Puitliistud sisekujunduses: kasutuskohad ja paigaldamise soovitused
Puitliistud on traditsioonilised ja samas ka olulised sisustuselemendid, sest seovad ruumi(d) ühtseks tervikuks ja aitavad soovi korral mõnda lahendust eriti rõhutada.
Puidust valmistatud liistud on esteetiliselt ilusad ja vastupidavad (kestab aastakümneid). Puitu kui materjali on lihtne töödelda, tänu millele on saadaval palju erinevaid profiile ning mõõte.
Eriti populaarsed on sisekujunduses erinevad laiad värvitud puitliistud ja seda nii modernsetes kui ka klassikalistes interjöörides.
Karl Bilderis valmistame liiste peamiselt männi- ja tammepuust, kuid kliendi soovil kasutame ka muud väärispuitu: eritellimusena valmistame liiste haavast, lepast, saarest, kasest jt puuliikidest. Seejuures tagame 95% oksavaba toormaterjali ja kasutame kohalikku toodangut, Eesti toormaterjali. Valikust leiab: põrandaliistud, laeliistud, ukseliistud, seinaliistud.
Meie ladudes on olemas RAL 9010 tooniga ehk maalrivalged liistud. Kes soovib mõnda teist tooni, võib valida meelepärase RAL värvikaardi värvide seast. Kes aga tahab ise liiste värvida, võib need tellida naturaalsena ehk värvimata. PS: kui liistud lähevad niiskesse ruumi, tasub need katta niiskuskindla värviga.
Soovitused liistude paigaldamiseks
Tarvis läheb:
- Järkamissaagi
- Mõõdulinti
- Montaažiliimi
Kõige suuremaks väljakutseks peetakse liistude saagimist, kuid tegelikult pole muretsemiseks põhjust. Liistude kvaliteetseks paigaldamiseks on vaja juhikutega järkamissaagi nagu Makita LS1216L. Ilma selleta ei ole võimalik saada täpseid liiteid.
Liistude paigaldamist tuleks alustada toa nurkadest, sest nii on kõige lihtsam edasi minna. Paraku pole seinte nurgad alati täisnurksed, mille puhul tuleb juba saetud nurgad omakorda sobivaks lihvida. Liist ei ole reeglina ka täpselt sama pikk kui sein, mis nõuab jätkamist. Jätkamine ei ole keeruline – liistud tuleb saagida 45-kraadise nurga all ja ühendada.
Liistude kinnitamiseks on kolm levinud viisi – klambrite, liimi või naeltega. Meie soovitame puitliistude puhul kasutada Casco Superfix või Xtremfix montaažiliimi. Montaažiliim ei deformeeru, täidab hästi ja on väga vastupidav. Samuti suudab see hästi jaotada survet ja peab vastu ka suurtele raskustele. Kinnitades liistu liimiga, jääb selle pind rikkumata ja on silmale ilus.
Liimi kantakse liistu tagaküljele sikk-sakina või täppidena.
Paigaldamisel tuleb avaldada liistule piisavalt survet, kuna seinad võivad olla kõverad. Liimi kasutamise ainus miinus on see, et montaažiliimid on reeglina väga tugevad ning kui on tarvis liist hiljem seinast lahti võtta, võib see olla tülikas.
PS! Kui sein on kõver, võib liistu ja seina vahele jääda vahe. Vahed võib täita akrüüliga.
Liistu eest peab hoolt kandma
Puitliistudele kehtivad järgmised kasutus- ja hooldussoovitused.
Kasutamine:
- Sobivad ruumidesse, mille temperatuur jääb 0 ja +35 kraadi vahele.
- Niiskusprotsent ruumides võiks jääda vahemikku 35 kuni 75.
- Vältida tasub mehaanilisi vigastusi.
Hooldamine:
- Kuna värvitud liist talub lühiajalist niiskust, sobib puhastamiseks niiske lapp või hari.
- Plekkide ja määrdunud liistude puhastamiseks sobivad kõik vahendid, mis on mõeldud värvitud pindade puhastamiseks. Puhastamiseks ei sobi lahustid või lahusteid sisaldavaid kemikaalid.
Enne kui tuled Karl Bilderisse liiste ostma, proovi vastata nendele küsimustele:
- Kui suur on ruum ehk kui palju liiste mul vaja läheb?
- Kas arvestasin ka varuga?
- Kas mul läheb vaja niiskuskindla kattega liiste?
- Kas panen liistud ka ustele?
- Kas panen ustele ka nurgaklotsid?
- Mis värvi liiste ma soovin?