Kas eelistada klikk-süsteemiga või maha liimitavat laudparketti?
Laudparkett kui toode on juba iseenesest kvaliteedimärk, rääkimata siis veel selle ilust, soojusest jala all ning loodussõbralikkusest. Aga millise tehnoloogiaga paigaldatavat laudparketti eelistada, klikk-süsteemiga või liimitavat? Millised on ühe või teise plussid ja miinused? Millega laudparketi valimisel peaks arvestama?
Oma mõtteid jagab Inkoduga pikalt laudparketi tootmise ja paigaldamisega tegelenud ettevõtte Saare Põrand OÜ (kaubamärk Woodengold) juht Madis Sinimets.
Ujuvpaigaldus ehk klikk-süsteem
Rääkides paigalduse tehnoloogiatest, siis on tuntum ja eelistatum olnud juba pikka aega ujuvpaigaldus ehk klikk-ühendus. Parkett paigaldatakse aluspõrandale rullitud mati peale ja ühendatakse omavahel lihtsa klikk-süsteemiga. Selle suureks plussiks ongi lihtne paigaldus, iga ehitaja saab hakkama. See omakorda muudab toote ka odavamaks, mis on peamine põhjus selle eelistamisel.
Puudused
Kui positiivne pool nüüd kõrvale jätta, siis miinuseid on selle valiku põhjal mitmeid. Esiteks, nii Baltikumis kui Skandinaavias on üldiselt temperatuuri ja õhuniiskuse poolest väga muutlik kliima, mis paneb parketi „mängima“. Miks?
Turul liigub palju kehva kvaliteediga kaupa. Kehvemaks ei muuda parketti mitte väärispuidu kihi paksus selle peal, vaid vineeri kvaliteet, mida kihi all ehk laua põhjana kasutatakse. Paljudes meie kodudes on ülespundunud parkett just seepärast.
Mida kuivem kodu, seda tõenäolisem on suurte pragude ja nn laua kummiminemise oht, seda kõike väga lühikese aja jooksul. Niiskuse ja temperatuuri kõikumistega väärispuit „mängib“ ehk paisub ja kahaneb vabalt, mille tulemusena tekivad ujuvpõrandate laudade või paanide vahele väga lihtsalt praod.
Iga väikegi vahe võimaldab niiskuse juurdepääsu parketi alla. Alguses tekivad niiskusest väikesed praod laudade vahele kuni lõpuks ülespundumiseni välja. Sellele aitab eriti kaasa põrandate pesemisel kasutatav vesi. Kasutama peaks kindlasti pesuvette lisatavaid puitpõrandate pesuaineid. Igal parketiõli firmal on omad pesuained ja hooldusvaha komplektid.
Paraku vaid ühtlase niiskusega soojemas kliimas kestab igasugune ujuvpaigaldusega parkett suhteliselt hästi, räägib Madis Sinimets.
Klikk-süsteemiga parketi kvaliteet sõltub ka lukustussüsteemi tehnoloogilisest kvaliteedist ja paksusest. Tavaostja ei tee sellel silmaga vahet. Ujuv-ühendusega parkett ei paista silma ka mürasummutuse poolest. Esemete kukkumine ja põrandal kõndimine tekitab oluliselt tugevamat heli kui näiteks liimitava parketi puhul. Ka küttekadu on 15 - 20%, sest küte jääb põranda all olevasse õhuvahesse ringlema.
Loomulikult on olemas turul palju ka väga kvaliteetseid ujuvpaigaldusega parkette, mis on tehtud uue klikk-tehnoloogiaga ja väärispuidu osa alused kihid on samuti kvaliteetsetest ning stabiilsetest materjalidest, aga sellise parketi hinnad on juba mitu korda kõrgemad kui Eestis keskmiselt kaubaks minev parkett.
Liimitav laudparkett
Teine võimalus on põranda külge liimitav laudparkett. Välisel vaatlusel ei erine see millegi poolest klikk-paigaldusega parketist.
Sellise parketi paigaldamiseks kasutatakse erineva jäikusastmega liime, mis ei ole inimesele ohtlikud ega sisalda lenduvaid elemente. Spetsiaalsed liimid on kergelt vetruvate omadustega. Vastavalt objekti tüübile (kas vahel küttes olev suvila või pidevalt köetav elumaja) ja parketi paksusele ning laiusele valitakse spetsiaalse jäikusastmega liim. Oluliseks faktoriks on liimi tõmbetugevus N/mm2.
Mida laiem ja suurem on laud, seda jäigemat ehk suurema tõmbetugevusega liimi on vaja. Näiteks alates 220-300 mm laiused lauad vajavad jäigemat liimi kui sellest laiuselt kitsamad lauad. Saare Põranda poolt antud paigaldusmeistrid teevad õige liimivaliku teie eest. Garantii põrandale kehtib 2a juhul kui parkett ja paigaldus mõlemad on nende poolt!
Eelised
Liimitava laudparketi suur pluss on kindlasti mürasummutus, põrandale kukkuvad esemed ega sammud ei tekita häirivat heli, need põrandad on äärmiselt vaiksed. Samuti ei tekita meie kliimale omane temperatuuri ja niiskuse kõikumine parketi ühenduskohtadesse vahesid, sest põrand „mängib“ koos liimiga. Eriti hea on faasitud külgedega laudparkett, sest aitab väga hästi puidu väikest „mängimist“ peita. Lisaks annab faasimine lauale juurde ilusa efekti. Liimitava laudparketiga on ka küttekadu praktiliselt olematu, soojus tuleb hästi läbi laua.
Puudused
Miinusena võib välja tuua tõsiasja, et paigaldamine eeldab teadmisi ja oskusi, ainult Youtube videost omandatud oskustega ise paigaldamine ei pruugi õnnestuda, rõhutab Madis Sinimets.
Kui nüüd eelnev teema kokku võtta, siis pikemas perspektiivis on liimitav laudparkett kokkuvõttes kõige soodsam ja vastupidavam parketi lahendus!
PS! Mõlema parketi puhul peab inimene tagama kodus suhtelise õhuniiskuse 40-60%. Eriti tähtis on see ujuva paigaldusega laudparketi puhul, sest vastasel korral väheneb põranda eluiga iga päevaga.
Ekslikult rünnatakse probleemi puhul kohe müüjaid, aga tegelikult peaks hoopis mõtlema, kuidas oma kodus õhuniisust reguleerida, näiteks õhuniisuti kasutamine on üks võimalus.
Milline parkett on eriti ajakohane ja ilus?
Pikem põrandalaud ja ka huvitavad mustrid jätavad silmale ilusama lõpptulemuse. Woodengold toodab jooksva pikkusega kuni 3m laudparketti (600-3000mm). Laiustest on populaarsemad 180, 200, 220, 240mm. Nõutavamad paksused on 12mm ja 16mm, kinnitab Madis. Palju küsitakse laudparketti klassikalise kalasaba ja prantsuse kalasaba põrandamustri jaoks.
Väga originaalne on diagonaalpaigaldus, millega on võimalik ruumi optiliselt suuremaks muuta. Hästi töötab lahendus kitsaste ruumide puhul.
A: Inkodu.ee, Saare Põrand 01/2019