FIN
RUS
ENG
EST
iNkodu logo
sisustuspoed
kardinad
aiakujundus
valgustid
aknad
kodutehnika
tapeet
terrassid
uksed
ukselingid
saun
piirdeaiad

Sisekujundus, sisustus, siseviimistlus

»
»
»
»
»
»
»
»
»
»

Ehitus

»
»
»
»
»
»

Aiakujundus, -ehitus

»
FENG SHUI krundil ja aias
FENG SHUI krundil ja aias

FENG SHUI krundil ja aias
Feng shui eesmärk on luua harmooniline elukeskkond, kus tuntakse end igatpidi hästi. Tasakaal pole tähtis ainuüksi eluruumides, vaid ka väljaspool seda.

Hiina targad märkasid juba viis tuhat aastat tagasi, et maailmas on kõik vastandatud. Kuid vastandpoolused ei saa eksisteerida üksinda: ilma eluta ei oleks surma, ilma meheta ei oleks naist, ilma pimeduseta poleks valgust. Neid vastandpoolusi nimetatakse kas yangiks (meeselement, künklik maastik, soo¬jus, valgus, kosmos) või yinik (nais-element, tasane maastik, külm, pimedus, Maa).

Looduses yini ja yangi puhtal kujul ei esine, alati on ühes ka teist. Samamoodi on meie aedadega. Kui maapind on liiga tasane yin), tuleks sisse tuua künklikke elemente (yang), näiteks kivimürakaid või puid.  Feng shui järgi  on  ideaalne krunt selline, kus põhjaküljel asub rohkete puudega mägi või küngas. Maja on enam-vähem krundi keskel, peasissepääs jääb lõunasse, maapind laskub samuti lõuna suunas ja lõuna  pool all orus voolab rahulik jõgi. Siis tungib looduses ringlev eluenergia chi meie elamusse ja annab vajalikku elujõudu.

Taoistid, feng shui rajajad, panid tähele, et inimesed, kes elavad voolava või langeva vee lähedal (joad ja kosed) on parema tervise juures ja elavad kaua. Samas õpetab feng shui, et puulehti liigutades paneb tuul eluenergia liikuma ja toob meieni. Tänapäeva teadus on tõestamas samm-sammult seda, mida Hiinas õpetati juba üle viie tuhande aasta tagasi. Nüüd teame meiegi, et tervislikuks hingamiseks vajalikud negatiivselt laetud ioonid tekivad puulehtedes ja langevas vees.
Negatiivselt laetud ioonidega rikastatud õhuga ravitakse neuroose, astmat, maohaavu, kilpnääret, suguorganeid, põletushaavu ja allergiaid. Tervetele annavad need heaolu-tunde, sügava ja rahuliku une ning nagu statistika näitab - ka pikaealisuse. Kuna bürooarhitektuuris hävitatakse õhu konditsioneerimisega kõik meile vajalikud negatiivselt laetud ioonid, tuleks hoone keskossa rajada väike park puude ja langeva veega - tuua aed majja.

Vesi on feng shui järgi põhiline ravielement, mis toob head energiat. Kui meil on võimalik luua liikuva veega veesilm (näiteks purskkaev), siis on selleks parim kõht maja pea-sissekäigu esine. Ideaalis on veesilm ovaalikujuline, mille kaks külge justkui embaksid maja. Sel juhul töötab veesilm nagu magnet, mis tõmbab majja tervist ja rikkust (vesi on ka raha sümbol). Kui ovaalse veesilma haarad on suunatud majast eemale, võib see tähendada finantskaotusi.

Puud ja põõsad on kaitsvad elemendid. Meid ründavad vahel ka negatiivsed energiad, mida nimetatakse shaks. Negatiivne hoovus võib tulla automagistraalilt, naabruses asuvalt surnuaialt, kirikust, vanglast või isegi politseijaoskonnast (mitte politseinike, vaid kurjategijate tõttu). Sellised halba mõju avaldavad vaated varjatakse roheluse või müüriga. Roheliste ümarvormidega tasakaalustatakse ka krundi teravnurkseid soppe. Kõik aias kasvav peab olema elujõuline, kuivanud ja haiged puud tuleb maha võtta, kuna need hingavad kahjulikku energiat.
Looduslikud või loodud helid hajutavad ja jagavad eluenergiat laiali. Tuulekandleid võib panna nii peasissepääsu kui ka terrassiukse ette, parem on muidugi, kui me neid mitte ainult ei kuule, vaid ka näeme. Aias on kuulda ka lehtede sahinat, voolava vee vulinat, linnulaulu, laste ja loomade häälitsusi.

Viie elemendi tasakaal

Maailmas koosneb kõik viiest elemendist ehk sümbolist: puust, veest, tulest, metallist ja maast. See käib ka inimeste kohta - oma sünniaasta ja -päeva järgi on võimalik saada teada, millise elemendi alla keegi kuulub. Need viis elementi on omavahel ühenduses loovas või hävitavas tsüklis. Loovas tsüklis puu toidab tuld, tuli teeb maa, maast tekib metall, metall võib muutuda veeks, vesi omakorda toidab puud. Hävitavas tsüklis on kõik vastupidi: tuli sulatab ja hävitab metalli, metall raiub puud, puu imeb maast kõik elumahlad, maa tõkestab tee veele ja vesi kustutab tule...

