Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.
Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.
Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.
Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.
Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.
Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.
Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.
Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!
Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.
Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.
Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas teha aiaplaan ise või tellida spetsialistilt (maastikuarhitektilt-aiakujundajalt).
Kuidas aru saada, kas heki istutamine on vajalik? Milline hekk istutada?
Uute ridaelamute ja paarismajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid. Sellist lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega.
Mõni majaomanik soovib lihtsalt murumaad ja lillepeenraid, teine tarbeaeda maitsetaimede ja köögiviljadega ning kohta päevitamiseks, kolmas lihtsalt avarat grillinurka.
Hea emotsiooniga aias on olemas nii muruplats, veesilm, madalamad taimed silmailuks ja kõrgemad vormid turvatunde tekitamiseks.
Kui juba krunt osta, võiks läbi mõelda aiaplaani, see on ju elukeskkonna laiendus. Aed võimaldab teha neid asju, mida me tavaliselt soojamaa puhkuselt ootame.
Kaunis haljasala kompositsioon - õitsev lilleoks rannaliival!
Kuna aed oli suur murumaa, loodi terve kontseptsioon nullist. Läbi mõeldi taimestik, planeeriti käiguteed ja veesilm, autode katusealune, grillinurk ja mänguala.
Feng shui eesmärk on luua harmooniline elukeskkond, kus tuntakse end igatepidi hästi. Tasakaal pole tähtis ainuüksi eluruumides, vaid ka väljaspool seda.
Nii mõnigi aiapidaja sooviks kujundada oma aiast lopsakalt lokkava, pisut üle ääre ajava, eksootilise ja lõunamaise hõnguga koha.
Hea tahtmise korral saab kallakul asuvale krundile luua erineva funktsiooniga alad nagu mänguplats või puhkenurk-grilliala. Pinnase planeerimine!