Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Kaasatud ekspert: Maria Palusalu
Õigesti üles ehitatud püsilillepeenar saab olla peaaegu hooldusvaba ja ilus aastaringselt.

Lilled toovad looduse ilu ja harmoonia rohelisel taustal meile veelgi lähemale, tekitades hulgaliselt positiivseid emotsioone ja rahulolu. See omakorda tekitab vajaduse end nendega ümbritseda. Kuigi ühe püsilillepeenra rajamine ei tundugi teab mis kunst, tuleb püsivalt efektse ja vähe vaeva nõudva tulemuseni jõudmiseks natuke rohkem pingutada.

Maastikuplaneerimise ja -kujundamisega tegeleva ettevõtte Palusalu Aiad aiakujundaja Maria Palusalu soovitab rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenarde rajamist alustada alati plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada, millised on taimede kasvutingimused aias ning millised taimed kõige eelnevaga kokku sobivad.

Peenraplaan tuleb enne rajamist läbi mõelda

Selleks, et üldse otsustada, milliseid taimi peenrasse valida, tuleb selgeks teha selle asukoha kasvutingimused. Kas on palju päikesepaistet või pigem varjuline aed? Mis tüüpi on mullastik? Kas pinnas on pigem kuiv või niiske?

Aia üldise seisukorra järgi otsustatakse, millised peenrad ja taimed sinna sobivad.

Taimi, mis sobivad erinevatele kasvukohtadele, on väga palju. Kui osta lilled kokku emotsiooni ajel, juhtub kahjuks nii, et need taimed ei pruugi omavahel kokku sobida või ei ole antud kasvukoht neile hea. Läbimõtlemata tulemus on kaootiline ja üldse mitte selline nagu vaimusilmas unistati.

See on tüüpiline viga, mida aianduskauged inimesed teadmatusest kipuvad tegema. Tulemust peab ette planeerima, vastasel korral ei ole seda võimalik edukalt saavutada.

Teine viga, mida tehakse, on erinevate lühiajaliselt õitsevate hooajataimede ja -lillede kasutamine terves peenras. Kui ainult hooajaliste taimedega kogu peenar katta, jääb ilu tihti väga lühiajaliseks. Ja kokkuvõttes läheb ka päris kulukaks pidevalt uusi taimi peale osta.

Kestvalt ilusa peenra saab ainult püsililli- ja taimi kasutades, mille vahele istutatakse vajadusel efektiks mõned üheaastased, kaheaastased või lühiajalised püsikud.

Ühtse terviku loomisel tuleks kindlasti arvestada, millised taimed kasvuomaduste poolest omavahel sobivad ja millise välimusega on taimede võra, lehe ning õite struktuur ja värvid.

Kokku sobivad võrdväärsed taimed, sest on olemas taimi, mis söövad teised nö lihtsalt välja. Nende kõrvale sobivad ainult sama tugevad. Näiteks piparmünt saab amellastrist lihtsa vaevaga lahti.

Päris kõike ette ennustada ei saa, lõplik tõde selgub ikkagi pärast istutamist. Igal aednikul on veidi erinevad kogemused taimede kasvatamisel.

Ilus aastaringselt ja peaaegu hooldusvaba

Kuigi enamasti arvatakse ekslikult, et lillepeenar nõuab palju hooldust, siis nii see kindlasti ei ole. Õigesti üles ehitatud püsilillepeenar saab olla vägagi hooldusvaba ja aastaringselt ilus.

Talvel õitsevad näiteks kaunid krookuse sordid ja struktuuri annavad kõrrelised, puud ja põõsad. Püsilillepeenras kasutatakse just jahedaks aastaajaks õiteilu saamiseks erinevaid sibullilli. Ainult suvelilledega pole aastaringselt pilkupüüdvat peenart võimalik saada.

Püsilillepeenart rajades sobib vaheistutusena kasutada ka üheaastaseid taimi. Peenra lõplik tulemus kujuneb välja paari aastaga. Alguses, enne kui taimed kokku kasvavad, on nende vahel palju ruumi. Üheaastased ja lühiealised lilled annavad efekti püsilille peenras seni, kuni peenar oma ilusse kasvab. Kauni ajutise tulemuse annab näiteks raudrohi, kuni kasvavad taimed tema ala endale võtavad. Seda juhul, kui raudrohtu ei uuendata.

Milliseid taimi ja lilli eelistada?

Teeme kohe selgeks, et päris hooldusvaba peenart, nagu ka hooldusvaba aeda, pole olemas. Küll aga on võimalik hästi läbi mõeldes, õigesti ette valmistatud pinnasele õigeid taimi kokku pannes saavutada minimaalselt hoolt vajav tulemus.

Hooldusvabasse peenrasse sobivad külmakindlad, vastupidava, pika õitsemise ning ilusa kuju ja lehestikuga taimed, mida ei pea tihti jagama, ümber istutama, väetama ega kastma. Kastmine on üks suuremaid hooldustöid üldse. Näiteks, kui valida kuivale kasvukohale niisket pinnast vajav taim, ei lõpe kastmine kunagi ja taim ei hakka ka ennast peenras hästi tundma.

Eelistada võiks taimi, mille väljanägemine on atraktiivne, aga mitte ainult õitsemise ajal. Sageli vaadatakse ainult õitsemist, mitte taime kui tervikut, aga nii saame ainult lühikest aega taime ilust rõõmu tunda. Valida tuleks terviku järgi, millised on lehed, varred, võrsed, õied, õite rohkus. Taim peaks peenart kaunistama kogu aja, mitte ainult õitsemisel.

Kõrrelised on viimasel ajal väga populaarsed. Arvatakse, et nad vajavad vähe hooldust, aga tegelikkuses on tihti hoopis vastupidi. Kõrrelised on vägagi kapriissed, paljud neist ka külmaõrnad ning mõned jällegi paljunevad liiga kiiresti.

Kõige rohkem hoolt vajavad üheaastased suvelilled, samuti peab sellise peenra igal aastal uuesti rajama.

Peenrasse taimi valides tasuks neid põhitõdesid lihtsalt teada.
 
Püsiva ilu mõttes saab edukalt püsilillede istutamisalal põõsaid kasutada. Põõsaste puhul tuleb vaadata nii hooajalisust, kuju, lehti, värvust kui struktuuri. Sageli on just põõsa kuju ja lehtede värvus see, mis õied üle trumpab.

Peenra tüüpe on palju: kiviktaimla, turbapeenar, püsilillede peenar, maitsetaimede ja püsililledega peenar, põõsaste ja puudega peenar jne. Iga peenratüüp tuleb täiesti erinevalt üles ehitada.

Piet Oudolf on öelnud, et ilusa pildi keskpärasest aiast saab hea valgusega ikka, aga halva valgusega saab hea pildi teha vaid läbimõeldud struktuuridega aiast.

Näited:

Palusalu Aiad aiakujundajate poolt loodud püsilillede peenrad koduaias (lingi all 5 näidisplaani).

Tingimused: Kasvukoht poolvarjuline, kerge saviliiv.
Taimed: harilik pune, aed-leeklill, kurd-hiidiisop, kaelus-ussitatar, ahtalehine punanupp, amellaster (ei õitse veel), kastik-stepirohi, hiid-ogaputk

Poolvarjulise asukohaga püsilillepeenar
Poolvarjulise asukohaga püsilillepeenar


Tingimused: Kasvukoht päikeseline, parasniiske, keskmine liivsavi muld
Taimed: päevaliilia, aed-leeklill, aed-hortensia, kukehari, lakkoder, õiekas sügisaster, Sullivanti päevakübar

Päikselise asukohaga püsilillepeenar
Päikselise asukohaga püsilillepeenar

Peenra istutusskeem

Istutusskeeme on väga erinevaid, kas suuremate taimegruppide ehk blokkidena, erinevate lainetena või segaistutusega, kus taimed on läbisegi mingi korrapära alusel. Skeem valitakse selle järgi, millist efekti tahetakse peenraga saavutada. Blokkistutuse hea näide on näiteks vahelduvad massistutused Tallinna linnatänavatel.

Kas taimi istutatakse 2 kaupa või 20-100 taime blokina, oleneb konkreetse peenra istutusskeemist. Juhtpüsikutega istutusskeemi puhul alustatakse nn juhtpüsikutega, milleks on tavaliselt kõrgemad, kaua õitsevad ja pikaajaliselt efekti andvad taimed.

Kõrgemad taimed istutakse tavaliselt 1-5 kaupa, väiksemad 7-20 kaupa. Kõik sõltub soovitud tulemusest. Üldiselt järgitakse põhimõtet, et 1 või 3 kaupa väiksemaid lilli ei istutata, sest tulemus jääb liiga kirju ja rahutu.

Pinnase ettevalmistamine

Enne istutama hakkamist tuleb istutusplaanil peenraalaks ette nähtud pinnas korralikult ette valmistada.

Sõelutud mulla ost võib probleeme juurde tuua, sest me ei tea kunagi, mis seal sees juba kasvada võib.

Kõige targem oleks oma muld korralikult läbi kaevata ja püsiumbrohud eemaldada.

Umbrohtu aitab peenarde vahealal tagasi hoida ka multšimine, aga ainult juhul, kui muld on umbrohu juurikatest puhtaks tehtud. Kui korralikult umbrohtu ei eemalda, pole multšist kasu, umbrohud kasvavad sellest lihtsalt läbi. Lihtsad ja odavad lahendused kipuvad hiljem kalliks maksma minna.

Istutades tuleb arvestada, et taimed ja lilled peaks 2-3 aasta jooksul kokku kasvama. Sinna ei tohiks jääda vaba maad, kus umbrohi kasvada saaks, see tekitab juure suuremat hooldusvajadust.

Põhitaimede vahel võib kasutada (just puude ja põõsaste all) ajutisi pinnakattetaimi. Puude-põõsaste puhul kasvavad vahed kinni isegi alles kuni 10-20 aastaga.


SAMAL TEEMAL KOOLITUSED:


Koolitus: Peenra planeerimise ja kujundamise

Videokoolitus: Kuidas rajada umbrohuvaba peenart, kui plaan on valmis joonistatud!
 
Vajad abi püsilillepeenra rajamisel, siis küsi lisainfot siit Palusalu Aiad

A: Inkodu.ee (Jane Rohtsalu; K. Viksne)
Fotod: Palusalu Aia


Planting a New Flowerbed

Palusalu Aed tegeleb aia planeerimise ja hooldusega. Lisaks aiakujunduse ja aianduse alased online koolitused.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks aiaks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri ja kogused

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

5 püsilillepeenra näidisplaani: kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu tüüpaiast pilgupüüdja

Uute ridaelamute ja paarismajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid. Sellist lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega.

Sisustushooaeg avatakse sisustusmessiga Interjöör 2024!

19.-21. aprillil toimub Eesti Näituste messikeskuses juba 25. sisustusmess Interjöör ja Disainilaat.

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Miks valida markiis oma suvekodu või maja terrassile?

Markiis on suurepärane lahendus, mis pakub terrassil päikesevarju ja privaatsust ning pikendab terrassihooaega.

Nõuandla messil Interjöör 2024: sisekujundus, aiakujundus, feng shui

Tasuta nõuandla ja seminarid on hea võimalus saada abi professionaalidelt sisekujunduse, aiakujunduse ja feng shui valdkonnas.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

Biolani minikasvuhoone lihtsustab istikute ettekasvatamist

Kurgi, kõrvitsa ja suhkrumaisi seemikute kasvuperiood on vaid 3–4 nädalat, seega tuleks avamaale istutatavate istikute ettekasvatamist alustada alles mai alguses.

 Inspiratsiooni peaaegu hooldusvaba aia rajamiseks

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Mere puudutus“ on hea näide peaaegu hooldusvabast aiast, kus argimured iga päev kasvõi hetkeks unustada ja lihtsalt looduse ilu nautida.

Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas

Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Linnaaia kujunduses on aktuaalsed kõrgpeenrad, söödavad taimed ja seened

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 võiduaed „Söödav Summ“ on hea näide linnaaiast, mis sobiks hästi väikeste lastega peredele.

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus?

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Vahemere hõngu koduterrassile: bambusmööbel, valged narmastega tekstiilid, helesinine keraamika jpm

Täpselt nagu õige muusika ja aroomidega on võimalik oma saunas spa-kogemus saada, võib vahemere hõngulise puhkusemeeleolu luua oma koju või terrassile.

Galerii: 2023. aasta Soome elamumess Loviisas

Sel aastal toimub elamumess Helsingi lähedal Loviisas 07.07 - 06.08.2023. Uude mereäärsesse linna elamurajooni rajatakse kaasaegsed väikeelamud, ridaelamud, korterelamu ja ujuvelamute kvartal.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

Näited vigadest, mida aiaplaani 3D mudeldamine aitab vältida!

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema.

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

Juhtmevaba lambikesega rõdule, aeda ja piknikule

Juhtmevabad valgustid on just need, mida vajad, kui soovid õuesolemist õhtuti veelgi kauem nautida

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Müürikivide abil luuakse aias sujuvaid üleminekuid ühelt objektilt teisele, struktureerides nii õueruumi. Kaldega pinnase planeerimisel on müürikivid asendamatud.

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Terrazzo Drip on Claberi ise kastmise ehk tilkkastmissüsteemi stardikomplekt sobib ideaalselt kuni 50 taime kastmiseks nii kasvuhoones, terrassil kui ka avamaal.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus!

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Tahad rohelisemat eluviisi, aga ei tea, kust alustada? Eksperdid annavad nõu

Üks kõige tähtsamaid asju, mida süsiniku jalajälje vähendamiseks teha, on säästa elektrienergiat. Samuti tuleks ostuharjumusi muutma ja võimalusel olemasolevaid esemeid taaskasutada. Rohepööre!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Soome elamumess muljed: Lohja 2021

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv välikäimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv välikäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kuivkäimla kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine: Eestis ei tunta hästi kivide tüüpe

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Biolani Kasvukott - pane tomatid, kurgid ja melonid rõdule kasvama

Biolani Kasvukott on looduslik aluspinnamuld tomati, kurgi, paprika, herneste, salati, peedi, meloni ja suvelillede kasvatamiseks.

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Täpne GPS mõõdistamine on oluline nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube