Suvemaja Võsul - harmoonia loob keskkonnaga arvestamine
Majast saab kodu siis, kui seal on hea olla, olgu tegemist siis era- või suvemajaga. Kui kõik toimib loogiliselt, ruumilahendused on praktilised ja funktsionaalsed ning sobivad kokku selle kodu elanike vajadustega.
Viimasel ajal räägitakse palju, et kodu on ühtne harmooniline tervik. Nii ongi, aga harmoonilisest tervikust saame rääkida siis, kui kõik olulised faktorid on omavahel kooskõlla viidud: ümbritsev keskkond, maja ise, selle sisustus ja funktsionaalsus ning elanike soovid ja eripärad.
Kuidas saada omale selline suvekodu?
Kõik saab alguse planeerimisest. Millist kodu konkreetne pere vajab, millised võimalused peaksid olemas olema, et kõik pereliikmed ennast hästi tunneksid? Millise kodu tingib keskkond, kuhu see rajada soovitakse ja kuidas see pere soovidega klappima saada? Kui kõik need teemad on läbi mõeldud, saab harmoonilist tulemust looma hakata.
Ühe 3-lapselise pere suvemaja Võsul on suurepärane näide ühtsest tervikust, kus on arvestatud peaaegu kõigega. Arhitekt Andres Kadariku (Tahukas OÜ) projekti järgi 2020. aastal valminud maja sulandub hästi kauni männimetsa keskele, ei domineeri kuidagi looduse üle ning sobitub oma omapärase puitfassaadiga igati Võsu rannaküla neutraalse olustikuga. Maja arhitektuurne lahendus pälvis ka aasta puitehitise nominatsiooni.
Esmane ülesanne on hoone väline ilme ja keskkond on omavahel kokku viia, järgmine etapp tähendab kogu maja sisu välisega kokku sidumist, arvestades elanike vajadustega. Suvila sisekujunduslahenduse teostanud sisekujundaja Ulvi Raudsiku (Eluviis OÜ) sõnul sünnivad sellised lahendused koostöös avatud ja aruka tellijaga. Tegemist on küll suvemajaga, aga oma staatuse poolest on see pere täieõiguslik teine kodu.
Kui tahta tulemust, millega tõesti kõik pärast rahul on, peab sisustuslahenduse iga detail olema paigas enne ehitustöödega alustamist. Milline tuleb ruumi planeering, kuidas paigutub mööbel, kus miski asetsema hakkab? Selle järgi planeeritakse pistikupesad, tehnosõlmed, valgustid jmt. Mida väiksem on pind, seda nõudlikum. Väiksema maja puhul on eriti oluline kõik terviklikult läbi mõelda, et ei peaks hiljem midagi ümber ehitama hakkama.
Mida tähendab sisekujunduses ühtse joone hoidmine?
Siseviimistlus kui tervik
Sisekujundaja Ulvi Raudsik soovitab alati, eriti just 1-tasapinnalise ja mitte just väga avara planeeringu puhul, hoida kõiges ühtset joont. See tähendab, et kogu maja sisekujunduslahendus on ühtne tervik, mis lähtub kindlast juhtmõttest. Materjalide ja värvidega tasuks olla pigem tagasihoidlikum ja mitte üle pakkuda.
Konkreetse kodu sisekujunduse lähteülesanne oli luua pererahva jaoks mõnus, soe, rahulik, avar ja praktiline keskkond, mis sobiks kokku ka maja arhitektuuri ja funktsiooniga. Kõiki asjaolusid arvesse võttes sai kujunduslahenduse juhtmõtteks meri, sest tegelikult ongi meri majast paari sammu kaugusel, ja sellest tingituna naturaalsed materjalid, hele neutraalne koloriit ja näpuotsaga sinist aktsenti.
Kogu maja materjalide ja värvide valik on inspireeritud ümbritsevast keskkonnast: meri, liiv ja männimets. Eluruumide põrandaid katab läbivalt tamme laudparkett Classic Natur ja koridore sarnase tonaalusega suured 90*90 keraamilised põrandaplaadid Floorini valikust, tootja Living Ceramics sari Beren Like Grey.
Ka köögitasapinna tagaseinas ja pesuruumides kasutatud keraamilised plaadid on struktuurilt põrandaplaatidele sarnased: tootja Living Ceramic sari Cava. Sama tootja sarjade valimine on tark lahendus, kuna tavaliselt need sobivad omavahel nii struktuuri kui tooni poolest. Ka siseuksed ja liistud haakuvad põrandaga.
Tasub teada ise kujundades!
Suuremõõtmelised, heledad seina- ja põrandaplaadid on hea valik, kuna annavad ruumile näiliselt avarust juurde. Neid on ka lihtsad hooldada, kuna vuugivahesid on vähem.
Avarana näib ruum ka siis, kui laudparkett paigaldada pikki nn tugevama valguse suunas.
Ühesugustele keraamilistele plaatidele saab eristuvat efekti lisada erivärviliste vuugivahedega. Näiteks selle suvekodu vannitoas on plaatide vuugivahe sinine ja köögis helebeež.
Vaikimisi reegel ütleb, et ukse- ja põrandaliistud sobitatakse alati omavahel kokku ja kasutatakse soovitavalt sama laiust. Värv ja materjal ei pea ühesugused olema, aga omavahel ja muu sisekujundusega tuleb need sobima saada.
Sisustus
Kogu maja mööbel ja sisustuselemendid on läbivalt ühtses stiilis. Pikad puitribid ruumide siseseintel sekundeerivad maja varjavatele männipuudele, andes ka toas aimu 60-ndatel rajatud ümbritsevast suvilaarhitektuurist ja rahustades ruumikaja. Puitribiseinad ja kogu eluruumide eritellimusmööbel on Furnia meistrite töö. Terviklikult lahendatud kvaliteetne mööbel tõstab kogu interjööri täiesti uuele tasemele.
Minimalistlik ja kompaktne köögimööbel on Arensist. Köögikappide puidust käepidemed on sisekujundaja jooniste järgi teostatud eritöö.
Tekstiilid
Kogu maja tekstiilide valikut läbib ühtne joon nii värvide kui materjalide osas. Toimub sujuv üleminek tammepuiduga sobivasse värvigammasse, põhirõhk on struktuuride mängul. Ka voodipesud on kõigis tubades ühesugusest kangast, kuigi veidi erineva tonaalsusega, mis mõjub üllatavalt efektselt ja rahulikult. Kõik tekstiilid - kardinad, voodipesu, dekoratiivpadjad - on valminud Sisustuspluss OÜ tekstiilidisaineri Signe Kallsoni käe all. Ka kasutatud tapeedid on Sisustusplussi valikust.
Maja arhitektuuriline eripära dikteerib siseruumi plaani
Selle maja arhitektuuriline eripära on katuseni ulatuvad kõrged aknad ja suhteliselt väikesed toad, millega ei ole võimalik kogu sisustuse juures mitte arvestada.
Pika koridori ülemine akende osa jäeti katmata, sest puudub tarvidus seda teha. Maja räästad on ehitatud nii, et liigne päike tuba üle ei kuumuta ja otseselt ei näe sealt ka keegi sisse. Akendest paistavad päeval kaunid männiladvad ja õhtusel ajal lisab tubasele interjöörile põnevat nüanssi aknast paistev kohaliku küla valguskuma.
Koridoris on akna kõrgus katkestatud lae alla toomisega, mis loob efektse illusiooni lühemast koridorist. Samas murdub sealt valgus, luues põneva efekti.
Erilised aknad tingivad erilised kardinad. Kuna akendest avaneb ilus vaade Võsu lahele, on lausa patt see kinni katta. Seetõttu on kardinad eluruumide tubade akende ees ainult poole akna ulatuses. See on täiesti piisav, et päevasel ja õhtusel ajal liigse valguse eest kaitsta.
Väikesed toad on omaette väljakutse
Väikeste ruumide oskuslik planeerimine on sisekujundajale alati omaette väljakutse. Selle kodu kõige suuremaks proovikiviks osutus kahe väikese tüdruku tuba, mille õnnestunud lahendusega on sisekujundaja Ulvi Raudsik ise ka kõige rohke rahul.
13 m2 suurusel pinnal peab iga sentimeeter olema hoolega läbi mõeldud. Tüdrukute tuba on jagatud nö voodiseinaks ja meisterdamise alaks. Kõik vajalik asjade paigutamiseks on mõlemal olemas. Näiliselt on tuba avar, turvaline ja eakohane ning ka kasvuruum on olemas. Voodid on täismõõdus ning ajatu sisekujundus sobib igas vanuses ja soost inimesele. Aksessuaarid on need, millega teha toast kas lastetuba või midagi muud.
Voodite vaheline väike vaheriiul lisab mõlema tüdruku jaoks privaatsust, aga samaaegselt on see lahendus ka väga mänguline ja põnev, võimaldades kasvõi omavahel poodi mängida. Lisaks on mõlemal tüdrukul olemas oma privaatne asjade paigutamise koht. Ribistu ukse ja akna kõrval loob visuaalse turvatsooni ning pidurdab ka energiate liikumist.
Läbimõtlemist nõudis ka vanemate magamistuba, sest oluline oli, et mõlemal magajal oleks voodile ligipääs. Kuna suvemajas väga palju riideid vaja pole, jäi garderoobikapi võrra ruumi üle. Asjade jaoks on mõlemal poolt voodit väikesed kapid, mis täidavad ühtlasi ka öökapi funktsiooni.
Magamistoa laes on eriline lihtsa vormiga ja puitsisuga valgusti Vibio Dou LED, mis paneb i-le täpi, rõõmustab leiu üle sisekujundaja.
Kõik suvamaja valgustid on leitud Moodsa Valgustuse valikust.
Elutoas, köögis, koridoris ja sauna eesruumis on laes puitu kasutatud, et ruumi kergust lisada. Teistes ruumides on kipslagi.
Tähelepanu väärivad veel köök-elutoa rippvalgustid Vibia, mis jätavad võimaluse imetleda maja arhitekti poolt loodud diagonaalselt langevat kaldlage, sealjuures ei domineeri ega taksita ka vaadet merele. Valgustite mõnusalt ebaühtlane paigutus jätab boheemlasliku ja muretu meeleolu, mis tegelikult ongi ju iga suvekodu mõte.
Lisainfo: eluviis.eu
Fotod: Tiina Tuul
A: Inkodu.ee (K. Viksne; J. R)
Suvemaja Võsul - harmoonia loob keskkonnaga arvestamine