Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Aiaveekogude hooldamine

Aiaveekogude hooldamine
Aiaveekogu kujutatakse ikka puhtaveelisena, pinnal vaikselt õõtsumas vastpuhkenud vesiroosiõied ja veepeeglilt peegeldumas nõtkelt kaarduvad kaldataimed. Tegelikkuses tikub vesi olema üsnagi sogane ja tema puhtanahoidmine ei taha kohe kuidagi õnnestuda.

Järgnevad nõuanded aiaveekogude hooldamiseks võivad esmapilgul tunduda liialt radikaalsetena, kuid neid jälgides väldite tühja töö tegemist ja säästate aega veesilma korrastamisel. Alljärgnevad nõuanded puudutavad selliste aiaveekogude hooldamist, mis ei ole mõeldud kasutamiseks ujumisbasseinina.

Aiatiigis võiksid elada vesikirbud, -kakandid, -ämblikud, puruvanad jt. süütud pisiloomad, kes ujumisbasseinide vees kutsumata külalisteks on.

Madalaveeline aiaveekogu on vast üheks kõige rohkem peavalu tekitavaks aiakujunduse elemendiks. Igal 100-l juhul 100-st kattuvad selle põhjas olevad kivid ja kruus mingit tüüpi, pilgule mitte väga ilusa, vetikakihiga.

Sellest vabanemiseks tuleks bassein täita toitainetevaba, st. destilleeritud veega ja jälgida, et sinna ei satuks tolmu, tuule poolt ringilennutatavat prügi jne. Ka valguse hulka, mis basseini satub, tuleks normeerida. Argielus on nimetatud tingimuste täitmine võimatu. Valida tuleks üks järgnevatest talitusviisidest:

1. Madalaveeline aiaveekogu olgu nii pisike anum, et võtate ta nagu silmapesukausi tema õnarusest välja, kallate tühjaks, loputate seinad puhtaks, asetate tagasi ja valate puhast vett täis. Kogu protseduuri kordate vajadustmööda (paraku küllaltki sageli), kuid toiming ei võta eriti kaua aega.

2. Madal, loodusliku kalda ja põhjaga veekogu muutub üsna ruttu rikkaliku elustikuga asjanduseks, mida mülkaks nimetada oleks vast ülekohtuselt karm, tiik oleks aga liialt õilis väljend. Sellises veekogus tunnevad end suurepäraselt konnad, kiilivastsed, ujurid, kaanid, sääsevastsed ja väga mitmed sootaimed.

Vesi on tegelikult igati kõlbulik näiteks kastmiseks, kui teil ainult läbi paksu taimepatsiku õnnestub temani jõuda.

Leppides sellise silmale pehmelt öeldes mitte väga ilusa veekoguga saate kompensatsiooniks võimaluse kevadeti nautida konnakontserte.

Olukorra muutmiseks on teil kaks võimalust - ajage oma veekogu kinni või kaevake ta vähemasti paari meetri sügavuseks. Esimese võimaluse kasutamisel saadavad tulemused täiendavat kommentaari ei vaja. Teisel juhul takistab sügav veekiht valguse jõudmist põhjani, mille tõttu taimed ei suuda tiigi keskosas enam kasvada.

On lootust, et aegapidi tekib tiigis taas looduslik tasakaal, kuid nüüd avaneb pilgule ka mõningane osa vaba vett.

Teiseks üsnagi ebamugavaks basseinivariandiks on üle meetrise sügavusega lohk, mis on vooderdatud kilega või spetskangaga. Ka selles olev vesi ei püsi väga kaua kristallpuhtana. Küllap tuul juba hoolitseb, et vette kukub suurel hulgal õietolmu, äraõitsenud õite kroonlehti ja muud peenikest, kerget orgaanilise päritoluga rämpsu, mis vee lõpuks "mustaks teeb".

Hoolika basseiniomanikuna võite seda hommikvõimlemise käigus regulaarselt käepärase kahvaga pinnalt ära riibuda, kuid hoolimata kõigist ponnistustest vajub midagi ka põhja ja moodustab seal ajapikku muda.

Ilmselt on võimalik efektiivsete ja suuremahuliste filtersüsteemidega asja parandada, kuid väikesed filtrikökatsid on sisuliselt vaid enesepete.

Vähemalt kord aastas tuleb sellist tiiki puhastada. Õige oleks seda teha kevadel. Pumbaga eemaldatakse vesi kuni mudani. Seejärel ammutatakse ämbritega välja võimalikult kogu muda. Lõpuks tuleks basseini moodustav kangas soovitavalt voolava vee ja harjaga üle pesta.

Kui basseini seinte veekindel kattematerjal kannatab selle peal kummikutega kõndimist, siis on töö pisutki lihtsam. Kui aga alus liiga habras tundub, tuleb kogu ränk füüsiline töö ära teha üle tiigi pandud pikal redelil või piisavalt paksul plangul turnides.

Tööd on lõbusam teha talgutena ühendades selle grillpeo või mõne muu meeliköitva üritusega.

Üheks kergemini hooldatavaks aiabasseiniks on vähemalt 1,5 m sügavune veekogu, mille kaldad (seinad) on kindlustatud kividega või valatud betoonist, põhjaks on aga looduslik pinnas.Sellisel juhul ei pääse kallastel umbrohuna vohama nn. kaldataimed ja põhja moodustub ajapikku paksenev aktiivmuda kiht. Viimane on küll äärmiselt määrivalt must, kuid temas leiduvad lugematud mikroorganismid puhastavad usinasti vett.

Tiik on puhtaveeline, kuid põhjatuna näivalt mustapõhjaline.Vesiroosid tunnevad end sellises veekogus koduselt. Vett ei maksa väga loksutada, siis tõuseb muda hõljuma. See vajub küll varsti taas põhja tagasi, kuid osa jääb pidama veetaimede lehtedele takistades nende elutegevust.

Kui mudakiht ajapikku liiga rohkete tiiki sattuvate orgaaniliste jäätmete abil ülemäära pakseneb, tuleb toimida nagu kangasmaterjalist tiigi korral - vesi välja pumbata ja muda välja ammutada. Liiga puhtaks ei maksa põhja püüdagi teha.

"Juuretis" taastab kiiremini vee puhtana hoidmiseks tegelikult vajamineva mudakihi. Tööd on tunduvalt lihtsam teha, kui kangaspõhjaga basseinis - ei ole tarvis karta põhjakatte läbitorkamist ja järelikult saab kasutada jõulisemaid (efektiivsemaid) võtteid.
 

Lõpetuseks mõned näpunäited, mis ehk aitavad vältida tühja tööd:

1. Vajadusel aiaveekogusse lisatav vesi peaks olema võimalikult vähese hulga lahustunud lisanditega. Seega parim on puhas vihmavesi. Kraanivesi ei ole parimaks valikuks kuna on reeglina liiga kare, st. sisaldab liialt palju mineraalaineid.

2. Kui värskelt veega täidetud tiigis vesi hägustub, siis pole mingit mõtet püüda seda uuesti ja uuesti vahetada - vees vohavad mikroorganismid paljunevad värskes vees veelgi kiiremini. Oodake, kuni mikroorganismid nälga surevad ja vesi selgineb. Tuleb vaid hoolitseda, et tiiki toitaineterikast vett ei satuks (peenarde vahelt jne.).

3. Üle tiigi tõmmatud tihe võrk takistab puulehtede ja muu suurema prahi sattumist tiiki. Puulehed lagunevad küllaltki aeglaselt ja ummistavad pumpasid.

4. Hoolitsege, et linnud saaksid ohutult tiiki jooma ja pesema tulla. Nad armastavad uskumatult sagedasti tiiki külastada. Järsuseinalisest aiatiigist uppunud linnukorjuste välja õngitsemine ei ole eriti meeliköitev tegevus. Näiteks kivide abil saab lindude tarvis luua madalaveelise tiigiosa, kus neil on mõnus ja ohutu lobistada.

5. Igal juhul tuleb takistada orgaanilise reostuse (olmevete, kompostihunniku ümber kogunenud vete jne.) sattumist aiabasseini. Just toitaineterikkas vees pääsevad vohama mikroorganismid ja vetikad. Tiik hakkab kobrutama ja haisema. Enne sellise tiigi tühjaksammutamist ja puhastamist tuleb veenduda, et reoained taas kord tiiki ei pääseks.


A: Jüri Annist, Calmia Istikuäri, 2006
Seemnete külvamise õpetus

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Soome Naantali elamumessil (2022) jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Külmumiskindlad aiakraanid FM Mattsson, MORA ja FROSTLINE

Meil on pakkuda külmumiskindel aiakraan soojale ja külmale veele. Saate autot pesta, basseini täita või kausutada aiadušši soovitud temperatuuriga.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Müürikivide abil luuakse aias sujuvaid üleminekuid ühelt objektilt teisele, struktureerides nii õueruumi. Kaldega pinnase planeerimisel on müürikivid asendamatud.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks aiaks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus-murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Revonia maakelder-moodulmajal on traditsioonilise keldri omadused

Monoliitsest betoonist maakelder-moodulmaja suurus on alates 4,5 m² kuni sadade ruutmeetriteni välja. Maakeldri ehitamine.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehitus: erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus!

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Talveaed või klaasitud terrass – vajalik mugavuslahendus meie kliimas!

Climaluxi premium-klassi varikatuse ja terrassi klaasseinte lahendused on väga vastupidavad ja kulumiskindlad. Isekandev süsteem. Peaaegu eluaegne garantii!

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Fiskarsi uued istutustööriistad säästavad seljavalust

Xact ergonoomilist lillesibulate istutit kasutatakse püstiasendis, mis tähendab, et see hoiab selja- ja põlvevalu aednikust eemal.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, saunamajale või juubeliks?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Modernse aia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri ja kogused

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv välikäimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv välikäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kuivkäimla kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine: Eestis ei tunta tüüpe ja kasutusvõimalusi eriti hästi

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

5 püsilillepeenra näidisplaani: kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada piirdeaia, terrassi  ja aiamaja kõdunemise ning värvi koorumise kaitse?

Kui alustad terrassi, piirdaia või aiamaja renoveerimist, siis esmalt puhasta pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ning siis kata puidukaitsega HOLZ Bio.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasub panna Siberi lehisest terrassilauad.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, paigaldusvahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Taimeseina moodulid loovad hea võimalus hakata rõduaednikuks

Taimeseina moodulitest saab ehitada nii kõrge ja laia taimeseina kui parasjagu soovi on. 1 m2 suurusele alale mahub 36 taime.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Millal on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kõige vastupidavam, aga õigesti viimistletud puitaed on samuti väga hea lahendus.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube