Millele pöörata tähelepanu büroo koostöötamise ruume sisustades?

Koostöötamise ehk coworking alade sisekujundus ei piirdu ainult arhitektuuri ja mööbliga. Ruumi ja seal töötavate inimeste vahel on tugev dünaamika, mis muutub vastavalt töötajate kui indiviidide ja töötajate kui gruppide väärtustele. Erinevused iseloomudes, tööstiilis ja töökoha eelistustes otsustavad millised elemendid koostöötamise kontori disainis on sobivad antud sihtrühmale.
Sotsialiseerumist toetav keskkond
Koostöötamise ruume sisustades on eesmärk saavutada funktsiooni, vormi ja tunde vahel tasakaal. Näiteks usutakse, et keskkonnas, kus töötavad koos sarnase mõtlemisega inimesed,on sageli lihtsam uusi tutvusi leida. Üks viis sellele kaasa aidata on luua toetav keskkond – paigutada mugavad sotsiaalse eesmärgiga diivanid ergonoomiliste töötoolide ja töölaudade lähedusse. See pakub võimalust ühendada töö ja lõbu, pakkudes mugavustunnet ja võimalust sotsialiseeruda.
Koostöötamise arhitektuuri jaoks koguvad disainerid tavaliselt inspiratsiooni kohvikutest, raamatupoodidest ning teistest hubastest ja inspireerivatest avalikest kohtadest. Elemendid nagu raamaturiiulid, taimed, mitmetasandilised istumiskohad ja kabiinikujulised töökohad on koostöötamise kontorites väga tavapärased.
Eesmärkidele vastav sisekujundus
Arhitektuur, disainielemendid ja büroomööbel annavad märku sellest, milline meeleolu kontoris valitseb. Kuna töökoha juures on oluline luua põnev ja dünaamiline keskkond, siis seda ka sisekujundajatelt oodatakse, kes peab mõistma tellija eesmärke ning pakkuma sellest lähtuvalt sobivat lahendust. Kes eelistab modernset ja stiilset, põhirõhuga klaasil ning heleda ja tumeda kontrastil, teised jällegi tõsisemat ja akadeemilisemat atmosfääri, eelistades vanaaegse raamatukogu sügavaid puidust toone.
Vabad ja meeldiva atmosfääriga alad meelitavad loomingulisi töötajaid ja toetavad nende ideede vabalt liikumist.
Olulise tähtsusega on ka eraldi ruumid või tsoonid, kus inimesed saavad kohtuda, ideid vahetada ning esitada oma mõtteid, kuna mõnus ruum soodustab edasiviivaid koosolekuid rohkem kui näiteks kohustuslikud koosolekud, mis on läbiviidud traditsioonilistes kontorites. Disain aitab kaasa nende loomulikuks tekkeks, tänu millele ei tundu grupikoosolekud sunniviisilised ega ebaloomulikud.
Paindlikkus mööbli kasutusel
Kuna koostöötamise ruume kasutavad potentsiaalselt sajad erinevad inimesed, kel kõigil on oma eesmärk, on oluline sisustamisel silmas pidada paindlikkust. Pehmet mööblit peaks võtma kui nö liikuvat kujundust, mis muutub vastavalt kasutaja eesmärkidele. Ruumide sisustamisel tuleb olla võimalikult paindlik, luues ruume, mida saab kiirelt ümber muuta, ilma et nad kaotaksid oma eesmärgi.
Näiteks võib sellist väikest detaili nagu tumba kasutada lisaistmena, läpaka lauana või jalatoolina. Rullitavad seinad ja tahvlid muudavad kiirelt ruumi paigutust ning selle eesmärki.
Kuna koostöötamise ruumides ning kontorihoonetes töötavad koos erinevad ettevõtted ja indiviidid, on oluline hoida fookus paindlikkusel. Kombinatsioon avatud ja privaatsetest aladest, tasakaal koosolekuruumide ja individuaalsete tööalade vahel ning võimalus luua nii paindlik kui ka püsiv töölaud on sisekujundajate peamine väljakutse koostöötamise alade kujundamisel.
A: Tool & Tool / 2019
Millele pöörata tähelepanu koostöötamise ruume sisustades