Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Püsilillede seltskonna suured ja vägevad

Püsilillede seltskonna suured ja vägevad
Püsilillede maailm on äärmiselt mitmekesine. Selle esindajad võivad olla sedavõrd miniatuursed, et harjumatul silmal on neid raske märgata ja nendele tuleb eraldi tähelepanu juhtida.

Hiigelkasvu püsilillede puhul sellist probleemi ei ole. Enamasti märgatakse neid kaugelt ja hüüatatakse tahtmatult: "Oi! Mis taim see küll on?". Hiiglastel on lihtsalt kõike justkui natuke liiga palju - nende kõrgus on piisav, et nende vaatlemiseks ei pea kummardama; neil on kas jahmatavalt palju või väga suuri ja omapäraseid õisi; nende suurest hulgast lehtedest jätkub, et tekitada aeda üks tõsiseltvõetav  kujunduselement. Gigandid on reeglina väga pikaealised. Nad paljunevad piisavalt aeglaselt, et mitte muutuda aia nuhtluseks. Ega loomariigi vägevad - elevandidki  - poegi kümnete kaupa korraga ilmale too. Kõrgekasvulistele püsililledele on keeruline kogemata peale astuda ja usin muruniitja juhib hoolikalt oma niiduki ümber lille, et mitte  kallile masinale häda teha.

Paraku on neil vägevail lilledel ka omad nõrgad küljed. Nad peavad igal kevadel n.ö. nullist alustama ja väga ruttu sirguma, et lühikese suve jooksul jõuda õitsele puhkeda ja püüda seemneidki valmis saada. Kiireks ja lopsakaks kasvuks läheb tarvis viljakat ja piisavalt niisket mulda. Kehvas ja kuivas pinnases jäävad nad kängu. Kiduraksjäänud hiiglane on hale vaatepilt. Paljud hiiud on tuule- ja vihmaõrnad. Nende vägev puhmik on tuulele heaks märklauaks ümber lükata. Ka asine vihmasagar  saab sama tööga hakkama. Usinal aednikul ei jää muud üle, kui taime - Koljati kõrvale tugikepid lüüa ja ta nende vahele nööriga ära toestada.

Kui aias tüse kiht viljakat mulda ootamas, oleks patt kõrgekasvulistest püsililledest loobuda.  Suurekasvulisi püsikuid on piisavalt palju - jätkub igale maitsele. Alljärgnevas väikeses valikus on nägusad püsililled, kellele otsavaatamiseks pean pilgu üles suunama olgugi, et olen ligi 190 cm pikk.

Aedheleeniumi  (Helenium×hybridum) sordid on aretatud mitmete heleeniumiliikide ja sortide ristamisel. Paljud sordid ("Crimson Beauty", "Moerheim Beauty" (allpool fotol 1-ne), "The Bishop" , "Butterpat" jne.) on üsna madalad. Nende kasv  ulatub vaid 60...100 cm-ni. Kuni poolteise meetrini sirguvad "Bruno" (allpool fotol 2-ne),  "Kanaria", "Baudirektor Linne", "Goldrausch". Julgelt 2 m kasvab "Superbum Rubrum" hoolimata sellest, et teatmeteosed annavad üksmeelselt tema kõrguseks vaid kuni 150 cm. Suve lõpul kattub puhmik sadade (kui mitte tuhandete) korvõisikutega (korvikutega), mis sarnanevad karikakra omadega, kuid kroonlehed on sügav telliskivipunased. Õitsemise ajal on taim äärmiselt pilkupüüdev. Kujutlege vägevat 2 m kõrgust ja 1 m laiust mütsakat , mis madala suvelõpu päikese kiirtes ruskelt punetab ja mille ümber hõljub igat masti putukaid, kes nektariga maiustamiseks kohale on lennanud. Heleeniumi juurde võib ennast hulgaks ajaks unustada jälgimaks õisikute ja mitmevärviliste liblikate sillerdamist. Sama kõrgeks kasvab meie aias ka kollaseõieline sort "Gartensonne" (allpool fotol 3-s) .

Püsililled
Püsililled


Kõrgeid heleeniume tuleb toestada ja varjata nende õitsemise ajaks alt paljanevaid varsi. Näiteks võiks "Superbum Rubrum" `i ümber istutada kõrgekasvulisi valgeid astreid. Sarnaselt astritele on ka heleeniumid väga hinnatud lõikelilled. Heleeniumid armastavad päikest. Nad ei seemenda ega lähe ka juurevõsude abil rändama.

Kämmalrabarber (Rheum palmatum, allpool fotol) on tõeline hiid. Tema kasv ületab soodsates oludes 2,5 m. Tema vägevate, tumeroheliste lehtede läbimõõt ulatub 1 meetrini. Sort "Atrosanguineum" moodustab juunis kaugele paistva, tiheda, roosa kuni tumeroosa õisikuküünla. Efekti lisab veel asjaolu, et rabarbri õisik on loomult selline mittepõhjamaine, natuke isegi ebamaine.   Kämmalrabarber toob aeda troopikale omast lopsakust. "Atrosanguineum" ´i noored lehed on purpurse jumega. Vananedes kaob punane varjund lehtede pealmiselt poolelt ja jääb püsima üksnes alumisel küljel. Sordi lehtede ja õite värv on laiades piirides varieeruv sõltudes tugevasti paljundusmaterjali kvaliteedist. Tõsiselt viljakas mullas moodustab harilik rabarbergi inimesekõrguse õisiku, mis hoolimata oma plassist kollakas-rohekast värvist ikkagi pilkupüüdev on. Kasvurammu andmiseks tuleks kämmalrabarbri kasvukohale kaevata üsna lai ja sügav auk ning täita see köögijäätmete, riisutud lehtede, niidetud muru, sõnniku ja mullaga. Kihtide vahele võiks visata lisaks ka veel puutuhka ja superfosfaati. Erinevalt heleeniumist ei vaja kämmalrabarber toestamist, aga sarnaselt talle armastab päikest ja ei muutu kunagi aia nuhtluseks. Ta sobib nii soolotaimeks kui ka foonile.

Püsililled
Püsililled



Kobarpeadegi (Ligularia sp., allpool fotol) seast on selekteeritud mitmeid vorme (L. dentata "Othello" ja "Desdemona") ning saadud hübriide (L. dentata×L.veitchiana " Gregynog Gold"), kelle õied on sügavkollasemad (oranzhimad) ja lehed rohkem või vähem purpursed, kuid kelle kasvus puudub liikidele omane jõulisus ja lopsakus. Seetõttu kaldub minu sümpaatia sihvakaid ja graatsilisi õieküünlaid kandvate, inimesepikkuste Wilsoni (L. wilsoniana), Veitchi (L. veitchiana) ja siberi (L. sibirica) kobarpea poole. Nimetatud kobarpead on sarnased nagu kolm tilka vett. Neile sekundeerib Przhevalski kobarpea (L. przewalskii), erinedes silmnähtavalt oma sõrmjalt lõhestunud lehtedega. Kõigil neil on augustis-septembris pikad, püramiidsed, arvukate kollaste korvikutega õisikud. Hoopis madalam, vaid meetrine, kuid lopsakalt laiuv, nagu mõnusalt kerkiv tainas, on hambuline kobarpea (L. dentata). See "paksuke" jääb seekordse teema tarvis natuke lüheldaseks, kuid kui kujundus vajab pakatavat optimismi on hambuline kobarpea igati asjakohane taim.  Tema lamedates õisikutes sügavkollased korvikud lisavad päiksekulda sügisesse kalduvasse aeda.

Püsililled
Püsililled


Kobarpead reeglina tuge ei vaja, neid tuleb kaitsta tigude eest. Kobarpeade olemasolul hulluvad teod uskumatult laial alal nende ümber ja tormavad üksmeelselt vaeseid kobarpäid järama. Ettenägelikul aiapidajal on metaldehüüdi graanulid kobarpeade laiade lehtede alla vihma eest varjule mullale puistatud ja taim hakkab töötama väga efektiivse teopüünisena. Kui lehtedele auke tekib tuleb mürki lisada, kui lehed kasvavad puutumatuna on lähikonnas olnud teod rännanud taevastele rohumaadele ja kõik ümber kobarpea kasvavad taimed on teoohust vabad.

Autoriteetsete kirjandusallikate üksmeelsel väitel eelistavad kobarpead poolvarjulist kasvukohta. Eesti oludes kasvavad nad siiski päikese käes lopsakamaks, kui varjulisemal kohal. Eelduseks on muidugi, et muld on loomuldasa mõnusalt niiske. Kobarpeade kasvukoht võiks olla tuulte eest varjatud. Tugev tuul räsib ära nende suured dekoratiivsed lehed.

Lõhislehine päevakübar "Goldball" (Rudbeckia laciniata, artikli päises oleval fotol) on vana tuntud talulill. Teda on hellitavalt talijorjeniks kutsutud. Juulist septembrini kaunistab ta aeda 7..9 cm läbimõõduga kuldsete kerakujuliste täidisõitega. Kuna samal ajal õitsevad ka jorjenid, siis võikski  lõhislehise päevakübara ette istutada nende madalamakasvulisi sorte. Jorjenid varjavad oma tiheda lehestikuga kahemeetrise "Goldball"´i alt paljapoolseid varsi. Värvigammalt sobiksid hästi näiteks pronksjad jorjenid.

Lõhislehine päevakübar on vähenõudlik lill - ta puhmik laieneb üsna tempokalt, kuid terava labida abil saab teda hoida ettenähtud piirides; ta ei lase umbrohtudel ennast lämmatada (ta kasvab nendest lihtsalt kõrgemaks), ta ei vaja rikkalikuks õitsemiseks regulaarset väetamist, ta on suurepärane lõikelill. Varred on arvukatest õitest sedavõrd koormatud, et vajavad toestamist.

Harilik kitse-enelas (Aruncus dioicus,
allpool fotol 1-neon teine ammune ja hinnatud pikakasvuline tuttav. Moodustab tiheda inimesekõrguse puhmiku, mida juunis-juulis kaunistavad kuni 50 cm pikkused õisikud. Neid nn. kaharaid liitpööriseid moodustavad mustmiljon tillukest elevandiluuvärvi õit. Kitse-enela õisikuid kasutatakse lõikelillena ja kuivatatuna. Harilikust kitse-enelast saab ritta istutatuna moodustada heki. Seda hekki pole tarvis pügada - ta lõigatakse sügisel lihtsalt mulla pinnani maha. Kevadel alustab kitse-enelas elavtara moodustamist n.ö. nulltsüklist ja juuni alguseks on kõrgus käes, jääb üle vaid õide puhkeda. Kogu see areng on väga kiire ja atraktiivne. Jõuliselt sirguvad kahelisulgjad tumerohelised lehed on tasakaalustatud õrna moega õisikutega.

Harilik kitse-enelas on täiesti iseseisev taim - tugesid ei vaja, ülemäära laiutama ei hakka, pidevat poputamist ei nõua. Eelistab päikest, kuid kasvab hästi ka üsna varjulisel kohal.

Püsililled
Püsililled


Pikalehine karusõrg (Acanthus longifolius, eelneval fotol 2-ne) on vastupidiselt eelmistele väga vähetuntud. Tema kõrgus jääb küll alla mehe kasvule, ulatudes tsipa üle 1,5 m, aga ta on sedavõrd omapärase olemisega lill, et ta väärib ikkagi liigitamist püsilillekogukonna vägevate hulka. Karusõrgasid on pikalehise kõrval teisigi. Nad on madalamakasvulised, aga ikkagi  väga meeldejäävad ja väärivad aias esinduslikku kohta.

Nende juurmised lehed on pikad, sulgjalt lõhistunud ja väga dekoratiivsed. Huuljad õied puhkevad pika varre küljes juulis. Kimalased armastavad õite seest toitu otsida. Nad vajutavad osavalt õie lahti, poevad sisse ja müttavad seal hulk aega enne, kui välja tulevad ja uuele õiele lendavad. Karusõrg on hea lõikelill ja sobib ka kuivatamiseks.

Karusõrad armastavad päikselist (kuni poolvarjulist) kasvukohta. Nad taluvad halvasti talvist liigniiskust. Tugesid nad ei vaja. Liigset vohamist pole tarvis karta. Neil on pikad juured ja neid on tülikas ümber istutada.

Tugev rohtlaliilia (Eremurus robustus,
juures oleval fotol) on kirjeldatud taimedest pikim. Vägeva õisiku tipp paikneb soodsal kasvukohal 3 m kõrgusel. Ta väärib igati tshempioni tiitlit. Paraku on ta pisut pirtsakas, ent rekordimeestele antakse mõndagi andeks, anname meiegi - täies kasvujõus rohtlaliilia on vaatamist vääriv  Looduse looming. Tema õisiku vars sirgub nii kiiresti, et tundub, nagu oleks tema pikenemine pingsal vaatamisel silmaga näha. Õisiku õitega osa pikkus ulatub meetrini ja selles on mitusada roosakasvalget tähtjat õit. Pärast õitsemist (juunis-juulis) jäävad õisikut kaunistama rangelt kerakujulised rohelised viljad.Tema lehekodarik meenutab agaavi oma.  Aednikud paigutavad ta sibullillede hulka, sest mullas paikneb tal väga omapärase kujuga paksenenud risoom, mis on ehmatavalt sarnane vetesügavuste hirmu kaheksajalaga.

Püsililled
Püsililled


Tugeva rohtlaliilia kodukoht on Kesk-Aasia steppides. Seega tuleb talle siingi pakkuda maksimaalselt päikselist kasvukohta ja talvel ilma lörtsi ja vihmata karget külma. Kuivemaks talvitumiseks  tuleb talle ajutine katus (eterniiditahvel) peale panna. Katus peab toetuma näiteks kividele, et tuul vabalt alt läbi puhuks ja maapinda kuivataks. Heaks kasvukohaks niiskuspelglikule rohtlaliiliale on künka lõunanõlv, millelt sadeveed kiiresti alla jooksevad ja mida päike tugevasti soojendab. Külma rohtlaliilia ei karda. Igaks juhuks võiks pikka õisikuvart tugikepiga toestada, kuigi stepis ei toesta teda keegi ja ta saab hakkama.

Tugeva rohtlaliilia kasvukoha ümber peaks olema ruumi, et teda saaks segamatult vaadata. Ansamblisse sobivad madalad padjandtaimed, kes ei varja oma sihvakat solisti .

Verev vesikanep (Eupatorium purpureum,
allpool fotol) sobib tänu oma tihedale ja soliidsena tunduvale puhmikule varjama mõnda näotut objekti. Kasvab kuni 2 m kõrguseks. Ei vaja tugesid, ei seemenda, ei aja juurevõsusid.

Püsililled
Püsililled


Vereva vesikanepi varred on jäigad, punakad. Lehed paiknevad varte küljes korrapäraselt lausa mulla pinnalt alates. Järelikult ei ole tema puhul tarvilik  palja alaosa varjamiseks meetmeid rakendada. Väikesed punakasroosad õied paiknevad varte tipus olevates poolkerajates õisikutes. Õitseb üsna pikalt juulist septembrini. Hoolimata oma veelembusele viitavale nimele (pärineb Kanada soistelt  lamminiitudelt) kasvab ta meie aias väga kuival ja päikselisel kohal ja tunneb end seal hästi.

Südajas makleia (Macleaya cordata, allpool fotol) - on esinduslik, tublisti  2 m kõrgune püsik. Tal on omapärased, ümarsüdajad, servadest suurehambulised, sinkjasrohelised, alt valkjad lehed. Õied on pisikesed ja ilma kroonlehtedeta, nende ehteks on valkjaskreemid tolmukad. Õied on koondunud pea poolemeetristesse õhulistesse õisikutesse. Õitseb juulis-augustis. Sarnaselt vesikanepile on temagi nägus mulla pinnast alates. Ta sobib hästi soolotaimeks, tahaplaanile istutamiseks on ta liiga kena.

Püsililled
Püsililled


Südajas makleia armastab päikest ja viljakat mulda, mis ei tohi olla liialt niiske. Aeg-ajalt vajaks täiendavat pealtväetamist. Toestada pole teda tarvis. Soodsates oludes võib ta juurevõsude abil üsna vilkalt laieneda. Siiski on ta vahel arusaamatult kapriisne, meie aias ei ole ta õiget minekut sisse saanud hoolimata soodsana näivast kasvukohast.

Käesolevast ülevaatest jäid välja mitmed väga esinduslikud kõrged püsikud, sest nende istikuid on istikuärides harva saada. Selliste taimede hulka kuuluvad näiteks lursslilled (Cimicifuga sp., allpool fotol 1-ne), vaigulilled (Silphium sp., allpool fotol 2-ne),, ahtalehine punanupp (Sanguisorba tenuifolia, allpool fotol 3-s),), kurekell-ängelhein (Thalictrum aquilegiifolium, allpool fotol 4-s),) jt.

Püsililled
Püsililled
 
A: Jüri Annist, Calmia Istikuäri OÜ, 2009
Artikkel on ilmunud ajakirjas Maakodu.
Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Terrassi ehitamine: olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi planeerimine algab asukoha valikust. Terrassi ehituse maksumus on keskmiselt 100€/m²

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Miks on markiis must-have toode sinu majas või suvekodus?

See lihtsalt hooldatav varikatus (markiis) kaitseb sind heitliku ilma eest ja nii ei pea kauaoodatud koosviibimine õdusal terrassil edasi lükkuma.

Tallinna linn kutsub osa võtma Tallinna aiakujunduse võistlusest "Linn ja loodus käsikäes"

Aiakunsti au sees hoidmisega rõhutame Tallinna kaunist ja looduslikku poolt veelgi ning saame seda rikastada.

Toatäis inspiratsiooni algavaks terrassihooajaks Home&you-st

Just nüüd on ideaalne aeg valmistuda terrassihooajaks. Home&you soovitab seal meeldivat õhkkonda loomiseks valida kauni laudlina, nõud, tekstiilid ja kaunistused.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

Näited vigadest, mida aiaplaani 3D mudeldamine aitab vältida!

Biolani minikasvuhoone lihtsustab istikute ettekasvatamist

Kurgi, kõrvitsa ja suhkrumaisi seemikute kasvuperiood on vaid 3–4 nädalat, seega tuleks avamaale istutatavate istikute ettekasvatamist alustada alles mai alguses.

Seemnete külvamise õpetus

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Soome Naantali elamumessil (2022) jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Külmumiskindlad aiakraanid FM Mattsson, MORA ja FROSTLINE

Meil on pakkuda külmumiskindel aiakraan soojale ja külmale veele. Saate autot pesta, basseini täita või kausutada aiadušši soovitud temperatuuriga.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Müürikivide abil luuakse aias sujuvaid üleminekuid ühelt objektilt teisele, struktureerides nii õueruumi. Kaldega pinnase planeerimisel on müürikivid asendamatud.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Nõuanded suvise eluruumi sisseseadmiseks rõdule või terrassile

Välitingimustes kasutamiseks on olemas spetsiaalsed õuekardinad ja -vaibad, mida valmistatakse niiskuskindlast ja UV-kiirgust peegeldavast kangast.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks aiaks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Revonia maakelder-moodulmajal on traditsioonilise keldri omadused

Monoliitsest betoonist maakelder-moodulmaja suurus on alates 4,5 m² kuni sadade ruutmeetriteni välja. Maakeldri ehitamine.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehitus: erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus!

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Talveaed või klaasitud terrass – vajalik mugavuslahendus meie kliimas!

Climaluxi premium-klassi varikatuse ja terrassi klaasseinte lahendused on väga vastupidavad ja kulumiskindlad. Isekandev süsteem. Peaaegu eluaegne garantii!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Fiskarsi uued istutustööriistad säästavad seljavalust

Xact ergonoomilist lillesibulate istutit kasutatakse püstiasendis, mis tähendab, et see hoiab selja- ja põlvevalu aednikust eemal.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, saunamajale või juubeliks?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri ja kogused

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv välikäimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv välikäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kuivkäimla kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine: Eestis ei tunta tüüpe ja kasutusvõimalusi eriti hästi

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Biolani Kasvukott - pane tomatid, kurgid ja melonid rõdule kasvama

Biolani Kasvukott on looduslik aluspinnamuld tomati, kurgi, paprika, herneste, salati, peedi, meloni ja suvelillede kasvatamiseks.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

5 püsilillepeenra näidisplaani: kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Sisearhitekt Ingrid Kuuli jagab muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada piirdeaia, terrassi  ja aiamaja kõdunemise ning värvi koorumise kaitse?

Kui alustad terrassi, piirdaia või aiamaja renoveerimist, siis esmalt puhasta pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ning siis kata puidukaitsega HOLZ Bio.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube