Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Adven: enne sügist tasub teha küttesüsteemi hooldus ja surveproov

EKSPERDI NÕUANNE
Kadri Koppel
Kadri Koppel

Suvi on parim aeg kontrollida hoonetes küttesüsteemide korrasolekut. Paljud kaugkütte kliendid kasutavad suve surveproovide tegemiseks ja vajalike hooldustööde läbiviimiseks, et külmade saabudes toimiks kütmine tõrgeteta.

Miks surveproovi teha?

Surveproov aitab varakult avastada võimalikke lekkeid küttesüsteemis – nii soojussõlmes kui ka hoone sisemises torustikus. Just ennetamine on see, mis aitab vältida avariisid, ootamatuid katkestusi ja kulukaid remonte. 

Kütteperioodi välisel ajal mõjutab surveproov oluliselt vähem igapäevast elukorraldust. Talvel on lekkekohtade parandamine keerulisem, sest tööde ajaks tuleb katkestada soojusvarustus.

Kui sageli tuleks surveproovi teha?

Surveproovi sageduse nõue sõltub kaugkütteettevõttest ja võib erineda lähtuvalt sellest, millist tüüpi on teie hoone soojussõlm.  Adveni kaugküttelepingu korral tuleb surveproovi läbi viia järgmise sagedusega:

  • Sõltumatu ühendus (soojusvahetiga eraldatud süsteem): surveproovi tuleb teha iga kahe aasta tagant.
  • Sõltuv ühendus (kaugküttevõrgu vesi liigub otse radiaatoritesse): surveproov on vajalik iga-aastaselt.

Kuidas surveproovi läbi viiakse?

Surveproovi teevad üldjuhul sellele spetsialiseerunud haldus- või hooldusfirmad. Töö teostamise juures peavad osalema nii hoone kui ka kaugkütte ettevõtte esindaja – soovitame aja oma küttefirmaga kokku leppida vähemalt viis tööpäeva ette.

Kuna surveprooviga kaasneb lühiajaline kütte ja sooja tarbevee katkestus, tuleb plaanitud tööst eelnevalt teavitada ka hoone elanikke või rentnikke. Sõltuva ühendusega hoone korral tasuks elanikel võimalusel olla sel ajal ka kodus. Juhul kui surveproov toob välja mõne nõrga koha, kust vesi lekib, siis saab operatiivselt reageerida.

Enne katsetamist tuleks visuaalselt üle kontrollida kogu torustik ja seadmed ning vajadusel kõrvaldada nähtavad rikked. Samuti peab jälgima, et süsteemis ringlev vesi ei ületaks surveproovi tegemisel 30 °C. Juhul, kui temperatuur on kõrgem, tuleks sel eelnevalt jahtuda lasta.

Surveproovi käigus tõstetakse süsteemi rõhk ajutiselt tavarõhust kõrgemaks − kuni 6 või 10 bar’i, sõltuvalt sellest, kas katset tehakse soojussõlmele või -torustikule. Kui rõhk 15 minuti jooksul ei lange, on süsteem korras. Kiire rõhulangus viitab aga lekkele, mis vajab kohest tähelepanu.

Kui katse tuvastab lekke olemasolu, tasub võimalusel probleemne koht enne remontija tellimist ise üles otsida. On kuluefektiivsem, kui korteriühistu esindaja või haldusfirma lekkekoha tuvastab ja seejärel tellib remonditöö.

Ära unusta hooldust

Lisaks surveproovile soovitame kord aastas hooldada kogu soojussõlme sõltumata selle vanusest. Hoolduse käigus tuleks kontrollida lekkeid, puhastada filtrid ja hinnata seadmete (nt pumbad, kraanid, andurid) seisukorda. Nõuetekohane hooldus tagab soojussõlme efektiivse töö, vähendab energiakulu ja pikendab seadmete eluiga.

 

Kiviõli äripark hakkab Lüganuse energiapargist otseliiniga soodsamat elektrit saama

Lüganuse energiapargi arendajad hakkavad pakkuma Kiviõli äripargi ettevõtetele otseliini kaudu soodsamat elektrienergiat

Kuidas kujuneb kaugkütte hind?

Hinnanguliselt tarbib ligikaudu 60% Eesti elanikest kaugkütet ning igal aastal kipub korduma küsimus – kuidas kujuneb kaugkütte hind ja miks see on piirkonniti nii erinev.

Ekspert avaldab: kokkuhoid elektri- ja küttekuludelt võib kasu asemel kahju tuua

Soodsaim keskkond hallituse tekkimiseks või võimendumiseks on kehv soojustus ja piisava õhuringluse puudumine.

Puukeris HIVE Flow: saunakogemuse uus kütteefektiivsem ja visuaalselt nauditavam tase

Uus puuküttega saunakeris HIVE Flow paistab silma turu kõige efektiivsema küttelahenduse ja nutika disainiga. Suur klaasuks muudab kerise justkui kaminaks.

Roostevabast terasest või messingist käterätikuivati - kumb on parem?

Messingist käterätikuivatid on kallimad, kuid stiilsed ja vastupidavad. Roostevabast terasest käterätikuivatid on soodsamad, kuid siiski kvaliteetsed.

Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine

Eesti projekteerimise sektoris on märgata olulist trendi: üha enam projekteerijaid otsib paindlikumat ja rahuldust pakkuvamat tööviisi, pöördudes vabakutselise töö poole.

Pottsepa nõuanded ahju või kamina valimiseks ja õigeks kütmiseks

Ahju ehitus algab kolde tüübi valikust. Kõige efektiivsem ja keskkonnasäästlikum kolde tüüp hetkel tavakasutaja jaoks on pilukolle.

Lubi marmorino ahju ja kamina viimistluses - dekoratiivne ja vastupidav lahendus

Lubi marmorino suurepärane taluvus nii kõrge temperatuuri kui ka niiskuse suhtes teeb selle ideaalse lahenduse just kaminate, ahjude, soemüüride ja korstnajalgade viimistluseks.

Päikesepaneelide isepuhastussüsteem tagab suurema tootluse

Nano vahenditega töödeldud päikesepaneelid pinnale ei kinnitu mustuseosakesed enam nii tugevalt ja suuremate vihmasadude korral puhastuvad praktiliselt ise, toimib päikesepaneelide isepuhastussüsteem.

Pelletiküte: mugavuse ja hinna suhe on liiga hea, et seda mitte kaaluda

Pelletiküttel töötavad seadmed (pelletikatlad ja -põletid) on ökonoomsed, täisautomaatsed ning neti kaudu juhitavad.

Ehituseksperdi nõuanne: Lamekatuse remont ja renoveerimine

Eestis ehitatakse ja renoveeritakse ca 1 miljon ruutmeetrit lamekatust aastas. Parematel aastatel on see number ilmselt märgatavalt suurem.

Milline jahutus- ja küttesüsteem tagab kontoripinnal olulise energiasäästu?

Maaküttelahendusena on kasutusel vertikaalsed suletud energiapuurkaevud vundamendi põhja all. Selliseid auke lubatakse puurida ka tiheasustusega aladele.

Päikesepaneelide paigaldamine katusele

Käesolev artikkel keskendub lamekatusele. Lamekatusele saab päiksepaneele paigaldada sisuliselt kogu katuse pinnale.

Palkmaja suuri ehitusvigu ei andesta! Energiatõhus ja niiskuskindel palkmaja

Energiatõhusa ja niiskuskindla käistöö palkmaja ehitamine ja hooldamine. Mida silmas pidada ja kontrollida?

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Plaanid osta renoveeritud korteri? Ehitusvead annavad märku ajaga!

Kui renoveeritud korteri puhul mõni süsteem on ülekäte lahendatud, näiteks sansõlm, kipub küsitavaid lahendusi esinema ka mujal korteris. 7 aastat on aeg, mil oluliste varjatud puuduste ilmnemisel vastutab müüja!

KÜSI NÕU | Ahjud, kaminad, pliidi, korstnad

Küsi nõu (tasuta) pottsepalt, korstnapühkijalt ja viimistlustööde meistrilt kõikvõimalike ahjusid, kaminaid, pliite ja korstnaid puudutavate teemadega kohta.

Kuidas vähendada küttesüsteemi küttekadu hooldusvahendite abiga?

Küttesüsteemi hooldusvahend Loop Clean valatakse vesipõrandakütte süteemi ja jäetakse sinna ringlema 3-4 nädalaks. Torudest kaob katlakivi, muda ja rooste.

Kuidas valida soojaveeboilerit?

Soovitame eelistada kaitstud ehk kinnise küttekehaga soojaveeboilerit, mis on vertikaalselt paigutatav. Veeboileri märgis A++ ei ole kõige olulisem näitaja!

Ahju ja kamina viimistlemine: kuidas ja millega seda teha?

Ahju ja kamina viimistlemiseks sobivad hästi looduslikud savi ja lubja baasil viimistlusmaterjalid. Tadelakt on täiesti kuumakindel ja praktiliselt hooldusvaba.

Kamina puhastamine: südamik, klaas, tellised

Mida te ütleksite, kui kuulete, et saate kaminaklaasi puhastamiseks ning selle pikaajaliseks säilitamiseks kasutada ainult ühte vahendit.

Kuidas käib korstna puhastamine toast lahkumata?

Kaasaegne korstna pühkimise meetod eemaldab kütteseadmetest 2 korda rohkem tahma. Korstna otsa ei ole vaja ronida!

Kuidas muuta avar eramu mugavaks peret toetavaks koduks?

Kodu kujundamine on inimese jaoks üks olulisemaid ülesandeid elus. Täiuslik tulemus sünnib pererahva ja sisekujundaja vahelisest usalduslikust koostööst.

Targa maja lahendused liidavad hoone erinevad süsteemid ühtseks tervikuks

Nutikodu lahenduse juures saab peaaegu kõiki koduseid seadmed (küte, valgus, valve, pesumasin, küpsetusahi, kardinad) panna ennast ise juhtima.

Kivist radiaatorid ei kuivata õhku ega tee müra

Üha suurenev nõudlus looduslike materjalide järgi meie interjöörides on meid inspireerinud looma kiirgusefektiga töötavaid kivist radiaatorid.

Eramu katlamaja korraline hooldus on oluline

Kõik kohad, kus on tegemist lahtise ja tule ja rõhuga, on korrapärane kontrollimine väga oluline. Nt paisupaaki iga poole aasta tagant.

Millist looduskivi eelistada?

Millist looduskivi eelistada väli- ja sisetingimustes?

Kuidas kaitsta puid ja ennast puude eest

Teile meeldivad krundil kasvavad põlised puud. Kuidas teostada vajalikke ehitustöid nii, et puud ülemäära kannatada ei saaks? Kuidas hinnata, kas mõni teie valdustes kasvav puu võib edaspidi osutuda ohtlikuks teie varale?

Korralik ahi kütab soojaks terve maja ja hoiab temperatuuri 24 h

Ahju, millega kütta ära kogu maja, ei ole üldiselt võimalik soodushinnaga ühes tükis poest osta. Kogu saladus peitub massis, palju kivi talletab palju sooja.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube