Puitparketi valimine - tasub teada!
Puitparkettide valik on äärmiselt lai ning seetõttu võib selles maailmas orienteerumine osutuda keeruliseks. Paljud parketid tunduvad esmapilgul sarnased. Siis tuleb aga mängu nende kvaliteedi ja hinna suhe, mille puhul on määrav puidukihi paksus, vineeri tegelik kvaliteet ja paigalduse tehnoloogia erisused.
Jagame mõned soovitused, mis aitavad valiku tegemist lihtsustada. Teema üle arutleb selles valdkonnas pikalt tegutsenud ja turgu hästi tundev Timbermore OÜ juht Kajar Help.
Parketi valiku määrab aluspõrand
See, kas valida klikk-süsteemiga või põrandale liimitav parkett, on sageli vaid maitse küsimus.
Klikkühendusega parkett, millel on korralik vineeralus ning puitkihi kvaliteet ja paksus, on väga hea ja mugav valik. Paigalduse hinna ja tööle kuluva aja osas on klikksüsteemil liimitava parketi ees kindel eelis. Liimitava parketi paigaldus on aeganõudev ning algajale meistrimehele mitte eriti soovitatav tegevus.
Mõlema parketi tüübi puhul peab aluspõrand vastama standarditele (RYL nõuetele), olema ühtlane ja suuremate kalleteta. Kui aluspõrand ei vasta nõuetele, siis peab selle korrastama, et saaks parketti paigaldada.
Klikk-süsteemiga parketi puhul on see eriti oluline, sest parkett paigaldatakse pehmele 3 mm paksusele parketi alusvaibale, mis vajub aja jooksul madalamale. Parkett hakkab “mängima” üles-alla. Lisades siia juurde veel ruumi temperatuuri ja õhuniiskuse kõikumise, mis omakorda seda soodustab, on tagajärjeks parketi nagisemine ning vahede tekkimine ühenduskohtadesse. Liim on elastne ja vetruv, laseb põrandal “mängida”.
Parketi valiku tegemisel saab sageli määravaks hinnavahe. Samas saab nii klikk-süsteemiga kui liimitava parketi puhul valida kas soodsamat või väga kallist lahendust. Kuid üldjuhul on liimitava parketi puhul liimi hind ja lisaks keerukam ning aeganõudvam paigaldus see, mis selle hinda tõstab. Tulemus on aga ka seda väärt!
Parkettide soojusjuhtivus on erinev
Liim on väga hea soojusjuht ning suurem osa põrandakütte soojusest pääseb liimitud parketiga põrandast läbi. Klikk-süsteemiga parketi alla aga pannakse parketivaip, mis mingil määral paraku isegi takistab soojuse läbipääsu.
Korraliku põrandakütte puhul tuleb soojus siiski mõlema parketitüübi puhul ilusti läbi, kuid liimitava parketi puhul on see mõnevõrra efektiivsem. Klikk-süsteemiga paigaldatava parketi küttekaoks hinnatakse 15–20%.
PS! Ka kvaliteetse klikk-ühendusega parketti saab põrandale liimida.
Parkett pannakse soovitavalt piki valguse suunda
Kui varasem põranda paigaldamise kogemus puudub, võib kindlasti tekkida küsimus, kuidas parkett põrandale maha panna. Ennekõike tuleb lähtuda ruumi paigutusest kui ruumi sisenete.
Üldiselt pannakse parkett pikisuunas valgusega ehk vertikaali. Näiteks astudes esikusse, kust avaneb kohe vaade ka elutuppa ja akendele, võiks parketi paigaldada pikki valguse suunas ehk vertikaali.
Aga jällegi – ka see on maitse asi. Iga pinda tuleb vaadelda eraldi. Vahel on vaja teha ka ühendus- või üleminekukoht, et saada parkett teatud kohast alates teistpidi liikuma.
Populaarne on parketi paigaldamine selliselt, et see jookseb vahelõigeteta igal poole ühtemoodi laiali ja puuduvad üleminekupakud eri tubade uste juures. Selline lahendus sobib hästi robottolmuimeja kasutajale.
Valgusega risti ehk horisontaalselt paigaldatud parkett justkui lõhub ruumi, kui sinna siseneda. Piki ruumi pandud lauad aga vastupidiselt just aitavad ruume visuaalselt suuremaks muuta.
Aktuaalne on ka parketi diagonaalne paigaldus. Mõjub huvitavalt ja originaalselt ning muudab ruumi optiliselt suuremaks. Hea lahendus kitsaste ruumide puhul.
Seega, lähtuda tuleb ruumide paigutusest ja sellest, kuidas ruumi sisse tullakse!
Mida põrandaspetsialist ise ostaks?
Kajar Helpi vaieldamatu lemmik on ühelipiline õlitatud viimistlusega (standardne laius ca 160–180(200) korraliku tammepuidu kihiga ja punnsoon kinnitusega põrandalaud-parkett (vineeralusel). Kvaliteetne vineeralus on kõige stabiilsem lahendus ja seda ennekõike põrandaküttega kodude puhul, mis on väga laialt levinud.
Need põrandalauad on eripikkused, nii on paigalduse puhul materjali kulu ka väiksem. Seda ka rahalises plaanis.
Ühelipiline laud jätab visuaalselt selgema ja puhtama mulje. See on praegu ka sisekujundajate lemmikvalik!
Ka tamme täispuitlaud on väga hea ja vastupidav valik, aga sobib paremini juhul kui ei ole põrandakütet. Selle laua suur eelis on, et seda saab vajadusel mitmeid kordi rohkem lihvida kui spoonkihiga parketti.
Sõltuvalt laua paksusest (nt 2 cm) saab seda lihvida kuni kaheksa korda. Seega võib öelda, et maha liimitav tamme täispuitlaud on peaaegu eluaegne, muutudes aastatega veelgi tugevamaks ja paremaks.
Hooldusvabam on heledat tooni parkett
Kui rääkida parketi toonidest, siis hea valik on hele toon. See teeb ruumi näiliselt avaramaks ja ka tolm, plekid ega kriipsud ei paista nii kergesti välja kui tumedalt põrandalt (seda eriti päevavalguses).
Nõuandeid neile, kes plaanivad ise parketi põrandale liimida
Kui klikk-süsteemiga parketi paigaldamisega saab pea iga täiskasvanu hea tahtmise korral hakkama, siis parketi liimimine nõuab rohkem teadmisi ja aega.
Algaja paigaldaja saab vaadata internetis leiduvaid õpetusvideoid, kuid siinkohal soovitab spetsialist siiski kasutada professionaalset paigaldusteenust või konsulteerimist! Liimimisel on mitmeid nüansse, mida peab teadma ja oskama märgata.
Edu parketi valimisel!
A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. R)
Puitparketi valimine - tasub teada!