Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Aiaveekogude hooldamine

Aiaveekogude hooldamine
Aiaveekogu kujutatakse ikka puhtaveelisena, pinnal vaikselt õõtsumas vastpuhkenud vesiroosiõied ja veepeeglilt peegeldumas nõtkelt kaarduvad kaldataimed. Tegelikkuses tikub vesi olema üsnagi sogane ja tema puhtanahoidmine ei taha kohe kuidagi õnnestuda.

Järgnevad nõuanded aiaveekogude hooldamiseks võivad esmapilgul tunduda liialt radikaalsetena, kuid neid jälgides väldite tühja töö tegemist ja säästate aega veesilma korrastamisel. Alljärgnevad nõuanded puudutavad selliste aiaveekogude hooldamist, mis ei ole mõeldud kasutamiseks ujumisbasseinina.

Aiatiigis võiksid elada vesikirbud, -kakandid, -ämblikud, puruvanad jt. süütud pisiloomad, kes ujumisbasseinide vees kutsumata külalisteks on.

Madalaveeline aiaveekogu on vast üheks kõige rohkem peavalu tekitavaks aiakujunduse elemendiks. Igal 100-l juhul 100-st kattuvad selle põhjas olevad kivid ja kruus mingit tüüpi, pilgule mitte väga ilusa, vetikakihiga.

Sellest vabanemiseks tuleks bassein täita toitainetevaba, st. destilleeritud veega ja jälgida, et sinna ei satuks tolmu, tuule poolt ringilennutatavat prügi jne. Ka valguse hulka, mis basseini satub, tuleks normeerida. Argielus on nimetatud tingimuste täitmine võimatu. Valida tuleks üks järgnevatest talitusviisidest:

1. Madalaveeline aiaveekogu olgu nii pisike anum, et võtate ta nagu silmapesukausi tema õnarusest välja, kallate tühjaks, loputate seinad puhtaks, asetate tagasi ja valate puhast vett täis. Kogu protseduuri kordate vajadustmööda (paraku küllaltki sageli), kuid toiming ei võta eriti kaua aega.

2. Madal, loodusliku kalda ja põhjaga veekogu muutub üsna ruttu rikkaliku elustikuga asjanduseks, mida mülkaks nimetada oleks vast ülekohtuselt karm, tiik oleks aga liialt õilis väljend. Sellises veekogus tunnevad end suurepäraselt konnad, kiilivastsed, ujurid, kaanid, sääsevastsed ja väga mitmed sootaimed.

Vesi on tegelikult igati kõlbulik näiteks kastmiseks, kui teil ainult läbi paksu taimepatsiku õnnestub temani jõuda.

Leppides sellise silmale pehmelt öeldes mitte väga ilusa veekoguga saate kompensatsiooniks võimaluse kevadeti nautida konnakontserte.

Olukorra muutmiseks on teil kaks võimalust - ajage oma veekogu kinni või kaevake ta vähemasti paari meetri sügavuseks. Esimese võimaluse kasutamisel saadavad tulemused täiendavat kommentaari ei vaja. Teisel juhul takistab sügav veekiht valguse jõudmist põhjani, mille tõttu taimed ei suuda tiigi keskosas enam kasvada.

On lootust, et aegapidi tekib tiigis taas looduslik tasakaal, kuid nüüd avaneb pilgule ka mõningane osa vaba vett.

Teiseks üsnagi ebamugavaks basseinivariandiks on üle meetrise sügavusega lohk, mis on vooderdatud kilega või spetskangaga. Ka selles olev vesi ei püsi väga kaua kristallpuhtana. Küllap tuul juba hoolitseb, et vette kukub suurel hulgal õietolmu, äraõitsenud õite kroonlehti ja muud peenikest, kerget orgaanilise päritoluga rämpsu, mis vee lõpuks "mustaks teeb".

Hoolika basseiniomanikuna võite seda hommikvõimlemise käigus regulaarselt käepärase kahvaga pinnalt ära riibuda, kuid hoolimata kõigist ponnistustest vajub midagi ka põhja ja moodustab seal ajapikku muda.

Ilmselt on võimalik efektiivsete ja suuremahuliste filtersüsteemidega asja parandada, kuid väikesed filtrikökatsid on sisuliselt vaid enesepete.

Vähemalt kord aastas tuleb sellist tiiki puhastada. Õige oleks seda teha kevadel. Pumbaga eemaldatakse vesi kuni mudani. Seejärel ammutatakse ämbritega välja võimalikult kogu muda. Lõpuks tuleks basseini moodustav kangas soovitavalt voolava vee ja harjaga üle pesta.

Kui basseini seinte veekindel kattematerjal kannatab selle peal kummikutega kõndimist, siis on töö pisutki lihtsam. Kui aga alus liiga habras tundub, tuleb kogu ränk füüsiline töö ära teha üle tiigi pandud pikal redelil või piisavalt paksul plangul turnides.

Tööd on lõbusam teha talgutena ühendades selle grillpeo või mõne muu meeliköitva üritusega.

Üheks kergemini hooldatavaks aiabasseiniks on vähemalt 1,5 m sügavune veekogu, mille kaldad (seinad) on kindlustatud kividega või valatud betoonist, põhjaks on aga looduslik pinnas.Sellisel juhul ei pääse kallastel umbrohuna vohama nn. kaldataimed ja põhja moodustub ajapikku paksenev aktiivmuda kiht. Viimane on küll äärmiselt määrivalt must, kuid temas leiduvad lugematud mikroorganismid puhastavad usinasti vett.

Tiik on puhtaveeline, kuid põhjatuna näivalt mustapõhjaline.Vesiroosid tunnevad end sellises veekogus koduselt. Vett ei maksa väga loksutada, siis tõuseb muda hõljuma. See vajub küll varsti taas põhja tagasi, kuid osa jääb pidama veetaimede lehtedele takistades nende elutegevust.

Kui mudakiht ajapikku liiga rohkete tiiki sattuvate orgaaniliste jäätmete abil ülemäära pakseneb, tuleb toimida nagu kangasmaterjalist tiigi korral - vesi välja pumbata ja muda välja ammutada. Liiga puhtaks ei maksa põhja püüdagi teha.

"Juuretis" taastab kiiremini vee puhtana hoidmiseks tegelikult vajamineva mudakihi. Tööd on tunduvalt lihtsam teha, kui kangaspõhjaga basseinis - ei ole tarvis karta põhjakatte läbitorkamist ja järelikult saab kasutada jõulisemaid (efektiivsemaid) võtteid.
 

Lõpetuseks mõned näpunäited, mis ehk aitavad vältida tühja tööd:

1. Vajadusel aiaveekogusse lisatav vesi peaks olema võimalikult vähese hulga lahustunud lisanditega. Seega parim on puhas vihmavesi. Kraanivesi ei ole parimaks valikuks kuna on reeglina liiga kare, st. sisaldab liialt palju mineraalaineid.

2. Kui värskelt veega täidetud tiigis vesi hägustub, siis pole mingit mõtet püüda seda uuesti ja uuesti vahetada - vees vohavad mikroorganismid paljunevad värskes vees veelgi kiiremini. Oodake, kuni mikroorganismid nälga surevad ja vesi selgineb. Tuleb vaid hoolitseda, et tiiki toitaineterikast vett ei satuks (peenarde vahelt jne.).

3. Üle tiigi tõmmatud tihe võrk takistab puulehtede ja muu suurema prahi sattumist tiiki. Puulehed lagunevad küllaltki aeglaselt ja ummistavad pumpasid.

4. Hoolitsege, et linnud saaksid ohutult tiiki jooma ja pesema tulla. Nad armastavad uskumatult sagedasti tiiki külastada. Järsuseinalisest aiatiigist uppunud linnukorjuste välja õngitsemine ei ole eriti meeliköitev tegevus. Näiteks kivide abil saab lindude tarvis luua madalaveelise tiigiosa, kus neil on mõnus ja ohutu lobistada.

5. Igal juhul tuleb takistada orgaanilise reostuse (olmevete, kompostihunniku ümber kogunenud vete jne.) sattumist aiabasseini. Just toitaineterikkas vees pääsevad vohama mikroorganismid ja vetikad. Tiik hakkab kobrutama ja haisema. Enne sellise tiigi tühjaksammutamist ja puhastamist tuleb veenduda, et reoained taas kord tiiki ei pääseks.


A: Jüri Annist, Calmia Istikuäri, 2006
Talveaed või klaasitud terrass – vajalik mugavuslahendus meie kliimas!

Climaluxi premium-klassi varikatuse ja terrassi klaasseinte lahendused on väga vastupidavad ja kulumiskindlad. Isekandev süsteem. Peaaegu eluaegne garantii!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan.

Eramaja renoveerimine: Sise- ja välisruum on mõistlik tervikuna lahendada!

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Kuhu sobib akuga muruniiduk ja kuhu mitte?

Lõikelaiuse vaatamine on akuga muruniiduki valimisel oluline kaalutlus, kuna selle suurus sõltub sellest, kui hästi see teie aiaga töötab.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Väikese aia plaan! Heki ette koosluse rajamine - heki õige kõrguse ja taimede valimine jpm.

Fiskarsi uued istutustööriistad säästavad seljavalust

Xact ergonoomilist lillesibulate istutit kasutatakse püstiasendis, mis tähendab, et see hoiab selja- ja põlvevalu aednikust eemal.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, juubeliks või surfiranda?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Erinevad võimalused veemõnude nautimiseks aias

Milline aiabassein osta? Neid on erinevaid - täispuhutavad basseinid, täispuhutava äärega basseinid, karkassiga basseinid.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

LAE ALLA püsilillepeenra näidisplaan!

Uus. Põhjalik õpetus. Püsilillepeenar. LAE ALLA istutusplaan ja taimede nimekiri koos kogustega. Modernse aia kujundamine.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas saada muru samblavabaks?

Sambla tõrjeks tuleb likvideerida tema tekkepõhjused. Ainult väljakraapimine sambla levikut ei piira. Kui põhjust ei likvideerita, ilmub sammal kohe tagasi.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv käimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv kuivkäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine - Eestis ei tunta tüüpe ja kasutusvõimalusi eriti hästi!

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Aia- ja terrassimööbli hooldamise ABC

Kuidas hooldata välimööblit vastavalt materjalile? Puidust, metallist, tiikpuust, plastikust ja pehme mööbel.

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Mida kõike maitsvat saab valmistada tandoori ahjus?

Tandoori ahjud toovad toidulauale indiapärased maitsed, mida siiani võis kohata vaid spetsiaalsetes restoranides. RETSEPTID - naan, iidne pitsa, tandoori kana...

Nõuandeid seemnete külvamiseks

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaare moodulparketil on palju plusse - väga vastupidav, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, ülilihtne paigaldus, mõistlik hind.

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Püsilillepeenra näidisplaan: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Täpne GPS mõõdistamine on oluline nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasub panna Siberi lehisest terrassilauad.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Kuidas valida kasvuhoonet?

Kasvuhoone valimisel tasuks kõigepealt läbi mõelda, mida soovite seal kasvatada ja kui palju – sellest sõltub suurus.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, laudade vahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Taimeseina moodulid loovad hea võimalus hakata rõduaednikuks

Taimeseina moodulitest saab ehitada nii kõrge ja laia taimeseina kui parasjagu soovi on. 1 m2 suurusele alale mahub 36 taime.

Kakumäel valminud IPE puitterrass on hooldusvaba ja pika eaga

IPE ehk Lõuna-Ameerika lehtpuu on mõeldud ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi eelistavale inimesele.

Rooside multšimine - alusta enne püsivate külmade saabumist!

Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut.

Sügis on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Klaasist aiamaja - kaks ühes puhkemaja ja kasvuhoone

Õige sisustuse ja taimedega saab igast klaasist kasvuhoonest stiilse ja eristuva aiamaja lahenduse oma koduaeda.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kõige vastupidavam.

Varjutaimede rikkalik maailm

Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.

Looduskivide paigaldamise õpetus

Looduskivide paigaldus. Õpetus isetegijale.

Tiigi puhastusseadmetele mõtle selle planeerimise algfaasis!

Enamus tiigiomanikke hakkab puhastusseadmetele mõtlema alles mitu aastat peale selle loomist. Siis on juba hilja, sest sellise tiigi puhastamine on kulukas.

Hillar Nassar soovitab koduaeda madalkirsipuu kasvama panna

Madalkirsipuud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise, peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust.

Nõuanded puude ja põõsaste istutamiseks

Valida aias istikule sobivat kohta jälgi päikese liikumist. Vali koht kuhu päike peale paistab.

Kuidas muru talvekahjusid likvideerida ja sammalt tõrjuda?

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks.

Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube