amplituud.
Oluline on ka aluspõrand, millele puitparkett paigaldada. Kui aluspõranda ebatasasus on liiga suur, võib ujuvpaigaldusega puitparkett pärast paigaldamist samuti elama hakata - siis juba aluspõranda normidele mittevastavuse tõttu.
RYL 2013 kirjeldab põhjalikult lahti erinevate materjalide paigaldamise nõuded ja normid. Antud normid on ka puitpõranda müüjate garantii andmise eelduseks.
Miks tasub parketi paigaldusel eelistada oma ala meistrit?
Koit Vesinurm soovitab parketi paigalduse ja materjali tellida oma ala suure kogemusega meistritelt, sest nemad teavad töö spetsiifikasse kuuluvaid nüansse ja annavad tööle ka garantii.
Meistrite igapäeva kohustuste hulka kuulub näiteks põrandale paigaldatavate materjalidega tutvumine ning puidu ja ruumi niiskuse mõõtmine. Samuti hindavad nad aluspõranda vastavust normidele ning selle tasasust ja niiskust. Enne puitpõranda paigaldamist koostavad meistrid ka akti ja fikseerivad mõõtmistulemused.
Sageli on puitparketi kehva kvaliteedi taga materjali liigne või vähene niiskussisaldus. Vastavalt mõõtmistulemustele on mõnikord õigem põranda paigaldamine edasi lükata, kui hiljem probleemidega silmitsi seista.
Meistrid teevad oma töö oskuslikult, edasine puitpõranda saatus ja eluiga jääb aga siiski inimese enda kanda, hoides oma elu- ja tööruumides õiget (inimesele sobivat) temperatuuri ning õhuniiskuse taset.
Küsi julgelt nõu suure kogemusega Põrandakeskuse meistritelt.
A: Inkodu.ee (M. J; J. R)
Pundunud puitparkett - probleemi põhjused ja lahendused