Kuidas valida soojaveeboilerit?
EKSPERDI NÕUANNESoojaveeboilerit ei osteta iga päev ja seetõttu tekib selle valimisel ka sageli mitmeid küsimusi. Siinkohal aitavad neile vastuseid leida veeboilerite ja veevärgiseadmete ning -tarvikute müügiga tegeleva ettevõtte Akvedukt OÜ valdkonna spetsialistid.
Kui suur soojaveeboiler valida?
Boiler suuruse valimisel on üldiseks standardiks, et ühe inimese ühe pesukorra kohta kulub ca 30 liitrit vett. Kui dušši soovib võtta neli inimest järjest, siis peaks ostma 150-liitrise soojaveeboileri.
Samas, kui majapidamises on mõni väga suur dušisõber, võib märkamatult ka vaid ühele inimesele sada liitrit vett kuluda. Kui majas on vann või käiakse perega koos saunas, peaks mõtlema vähemalt 150–200 liitrisele veeboilerile.
Soojaveeboilerid Atlantic Opro ja Atlantic Steatite
Kui oluline on energiatõhususe märgis A+?
Füüsikast on teada, et mingi asja soojendamiseks on vaja teatud hulka energiat. Uute energiatõhususe märgisega A++ veeboilerite küttekehadel kulub tunnis küll vähem energiat, kuid selleks, et saada vesi teatud temperatuurini on ikka vaja sama hulk energiat - see lihtsalt võtab kauem aega.
Seetõttu rõhutavad valdkonna spetsialistid Akveduktist, et energiasäästlikus üksi ei ole näitaja, mille alusel boilerit valida. Nad soovitavad teha valiku kaitstud ehk kinnise küttekehaga veeboilerite kasuks. Pind, mida kinnine küttekeha üles soojendab on suurem ning nii teeb see seda ka mõnevõrra kiiremini.
Siin on üks nüanss veel. Kui võtta näiteks tavaline soodsama hinnaklassi boiler, millel on võimsam küttekeha, siis tundub, et see teeb vee kiiremini soojaks, kuid meie oludes suureneb ühtlasi ka võimalus, et küttekeha kattub kiiremini katlakiviga ja seetõttu „põleb läbi“. Kokkuvõttes tasub seega kaetud küttekehaga boileri ostmine end enam ära.
Soojaveeboiler Elecrolux Guard
Kuhu soojaveeboiler paigaldada?
Soojakadude vähendamiseks peaks soojaveeboileri paigaldama tarbimiskohale võimalikult lähedale. Kui tarbimiskoht jääb boilerist kaugele ning sooja vee sinna jõudmiseks kulub rohkem kui neli sekundit, võib olla mõistlik paigaldada väiksem veeboiler lisaks kaugemal asuva tarbimispunkti juurde.
Kas valida vertikaalse või horisontaalse paigaldusega boiler?
See, kas valida vertikaalse või horisontaalse paigaldusega boiler, sõltub kindlasti sellest kuidas ja kuhu see mahub. Kuigi enamik pakutavaid veeboilereid on silindrikujulised, on saadaval ka nelinurkseid ja lapikuid boilereid.
Eelistada võiks vertikaalselt paigutatavat boilerit - see soojeneb kiiremini ning annab ka natuke rohkem sooja vett.
Soojaveeboilerid Leov
Elektriliste soojaveeboilerite hooldusvajadus
Tasub meeles pidada, et ka elektrilised soojaveeboilerid vajavad hooldamist. Hooldusvajadus sõltub nii boileri kasutamise intensiivsusest kui ka vee kvaliteedist. Vees sisalduvad mineraalid tekitavad katlakivi ja roostet, mis kahjustavad küttekeha.
Kõige sagedamini tulebki hooldada soodsama hinnaklassi elektriboilereid, mille küttekeha on veega otsekontaktis. Neid tuleb hooldada soovitavalt kord aastas, ent mitte harvemini kui kahe aasta tagant.
Hooldusele vaatamata on veega otsekontaktis oleva küttekehaga elektriboileri eluiga oluliselt lühem kui kaetud küttekehaga boileril.
Kaetud küttekehaga elektriboilereid on optimaalne hooldada kord 4–5 aasta järel. Nende boilerite eeliseks ongi see, et küttekeha ja vesi ei puutu otse kokku ning küttekeha ei kahjustu.
Samuti on neis oleva küttekeha pind oluliselt suurem, mis võimaldab eraldada korraga rohkem soojust ning hoida sobiva temperatuuriga vett madalama küttekeha temperatuuriga.
Mida madalam on küttekeha temperatuur, seda vähem tekib ka katlakivi ning seda pikem on elektriboileri küttekeha kasutusiga. Kuid me ei tohi ära unustada et madalamatel temperatuuridel võivad vees vohama hakata bakterid.
Lõpetuseks soovitus, et kõige soodsamat soojaveeboilerit ei tasuks siiski vaadata, sest need lähevad üsna kiiresti läbi, ka hooldades. Aga kui siiski on selline ostetud, võib lasta sellel 4–5 aastat ilma hoolduseta olla ja siis lihtsalt uus osta samasugune. Nii tasub see ennast isegi ära!
Soojaveeboilerite sisevaade-läbilõige:
A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J.Rohtsalu), Akvedukt (A. Kalur)