Terrassi ehitamise juhend – materjalivalik ja töövõtted
EKSPERDI NÕUANNE
Terrass ei ole lihtsalt osa hoovist, see on kodune vabadus. Koht, kus päeva tempo vaibub, kus hommikupäike kutsub paljajalu õue ja õhtud venivad iseenesest pikemaks. Olgu see vaikne nurgake iseendale või avatud ruum sõpradele, hästi kujundatud terrass elab koos sinu eluviisidega.
Enne kui saab istuda esimesele terrassitoolile, tuleb aga langetada mitu olulist otsust. Üks tähtsamaid on materjal. Eesti ilm seab kõrged nõudmised, sest niiskus, UV-kiirgus ja miinuskraadid nõuavad vastupidavaid lahendusi.
Puumarketist leiab Eesti suurima valiku terrassimaterjale – alates klassikalisest immutatud puidust kuni kestvate ja hooldusvabade puitplastkomposiitideni. Selles artiklis toome välja, millised materjalid sobivad erinevatesse kodudesse ja millele tasub ehitamisel kindlasti tähelepanu pöörata.
Miks on oluline valida õige materjal juba planeerimisetapis?
Terrass on kodu väliala, mis peab vastu pidama nii ajale kui ilmastikule. Eesti oludes tähendab see pidevat niiskuse, külma ja UV-kiirguse vaheldumist, mis panevad igale materjalile reaalse surve. Korduvad külmumis- ja sulamistsüklid võivad põhjustada materjali paisumist, kahanemist ja pragunemist. Kui kasutada ebasobivat materjali või paigaldada see valesti, võivad esimesed probleemid, nagu kaardumine, hallitus või pinnakahjustused, ilmneda juba mõne aastaga.
Seepärast tasub materjalivalikut käsitleda kui pikaajalist investeeringut. Tugev, ilmastikukindel ja vormihoidev materjal ei määra ainult terrassi eluiga, vaid ka selle hooldusvajadust ja kasutusmugavust. Samuti tuleb arvestada asukoha spetsiifikaga – varjulisematele aladele sobivad paremini vastupidavad lahendused nagu süvaimmutatud puit või komposiit, päikeselisele lõunaküljele aga looduslik lehis või termotöödeldud puit.
Lisaks kestvusele mängib materjalivalikus rolli ka terrassi kasutusviis. Kas see on igapäevane eluala, laste mängukoht või hooajaline lõõgastumispaik? Suurema koormuse korral tasub eelistada kulumiskindlamaid ja libisemisvastase pinnaga lahendusi. Samal ajal ei tähenda hooldusvabadus kõigi jaoks sama, mõni eelistab loodusliku puidu soojust, isegi kui see vajab regulaarset töötlemist.
Mida teadlikumalt on valikud tehtud juba planeerimise faasis, seda vähem ootamatusi ja lisakulusid toob kaasa hilisem hooldus. Hästi valitud materjal hoiab terrassi tugevana, kaunina ja kasutusvalmina ka aastate pärast.
Ülevaade Puumarketi terrassimaterjalidest
Puumarketi valikus on materjale igale eelistusele ja eelarvele – alates klassikalisest puidust kuni kaasaegsete komposiitlahendusteni. Alljärgnevalt toome välja iga materjali peamised tugevused, sobivuse ja hooldusvajaduse.
Immutatud puidust terrass – taskukohane ja looduslik valik
Immutatud männipuit on kõige populaarsem valik, eriti kui otsid soodsat ja lihtsalt paigaldatavat lahendust. Materjal sobib hästi katusealustesse või ajutisematesse terrassilahendustesse. Vastupidavuse tagamiseks vajab puit regulaarset hooldust – soovitatavalt kord aastas UV-õli või immutusvahendiga.
Lehis – looduslikult vastupidav ja ajas väärikalt vananev
Lehis on tugev, tihe ja looduslikult ilmastikukindel puit, mis tänu suurele vaigusisaldusele ei vaja keemilist töötlemist. Aja jooksul muutub lehis kauni hallika tooniga, säilitades samas oma tugevuse. Sobib hästi neile, kes hindavad naturaalsust ja ei pelga veidi tugevama materjaliga töötamist.
Termotöödeldud terrass – stabiilsus, esteetika ja kestlikkus ühes
Thermory termotöödeldud kuusk, mänd või saar on kuumuse ja veeauruga töödeldud puit, mille tulemus on stabiilne, vastupidav ja biokindel materjal. Lisaks looduslikule ilule on sellel ka pikk eluiga. UV-õliga töötlemisel säilib valitud toon, kuid lastes puitul loomulikult vananeda, saavutad ajas hallika ja väärika pinna. Võimalik paigaldada ka kruvivabalt (näiteks PaCS-süsteemiga), mis loob puhta ja esteetilise tulemuse.
Puitkomposiit terrass – hooldusvaba mugavus ja kaasaegne välimus
Puitkomposiitmaterjalid, näiteks OneWood, ühendavad puidu loomuliku välimuse ja plastiku vastupidavuse. Neid ei ole vaja õlitada ega värvida, nad ei hallita, pragune ega libise. Komposiit on turvaline ja murevaba valik, eriti kui soovid terrassi, mis näeb hea välja ka ilma iga-aastase hoolduseta.
Vundament ja aluskonstruktsioon – vastupidava terrassi vundament
Terrass peab toetuma tugevale ja stabiilsele alusele. Vundamendina sobivad FIBO plokid, betoonpostid või keeratavad vaivundamendid. Viimaste aastate uuendusena on laialdaselt kasutusel ka reguleeritavad terrassijalad, mis võimaldavad kiiret paigaldust ja täpset kõrguse reguleerimist ebaühtlasel pinnasel.
Alusroovitus tehakse sügavimmutatud prussidest, mis peavad olema hüdroisolatsiooniga kaitstud ja vähemalt 20 cm kõrgusel maapinnast. Täpne ja tugev karkass on kõigi terrassimaterjalide puhul hädavajalik.
Paigaldus ja hooldus – lihtsad võtted, mis pikendavad terrassi eluiga
Terrassilauad tuleb paigaldada nii, et nende vahele jääks piisav vahe (ca 6–7 mm), et vältida paisumise probleeme. Immutatud ja lehise puhul on oluline korrapärane õlitamine või immutamine. Termotöödeldud puitu võib jätta looduslikult halliks või töödelda kord aastas UV-kindla õliga.
Komposiitmaterjali hooldus on kõige lihtsam – piisab aeg-ajalt harjaga pesemisest. Oluline on kasutada iga materjali puhul sobivaid kinnitusvahendeid (nt roostevabad kruvid), et vältida korrosiooni või materjalikahjustusi.
Kinnitused ja lisamaterjalid – vastupidavuse tagatised, mida ei tohiks alahinnata
Kui terrassilauad on valitud ja aluskarkass valmis, ei tohi unustada ka kinnitusi ja lisatarvikuid, mis mängivad suurt rolli terrassi kestvuses ja väljanägemises. Õiged kinnitusviisid tagavad, et lauad ei liigu, ei pragune ning säilitavad oma kuju aastate jooksul.
Kruvid – väikesed, aga olulised
Kõige levinum viis terrassilaudade kinnitamiseks on spetsiaalsed terrassikruvid. Need on ilmastikukindlad, vastupidavad ning mõeldud just välistingimustesse. Erilist tähelepanu tuleb pöörata kruvide valikul lehise ja termopuidu puhul – nende puhul tuleks kindlasti kasutada roostevabast terasest kruve, mis ei tekita materjalis värvimuutusi ega keemilisi reaktsioone. Tavalised puidukruvid, kipsikruvid või külmtsingitud kruvid ei sobi välistingimustesse – need korrodeeruvad kiiresti ning rikuvad nii laua kui ka üldilme.
Kruvivaba paigaldus – esteetiline ja turvaline
Tänapäevased terrassisüsteemid võimaldavad üha enam kruvivaba paigaldust, mis tähendab, et kruvipead ei jää terrassi pinnale nähtavale. See tagab puhta ja sileda viimistluse, mis näeb parem välja, on paljajalu ohutum ning vähendab aja jooksul tekkida võivate pragude riski laudade servades.
Üks levinumaid lahendusi on klambripõhine paigaldus, kus terrassilauad kinnitatakse aluskonstruktsioonile spetsiaalsete külgmist kinnitust võimaldavate klambrite abil. Teine võimalus on varjatud servakinnitus spetsiaalse kruvisüsteemi ja rakise abil, kus kruvid paigaldatakse laua külgedele, mitte pealtpoolt. Selleks kasutatakse juhikuga paigaldusraami (rakist), mis võimaldab kruvide ühtlast asetust ning sobivat nurka. Tulemuseks on tugev ja vastupidav kinnitus, kus kinnitused jäävad täielikult varjatuks.
Selline lahendus sobib eriti hästi termo- või lehtpuidust terrassilaudadele, kus soovitakse säilitada viimistletud välimus ilma nähtavate kinnitusteta. Samal ajal on tagatud konstruktsiooni jäikus ja ilmastikukindlus.
Puitkomposiitmaterjalide puhul kasutatakse sageli samuti klambersüsteeme, mis loovad ühtlase lauavahe ja kauni lõpptulemuse.
Lisamaterjalid, mis pikendavad terrassi eluiga
Lisaks laudadele ja kruvidele on olemas mitmed täiendavad tarvikud, mis parandavad terrassi kestvust ja välimust.
Tuulutuslint – paigaldatakse roovide ja terrassilaua vahele, et tagada õhuringlus ning vältida vee ja mustuse kogunemist. See aitab hoida terrassilauad kuivemana ning vähendab mädanemise riski.
Aluskate või geotekstiil – asetatakse terrassi alla, et takistada taimede kasvamist. Kõige parem on kasutada spetsiaalset vee läbilaskvat geotekstiili, mis laseb vihmaveel pinnasesse imbuda, kuid hoiab ära umbrohu leviku.
Need lisamaterjalid ei ole suur kulu, kuid aitavad märkimisväärselt pikendada terrassi eluiga ja hoiavad selle hooldusvajaduse minimaalsena.
Ehita targalt, ehita kestvalt
Terrassi ehitamine on investeering, mis lisab väärtust nii kodule kui ka elukvaliteedile. Et see väärtus end ka päriselt ära tasuks, tuleb valida õige materjal, paigaldada see õigesti ja hooldada teadlikult. Nii kestab terrass aastaid, püsib kaunis ning on turvaline kasutada.
Kui jääd materjalide valiku või ehitusega hätta, küsi julgelt nõu Puumarketi spetsialistidelt.
A: Puumarket