Interjöör kui lugu: Miks on oluline siduda inimesed ja ruum?
Kaasatud ekspert: Nadezda KornilovaSisearhitekti poole pöördume ikka ootuses, et ta aitaks luua midagi erakordset, mis individuaalselt kõnetaks ja sobiks. Siinkohal ei ole Dez Studio sisearhitekti Nadezda Kornilova sõnul aga üldse erandlik olukord, kus soovitatakse saada lihtsalt soovitusi sisustuse valimiseks või siis lubatakse olemasolevat interjööri ainult osaliselt muuta, näiteks värvida valmis ruumis ainult ühte seina. Kuid isegi see on projekt, mitte lihtsalt soovitamine. Iga lahendus, ka sisustuse valimine valmis interjööri eeldab tervikpildi loomist ja teemasse süvenemist ehk lugu (kontseptsiooni). Mida rohkem on asjad juba eelnevalt paigas, seda aeganõudvam võib olla sinna üldse midagi soovitada.
Milleks meile lugu, valige lihtsalt sisustus!
Loo vajadusele osutades küsivad kliendid sisearhitekti sõnul ikka ja jälle, et milleks neile lugu, aidake lihtsalt valida sisustus. Aga see ei ole individuaalne. Sellest tuleb üks korras ruum, kus on sees ilusad uued mööbliesemed ja ei midagi enamat, ei ole hinge ega isikupära.
Kontseptsioon ehk lugu on kõige alus. Lugu pärineb inimeste olemusest, erisoovidest, nende tööst, perest ja asukohast ning vaadetest. Lugu seob elanikud ja interjööri ühtseks tervikuks. Tahetakse individuaalset lähenemist. Individuaalne on see, kuidas inimesed elavad - kas nad on öö või päeva inimesed, kas neil on lemmikloomi, millega nad tegelevad tööl ja töövälisel ajal, millised on nende huvid ja harrastused jpm. Teisiti ei ole võimalik luua midagi, mis päriselt ka hinge ja meeli puudutaks.
On hea, kui lugu saab alustada nn "tühjalt lehelt". Saab olla osaline nii ruumiplaneeringu kui ka akende asukoha muutmise juures. Arhitektiga koostöö on oluline - koos mõeldakse sageli kohtadele, kus on vaja mõelda seestpoolt väljapoole. Arhitekt vaatab, et välisilme oleks ilus, kuid inimesed elavad ikkagi sees, ja see on sisearhitekti ülesanne.
Nadezda Kornilova stuudio põhimõte on otsida nn "punast joont", mis seob projekti ja inimesi. Alati on olemas märksõnad, mis annavad projektile suuna. Tuleb lihtsalt võtta aega ideede väljamõtlemiseks ja projekti olemuse mõistmiseks.
Nii nagu iga asjaga. Valikuvõimalusi, kuidas sisekujundusprojektile läheneda, on tohutul hulgal. Mida konkreetsemaks läheb aga teema (lugu), seda selgemaks muutuvad ka valikud. Kõik sellega seotud küsimused hakkavad üksteise järel justkui iseenesest lahti rulluma. Põnev on Nadezda sõnul jälgida, kuidas ideekontseptsioon muutub reaalseks lahenduseks.
Ja kokkuvõttes, kui soovite müüa midagi, mis omab lugu ja struktuuri, on see palju lihtsam. Lugu on alati lihtsam müüa ja lihtsam ka osta. Lugu seob. Kui usaldate loojat, tekib side ja mõistmine. Looja peegeldab teile tagasi teie enda teadmisi.
Näited lugude ideekavanditest
Kodu metsiku looduse embuses - "Wolf Valley"
"Wolf Valley" (hundidorg) oli valmis lugu, mis sai inspiratsiooni asukoha nimest (Hundiorg Harjumaal), keskkonnast, arhitektuurist ja elanikest. Looduslikud toonid ja materjalid kajastavad ümbritsevat loodust ja keskkonda ning sobivad hästi seal elavale noorele paarile.
Galerii: Eramu (3D). @dez_interiors
Rocca Towersi katusekorter – kodu linnutee piiril ("Seagull Sky")
Ideed ja lood tulevad sageli ootamatutest kohtadest. Näiteks Rocca Towersi katusekorteri sisekujundusprojektis sai inspiratsiooniks lindude lend - linnutee. Linnutee sümboliseerib kohta, kus maa ja taevas kohtuvad. Ideeni jõudis sisearhitekt, kui vaatas aknast välja, tunnetas keskkonda ja tulevasi elanikke. Samuti võttis arvesse nende stiili- ja materjalieelistusi. Kõik värvitoonid ja muud elemendid tulid linnulennust ümbritsevast keskkonnast. See lõi ruumis kahe korruse vahel erineva meeleolu, kus ülemine korrus oli kerge ja õhuline, nagu taevas, ja allpool soe päikeseloojang.
Ideekavand. Kavandi nägemiseks klikka pildile:
Eramu kui beež sefiir
Veel pilte galeriis: Eramu (3D). @dez_interiors
Eramu linnaroheluses - "Home in Town Forest"
Veel pilte galeriis: Eramu (3D). @dez_interiors
3 ideekavandit: Caramel Aestetics, Grey+Brown Modern Minimalism, White+Light wood japandi
---
Dez Studio asutaja ja sisearhitekt Nadezda Kornilova on kogenud sisearhitekt, kelle karjäär sai alguse kunstiakadeemia sisearhitektuuri õpingutest. Tema lähenemine interjööride loomisele rajaneb lugudel. Täna pikaajalisele kogemusele suudab Nadezda kiiresti mõista klientide soove ning tajuda ruume ja keskkonda, aidates teostada neile ainuomaseid visioone. Sealjuures ei unusta ta ka oma isikupärast käekirja, mis annab igale tööle unikaalse ilme. Dez Studio on koos erinevate koostööpartneritega edukalt lõpule viinud palju kodude ja avalike ruumide projekte.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu)
Fotod: Dez Studio