Lastetoa sisustamise 5 nippi
Ideaalne lastetuba on selline, kus laps tunneb ennast hästi ning kus ta saab muretult mängida, õppida ja puhata. Lapse tuba peaks olema mõnus pesa, kus ta saab vabalt olla tema ise.
Väga laia kodusisustustoodete valikut pakkuv ELKE Mööbel pani kirja 5 nippi, mis on abiks juhul, kui tundub, et praegune lastetuba vajab värskendust.
1. Lapsest lähtuv mööbel
Lastetoa sisustamisel ja mööbliesemete valikul peaks lähtuma põhimõttest, et seal ei tohiks olla midagi üleliigset, samas peab see mahutama kõik vajaliku. Kindlasti peaks lapsel jääma tuppa piisavalt palju liikumis- ja mänguruumi. Mööbliesemete ja pisiasjade paigutamisel peab lähtuma ka sellest, et lapsel oleks jõukohane oma tuba korras hoida.
Lisaks voodile peaks lapse toas olema õige suurusega kirjutuslaud, mis võiks olla sobiv eelkooliealisele meisterdamiseks ning kooli minnes mahutama kõik õppimiseks vajaliku. Kuna aasta-aastalt on laua taga istumist üha rohkem, võiks lapse tervist silmas pidades soetada lapsele korraliku tooli, mis toetab rühti ja ei väsita selga.
Arvestama peab ka sellega, et lapsed üldjuhul nihelevad täiskasvanutega võrreldes rohkem. Seetõttu võiks ka tool pidevat liikumist toetada. Kui võimalik, võiks eelistada tooli, mille kõrgust saab reguleerida. Kvaliteetse toote puhul võib selline lapsega kasvav tool vastu pidada terve tema kooliea.
Tuba sisustades tuleks lähtuda ka lapse pikkusest – väiksemate laste puhul tasub vältida maast laeni ulatuvaid riiuleid või siis mitte paigutada sagedamini kasutavaid esemeid kõrgele, kust laps ei ulata asju võtma.
Lapsed kasvavad kiiresti (mõnikord isegi liiga kiiresti) ja samas tempos muutuvad ka maitsed ning eelistused. Seetõttu on lastetoas mõistlik suurema mööbli puhul eelistada ajatuid lahendusi, mis kasvavad koos lapsega ning peavad aastaid vastu. See aitab tagada selle, et lapsel on lastetoas ka aastate möödudes hea olla ning ei teki vajadust mööblit liiga tihti välja vahetada.
2. Riiulid, kummutid, karbid, korvid ja kastid
Lapse toas võiks olla parasjagu kõike vajalikku mahutav riiul. Ruumi nutika ärakasutamise mõttes tasub eelistada moodulriiuleid, mida saab ehitada just sellises suuruses nagu tarvis ja nagu tuba võimaldab. Moodulriiulite kasuks räägib ka see, et neid saab aja möödudes vajadusel suuremaks „kasvatada“.
Heaks alternatiiviks või täienduseks riiulile on ka madal kummut, mille saab patjade ja pehmendustega täiendavaks istumisaluseks muuta.
Kodurahu huvides tuleks tuba sisustades lähtuda ka sellest, et seda oleks lapsel lihtne korras hoida. Kuna tihtipeale on lastetoas asju rohkem, kui peremehel-perenaisel soovi ja tahet neid koristada, ei saa seal üle ega ümber erinevatest nutikatest säilitusvõimalustest.
Väga omal kohal on näiteks voodi alla ja riiulitesse mahtuvad säilituskastid, karbid ning korvikesed väiksematele vidinatele. Selliselt saab toa omanik kiirelt ja mugavalt toa korrasoleku eest hoolt kanda, et seal oleks võimalik pikast päevast mõnusalt puhata.
3. Õige valgustus
Lastetoas peaks olema võimalikult suurt ala valgustav laelamp ning kirjutus- või meisterdamislaual korralik laualamp, mis annab just parajalt valgust – laud ei tohiks jääda liiga pime või olla ülevalgustatud. Tasub jälgida, et lambist tulev valgus ei paistaks otse lapsele silma. Seetõttu on kõige parem valik liigendvarrega ja reguleeritava varjuga valgusti, mida saab lapse järgi parajaks sättida.
Kui tuba jääb laua- ja laelambi valgusega natuke liiga kõle, saab ruumi hubasust lisada täiendavate valgustitega, mis aitavad pimedamal aastaajal ka tuju helgemana hoida. Sellist hubast soojust saab luua põranda- ja seinalambiga, või kui ruumi on pigem vähem, tasub lisada väiksemaid meeleoluvalgusteid raamaturiiulisse või aknalauale.
Tasub ka jälgida, et aknalaual väga palju asju ees ei oleks (nt kõrgeid potililli), mis toa pimedamaks muudavad.
4. Lastetoa sisustusaksessuaarid
Kui muu mööbliga on soovitav hoida neutraalset joont, et see kiiresti ei aeguks, saab just aksessuaaridega lisada lastetuppa selle elaniku iseloomu ja omapära. Sellised on näiteks lõbusates toonides säilituskorvid, vahetatavad uksenupud sahtlitel ja kapiustel, seinanagid, vaibad, värvilised dekoratiivsed diivanipadjad, nimetähtedega aksessuaarid jpm.
5. Mängukohad väljaspool lastetuba
Ükskõik kui toredalt lastetuba sisustatud on, tekib mängunurki paratamatult ka teistesse tubadesse. Seetõttu on mõistlik juba varakult eraldada näiteks elutuppa, kööki, terrassile vms nurgake, riiulivahe või aknalaud, mis just mängude päralt on. Selliselt ei pea laps mängimiseks ilmtingimata oma tuppa eralduma, vaid saab seda teha ka teiste pereliikmetega aega veetes.
Lastetoa sisustamisel on trendide kõrval oluline jälgida, et toas oleks kõik vajalik selleks, et seal saaks keskenduda ning mugavalt õppida.
Kõige parema tulemuse saab sisustamisel siis, kui see sünnib vanemate ja lapse koostöös ning kus on leitud hea tasakaal lapse soovide, vanemate praktilisuse ja üldiste sisustustrendide vahel. Selliselt loodud tuba näeb ka aastate möödudes hea välja ning on lapsele mõnus ja meelepärane keskkond, kus tal meeldib aega veeta.