Päikesepaneelide, kliimaseadmete ja teiste seadmete paigaldamine lamekatusele – mida silmas pidada?
Kaasatud ekspert: Rein Kala Hendrik Türk
Lamekatustele paigaldatakse üha rohkem päikesepaneele, kliimaseadmeid, ventilatsiooniseadmeid, antenne, reklaame, et muuta hooned energiatõhusamaks ja mugavamaks, funktsionaalsemaks. Sageli ei mõelda aga sellele, et katuse kaudu tehtud läbiviik on potentsiaalne riskikoht, kui seda ei tehta õigesti. Samuti võib jääda märkamata, et katuse üldine seisukord ei pruugi olla valmis seadmete paigaldamiseks.
Kas katus on valmis seadmete paigaldamiseks?
Enne seadmete paigaldamist lamekatusele tasub hinnata katuse üldist seisukorda ja valmisolekut. Olulised aspektid on siinkohal:
- Kandevõime ja koormustaluvus: Päikesepaneelid, seadmed ja hooldusliikumine lisavad katusele lisakoormust. Vanem või amortiseerunud katus ei pruugi taluda täiendavat raskust ega seadmete kinnituste mõju.
- Katusekatte ja soojustuse seisukord: Kui katusekate on pragunenud, vill on märgunud või katusekate kulunud, võivad läbiviigud ja kinnitused tekitada täiendavaid lekkeohtusid.
- Katuse äravool ja kallete toimimine: Seadmed ja nende kinnitused võivad takistada vee äravoolu katusel, kui katus pole planeeritud arvestama seadmete paiknemisega.
- Garantiitingimused: Kui katusele kehtib garantii, tuleb seadmete paigaldamisel konsulteerida katuse ehitanud või seda hooldava ettevõttega, et paigaldus ei rikuks garantiitingimusi.
Mis on läbiviik lamekatusel?
Läbiviik on koht, kus katuse kaudu viiakse läbi kaabel, toru, ventilatsioon, antenn, konditsioneer või muu seade, mis vajab ühendust hoone sisemuse ja välise keskkonna vahel. Läbiviigu korrektne ehitus ja tihendamine on ülioluline katuse veepidavuse ja töökindluse säilitamiseks.
Miks on läbiviigud lamekatusele kriitilise tähtsusega?
Katuse peamine ülesanne on kaitsta hoonet sademete, tuule ja külma eest. Mittekorrektne läbiviik katusel võib põhjustada:
- Veekahjustusi ja lekkeid – valesti tehtud läbiviik võib hakata vett sisse laskma ja kahjustada katuse konstruktsiooni ning soojustuskihti.
- Soojuskaod ja külmasillad – ebakorrektselt tehtud läbiviikude kaudu võib tekkida soojuskadu, mis tõstab energiakulusid.
- Kondenseerumine – ebapiisava isoleerimise korral võib läbiviigu pindadel tekkida kondensaat ja sellest tingitud tilkumine.
- Katuse tööea vähenemine – lekked ja niiskuskahjustused lühendavad katuse eluiga ja toovad kaasa kallid remonttööd .
- Garantii kehtetuks muutumine – valesti tehtud läbiviigud võivad rikkuda katusegarantii tingimusi.
Kuidas tagada läbiviikude ja seadmete paigalduse kvaliteet?
- Hinda katuse üldist seisukorda enne paigaldust – vajadusel telli katuse ülevaatus (https://evari.ee/katuste-ulevaatus/) ja hinnang spetsialistilt, et ennetada hilisemaid kahjustusi.
- Kaasa katuse spetsialist – seadmete paigaldamist planeerides konsulteeri katuse ehitaja (https://evari.ee/) või hooldajaga.
- Kasuta kvaliteetseid materjale ja lahendusi – läbiviikude puhul kasuta lahendusi, mis sobivad sinu katusekatte tüübiga (PVC (https://evari.ee/pvc-rullmaterjal-hudroisolatsioon/ ) , SBS (https://evari.ee/sbs-rullmaterjal/), EPDM).
- Tee hooldus ja järelkontroll – pärast seadmete paigaldamist kontrolli üle läbiviigud ja katuse veepidavus.
Miks valida Evari Ehitus partneriks lamekatuse läbiviikude tegemisel?
Evari Ehitusel on üle 30 aasta kogemust lamekatuste ehitamisel ja hooldamisel. Pakume terviklahendusi, et päikesepaneelide ja teiste seadmete paigaldus katusele toimuks nii, et:
- Katuse veekindlus säilib
- Katuse tööiga ei lühene
- Läbiviigud on tuule- ja tormikindlad
- Anname tehtud tööle garantii
Soovid seadmeid katusele, aga pole kindel, kas katus on selleks valmis?
Enne seadmete tellimist või paigaldamist võta meiega ühendust ja viime läbi tasuta esmase konsultatsiooni, et saaksid paigaldada seadmed oma katusele ilma lekete ja teiste muredeta.
Loe läbiviikude kohta lähemalt siit