Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!
Kaasatud ekspert: Siret SeederElame ajastul, kus trendid mõjutavad suuremal või vähemal määral meist igaühe elu. Meie kodud on kõik mingi trendi järgi ehitatud ja sisustame need asjadega, mida praegu poes müüakse. See kõik ongi ju õige, kui ainult oskaksime oma valikuid teadlikumalt teha.
Teadlikkusest ja seal juures oskusest oma koju head energiat õige planeeringu ja sobivate esemete kaudu luua on alles viimasel aastakümnel rohkem rääkima hakatud.
Ka feng shuisse kui iidsesse energiate juhtimise õpetusse võib suhtuda kui trendi. Eesti oma feng shui spetsialist Siret Seeder pühendab suure osa oma ajast sellele, et aidata teemat laiemalt levitada ja õpetada neid, kes tõesti soovivad, energiaid enda ümber paremini suunama.
Õpetuse kõige suurem eesmärk on alati tasakaal, et kodu aktiivsemates ruumides energiad liiguksid ja puhkamiseks mõeldud kohtades valitseks rahu.
Järgnevalt toome välja mõned Siret Seedri mõtted ja soovitused, millele oma kodus tähelepanu pöörata, et sisekliimat paremaks ja toimivamaks muuta ning head õnne ligi meelitada.
Maja või korterit ei ole võimalik üles leida
Miskipärast oleme jõudnud selleni, et kadunud on nii tänavate nimed kui majade ja korterite numbrid. Tuleb isegi ette, et korteri number paigutatakse ukselingi alla! Aga õnn ja hea energia liiguvad sinna, kuhu neid kutsutakse ja oodatakse. Kui kodu pole avatud, liigub energia sealt lihtsalt edasi.
Teine oluline märksõna on teed, mis viivad ukseni. Aias peab olema nähtaval teerada, mida mööda liikuda. Kui teerada viib ukseni, kutsutakse justkui külla, kui aga aeda või terassile, siis on see justkui olulisem. Seega tuleb hästi läbi mõelda, kuhu oma kodus energia suunad.
Teemakohane video:
Aeda pole ja aknast ei näe enam tänavale
Täiesti uskumatu, kuhu trendid ja teadmatus meid viinud on. Väga paljude kruntide puhul kaotatakse aed peaaegu täiesti ära ja ehitatakse valmis suur maja, kus esiplaanil saun, wc ja garaaž. Aga inimene aastasadade jooksul kujunenud selliseks, et peab ikkagi kas köögi või esiku aknast tänavale nägema, muidu lihtsalt kaob kontakt välismaailmaga. Elamegi oma koopas ja ei saa enam millestki aru.
Aia asemel on paljudel kodudel pigem üks pisike lapp nagu nõukaaja peenar, sest rohkem ei tohtinud olla. Oma aiast peaks ikka maksimumi võtma. Ühised mänguväljakud on toredad küll, aga privaatne oma aed võimaldab perega veedetud kvaliteetaega, millest saavad kunagi väga väärtuslikud lapsepõlvemälestused.
Osades uuselamu rajoonides ei ole isegi naabri kruntide vahel enam aedasid. See on populaarne näiteks meie lõunanaabrite puhul, aga me ei pea ju kõike üle võtma, mida teistes riikides mingil põhjusel tehakse. Kui on vaja väiksele maa-alale väga palju krunte kokku suruda, siis muud moodi ei saagi, aga alati on valik, kas ma sellises kohas üldse elada tahan, kus ei ole selge, kus on minu kodu piirid ja kus naabri omad.
Kui piirid on olematud, elame lisaks oma elule ka naabrite elu. Kas me seda tegelikult ka tahame?
Avarus kui illusioon
Paljude uute majade vormid on aetud kõrgusesse, millega seoses kerkivad ka lagede kõrgused kohati läbi mitme korruse. Siin tuleb jälgida, et üldpilt tasakaalust välja ei läheks. Kui ikka ruumid on kõrgustes, aga põhjapind väike, on see kõik kokku petuavarus. Nii suuname kogu kodu energia lihtsalt lae alla ja alla ruumi ei jää enam midagi. Sellises kodus ei ole hea olla.
Kodu on liiga yang energiapõhine
Paljud Eesti uued kodud kipuvad olema liiga yangenergia põhised (meeselement, künklik maastik, soojus, valgus, kosmos), mille tulemusel voolab energia sealt lihtsalt liiga kiiresti läbi ega jää pidama. Tihti avaneb näiteks uude korterisse/majja sisse astudes vaade teisest aknast välja ja pilk lähebki sinna uitama. Energia toimib nagu elektromagnetlaine ja allub pilgule.
Tasub jälgida, kuhu läheb pilk teie kodus, sinna läheb ka energia. Liiga yangid kodud ei soosi perekonnale pühendumist, loomist, arenemist ega ka laste saamist. Selline kodu on nagu läbikäigu hoov, kuhu miski pidama ei jää.
Kõige esiletükkivam osa majast on garaaž
Kui eramu küljes olev garaaž tükib maja fassaadist ettepoole, tähendab see seda, et selles majas elab hästi auto. Veelgi probleemsem, kui tuppa tullakse läbi garaaži ja kodu peaust enam ei kasutatagi. Inimene on justkui auto teenistuses. Nii jääb kodu energiavaegusesse ja sisse trügib ebaõnn. Koju sisenemiseks tuleb kasutada ikka maja peaust.
Viimasel ajal on paljud kliendid teadlikult kaotanud otseühendustee garaaži ja maja vahelt ära, sest ei ole ju raske teha hea eesmärgi nimel mõned sammud läbi õue peaukse juurde.
Esik on asjadega üle kuhjatud
Kodu valides või ümber kujundades tasub meeles pidada, et elame siiski kliimas, kus on 4 aastaaega. Seega peame koju mahutama erinevate hooaegade üleriided ja jalavarjud. Aga väga suur viga on, kui kõik need asjad on kuhjatud esikusse.
Kui kodu uksest sisse astuda, peab miski sealt meie pilku edasi meelitama. Kui aga ukse ees on ootamas hunnik jalanõusid, kappi mitte mahtuvaid riideid ja kindlasti veel midagi, ei teki enam soovigi edasi minna. Selline kodu jääb energiavaegusesse. Uut kodu planeerides peaks kindlasti veenduma, et on olemas piisavalt panipaiku, kuhu oma asju mahutada.
Esik ise on ülioluline, väga kurb, et uutes planeeringutes püütakse selle arvelt ruumi kokku hoida. Esik on koht, kus energia saab koguneda, et siis ühtlaselt ruumidesse edasi jaotuda.
Koju sisenedes suundub pilk kööki
Köök kannab endas rahulolu ja tervise energiat ning kindlasti ei tohiks see olla avatud kõigele, mis iganes uksest sisse tuleb. Selline arhitektuuriline „viga“ esineb enamasti uutes kodudes ning seda on üsna keeruline parandada.
Köögiga on eksperimenteeritud igat moodi. Küll on ta koos elutoaga või siis hoopis pisike kapitaoline ruum, kus pole isegi ruumi ennast ümber keerata. Kõige õigem on anda köögile vääriline koht elamises, mitte seda ära kaotada ega ka liialt eksponeerida.
Köök peaks olema täiesti yin energias (naiselement, tasane maastik, külm, pimedus, maa), madalama laega rahulik ja turvaline koht. Seal justkui seedime piltlikult oma elu ja kiirelt ei saa seda toimingut teha. Kõrge lagi ja liigselt avatud ruum viib söögist saadava energia ära ja me ei saagi kunagi täielikult „kõhtu täis“. Väga oluline on ka, et söögilaud oleks rahulikus kohas, kus inimene ennast täielikult söögile saab pühendada.
Teine teema, mida tihti kohtab, on köögile iseloomuliku ära peitmine. Moodne minimalism eeldab, et kõik on steriilselt puhas. Kapiuste taha lähevad peitu nii köögimasinad kui kõik muu. Aga nii kaob kodust ära kõik loomulik. Kui köök pole enam köögi moodi, ei teki seal enam soovi ka süüa teha ega koos süüa, aga köök on ometi just see koht, mis peret koos hoiab.
Kujundame tavaliselt ainult ruumi alumist osa
Kui jagada ruum mõtteliselt kolmeks, siis alumine on 80 cm, keskmine 80-160 cm ja kõrgem osa kuni laeni. Enamasti tegeleme hoolega alumise osa kujundamise ja sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need asjad meie pilgu kohe alla, samuti ka energia.
Allalangenud pilk mõjutab aga emotsionaalset energiat ning selline ruum süvendab tujukust ja kurbust. Hea soovitus on siin seinad tööle panna värvide, mustrite, piltide, tapeetide, viimistlustehnikate, lampide ja muu abil.
Magamistuba on liiga yang
Tegemist on enamlevinud probleemiga meie kodude magamistubades. Aga midagi pole teha, yang magamistuba ajab suhte laiali. Lihtsam viis kontrollida yang energia olemasolu magamistoas on kas plaksutada või häält teha. Kui tekib kõlaefekt, on energia yangi poole kaldu. Ja akende pärast ei tasuks muretseda, hea energiaga magamistoas piisab täiesti ühest aknast. Palju keerulisem olukord on aknaid täis magamistuba, kogu energia läheb õhku, naabritele või kuhu iganes.
Sama teema on klaaspindadega, mis mitte ei hoia, vaid peegeldavad ja lasevad energiat läbi.
Magamistuba on kodu vundament ning see peab olema turvaline. Tänapäeva läbimõtlemata trendid kajastuvad ka inimeste üldises olemuses, kus ei suudeta enam otsuseid langetada ning lastakse ennast lihtsalt lükata-tõmmata.
Tähtis pole mitte modernne sisustus, vaid tasakaal. Näiteks kui moodsal voodil puudub peats, lõhub see suhte energiat. Peats on see, mis ühendab kokku paari.
Voodi peaks ikka asetsema turvaliselt seina vastas, mitte et voodi taga on avatud garderoob ja sealt edasi veel vannituba, kust on lisauks ühiskoridori. Sellises voodis ei saa ennast rahulikult tunda, kui iga kell võib keegi pea suunast sisse astuda. See on kõige kaitsetum olukord üldse inimese jaoks.
Eriti halb mõte on uue moe järgi läbipaistvad lükandklaasseinad tubade vahel. Energia liigub toast ära ja lisaks tekitab klaas ebasoodsa peegli efekti. Magamistuba võiks olla siiski privaatne koht.
Siin piltidel on näited kaunilt sisustatud tubadest, mille energeetika ei ole hea.
Mure tualettruumi asukoha ümber ja liiga väikesed pesuruumid
Tihti pole inimesed korteris rahul tualettruumi asukohaga. Tegelikult pole tähtis mitte koht, vaid see, et kõik veesüsteemid laitmatult toimiksid. Vesi on seotud rahaenergia liikumisega ja hoopis see on oluline. Üle tasub vaadata kõik kraanid, veejooksud ja torud.
Hea ei ole siis, kui tualettruum asub peaukse vastas või peauksele liiga lähedal, kuid ka siin on olemas tasakaalustavad nipid.
Kuigi saun tundub olevat miski, mis trendi kohaselt peaks justkui kodus olema, siis tasub ikkagi kriitiliselt oma ruumivarud üle vaadata. Kui korraliku sauna jaoks ikka ruumi ei jätku, pole võibolla seda tegelikult vajagi. Imepisikesi saunasid ei meeldi inimestele kasutada. Tihti on seal täpselt ukse taga kohe dušš, mis tähendab, et kumbagi tegevust ei saa rahus ja mõnuga teha, ei saunas mõnuleda ega ka rahulikult ja privaatselt duši all olla.
Lisaks on moes ka mullivannid, mida kiputakse ükskõik kuhu paigutama, kuna õigesse ruumi justkui ei mahu: terassile, magamistuppa, elutuppa. Kõike saab sobima panna, aga magamistoast ja söögilauast tuleb jooksev vesi kindlasti eemal hoida, need asjad lihtsalt ei sobi kokku nagu ka purskkaev magamistoa läheduses.
Liiga väikesed lastetoad
Miskipärast on lastetoad paljudes uutes kodudes imepisikesed ruumid ja siis imestame, et lapsed ei taha seal ei õppida ega mängida. Need on justkui ruumid, mis planeerimisest üle jäävad. Tegelikult on vastupidi.
Lapsed alles arenevad välja ja tasakaalus täiskasvanuks kasvamiseks vajavad nad enda ümber toetavat ja arendavat keskkonda. Väiksesse ruumi on väga raske paigutada mööblit nii, et oleks täidetud kõik lapse vajadused.
Esiteks peaks voodi asukoht olema feng shui seisukohast lähtuvalt paigutatud nii, et selja taga oleks turvaline sein ja voodis lamades oleks võimalik jälgida, kes uksest sisse astub. Laud ei tohiks mitte mingil juhul asuda nii, et laps istub selle taga seljaga ukse suunas.
Ühelgi inimesel ei meeldi nii ei istuda ega töötada, miks peaks siis laps tahtma sellise laua taga õppida? Nii tekivadki õppimis- ja keskendumisraskused ning põhjust pole vaja väga kaugelt otsida. Kui tahame, et laps oma toas nii õpiks kui mängiks, peab talle selleks vajaliku ruumi võimaldama.
Kuidas energiaid tasakaalustada?
Kodu sisekliima parandamiseks on olemas palju nippe. Eriti panevad vaimustuma uute tehnoloogiate järgi valmistatud sisustusmaterjalid, mis on võimelised energiaid rahustama. Näiteks sooja pidavad struktuursed tapeedid, puit- ja korkpõrandad, bambusest tooted, moodsad puidust seinapaneelid ja -plaadid jne.
Puit on alati väga võimas vahend energiate rahustamiseks ja toob ka liiga steriilsesse keskkonda elu tagasi. Samamoodi töötavad ka teised looduslikud materjalid, mille abil saab kodust ära mineva energia tagasi meelitada.
Feng shui teemaliste kursuste valikuga siin
A: Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. R)
Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!
Fotod: Siret Seeder