Nagu näha, on loov tsükkel positiivse loomuga, kuna iga element aitab oma naaberelementi. Hävitavas tsüklis mängib aga iga element negatiivset, kahju toovat rolli.
Aias vajame viie elemendi tasakaalu.

Puu elemendid on:
- kõik taimed ja puud
- kõik rohelist ja sinist värvi asjad
- puidust mööbel
- puidust piirdeaed
- kõik venitatud vormiga objektid, näiteks sambad


Tule elemendid on:
- kõik välisvalgustid
- küünlad ja laternad
- kõik punast värvi asjad
- koduloomad
- skulptuurid
- kõik kolmnurksed ja püramidaalsed vormid


Maa elemendid on:
- keraamilised objektid
- savist, marmorist asjad
- telliskivid
- kõik kollakad ja pruunid asjad
- liiv, killustik, kivid, kristallid
- kõik ruudu- ja ristkülikukujulised vormid


Metalli elemendid on:
- metallkonstruktsioonid
- metallmööbel
- vaskvaasid
- sepisrauast esemed
- kõik valget ja metallivärvi asjad
- kõik ümarvormid, ringikujulised või ovaalsed vormid


Vee elemendid on:

- kõik vett sisaldav (bassein, tiik, oja)
- peeglid ja klaasseinad
- kõik sinist ja musta värvi asjad

- kõik lainelised, väänatud ja painutatud vormid

Feng shui algkursusest juba tuttav bagua (oktogoon või kaheksanurk) on käsutusel ka krundi plaanil. See asetatkse krundi- või aiaplaanile alati nii, et juurdepääs jääks ühele kolmest alumisest sektorist: kas teadmiste (mägi), karjääri (vee) või abis¬tajate (taeva) tsooni.

Joonisel on kujutatud koos kaheksanurgaga nn maagiline ruut, mille numbrid, ükskõik mis suunas kokku liidetuna, annavad arvu 15.
Kui nüüd vaatleme bagua aia tsoone numbrite järgi, siis:


Tsooni nr 1 (karjäär, vesi, värv: must) aktiviseeritakse juhul, kui soovitakse tõusta karjääriredelil või otsitakse paremat tööd. Siia tuleks istutada eredaid lilli ja taimi, et tõmmata aeda energia ja õnnestumine.

Tsooni nr 2 (abielu, maa, värvitoonid: valge, roosa, punane) aktiviseerime juhul, kui peame kaitsma oma abielu. Selleks sobivad kõige paremini lilled, mis sümboliseerivad armastust. Eeskätt roos - esimene inimese kodustatud lill. Kui abikaasade vahel on tülid, soovitatakse istutada aeda ka roosasid ja punaseid rododendroneid, lisaks valgeõielisi lilli. Sellesse tsooni sobib hästi ka istepink kahele.

Tsooni nr 3 (perekond, esivanemad, tervis, puu, äike, värvitoonid: roheline), aktiviseeritakse siis, kui keegi perest on haige või omavahe¬ine läbisaamine on kehvavõitu. Selleks soovitatakse istutada sinna võimalikult palju eri värvi õitega lilli ja taimi, samuti neid lilli, mida haige eriti armastab.

Tsooni nr 4
(rikkus, tuul, värvi-toonid: sinine, lilla, punane) aktiviseeritakse juhul, kui perekonna majanduslik seis nõuab parandamist. Lisaks tsooni värvitoonis õitele - sinistele, lilladele ja punastele - võiks sinna istutada ka kollaseid ja kuldseid lilli. Näiteks kevadlilledeks võik¬sid olla kollased nartsissid. Kuna vesi ja metall on samuti seotud rahaga, siis sobiks siia hästi ka purskkaev ja metallmööbel. Selle tsooni eest peaks eriti hoolt kandma: eemaldama siit kohe kõik surnud ja kuivanud taimed, põõsad ja puud, umbrohu ning närtsinud lilled. Kui see paik on hästi hooldatud, on korras ka teie rahaasjad!

Tsooni nr 5
(vaimne keskus, õn-nepunkt, värvitoonid: kollakad ja pruunid) aktiviseeritakse juhul, kui see on vaba ehitistest. Siia sobib hästi salajane meditatsiooni ja eraldatuse kõht. Samuti võiks seda tsooni märgistada kas veesilma ja purskkaevuga või aiaskulptuuriga (suure kiviga). Hea koht jutuajamisnurgale ja lindude söötmispaigale. Lilled võiksid siin olla purpurpunased, näiteks pojengid.

Tsooni nr 6
(sõbrad, aitajad, õpetajad, reisid, taevas, värvitoonid: valge, hall, must) aktiviseeritakse, kui on vaja abi mingi probleemi lahendamiseks. Kui on vaja midagi õppida, aga pole õpetajat, või kui soovitakse reisida, aga see tundub hetkel võimatu. Sellesse tsooni sobivad heleda põhitooniga, samuti valged lilled, üleni ei soovitata siiski valgete lilledega ühtki aiaosa katta, sest see võib tekitada kurbust. Siia tsooni sobivad ka taimed või puud, mis meenutavad maad, kuhu tahaksime reisida.
Tsooni nr 7 (lapsed, looming, kirg, värvitoonid: metall ja valge) aktiviseeritakse, kui on raskusi lastesaamisega või kui nad on juba olemas, aga nendega on probleeme. Ka siis, kui soovite tuua oma ellu rohkem loovust ja kirge. Hea kõht laste mänguväljakule ja liivakastile. Mida värvirikkam ja kaunim on see aiaosa, seda võimsam on tulemus.

Tsooni nr 8 (teadmised, töö iseendaga, mägi, värvitoonid: must, sinine, roheline) aktiviseeritakse, kui tahetakse parandada õpitulemusi ja süvendada teadmisi. Sellesse tsooni sobivad kõik pikaealised puud ja põõsad, ka viljapuuaed. Sümboliseerivad ju kõik need stabiilsust, tagasi¬hoidlikkust ja rahumeelsust.
Tsoon nr 9 (kuulsus, tuli, värvitoonid: punane ja roostekarva punane) aktiviseeritakse juhul, kui soovitakse tõsta oma renomeed. Sellesse tsooni tuleks istutada pikavarrelisi lilli ja taimi. Sobib suurepäraselt ka istumiskohaks, kus teha oma tulevikuplaane. Kui üldiselt peaks igat lille istutades läbi viima teatud pühitsuse, andma lillele edasi oma südamesoovid, siis kuulsuse tsoonis soovitatakse jutelda lilledega pikemalt, rääkida nendega oma tulevikuplaanidest ja lootustest.

Kui aed asub ümber elumaja, siis on kõige parem alustada aia kujundamist elamu sees ringi käies ja akendest välja vaadates.

Kui teil ei ole oma aeda, tehke väik aianurk kasvõi korterisse, näiteka lilleredelitega. Ja pidage meeles, e lilled on nagu lapsed, kes vajava-armastust.
 
Viis eriti hea toimega lille on:


* pojeng - armastuse ja rikkuse sümbol 
* krüsanteem -  õnnetooja
* valge magnoolia ja orhidee - rahu ja naiselikkuse sümbolid              
* lootoseõis - puhtuse sümbol 

Üldisi soovitusi:

* Kasvatage ainult neid taimi ja lilli, mida armastate.
* Ärge unustage lindude söögimaju! 
* Te ei jõua kunagi tervet aeda korraga valmis teha, tehke seda osade kaupa.
* Kui kasvatate muru, külvake ka ristikheinaseemet - saate lõhnava muru.
* Vastavalt tsooni värvidele värvige ka purskkaev.
* Ärge unustage rajamast oma salaaeda või -nurka, kus olete teiste silma alt ara ja kus asub teie meditatsioonialtar. Salaaed võiks asuda geobioloogiliselt kõige positiivsema energiaga koha peal, kus isegi mõni tund puhates tunnete end uuesti energiast täislaetuna.

Autor: Rein Weber,
arhitekt-geobioloog +feng shui spetsialist)
Ilmunud ajakirjas Tevis 06/2000


Jaga Facebookis

fb button

Artiklid:

Värvid mõjutavad meeleolu ja peegeldavad meie olemust – 2020. aasta trendivärv on rahulik KOIDIK

2019-11-22
Kuigi me seda ei teadvusta, on värvidel meie elule suur mõju. Värvid mõjutavad nii meie sisemaailma kui otsuseid. Sõltuvalt eluperioodist vajame enda ümber erinevaid toone, seega värvid ka peegeldavad seda, kes me päriselt oleme, millises arenguetapis ja kuhu poole liigume. Julged ja erksamad toonid annavad energiat, soodustavad loovust, aktiivsust ja tähelepanu, õrnalt heledad ja matid seevastu aga muudavad ümbruse rahulikumaks ja neutraalsemaks, aidates taastuda ja endasse tagasi pöörduda. Vaimselt hästi tasakaalus

Eesti Arhitektuuripreemiad 2019 nominendid on selgunud (arhitektuur, sisearhitektuur, maastikuarhitektuur)

2019-10-28
Juba viiendat aastat annavad kolm loomeliitu: Eesti Arhitektide Liit, Eesti Sisearhitektide Liit ja Eesti Maastikuarhitektide Liit ning Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital ühisel tseremoonial välja preemiad, et tunnustada silmapaistvamaid saavutusi kaasaegses arhitektuurivaldkonnas Eestis. Auhinnatseremoonia toimub reedel, 6. detsembril 2019 Kammivabrikus, Tartus. Tutvu nominentidega uuel kodulehle arhitektuuripreemiad.ee Vaata ka: Arhitektuuripreemiad 2018

Põnevat lugemist ajakirjast REMONDI ja EHITA

2019-10-22
  Miks eelistada kiudtsementplaati? Vaata ajakirja siit Portree: disainer Tõnis Vellama. Tõnis Vellama peab enda suureks privileegiks, et saab Eesti väikesel ja tundlikul disainiturul tegutseda nii loova kunstniku kui praktikust tooteloojana. Sisearhitektide liit jagab aastapreemiaid. Tutvu galeriiga ja uudista nominentide töid, kes žürii valiku tegemisel keerulisse olukorda asetasid. https://ehitusest.ee/uudis/2019/10/14/aastapreemiad-parim-sisearhitektuur-saab-hinnatud-ja-kaante-vahele/ Talv tuleb: korstnad korda! Küttehooaeg on koh

Püsivate külmade saabudes on paras aeg rooside multšimisega algust teha

2019-10-11
Roosid lõigatakse tagasi sügisel enne katmist. Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut. Rooside tagasilõikamine neid talvituma sundimise eesmärgil ei pruugi alati õnnestuda: kui väljas on jätkuvalt väga soe, võivad nad kärpimise peale hoopis võrseid ajada. Siiski oleks mõistlik lõigata esimeste öökülmadega ära rooside õied ja õienupud, kuna õitsemine kuluta

Miks on sügis parim aeg multšikihi uuendamiseks?

2019-09-18
Uuendamist vajav multšitud peenar
Võib küll tunduda, et sügise saabudes elu aias aeglustub, aga tegelikult just sügisel enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks, kuna pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni. Korralik multiškiht kaitseb taimi kiire külmumise eest ja pikendab oluliselt orgaaniliste protsesside kestust mullas. See on väga vajalik, sest puud, põõsad ja muud püsikud kasvatavad veel juuri ja koguvad nn talvevarusid. Mida kergemini saab talv üle elatud, sed

Soomes Kouvola elamumessil sai näha põnevaid LED-lahendusi ja plekivaba mattmusta köögimööblit

2019-08-14
Ainulaadsed Soome elamumessid on tuntud üle maailma. Messi tarbeks ehitatakse igal aastal valmis uus linnaosa. Selleaastane mess toimus Helsingist 135 km kaugusel asuva Kouvola linna endiste sõjaväe insenertehniliste üksuste õppekeskuse ajaloolisel territooriumil, millest kujundati täiesti uus elamurajoon, kus rõõmsas harmoonias asuvad kõrvuti uued ridaelamud, paarismajad, ühepereelamud, uus eakate elupiirkond ja üle 100 aasta vanused hooned. Uus elamurajoon asub kaunis kõrghaljastusega mereäärses paigas. Lis

Terrassi ehitamise õpetus

2019-07-12
Puumarket jagab klientidele ja asjaarmastajate ehitusalaseid kogemusi terrassi valmimisest. Miks mitte lihtsamaid asju ise teha! Kui ka ise teha ei soovi, saab aimu ja nõuandeid vajaminevatest töödest ning materjalidest. Mida vaja läheb? Tööriistadest on vaja haamrit, saagi, loodi, nurgikuid, mõõdulinti ja sõltuvalt vundamendi tüübist valik müüritööriistu. Samuti kinnitusvahendeid. Materjalidest vundamendi materjali, alusroovitust, milleks sobivad hästi immutatud prussid 50x100mm või 50x150mm.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

2019-06-04
Hea piirdeaed on eelkõige kvaliteetsest vastupidavast materjalist ning kliendile meeldiva teostusega, leiab Eritex Invest OÜ tegedirektor Raivo Kokser, kelle seljataga pikaajaline kogemus piirdeaeda ehitusel. Hea värav samamoodi. Kuid värava puhul loeb ka ekspluatatsioonikindlus ja kasutamise lihtsus. „Aiapiirete materjalivalik piirdub ilmselt vaid fantaasiaga, sest saab ju aeda ehitada alates lihtsast roikast kuni väga kallite sepis- või kivilahendusteni välja,“ leiab Kokser. „Parim materjal on ilmastikule vastupidav materjal, sest e

Bambusterrass ja bambusfassaad - vastupidav ja keskkonnasäästlik lahendus

2019-06-04
Bambusterrassid Soovite terrassi, mis on vastupidav ja samas kauni välimusega? Peale klassikalise laudise (mänd, kuusk, lehis), komposiitmaterjalide ja troopilise puidu on veel üks täiesti innovaatiline ja keskkonnasõbralik lahendus - termotöödeldud massiivbambus MOSO Bamboo X-treme. Materjal Juba sajandeid on Aasias kasutatud bambust kui toormaterjali ka välitingimustes. Kuivas ja vahelduva niiskusega kliimas bambustüvi võib praguneda ja tüve sisu  muutuda einelauaks (suhkur ja tärklis) mikroorganismidele ja seen

Looduskivide paigalduse õpetus

2019-05-16
Eesti suurima looduskivide valikuga ettevõtte Mendali jagab nõuandeid looduskivide ise paigaldamiseks. Põhjalik õpetust siin Kivide hooldus- ja kasutusjuhend siin

Tiigi puhastusseadmetele mõtle selle planeerimise algfaasis!

2019-05-12
Tänapäeva kiire elutempo juures on kõige olulisem märksõna hooldusvaba. Koduse tiigi rajamise puhul on see lausa hädavajalik. Tiik on üks lahedamaid asju aias ja teisalt pretensioonikaim, nõudes väga täpset planeerimist. Kui lihtsalt mõtlematult tegutsedes maasse auk kaevata, võib kindel olla, et 2-3 aasta pärast on selline tiik suplemiseks kasutuskõlbmatu. Kes lihtsalt looduslikku veesilma vajab, võib loomulikult seda teed minna, aga see on justkui poolik lahendus. Milleks tiik, kui sinna sisse minna ei s

Uus kastmisvooliku rullsüsteem!

2019-05-10
Uus kastmisvooliku pool on äärmiselt mugav ja ohutu tänu uuele "Slow Remind" mehhanismile, mis kerib vooliku korrektselt poolile tagasi. Tutvu toodetega siin: 20 m pool 30 m pool   Soovid ilma rullsüsteemita kastmisvoolikut? Vaata siit

Agronoom Hillar Nassar soovitab: Madal- ehk hapukirsipuud sobivad hästi kodaeda!

2019-04-29
Kirsse armastab pea iga teine eestlane, miks mitte neid siis võimalusel ka oma koduaeda kasvama panna. Eriti hästi sobivad koduaeda suureviljalised madalkirsipuud ehk täpsemalt hapukirsid. Puud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise (ei vaja paarilist), peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust. Kord aastas (kevadel) väetamine on täiesti piisav. Põuasel perioodil, nagu see kevad, tuleb puid kindlasti peale väetamist kasta. Kui eelistad siiski pigem suureviljalist maguskirssi, siis tasub teada, et see puu

Kuidas istutada puid ja põõsaid, nõu annab Hillar Nassar tunnustatud puukoolist!

2019-04-29
Ka esmapilgul nii lihtsana näiv tegevus võib palju küsimusi tekitada, siin mõned nõuanded: 1) Valida aias istikule sobiv koht - tasub jälgida päikese liikumist, soovitatavalt istutada kohta, kuhu päike peale paistab (sellest sõltub edaspidi viljade ühtlane valmimine); 2) Seejärel kaevata auk (keskmiselt ~60cm sügav ja läbimõõduga ~60cm); 3) Vajadusel kärpida istiku juuri, et juured mahuksid istutatavasse auku (et juured EI jääks kaarega üles, taevapoole. Vältida rohket narmasjuur

Thermory PaCS® - uudne innovaatiline kinnitus terrassilaudade kiireks paigaldamiseks

2019-04-20
Kodu terrassil koguneb aja jooksul võrratuid ja mäletamist väärt hetki. Päikeselisel päeval meeliskleme seal soojuses, hilisemal tunnil naudime pikka õhtusööki pere ja sõpradega või põrnitseme tähti taevas. Need on hetked iseendale, värskes õhus ja naturaalsel pinnal, sest just nii, soojalt ja kutsuvalt mõjub naturaalne puit. Termopuit loob kindla ja kemikaalivaba pinna. Erinevalt komposiitlahendustest ei kasutata Thermory puidus tootmisel ühtegi plastmaterjali, ikka ja ainult kõrget te

Maastikuarhitekt Ülle Grišakovi näpunäited: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

2019-04-08
Eramaja peamine eelis korteri eest on vaieldamatult aed. Loodus, mis kuulub ainult sulle ja sinu perele ning kus võõrad luba küsimata ei käi. Isiklikku loodust tuleb paraku ka ise korras hoida, sest ükski aed ei hoolda ennast ise. Kindlasti on olemas hulk inimesi, kes sooviksid hommikust õhtuni aias toimetada, aga valdav enamus eelistaks ikkagi aeda, mis ei kujuta endast teist töökohta. Loomulikult tuleb endale aru anda, et kui sa just tervet krunti ära ei asfalteeri, siis päris hooldusvaba aeda ei ole olemas, aga hoolika planeerimise tul

Loe, kuidas muru talvekahjusid likvideerida, sammalt tõrjuda ja üldist seisukorda parandada!

2019-04-03
Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks. Lume alt võib paljastuda surnud muru, paljaid kohti ja sammal. Ära kiirusta märjale murule astumisega! Pärast lume sulamist lastakse murul kuivada, et see kannatab käimist. Märg, kinni sõtkutud maapinnas ei suuda imada vett, vaid muutub poriseks. Murutaimede juurestik jääb hapnikupuudusesse ja muru muutub kiduraks ning laiguliseks. Maapinnal kasvav sammal vähehaaval vallutab muru. Kuivanud muru tuleks tugevalt rehitseda, see eemaldab surnud taimeosad.

Kuivkäimla Separett Villa 9000 - ideaalne veevaba lahendus suvekodusse

2019-04-01
Veeta käimla.
Kompostiv kuivkäimla Villa 9000 on uriini eraldav käimla, mis pakub muretut tualetilahendust ka seal, kus selle omamine võib tavaolukorras olla keeruline. Villa 9000 töötab aastaringselt ja ei ole temperatuuritundlik. Uriini eraldamine muudab nii vedelate kui tahkete jäätmete käsitsemise lihtsaks. Oma välimuselt, kvaliteedilt ja mugavuselt on see võrdne vesikäimlatega. Mahutavus: piiramatu mahutavus, kui kogumisnõud tühjendatakse regulaarselt. PEITEV SIRM Potile istudes avab unikaalne survemehhanism si

Kuidas rakendada kodus feng shuid inimese 2 põhivajaduse täitmiseks?

2019-02-22
Ilus, hubane ja rahulik koht magamiseks-puhkamiseks! Foto: Tikkurila trenditoonid 2019
Kuigi feng shuist kui Hiina tuule ja vee õpetusest on tänaseks juba üsna palju räägitud, tundub paljudele siiani, et tegemist on tühipalja esoteerikaga. Tuntud feng shui ekspert Janno Seeder kinnitab, et seda see kindlasti pole, pigem võiks feng shuid nimetada hoopis energia õpetuseks. Kui feng shui lihtsad põhitõed endale selgeks teha, töötavad need meie kasuks absoluutselt kõikjal. See on justkui elustiil, teadlik energiate suunamine. Esoteerikast on tegelikult asi kaugel, kõik on väga loogiline. Alu

Seeneliik Trichoderma aitab köögiviljataimede külvide tõusmepõletiku vastu!

2019-02-11
Eesti aednikel on väga suuri probleeme köögiviljataimede külvide tõusme- ehk kavupõletikuga, mille haigustekitaja on nagunii mullas olemas, kuid aktiveerub siis, kui on loodud soodne keskkond. Tõusmepõletiku eelsoodumuseks on liiga niiske kasvukeskkond ja madal temperatuur. Selleks, et seenhaiguse tekitaja ei saaks võimust võtta, on välja töötatud mullasegud, millele on lisatud seeneliik – Trichoderma, mis moodustab oma seeneniidistiku taime ümber, laskmata haigustekitajatel (halbadel seentel) sinna ka

Kuidas valida kasvuhoonet?

2019-01-16
Eesti kliimas ei saa aiapidaja hakkama ilma kasvuhooneta. Uue kasvuhoone ost on küllalt suur kulutus, mis tuleb enne põhjalikult läbi mõelda. See on tegelikult päris oluline võtmeküsimus, sest valikut ei saa enam hiljem muuta. Loomulikult oleks hea kulutada võimalikult vähe ja saada selle eest võimalikult palju. Paraku on turul pakutavate kasvuhoonete hinnad päris hästi vastavauses sellega, kui palju on seal kasvuhoonet. Kõigepealt mõelge läbi, mida soovite kasvuhoones kasvatada ja kui palju – sell

Kuidas teha head interjöörifotot?

2018-12-04
Hea ülevaade Lutheri Masinasaalist (foto: Tõnu Tunnel)
Pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Pildiga on võimalik rääkida lugu ja tekitada vaatajas tugevalt nii positiivseid kui negatiivseid emotsioone. Näiteks kinnisvara müümisel on kvaliteetsed fotod absoluutselt kõige alus. Fotod peavad olema täpselt nii head, et tulevased elanikud kujutaksid neid vaadates ette ennast juba uues kodus elamas. Ilusad fotod on täpselt sama tähtsad ka ükskõik millise muu interjööri disaini puudutava toote või teenuse müümiseks. Kes eales on proovinud teha head in

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida? Õige aeg alustamiseks!

2018-11-05
Sügis-talvine aeg on parim aia projekteerimisega tegelemiseks, sest enamasti on just siis piisavalt aega kõik hoolega läbi mõelda, et kevadel kohe toimetama hakata.    Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas aeda hakatakse ise kujundama või võetakse appi spetsialist. Mõlemad variandid on täiesti aktsepteeritavad, lihtsalt ise kujundamine nõuab päris palju teadmisi ja aega, spetsialisti palkamine seevastu aga maksab. Jälgi aia planeerimisel looduse märke Hea aiakujun

Nipid, mis aitavad säilitada köögivilju kevadeni

2018-09-03
Sügisel võtab aiausku eestlane oma aiamaalt kartulit, kaalikat, peeti ja porgandit. Kel endal peenramaad pole, teab enamasti mõnd tuttavat talumeest. Paraku lähevad aiasaadused kergekäeliselt sahvrisse pannes juba enne jõule riknema. Kuidas säilitada köögivilju nii, et need võimalikult kaua säiliks? Juurikad olgu terved ja kuivad Kui korjad saagi oma aiamaalt, siis pea meeles, et köögivilja tuleb käsitleda õrnalt ja hoolikalt. Juurviljade korjamisel kasuta aiaharki, millega saad ettevaatlikult juurikat ker

CAMPO kuppelahjus saab valmistada kõiki toite

2018-07-22
Campo puu- kui gaasiküttega kuppelahjud on mõeldud absoluutselt kõikide toitude ja väga erinevate  retseptide valmistamiseks (küpsetamiseks-grillimiseks): leivad, saiad, pizzad, lihatooted, kalatooted, köögiviljad, magustoidud jne. Alati suurepärane tulemuse! Tutvu valikuga siinKlaasist aiamaja (puhkemaja) - eristuv lahendus kodaeda

2018-07-12
Õige sisutuse ja taimedega saab igast aiamajast äärmiselt stiilne ja isikupärane paik. Midagi ei pea palju olema – et jääks piisava ruumi nii avarusele kui ka fantaasiale. Taimede istutamiseks aiamajja võiks eelista nutikaid kastmissüsteemiga lillepotte ja jääb ära mure taimede pärast, mis seal kiiresti kuivama kipuvad. PS! Osamaksetega/järelmaksuga tasumise võimalus    

Kõnniteekivide puhastamiseks on olemas spetsiaalsed tööriistad

2018-07-10
Gardena vuugihari
Meie koduaedades on väga levinud erinevate kiviteede kasutamine. Ajapikku koguneb kivide vahele paratamatult mulda ja liiva ning hakkavad kasvama umbrohi ja sammal. Kiviteede puhtana hoidmiseks on erinevaid võimalusi. Vuugihari Kiviteede puhastamiseks on olemas spetsiaalne vuugipuhastushari, mis sobib väiksema umbrohu ja sambla eemaldamiseks. Sellega puhastamine on küll aega ja tahet nõudev, aga tulemus jääb ilus. Müügil ehituspoodides ja aiakeskustes. Vuugikaabits Kui kivide vahel kasvavad juba suuremad umbrohud läheb vaja ka vuugikaab

Lamav TALIHALI on kaunis talvekindel taim

2018-07-04
Lamav talihali (Gaultheria procumbga) on punaste marjadega väike pohla meenutav põõsas. Ilusad värvilised punased marjad püsivad taimel kuni kevadeni. Sageli võib kevadel lamaval talihaljal näha nii uusi roosasid õisi, kui ka eelmise aasta punaseid marju. Aiavaasi sobib talihali istutamiseks koos okaspuudega, kanarbike või ka täiesti üksinda. Jõulude ajal loovad talihalja punased marjad mõnusa jõulumeeleolu. Lamav talihali on pärit Põhja Ameerikast ja meie aedades on talihali täiesti talve

Revonia Keldrikoda on kõige pikema kogemusega võlvkeldritootja Eestis

2018-06-11
Eestimaal on võlvkeldreid ehitatud ja kasutatud juba ligi 10 sajandit. Võlvkelder on väärikas arhitektuuri osa, mis tänapäeval kahjuks unustustehõlma vajumas – töö on keerukas, ajamahukas ja liiga kulukas. Lisaks sellele napib ehitusmeistreid, kes suudaks korraliku võlvkeldri rajada. Revonia Keldrikoda soovib keldriehitustraditsiooni taaselustada ja toodab just selliseid võlvkeldreid nagu need on olnud läbi ajaloo – väärikad, kaunid ning ajahambale vastupidavad. Loe edasi

Stiilselt ökoloogiline Easycare terrassilaud

2018-06-06
Puumarketi tootevalikusse on sellest kevadest lisandunud uus, stiilne, väga vastupidav ja hõlpsasti hooldatav terrassilaud SLP Easycare. SLP on Eestimaise tootja Ha Serv OÜ kaubamärk, kuid terrassilaudu valmistatakse Soomes kohalikust põhjamaise kvaliteediga kuuse toorainest. Mis teeb Easycare terrassilaua eriliseks? Easycare’i terrassilaua ilmastikukindluse ja vastupidavuse tagab puidu termotöötlus ja hilisem põhjalik pinnatöötlus. SLP tooted on ökoloogilised ja looduslikud. Puidu termotöötlemisel ei kasutata

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

2018-06-04
Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad ja vähe atraktiivsed välja. Tõsi on aga see, et looduses tühja kohta ei ole ja tegelikult on varjulistes kohtades kasvavaid taimi piisavalt – tuleb nad ainult üles otsida. Varjutaimedel on pakkuda meile just huvitavat kasvukuju, palju rohelise eri nüansse, põnevaid mustrilisi lehti, millel on võime särada isegi aia kõige pimedamas nurgas. Jär

Loe, kuidas hooldada terrassilaudu

2018-05-27
Hooldustööd saab tellida RM Stuudio salongist või valida ise päev, mil ei saja ja terrass suvevormi seada.
Kevad-suvi on meie kliimas just õige aeg, et ilusa ilmaga terrass suveks vormi saada. Regulaarne hooldus annab puitterrassile värske väljanägemise ja tagab meie heitlikus kliimas terrassi pikema vastupidavuse.   Terrassi ettevalmistamine hoolduseks Esmalt tuleb hankida hoolduseks vajalikud tarvikud ja vahendid. Järgnevalt tuleb valida kuiv ilm, mis ei sega töid ja terrass kogunenud lahtisest mustusest harjaga puhtaks pühkida. Järgnevalt, terrassi mõõdukalt märjaks kastes, valmistate pinna ette süvapuhastuseks. Te

Kastmissüsteemiga lillepotid - hädavajalik abimees kiire elutempoga inimesele

2018-05-20
Vähene pind ei ole enam põhjuseks, et sa kodus, aias või kontoris väikest aeda pidada ei saaks. Uudne vertikaalne miniaed võimaldab äärmiselt ruumisäästlikku taimekasvatust. UV-kaitsega plastikmooduleid on lihtne paigaldada nii seinale kui ka maha ja neile saab lisada automaatse kastmissüsteemi. ----------------- Vertikaalse miniaiaga leiad alati koha, kus toidulauale värskeid ja puhtaid maitseid kasvatada. Vähene ruum ei ole enam põhjuseks, et sa kodus maasikapeenart pidada ei saa. Miks mitte dekorat

Piirdeaeda ja väravat saab osta ka otse e-poest

2018-05-08
Piirdeaeda ja väravaid saab nüüd osat otse e-poest www.piirdeaiad.ee
Ei ole vahet, kas tegemist on era- ,korter- või paarismajaga - varem või hiljem seisab pea iga majaomanik küsimuse ees, kas ümbritseda krunt aiaga või mitte. Üks küsimus toob kaasa aga palju järgnevaid, sest kui panna aed, siis täpselt milline, kui suure eelarvega jne. Tänapäeva üha kiireneva tempoga maailmas on lausa piin lapata ilma hinnata tootekatalooge ja siis oodata tunde või halvemal juhul päevi enda parameetritele vastavat pakkumist. Võidab ilmselgelt see ettevõte, kes teeb kliendi jaoks otsus

Millega ja kuidas kasta aeda?

2018-04-29
Claberi vihmuti (Akvedukt)
Suve üheks suurimaks probleemiks muruniitmise kõrval aias on kastmine. Mitte ainult peenrad, vaid ka kevadel istutatud iluaia puud-põõsad ning muru janunevad vee järele. Claberi tootevalikust leiate laias valikus voolikukärusid, voolikupoole, voolikuliitmikke, kastmispüstoleid ja pihusteid, mis teevad mugavaks käsitsi kastmise. Lisaks on Claberil välja pakkuda mitu erinevat kastmislahendust suurematele pindadele.                     &nbs

Milliseid mureleid ehk maguskirsse koduaeda valida?

2018-04-27
Maguskirsid ehk murelid on eestlaste seas aina populaarsemaks muutunud. Selle asemel et osta suvel turult lõunast toodud maguskirsse, pange oma aeda kasvama Eestis aretatud ja siinsesse kliimasse sobivad murelid, millel on ilusad eesti nimed. „Elle”, „Ene“, „Anu”, „Arthur”, „Juku” jt on vaid osa üle kahekümnest Eestis (enamik Pollis) aretatud maguskirsisordist. Osa sorte valmib juba varakult ehk juunis, osa juulis või augustis – seega jagub tervislikke magusaid vilju pea kogu suveks, kui teha aia ja en

Väliköök - hoogu koguv trend aias!

2018-04-26
Pikad soojad õhtud, nädalavahetused pere ja sõpradega, puhkus ning värskest eestimaisest toorainest valmistatud toit — ideaalne taust kvaliteetsele suvisele ajale. Väliköök ei ole juba ammu vaid pelgalt söögitegemise koht, pigem suvine kodu süda, kus toitu valmistatakse ja koos nauditakse. Too grillialala kõik vajalik ja ümbritseki end hubase õueruumiga. Väliköögi kavandamine Ilmselt mõtisklevad juba päris mitmeid aiaomanikud ja nuputavad, kuhu ja millist grillinurka algaval ke

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

2018-04-23
Claber Timer Kit kastmissüsteem (Akvedukt)
Kas ka sinul on kasvuhoones, rõdul või terassil taimed, mis vajavad kastmist ning hoolt ja seetõttu ei saa sa kodust eemalolekut endale lubada? Ära kuluta oma vähest kevad/suvist kvaliteetaega kasvuhoones, rõdul või terassil olevate taimede kastmiseks. Claber pakub sulle lahenduseks Timer Kit kastmissüsteemi komplekti. Timer Kit on võimeline kastma kuni 20 taime, mis on istutatud kas mulda, kasvukottidesse või pottidesse. Timer Kit komplektist leiad kõik vajaliku, et koostada endale toimiv tilkkastmissüsteem, mis kasta