Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Sauna viimistlemine õli ja vahaga: looduslik vs tööstuslik

2022-03-21
Saunapeits - suitsusauna must ja tamme toon

Kui palju me üldse mõtleme, mida viimistlusvahendid, mida oma saunas kasutame, sisaldavad? Kas need on loodulikku päritolu või tööstuslikud tooted? Kumba valikut eelistada ja kasutada, kas pigem õli või vaha?

Parafiin saunaõlis – levinud, kuid mitte päris ohutu

Väga levinud on parafiini baasil tehtud saunaõlid, seda eriti Skandinaavia turul. Näiteks Soomes on lausa ajalooliselt välja kujunenud, et peamine saunade viimistlusvahend on parafiini koostisega õlid. Aga kas selliseid õlisid ikka sobib saunas kasutada?

Eesti tootja Amello juhi Rauno Ollema sõnul parafiin otseselt mürgine ei ole, aga see on nafta tooraine. Parafiinküünlaid ei soovitatagi praegusel ajal enam kodus kasutada, kuna need eraldavad põlemisel mürgiseid ühendeid. Seda tasub kaaluda ka sauna viimistlemist planeerides. Samas on parafiini baasil valmistatud saunatooted väga levinud, sest neid on mugav kasutada ja nad on kasutamiseks n-ö kohe valmis. See panebki inimesed nende kasuks otsustama.

Looduslik vaha sauna ei sobi

Rauno Ollema hoiatab, et kuigi saunavaha kasutamisest räägitakse palju, siis tegelikult ei pea looduslik taimevaha saunas vastu – see ei talu kõrget temperatuuri. Need saunavaha nime all müüdavad tooted, mis saunas vastu peavad, on väga minimaalse vahakogusega. Kahtlemata on neil olemas vahalaadsed näilised omadused, muidu neid ju ostetaks, aga need ei ole tegelikult vahad.

Sellistel toodetel on siiski oma koht, sest neid on kiire ja mugav kasutada ning nad teevad oma töö hästi ära. Samuti on neil nn saunavahadel erilised pigmenti siduvad omadused. Need saavad olla teatud tooni: valge, puidutoon vms. Nii pakuvad need korraga nii kaitset kui tooni.

Miks kasutab Amello vaha asemel naturaalset õli ja peitsi?

Saunatootena Amello saunavaha ei müü, sest nagu juba mainitud siis naturaalsel kujul suuremas kontsentratsioonis see sauna ei sobi. Nii pakubki Amello toonimiseks vaha asemel saunapeitsi. Saunapuit tuleb esmalt looduliku peitsiga viimistleda sobivat tooni ning seejärel katta puiduõliga.Amello juht julgeb kinnitada, et nende toode on teistest pikema toimega ja vastupidavam. Ollema lisab, et Amello toonipeitsid on turul olnud ka palju pikemat aega kui pigmendiga vahalaadsed tooted.

Kõik puidu viimistlemise tooted on Amellol tehtud ainult naturaalsete ehk taimsete õlide baasil. Nendeks on linaõli ja tungaõli (ehk hiina puuõli), mis valmib tungpuu seemnete pressimisel. Kõik tooted on ka lahustivabad.

Naturaalse linaõli kasuks räägivad selle erilised puitu tugevdavad omadused. See ei kaitse ainult pealispinda, vaid imendub puitu põhjalikult sisse ning teeb selle oluliseks tihedamaks. See on lepast ja haavast lavalaua puhul väga vajalik. Nii on puidul suurem vastupidavus ja kaitse lõhenemise vastu.

Viimistlemine naturaalse õliga – pühi üleliigne ja anna aega kuivada!

Puidu viimistlemisel naturaalse õliga tuleb üleliigne õlikiht maksimaalselt 30 minuti jooksul ära pühkida. Samuti peab viimistletud saun ideaaljuhul ühe nädala kuivama. See on oluline nõue, mille vastu teadmatusest palju eksitakse.

Õlile peab andma aega ennast puiduga n-ö kokku siduda, sisse imenduda. Alles nädalaga tekib puidule niiskus- ja kulumiskindlus. Pärast kuivamist tuleb saun kuumaks kütta, kuid ise siis veel sauna minna ei tohiks. Linaõli on küll täiesti naturaalne toode, aga esmasel kuumutamisel eraldab see eeterlikke aure ning neid ei ole hea omale sisse hingata.

Siin tulebki sisse erinevus parafiiniõliga - see on kiiremini kasutatav ega eralda esmasel kasutamisel lõhna. Samas on taimse õli mõju puidule pikemaajalisem. Seega saab igaüks siin ise otsustada, mille kasuks tema valiku teeb – kas kiiruse ja mugavuse või vastupidavuse.

Tasub veel teada!

  • Linaõli puidule kandes muudab see puidu tooni. Lepa teeb see tumedamaks ja haava kollakamaks.
  • Osad puiduliigid määrduvad suhteliselt kergesti, näiteks haab. Siis tasub enne puidu õliga katmist kasutada saunapeitsi. Amello valikus on olemas suitsusauna must ja tamme toon.
  • Saunalava viimistlemiseks sobib kõige paremini saunalava immutusaine ning seintele ja lagedele soovitame kasutada puiduõli.
  • Sauna eesruumi põrandal ei ole samuti soovitav kasutada põranda õlivaha, vaid õli. Õlivaha ei pea temperatuuri muutustele ega ka suuremale kasutuskoormusele nii hästi vastu kui õli.

A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. Rohtsalu)

 

Sauna viimistlemine õli ja vahaga: looduslik vs tööstuslik

Amello puiduõli sobib hästi sauna leiliruumi viimistlemiseks. Linaõli ei kaitse ainult pealispinda, vaid imendub puitu põhjalikult sisse ja teeb selle oluliseks tihedamaks.

Puitpõranda õlitamine: tüüpvead ja nipid

Puitparketi viimistlemisel õliga on kõige olulisem reegel üleliigse õlikiht eemaldamine. Kui õliga liialdada, siis jääb põrand naksuma.

Sauna viimistlemine loodusliku puidukaitsevahendiga

Et väärtustada saunas olevat tervislikku ja naturaalset keskkonda, võib puitpindade viimistluseks kasutada looduslikke viimistlusmaterjale, näiteks linaõli puituõli

Tõhus puidu puhastusaine puhastab vana vaha, õli ja rasva

Puidu puhastusaine puhastab tõhusalt vana vaha, õli, rasva jms. Puhastusaine töötleb puitu õrnalt ega kuivata teda.

Puidust aiamööbli renoveerimine – tõhusad ja lihtsad lahendused!

Immutusaine Holz Bio kaitseb puitu tõhusalt mädanemise, hallituse, puidukahjurite ja seeneeoste tekkimise eest. Puitmööbli viimistlemisel asendamatu!

Millised on kõige lihtsamad ja tõhusamad viisid katlakivi eemaldamiseks?

Tõhus katlakivieemaldi OneSystem eemaldab kerge vaevaga katlakivi, rooste ja lubjasette jääke.

Kuni 60 m2 palksaun-elumaja ehitamine ja tüüpvead

Palkmaja palgi suuruse ja materjali valimine, palkseinte soojustamine, katuse ehitamine. Palksauna siseviimistlustööd.

Revonia maakelder-moodulmajal on traditsioonilise keldri omadused

Monoliitsest betoonist maakelder-moodulmaja suurus on alates 4,5 m² kuni sadade ruutmeetriteni välja. Maakeldri ehitamine.

Divero Ehitus: erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus!

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Elektrikeris CORE on välja töötatud spetsiaalselt väikesauna jaoks

Kummutame müüdi, et elektrikerise leil on terav ja kuiv. Kerisekivide kogus, tüüp ja kuju määravad leili kvaliteedi. HUUM CORE kerise pinda saab viimistleda vastavalt interjöörile.

Väikemaja puidust välisuksed ja puitaknad - hea kvaliteet ja hind!

LADU6 väikemaja puidust välisuksed ja puitaknad on kõrge kvaliteedi ja hea soojapidavuse ning sealuures ka väga hea hinnaga. Puitukse hind alates 199 €.

Kuidas vähendada küttesüsteemi küttekadu hooldusvahendite abiga?

Küttesüsteemi hooldusvahend Loop Clean valatakse vesipõrandakütte süteemi ja jäetakse sinna ringlema 3-4 nädalaks. Torudest kaob katlakivi, muda ja rooste.

Sauna puitpindade hooldamine: kuidas ja millega õige seda õigesti teha?

Uue sauna ehitamisel on oluline puitpindu kaitsta juba enne esimest kasutamist ning hooldades kasutada õiget pesuvahendit!

Saunaahju-saunakerise valimine: millised näitajad on olulised?

Miks on hea Skameti puuküttega saunaahi? Kerise peamine eesmärk on saavutada soovitud temperatuur võimalikult kiiresti ja et soojus oleks meeldivalt mahe.

Sauna ehitamine korteri vannituppa

Sauna ehitamine korterisse. Tänu kaasaegsetele tehnoloogilistele võimalustele saab sauna ehitada peaaegu igasse ruumi, ka korteri vannituppa.

Kasutusloa dokumentatsiooni tegemine peab algama ehituse algjärgus

Kasutusloa taotlemiseks on vaja esitada mitmeid dokumente, millest osad on väga spetsiifiliselt seotud geodeesia ehk maa mõõdistamise valdkonnaga.

Kompostiv välikäimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv välikäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kuivkäimla kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Korduma kippuvad vead palkmaja renoveerimisel

Palkmaja renoveerimine. Esimene tüüpviga, mis vundamendiga seoses tehakse, on palkhoone betoonpõranda maakivi vundamendiga kokku valamine.

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta.

Kas plastkatus on hea valik meie kliimas?

Kvaliteetne, kerge, kauakestev, sambla tekkimise vaba, ei kolise vihma ja tuule käes, lihtne paigaldada. Garantii 30 aastat!

Kuidas aitavad trendivärvid meid toetada ja tasakaalustada?

Iga värv kannab endas erinevat jõudu, mille võtame vastu alateadlikult. Oleme erinevates eluetappides, nooremas eas vajame aktiivsemat energiat kui vanemas eas.

Vundamendi tüübid ja valimine

Püsiva ja vastupidava maja ehitus algab õigest vundamendi valikust. Tüübid - lintvundament, plaatvundament, postvundament, kruvivundament.

Saunumi keriste unikaalne tehnoloogia ühtlustab kuuma ja külma õhuvoolu

Saunumi elektrikerise tehnoloogia ühtlustab kuuma ja külma õhuvoolu, segades kõrge CO2 tasemega õhku hapnikurikkama õhuga. See laseb saunas korralikult higistada ja häirimatult hingata.

Musta värvi sauna leiliruum? Aga miks mitte!

Tumedat tooni sauna leiliruum on ainulaadne ning selles on teatud autoriteet ja maitsekus. Aktsenti saab luua teist tooni aksessuaaridega.

Saunamaja ehitamine - lähtu vajadusest mitte ehitusloa taotlusnormist

Nii suure kui väikese saunamaja puhul on vajalik esitada samasugune dokumentatsioon (ehitusluba vs ehitusteatis). Saunamaja joonis on oluline!

Milline trepp valida? STAIR24 teeb mõõtmise ja paigalduse lihtsaks

Trepi valimise ja mõõtmise õpetus! Soovituslik astme sügavus on 250mm ja tõus 180-190mm ning trepi laius 850-900mm.

Kuivkäimla Separett Villa 9000 - ideaalne veevaba lahendus suvekodusse

Kompostiv kuivkäimla Villa on uriini eraldav käimla, mis pakub tualetilahendust ka seal, kus selle omamine võib tavaolukorras olla keeruline.

Kuidas tagada piirdeaia, terrassi  ja aiamaja kõdunemise ning värvi koorumise kaitse?

Kui alustad terrassi, piirdaia või aiamaja renoveerimist, siis esmalt puhasta pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ning siis kata puidukaitsega HOLZ Bio.

Tööpinna viimistlemine loodusliku puiduõliga

Et kaitsta puidust tööpindasid kulumise ja niiskuse eest, võib neid pindasid viimistleda looduslikul toorainel baseeruva puiduõliga.

Saunaehituse põhjalik meelespea

Saunaehituse põhjalik meelespea!

Sauna ehitamine usalda spetsialistide kätte

Saunamaailm pakub sauna ehituse täislahendusi – teenused alates saunaprojektide konsultatsioonist ja disainlahendustest kuni seadmete paigalduseni välja.

Thermory termopuit: omadused ja paigaldus

Thermory terrasside puhul on kaks peamist puiduliiki: termosaar ja termomänd. Termosaarele on omistatud kõrgeim vastupidavusklass eri puiduliikide ja -töötlustega võrreldes. Innovaatiline kinnitussüsteem.

Stengeli metallist miniköök

Kui teil on kodus, suvamajas või kontoris vähe ruumi, siis Stengeli miniköögid on selleks ideaalne valik. Miniköök võimaldama teha kõike, mida köögilt eeldatakse!

Unidrain seab vannitoa renntrappidele uue standardi

Unidrain renntrapp teeb ehitamise lihtsamaks, parandab ka ehituse kvaliteeti ja ka väljanägemist!

Väikese kivimaja projekt

Väikemajad muutuvad aina populaarsemaks.

Kanditud siseseintega ümarpalksaun - unikaalne ja praktiline lahendus

Vipsoni palksaunad on väljastpoolt nagu kõik teised traditsioonilised ümarpalkmajad, aga seestpoolt hoopis sirgete ehk kanditud seintega.

Puit vannitoas

Eestis suhtutakse puidu kasutamisse vannitoas kahtlevalt, plaatimine tundub olevat ainuvõimalik valik. Tegemist on eelarvamusega!

Wild Tile vineerist seinapaneelid – kodustatud metsik loodus

Wild Tile lae- ja seinapaneelid toodetakse tugevast ja stabiilsest kase- ja männivineerist.

Kuidas viimistleda ja paigaldada sisevoodrilauda?

Voodrilaua tuleks valida lähtuvalt hoone arhitektuurist ja kasutuskohast. Voodrilaud sobib kasutamiseks nii laes kui ka seinal.

Õlilakk sobib puitpõrandate, puituste ja puitmööbli viimistluseks

Õlilakk sobib nii väärispuidust pindade (tamm, mahagon) kui heledate pehmete puiduliikide (mänd, kuusk, kask) viimistlemiseks.

Suured kruvid massiivsete puitmaterjalide tarvis leiab Puumarketist

ESSVE ET-T kruvi kasutatakse puittalade omavaheliseks varjatud ühendamiseks ja WAF kruvi puitelementide omavaheliseks ühendamiseks.

Tõhusad kaitsevahendid: kivikatus, sillutis, puitfassaad, terrass

Hoiab fassaadidel ära sambla tekke, mehhaaniliste kriimustuste vältimiseks, UV kaitse. Katus püsib kaua puhtana. Tõrjub terrassi pinnalt nii mustust, vett kui õliseid ja happelisi vedelikke.

Millega ja kuidas hooldada palkmaja fassaadi?

Palkmaja fassaadi hooldamine ja kaitsmine spetsiaalsete vahenditega.

Aiamööbli hooldamine puiduõliga

Väärispuidust valmistatud välimööbel säilitab regulaarsel õlitamisel peaaegu uue väljanägemise.

Kaitse puitmaja tule ja mädanemise eest

Puidu hirmsaim vaenlane on tuli. Holz Profi tuletõkke puidukaitsevahend muudab puidu pinna vastupidavaks tulekahjustuste kindlaks materjaliks.

Puitmaja tulekindlaks tõhusa puidukaitsega Holz Prof

HOLZ Prof on ainus Eesti toode, mis omab kõrgeimat tulekaitseklassi B-s1, d0/ K²10.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube