Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

5 püsilillepeenra näidisplaani: kuidas tagada püsiv õitemeri?

Püsilillepeenra plaaniga on hea algust teha suvelõpus. Miks?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale, justkui lillepeenarde rajamine ja planeerimine oleks ainult kevadine teema, on hea püsilillepeenra plaani koostamise ja kohendamise aeg ka peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Nagu iga asjaga, nõuab kauni ja püsivalt õitseva lillepeenra loomine ettevalmistavaid teadmisi. Millised lilled omavahel sobivad? Kuidas tagada püsiv õitemeri? Millised taimed ja millise kasvukohaga sobivad? Kui suur peaks üldse olema piisavalt efektne peenar? Need on küsimused, millele enne peenra rajamist tuleks vastused leida.

Kogenud aiakujundaja Maria Palusalu, kes on peenrakoosluste loomisele spetsialiseerunud, soovitab sellise kaua õitseva püsilillepeenra rajamise ideid hakata koguma eelneval suvel või isegi varem. Suve teisel poolel on võimalik jälgida püsikuid täissuuruses. Tasub ringi vaadata nii linnaruumis kui uudistada teiste aedu.

Esimese asjana pole isegi oluline, kas nad veel õitsevad või mitte, aga nii saab kaardistada, milliseks erinevad taimed kasvavad ja järeldada, millised kõnetavad ja milline tonaalsus kõige rohkem meeldib. Huvitavad on ka peale õitsemist püsti jäävad õisikud ja südasuvel-sügisel esilekerkivad küpsed kollased, hallid, pruunid ja mustad toonid.

Vaatluse tulemusel tekib tavaliselt üsna täpne visioon oma tulevasest peenrast ja selle taimekooslusest. Seejärel tuleb natuke uurimistööd teha, mis taimedega on tegemist ja milliseid kasvutingimusi nad vajavad. Kui plaan paigas, on oluline teada, et neid potis kasvanud taimi, mis külma ei karda, võib istutada nii kaua kuni maa on sula. Paljasjuursete külmaõrnade taimede istutusaeg jäägu kevadesse, kuna sügisel ei saa kindel olla, kas nad ka juurduda jõuavad, et talvele vastu pidada.

Peenra suurus

Peenra suuruse kohta kehtib ütlus, et mida suurem peenar, seda uhkem tulemus. Kõik väiksemad  peenrad nõuavad palju tööd, muudavad aia rahutuks ja loodetud lopsakat tulemust võibki ootama jääda. Peenra laius võiks olla minimaalselt 2 meetrit, parem isegi laiem ja pikkus siis proportsionaalselt vähemalt 5-6 meetrit. Pigem olgu aias üks suurem ja efektne peenar, kui mitu väikest.

Peenrasse valitakse taimed välja gruppidena

Nii huvitav, kui see ka ei ole, moodustavad ühe lillepeenra taimed omamoodi hierarhia.
Juhtpüsikud on sellised taimed, mis väga pikalt õitsevad ja on dekoratiivsed isegi peale seda. Õisi ei ole vaja ära noppida ja lehestik püsib kaua efektne.
Lisaks juhtpüsikutele kasutatakse peenral varasuviseid, suviseid ja sügisesi õitsejaid, mis tagavad pideva õitemere ja annavad peenrale õitsemise aspekti erineval aastaajal.
Täidet antakse peenrasse täitepüsikutega. Need on pikalt ilusad, madalamad ja tavaliselt väikeseõielised või lehtdekoratiivsed taimed. Täitepüsikud pannakse peenras paika eelviimasena ehk enne sibullilli, mis jäävad alati viimaseks.
Sellise ülesehituse puhul näeb peenar alati kaunis välja. Taimenimekirja gruppidesse jaotatud püsikutega saad endale alla laadida siit

Kui tegemist on juba olemasoleva peenraga, siis on samuti sügis sobiv aeg, mil peenras väikseid korrektuure teha või näiteks pojenge või flokse jagada ja ümber istutada.

Sügisest istutamist ei peaks kartma, sest kevadel lükkab näiteks tulpide õitsemine tihtipeale istutusaega nagunii edasi. Kuidas? Väga lihtsalt - kui kevadlilled täies õies on, ei raatsi ju ka peenart üles kaevama hakata. Seega päris ideaalset aega peenra korrastamiseks ei leiagi.

Järgnevalt inspiratsiooniks 5 erinevat püsivalt õitsevat püsilillepeenrakooslust, mis on moodustatud omavahel hästi sobivatest taimedest. Kevadised sibullilled on sellistel peenardel püsilillede vahel ja annavad õitsemise juba varakevadel.

Peenra näidisplaan nr 1

Peenra asukoht – päikseline kasvukoht, parasniiske muld.

Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).
Lisaks on peenras punane siilikübar (soovituslik grupi suurus 7-15 taime), mis ei ole väga suurekasvuline ega võta väga suur pinda, aedmonarda (soovituslik grupi suurus 3-5 taime) ja astilbe, mis on küll suvine õitseja, aga ka pärast seda väga dekoratiivne. Aedmonarda vajab iga 2-4 aasta järel jagamist, vastasel korral kaotab oma võimsuse ja läheb välja. Ideaalsed täitepüsikud on faaseni naistenõges (soovituslik grupi suurus 3-5 taime) ja madal sügisaster esireas (3 taime) kui perfektne värvilaik sügisesse.

Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).
Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).

Peenra näidisplaan nr 2 (suve lõpus)

Peenra asukoht – päikseline kasvukoht, parasniiske muld.

Juhtpüsikud: virgiinia männasmailane,  sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.

PS!  Kõiki kuivanud õisikuid ja õitsenud püsililli ja taimi ei pea kohe ära lõikama, pigem tasub jälgida, milline on välimus peale õitsemist, kas taim hoiab vormi või viskab varred pikali. Kui on valitud õiged taimed, ei pea neid maha lõikama ja nad on ka sügisel ilusad. Pildil on ära õitsenud ahtalehine põdrakanep, mis on alles jäetud ja väga dekoratiivne. Ka aflatuni lauk annab pärast õitsemist huvitavat struktuuri.

Paljud dekoratiivsed laugud saavad varakult lehtede kaudu oma toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste püsikute vahele, mis kolletumist varjavad. Sügisheleenium on samuti peale õitsemist ilus, mustad nupukesed ei kuku pikali ja on ilusad vaadata. Aedmonarda jäetakse sügisel lõikamata kaunistamaks talvist peenart, nii suureneb ka taime külmakindlus. Suureõielisel naistenõgesel jäävad püsti kenad seemnekandjad. Päris taga on näha õitsenud ja väga dekoratiivset virginia männasmailast. 

Juhtpüsikud on virgiinia männasmailane,  sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.
Juhtpüsikud on virgiinia männasmailane, sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.


Laugud saavad varakult lehtede kaudu toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste tihedakasvuliste puhmaste vahele, mis kolletumist varjavad.
Laugud saavad varakult lehtede kaudu toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste tihedakasvuliste puhmaste vahele, mis kolletumist varjavad.

Peenra näidisplaan nr 3

Peenra asukoht – poolvarjuline kasvukoht, parasniiske vett läbilaskev muld.

Juhtpüsikud: aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.
Selles peenras on esindatud ka kõrreline päideroog. See kõrreline läheb üsna ruttu risoomidega edasi ehk pole just kõige lihtsam valik, aga tulemus on alati väga dekoratiivne. Katab hästi suurt piiritletud ala. Kõrreliste valikul on hea otsustada nende kasuks, kes vajavad vähe hoolt (ei paljune kiiresti, ei vaja tihti uuendamist, oleksid külmakindlad).

Juhtpüsikud on aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.
Juhtpüsikud on aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.

Peenra näidisplaan nr 4

Peenra asukoht - poolvarjuline parasniiske kasvukoht.

Juhtpüsikud: virginia männasmailane ja aed-leeklill. Siin on näha kordustena madal sügisaster (veel ei õitse), et saavutada ühtset tulemust. Istutusi on alati lihtsam hooldada, kui taimed on omavahel kokku kasvanud ehk õige istutusvahega. Nii ei pääse seal üheaastased umbrohud võimule. Istutuskaugus sõltub taime kasvu suurusest ja laiusest ehk kui kiiresti ta mingi suuruse saavutab. Pikaealised püsikud nagu virginia männasmailane, pojeng ja floksid vajavad vahet 80cm kuni 1,2m sõltuvalt taime sordist. Näiteks pojenge on väga erineva suurusega.

Tihti tasub ka tugineda kogemusele oma aias kasvavate taimedega, mitte uskuda ainult seda, mis sildil kirjas. Taimed kasv võib siiski varieeruda, sõltudes nii kasvukohast kui hooldusest.

Juhtpüsikud on virginia männasmailane ja aed-leeklill.
Juhtpüsikud on virginia männasmailane ja aed-leeklill.

Peenra näidisplaan nr 5

Peenra asukoht – päikseline parasniiske kasvukoht.
Suuremas peenras sobib kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.

Kui on soov kasutada peenras puid, peab arvestama, et nii 5 kui 10 aasta pärast valgustingimused peenras muutuvad. Seepärast tuleks sinna alguses valida valguslembesed taimed ja hiljem, valgustingimuste muutudes, istutus ümber kujundada. Teine võimalus on valida juba alguses taimed, mis kohanevad kõigis tingimustes. Hortensia põõsas on samuti aja jooksul kasvanud ja osad taimed ruumita jätnud. Sellisel juhul oleks mõistlik istutada põõsa ümber varju taluvad taimed, mis pinda kataksid.

Varasuvine ilus õitseja on aediiris (esireas). Sobib hästi teiste püsikute taha, sest iirise lehed kolletuvad kiiresti ja nii jäävad nad teiste taimede taha peitu. Tegelikult on neid taimi veel (harilik murtud süda, pojengid jne), mida oleks parem lisada peenrasse koos teiste taimedega, sest taimed on lühikest aega efektsed. Koos teistega ei paista see välja. Nii saame oluliselt ilusama ja kauakestvama tulemuse.


Peenras sobib alati kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.
Peenras sobib alati kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.


Kokkuvõtteks peitub püsivalt õitseva püsilillepeenra rajamise võti miksimises ehk erinevatel aegadel õitsevate lillede läbimõeldud koosluse loomises. Ka sibullilli ei maksa unustada, nemadki pakuvad eri aegadel kaunist vaatepilti.

Kui nüüd tekkis lisaks küsimus, et kuidas vanast lillepeenrast uut kujundada ja vana peenra taimi uues peenras ära kasutada, siis osale veebikoolitusel

A: Püsilillepeenra näidisplaan - nüüd on õige aeg alustamiseks! Inkodu.ee (t: J. Rohtsalu, K. Viksne)
Fotod: Palusalu Aed

Seotud ettevõte:

Palusalu Aed tegeleb aia planeerimise ja hooldusega. Lisaks aiakujunduse ja aianduse alased online koolitused.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri ja kogused

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Aastapreemiate nominendid 2023: Eesti Arhitektide Liit, Sisearhitektide Liit, Eesti Maastikuarhitektide Liit, Eesti Kultuurkapital

Selgunud on Eesti Arhitektide Liitu, Eesti Sisearhitektide Liidu, Eesti Maastikuarhitektide Liidu ja Eesti Kultuurkapitali 2023. aasta aastapreemiate nominendid. Laureaadid kuulutatakse välja pidulikul arhitektuuripreemiate tseremoonial 8. detsembril 2023.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus? Parima aeg alustada istutamisega!

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Vahemere hõngu koduterrassile: bambusmööbel, valged narmastega tekstiilid, helesinine keraamika jpm

Täpselt nagu õige muusika ja aroomidega on võimalik oma saunas spa-kogemus saada, võib vahemere hõngulise puhkusemeeleolu luua oma koju või terrassile.

Galerii: 2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Miks on markiis must-have toode sinu majas või suvekodus?

See lihtsalt hooldatav varikatus (markiis) kaitseb sind heitliku ilma eest ja nii ei pea kauaoodatud koosviibimine õdusal terrassil edasi lükkuma.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

Näited vigadest, mida aiaplaani 3D mudeldamine aitab vältida!

Biolani minikasvuhoone lihtsustab istikute ettekasvatamist

Kurgi, kõrvitsa ja suhkrumaisi seemikute kasvuperiood on vaid 3–4 nädalat, seega tuleks avamaale istutatavate istikute ettekasvatamist alustada alles mai alguses.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Külmumiskindlad aiakraanid FM Mattsson, MORA ja FROSTLINE

Meil on pakkuda külmumiskindel aiakraan soojale ja külmale veele. Saate autot pesta, basseini täita või kausutada aiadušši soovitud temperatuuriga.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Müürikivide abil luuakse aias sujuvaid üleminekuid ühelt objektilt teisele, struktureerides nii õueruumi. Kaldega pinnase planeerimisel on müürikivid asendamatud.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks aiaks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Revonia maakelder-moodulmajal on traditsioonilise keldri omadused

Monoliitsest betoonist maakelder-moodulmaja suurus on alates 4,5 m² kuni sadade ruutmeetriteni välja. Maakeldri ehitamine.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus!

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv välikäimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv välikäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kuivkäimla kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine: Eestis ei tunta hästi kivide tüüpe

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Biolani Kasvukott - pane tomatid, kurgid ja melonid rõdule kasvama

Biolani Kasvukott on looduslik aluspinnamuld tomati, kurgi, paprika, herneste, salati, peedi, meloni ja suvelillede kasvatamiseks.

Sisearhitekt Ingrid Kuuli jagab muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada piirdeaia, terrassi  ja aiamaja kõdunemise ning värvi koorumise kaitse?

Kui alustad terrassi, piirdaia või aiamaja renoveerimist, siis esmalt puhasta pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ning siis kata puidukaitsega HOLZ Bio.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, paigaldusvahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Hästi tehtud puitaed sobib praktiliselt kõikjale

Puitaiad on enimlevinud piirdeaia tüüp Eestis ja tänu kaasaegsetele viimistlusvõimalustele ka suhteliselt vastupidav piirde lahendus.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Taimelamp - vajalik abivahend meie kliimas

Ajal kui päevad on lühikesed ja päikesevalgust napib, on hea taimedele anda lisavalgust taimevalgustiga.

Millal on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube