Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Ronitaimede plussid ja miinused

Roniroos New Dawn - davidaustinroses.com
Tõeliste ronitaimede sortiment ei ole eriti rikkalik. Igal on omad plussid ja miinused. Ehk aitab järgnev teid valiku tegemisel.

Südajas aktiniidia (Actinidia kolomikta) - on paljude arvates üks pilkupüüdvamaid ronitaimi. Suvel värvuvad isastaimede mõningane osa lehti poolenisti hõbejasvalgeks, teine osa roosaks. Värvumine on intensiivsem päikese käes.Värvumine erineb aastati. Liigne väetamine lahjendab lehtede koloriiti. Südajas aktiniidia kasvab kindlasti 5 m kõrguseks, mõnede teadete kohaselt ka isegi kuni 10 m - ni. Ta jätab alati sümpaatselt "kammitud" mulje. Väikesed, valged, kuid tugeva ja meeldiva lõhnaga õied avanevad juunis. Talle sobib päikseline kasvukoht, kuid juured tahaksid meelsasti olla jahedas mullas. Lepliku taimena on siiski nõus kasvama ka üsna varjulises kohas.

Südajas aktiniidia
Südajas aktiniidia


Südaja aktiniidia puuduste hulka tuleb arvata fakt, et ta on kahekojaline taim. Isastaimede lehed on kenasti värvilised, emastaimedel aga vaid rohelised. Istutades ühe isastaime kohta 1...3 emastaime võime sügisel maiustada tammetõrutaoliste magusate viljadega, mida on hellitavalt põhjamaade kiivideks kutsutud. Paraku vajavad mitu taime palju ruumi ja ilusad kirjud lehed on ikkagi vaid isastaimedel. Eksootiliste viljade fännide tarvis on aretatud ka ühekojalisi kloone. Puuduste poolele tuleb kanda ka asjaolu, et südajas aktiniidia on laisavõitu kasvaja, eriti esimestel kasvuaastatel. Ta vajab spetstoestust, mille ümber oma võrsed keerutab. Vahel tuleb võrseid suunata, muidu keerduvad mitmed omavahel kokku ja tekib liigtihe "köis". Mõõdukas kärpimine ergutab kasvu ja hargnemist. Liigne tagasilõikamine pärsib kasvu. Noortaimede puhul tuleb jälgida, et kassid aktiniidiate lõhnast hulludes neid puruks ei püherda ning välja ei kraabi.

Kuigi puuduste lõik kopsakam sai, on südajas aktiniidia siiski igati asjakohane ja soliidne ronitaim.

Suurelehine tobiväät (Aristolochia macrophylla)
- on silmatorkavalt suurte lehtedega ( läbimõõt kuni 30...40 cm) ronitaim, kes võib sirguda kuni 8 m pikkuseks. Tema pruunikad õied on vägagi kummalised- meenutavad kõverat pisikest piibukest. Paraku on õisi vähe ja neid tuleb lehtede seast lausa otsida. Kasvab päikese käes kuni poolvarjus.

Suurelehine tobiväät
Suurelehine tobiväät


Lopsakad lehed võivad tugevate tuulte ja vihmadega kannatada saada. Vajab täiendavat sidumist. Suurelehist tobivääti on raske paljundada, mistõttu on istikud kallid ja neid on üldse harva saada.

Harilikku tselastrit (Celastrus scandens) - on rahvasuus kutsutud puukägistajaks. Ta keerutab oma sitked võrsed tihedalt ümber toe või puutüve. Noor puu võib sellise "kallistuse" rüpes kiduma jääda. Ta kasvab kuni 10 m kõrguseks. Tal on sireli lehtedega äravahetamiseni sarnased lehed ja mittemidagiütlevad rohekad õied. Sügisel kaunistavad tselastrit kollased viljad, millel hiljem tulevad nähtavale korallpunase kattega mürgised seemned. Kasvab päikeselisel kuni poolvarjulisel kasvukohal. Katab edukalt vanade puude paljaid tüvesid.

Harilikku tselastrit
Harilikku tselastrit


Paraku on harilik tselaster jällegi kahekojaline taim, seega üksikuna kasvades me sügiseti tema erksavärvilisi vilju ei näe. Rohkem peaks aeda sobima ümaralehise tselastri (C. orbiculatus) ühekojaline vorm. Kuigi harilikku tselastrit peetakse väga vähenõudlikuks taimeks ei taha ta siiski edeneda liialt varjulises ja kehva pinnasega kasvukohas.

Elulõngad (Clematis sp.) - on väga armastatud ronitaimed. Nende erinevaid liike ja sorte on tohutul hulgal. Nii saame valitud kohale kerge vaevaga tekitada täpselt vajaliku kõrgusega ja õievärviga laigu. Erinevate taimede kõrgused varieeruvad väga laialt - 0,6 m kuni 10 m-ni. Suureõielistel sortidel puudavad vaid kollased õietoonid, väikeseõielistel on needki olemas. Leidub ka lõhnavaid sorte.Väga paljudel sortidel tuleb sügisel taime maapealne osa tagasi lõigata - nii ei jää talveks võrsete üsna näotut pusa tuule ja pakase räsida. Elulõngade plusspoolel on vaieldamatu fakt - teisi nii pikalt ja rikkalikult õitsevaid taimi on raske Eesti oludes leida.

Elulõngad
Elulõngad


Kahjuks on puuduseidki elulõngadel üksjagu. Kaalukaimaks on vajadus suureõielisi sorte talveks katta. Juurte kaitseks taimele sügisel pealekallatav ämbritäis mulda, komposti või liiva ning mõned kuuseoksad ei ole küll eriti vaeva nõudev katmine, kuid siiski hädatarvilik tegevus, milleta taim võib saada talvekahjustusi. Raskem on katta neid liike ja sorte, mis õitsevad eelmise aasta võrsetel- seega nende võrseid sügisel ei lõigata tagasi ja nad tuleb tugede küljest lahti võtta ja maha painutada. Viimaste hulka kuuluvad alpi- (C. alpina), suurekroonilise- (C. macropetala), laiaõielise- (C. patens) ja mägielulõnga (C. montana) sordid. Kuna elulõngad vajavad sügavalt haritud viljaka pinnasega kasvukohta, siis sageli ei taha nad edeneda maja seina äärde istutatuna. Vundamendi ümbrus täidetakse enamasti liiva ja/või killustikuga ning selline lahja ning kuiv pinnas on elulõngadele vastuvõetamatu. Nad ei talu ka olukorda, kus päike soojendab nende juurte ümber oleva mulla liialt kuumaks. Elulõngad armastavad juurte ümber jahedat pinnast. Õitele otse "näkku" paistev lõunapäike pleegitab nad üsna ruttu plassiks. Tõsiseks puuduseks loetakse ka seda, et õied moodustuvad massiliselt taime ülaosas. 2...3 m kõrgusel taimel jääb allapoole ligi 1,5 m õitevaba ruumi. Soovitatakse istutada lähestikku mitu erineva kõrgusega sorti, siis katavad madalamad oma õitega kõrgemate igava alaosa. Elulõngade puhul tuleb arvestada ka asjaoluga, et kui lõikasime taime tugevasti tagasi, siis kevadel on tema kasvukoht praktiliselt tühi - noored võrsed stardivad ju mulla pinnalt. Kiiremini täidavad ruumi need elulõngad, mida me sügisel tagasi ei lõiganud. Mahapainutatud varred tuleb uuesti tugedele kinnitada ja puhkevad uued lehed annavad juba kevadel rohelise katte. Elulõngade puhul tuleks võrseid mõne nöörijupiga täiendavalt tugede külge siduda. Nende lehemass on sedavõrd lopsakas, et tugevam tuul ja vihm võivad taime tugede küljest lahti rebida. Noorte elulõngade puhul tuleb jälgida, et teod võrseid nahka ei paneks (eriti kevadel). Teod rikuvad esimesel võimalusel ka elulõngade õisi.

Roniv hortensia (Hydrangea anomala subsp. petiolaris) - on järjest enam populaarsust koguv ronitaim. Ronijuurte abil suudab ta aluse külge väga tugevasti kinnituda. Järeleaitamist ta selles valdkonnas ei vaja. Tema omapärased rohekasvalgete õitega õisikud puhkevad juulis. Roniv hortensia suudab oma nime vääriliselt ronida kuni 10 m kõrgusele. Ta kasvab üsna edukalt poolvarjulises kohas ja isegi varjus. Siiski kehtib reegel - mida varjulisem, seda vähem õitseb. Sarnaselt elulõngadele ei talu ta juurte ümber päikesest liialt soojendatud pinnast.

Roniv hortensia
Roniv hortensia


Paraku on roniv hortensia esimestel aastatel üsna aeglane kasvaja. Noorena vajavad võrsed kärpimist. Vastasel korral ei pruugi kujuneda ühtlaselt katvat võra. Ta on pinnase suhtes kapriisne. Ta armastab sügavalt haritud, piisavalt niisket, viljakat ja jahedat pinnast. Muld ei tohi olla liiga nätske. Sellist pinnast on talle ehitise vundamendi ääres raske tekitada. Taime poolt pakutav värvigamma on askeetlik - rohelised ovaalsed lehed, valged õied - ja kõik. Õied ei lõhna. Kuival suvel vajab kastmist.

Kuslapuud (Lonicera sp.) - on läbi aegade olnud paljude lemmikuks. Nad lehtuvad kevadel esimeste hulgas, kasvavad kiiresti. Õied on pilkupüüdva kujuga elevandiluuvalgest, üle roosade-oranžide toonide kuni punaseni. Lõhnav kuslapuu (L. caprifolium) on võimeline õhtuti tekitama tõeliselt võimsa lõhnapilve. Kuslapuud on jõulise kasvuga - enne 5 m nad pidama ei saa, mõned liigid kasvavad 10 m täis. Sügiseti kaunistavad taimi oranžid, punased kuni mustad viljad. Nad ei ole mullastiku suhtes väga valivad, kuid liialt kuival ja lahjal pinnasel ei edene.

Kuslapuud
Kuslapuud


Täiskasvanud kuslapuud jätavad pisut metsistunud mulje. Vananedes laasub taime alumine (tüveosa) näotult paljaks. Taim vajaks regulaarset noorendamist üsnagi resoluutse tagasilõikamisega. Kuslapuud vajavad tuge, mille ümber ennast keerutada. Siledal seinal nad ronitud ei saa. Mitmed nägusad kuslapuud on siiski liialt külmaõrnad: Browni kuslapuu "Fuchsioides" (pooligihaljas) talub kuni -120C, väänduv kuslapuu "Graham Thomas" (vaskkollased õied) kuni -180C, L. tragophylla  (puhaskollased õied) samuti kuni -180C.

Harilik metsviinapuu (Parthenocissus quinquefolia) - omab mitut tugevat plussi: ta on väga vähenõudlik, ta talub üsnagi varjulist kasvukohta, tal on väga ilus kärtspunastes toonides sügisvärv ja ta ronib kõrgele (kuni 18 m) ning katab suuri pindu. Säravam sügisvärv tekib siiski päikese käes. Engelmani metsviinapuul (P. var. engelmannii) on köitraagude otsas laiendid ("iminapad"), mistõttu ronib ta tunduvalt iseseisvamalt.

 Harilik metsviinapuu
Harilik metsviinapuu


Miinuste hulgas tuleb eelkõige nimetada asjaolu, et metsviinapuu lehtub kevadel väga hilja. See puudus on sedavõrd paratamatu, et me ei saa seda kuidagi mahendada. Metsviinapuu õied on väikesed, kobaras, mittemidagiütlevad. Sügisel valmivad sinakasmustad, väikesed viljad, mida linnud väga armastavad mekkida. Degusteerimise käigus aetakse palju vilju maha, need määrivad ja risustavad plaadistatud aiateid. Pruukosti võtvate lindude pidev sädin võib osutuda tüütavaks. Kolmetipuline metsviinapuu (P. tricuspidata), kelle sügisvärvi eriti hinnatakse, on Eesti kliimale siiski kaheldavalt külmaõrn.

Roniroosid (Rosa sp.) - on kaheldamatult ilusad oma tohutu hulga õitega. Aretatud on lugematul hulgal sorte, väga paljud nendest on lõhnavate õitega. Roniroosid nõuavad viljaka pinnasega päikeselist kasvukohta. Muld ei tohiks olla happeline, pigem tuleb kasuks puutuha või kustutatud lubja lisamine istutusauku.

Rooside põhiprobleemiks on nende külmakartlikkus. Kuigi käsiraamatutest võib leida mitmeid sorte, mille vastupidavus külmale olevat kuni -290C, ei ole nad meil laiemat levikut leidnud. Ilmselt kannatavad mitmed nendest tõsist talvekülma vaid siis, kui nad on suvel pikalt kuuma saanud. Sõnaga - nad vajavad kontinentaalsemat kliimat kui meil neile pakkuda on. Arvatavasti on üks külmakindlamaid roniroose suurte, punaste, topeltõitega "Flammentanz", kes kasvab kuni 5 m kõrguseks ja vanemas eas ei vaja katmist. Pisut-pisut õrnemad on heleroosade pooltäidisõitega "New Dawn" ja pisikeste, punaste täidisõitega "Excelsa". Viimatinimetatud sirguvad kuni 3 m-ks.

Roniroosid
Roniroosid


Mitmed teised levinumad sordid
(" Golden Olymp", "Heidelberg", "Illusion", "Rosarium Uetersen", "Sympatie") - on enamasti ilusamate õitega, kuid vajavad siiski talvekatet. Pealegi pole nad selged ronijad - nad moodustavad tugede najale vaevu inimesekõrguse põõsasja mütsaku. Talveks tuleks võrsed tugede küljest lahti päästa, alla painutada ja katta. Pikkade, okkaliste võrsetega rassimine ei kujuta endast meeldivat tegevust.

Viinapuud (Vitis sp.) on mahedama kliimaga aladel väga populaarseteks ronitaimedeks. Meil peavad hästi vastu amuuri viinapuu (V. amurensis) ja kallas-viinapuu (V. riparia). Esimene neist kasvab 6...10 m kõrgeks, tema suured lehed värvuvad sügisel purpurseks ning täiendavaks kaunistuseks sügisel on hapud mustad viljad. Kallas-viinapuu kasvab samuti kuni 10 m kõrguseks, tema lehed on ererohelised ja marjad peaaegu mustad. Harilikku viinapuud (V. vinifera) on viinamarjade saamise ahvatluses ajast - aega proovitud Eestis kasvatada. Paremini on see õnnestunud külmkasvuhoones või siis vähemalt hästi päikselisel ja tuulte eest varjatud kasvukohal. Tasapisi on levima hakanud vägagi külmakindlaid sorte. Nende marjad on küll üsna väikesed, kuid üllatavalt maitsvad.

Viinapuude suureks miinuseks on nende hiline lehtumine. Sordiviinapuude kasvatamine nõuab üsna oskuslikku ja regulaarset lõikamist. Kasvukoht peab olema väga soe ja päikseline ning viljaka pinnasega.

Viinapuud
Viinapuud


Rohtsed ronitaimed ehk püsikliaanid
- on sellised ronijad, kelle maapealne osa talveks ära kaob ja kes igal kevadel pöörase kiirusega kõrgusesse sööstavad. Solistiks selles ansamblis on kindlasti harilik humal (Humulus lupus, vaata allpool pildil). Peaaegu silmnähtavalt edenedes jõuab ta suvega sirguda 6m kõrguseks. Tema meelispaigaks on mitte liialt hämar, niiske, viljaka pinnasega puudealune. Lustlikult keerutab ta siis ennast päripäeva tüvesidpidi kõrgustesse. Tal on ilusad, sügavalt lõhistunud lehed, omapärased õied ja toredad humalakäbid. Paraku on ta kahekojaline taim - seega vajame taas isastaimele seltsiks 1...3 emastaime. Soodsas kasvukohas võivad kergesti metsistuda ja muutuda tüütuks. Võimatu on aru saada kus täpselt paikneb üks või teine taim. Pikad, hargnevad risoomid lähevad kiiresti sassi.

 Rohtsed ronitaimed ehk püsikliaanid
Rohtsed ronitaimed ehk püsikliaanid


Siia rühma kuulub üks asjalik õitseja, keda rahvasuus püsilillherneks kutsutakse, aga kelle õige nimi on laialehine seahernes (Lathyrus latifolius). Kasvab inimesekõrguseks ja õitseb rikkalikult valgete või lillakasroosade õitega. Õied ei lõhna. Talle sobib päikseline kasvukoht. Mullastiku suhtes ei ole tal erisoove. Hoopis tundmatum on siniseõieline, kuni 3...4 m-ni roniv Hemsley käoking (Aconitum hemsleyanum). Tavalisest käokingast tundub ta hõredam, sihvakam. Ta lehed ja õied paiknevad varte küljes hoopis suuremate vahedega. Kumbagi viimatinimetatud taimega erilisi probleeme ei teki.

Ängislill (Thladiantha dubia)
- talvituma jäävad tavalist kartulit meenutavad mugulad. Kui mugulaid on piisaval hulgal, siis katab ta suve keskpaigaks näiteks ühe lageda ja näotu seina ühtlase, lopsaka lehemassiga. Lehtede vahelt piiluvad välja väikesed kollased õied. Kaugelt vaadates tundub, et tegu on nöörepidi üles kasvatatud kurgitaimedega. Vajab päikselist kasvukohta. Pisut ebamugavaks võib osutuda asjaolu, et mugulad tekivad pikkade nn. stoolonite tippudesse. Kui ängislille kasvukoht on range piirdeta (vundament, aiatee), siis võime teda järgmisel aastal leida kasvamas täiesti ootamatus kohas. Ängislille saame paiksemaks sundida, kui sügisel või varakevadel mugulad üles otsida ja ritta kohendada.

Ängislillest
Ängislillest


Autor: Jüri Annist
Calmia Istikuäri OÜ juhataja, 2009
Sisustushooaeg avatakse sisustusmessiga Interjöör 2024!

19.-21. aprillil toimub Eesti Näituste messikeskuses juba 25. sisustusmess Interjöör ja Disainilaat.

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Miks valida markiis oma suvekodu või maja terrassile?

Markiis on suurepärane lahendus, mis pakub terrassil päikesevarju ja privaatsust ning pikendab terrassihooaega.

Nõuandla messil Interjöör 2024: sisekujundus, aiakujundus, feng shui

Tasuta nõuandla ja seminarid on hea võimalus saada abi professionaalidelt sisekujunduse, aiakujunduse ja feng shui valdkonnas.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

Biolani minikasvuhoone lihtsustab istikute ettekasvatamist

Kurgi, kõrvitsa ja suhkrumaisi seemikute kasvuperiood on vaid 3–4 nädalat, seega tuleks avamaale istutatavate istikute ettekasvatamist alustada alles mai alguses.

 Inspiratsiooni peaaegu hooldusvaba aia rajamiseks

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Mere puudutus“ on hea näide peaaegu hooldusvabast aiast, kus argimured iga päev kasvõi hetkeks unustada ja lihtsalt looduse ilu nautida.

Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas

Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Linnaaia kujunduses on aktuaalsed kõrgpeenrad, söödavad taimed ja seened

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 võiduaed „Söödav Summ“ on hea näide linnaaiast, mis sobiks hästi väikeste lastega peredele.

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus?

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Vahemere hõngu koduterrassile: bambusmööbel, valged narmastega tekstiilid, helesinine keraamika jpm

Täpselt nagu õige muusika ja aroomidega on võimalik oma saunas spa-kogemus saada, võib vahemere hõngulise puhkusemeeleolu luua oma koju või terrassile.

Galerii: 2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

Näited vigadest, mida aiaplaani 3D mudeldamine aitab vältida!

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Müürikivide abil luuakse aias sujuvaid üleminekuid ühelt objektilt teisele, struktureerides nii õueruumi. Kaldega pinnase planeerimisel on müürikivid asendamatud.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks aiaks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus!

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Soome elamumess muljed: Lohja 2021

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri ja kogused

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv välikäimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv välikäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kuivkäimla kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine: Eestis ei tunta hästi kivide tüüpe

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Biolani Kasvukott - pane tomatid, kurgid ja melonid rõdule kasvama

Biolani Kasvukott on looduslik aluspinnamuld tomati, kurgi, paprika, herneste, salati, peedi, meloni ja suvelillede kasvatamiseks.

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

5 püsilillepeenra näidisplaani: kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube