Inspiratsioon ja kontaktid - sisekujundus, sisustus, ehitus, aed!

Millega ja kuidas kasta aeda?

Claberi vihmuti (Akvedukt)

Suve üheks suurimaks probleemiks muruniitmise kõrval aias on kastmine. Mitte ainult peenrad, vaid ka kevadel istutatud iluaia puud-põõsad ning muru janunevad vee järele. Akvedukti spetsialistid annavad nõu millega ja kuidas kasta aeda?

Kastmise erinevad võimalused

Käsitsi kastmiseks on vaja voolikut, liitmikke ning kastmispüstolit. Voolikuvalikul tuleb arvestada lisaks voolikukvaliteedile ka vooliku läbimõõduga. Mida pikem trass ja mida rohkem on vaja vett edasi kanda, seda jämedama läbimõõduga peaks voolik olema.

Sobiva kastmispüstoli saate valida selle funktsioonide ning ergonoomilisuse järgi. On olemas väga lihtsad ühe joalised kastmispüstolid ning ka ergonoomilised kuni 4-joaga kastmispüstolid. Ühtlasi on olemas erinevaid kastmispüstolite komplekte, kus on olemas ka vajaminevad voolikuliitmikud.

Kastmispüstolid ja voolikukäru
Kastmispüstolid ja voolikukäru


Vihmutiga kastmine säästab aega ja vett. Kõige lihtsamad on pöörlevad- ja pihustusvihmutid, mis sobivad suurepäraselt väikese ja keskmise aia kastmiseks. Pöörlevate- ja pihustusvihmutite kastmisala on enamuses ringikujuline.

Pöörlev vihmuti
Pöörlev vihmuti

Lisaks on olemas ruutvihmutid, mille kastmisala nagu nimigi ütleb on ruudukujuline.

Ruutvihmutid
Ruutvihmutid


Veel on olemas sektorvihmutid,  Nende kastmisala on ringikujuline aga on võimalik määrata kui suurt ala, sektorit nad ringist kastavad.
Kõikidel Claberi vihmutite pakenditel on peal kastmisala suurus ruutmeetrites, mida antud vihmuti suudab kasta, need andmed on teile suureks abiks vihmutite valikul. Optimaalne veesurve vihmutite jaoks on 2bari.
Sektorvihmuti
Sektorvihmuti


Taimed milledele ei sobi pealt kastmine, saab ideaalselt kastetud Ecodrop imbvooliku või Claberi tilk-kastmistarvikutega. Nii imbvoolikut, kui ka tilk-kastmissüsteemi saab kasutada ka kasvuhoones. Lisaks on võimalik süsteemile juurde lisada taimer, mis aitab kastmise teha automaatseks. Claberil on olemas ka valmis komplektid, mille paigaldamine on tehtud võimalikult lihtsaks, et kõik tavakasutajad saaksid sellega hakkama.

Taimeriga kastmissüsteem taimedele - Claber
Taimeriga kastmissüsteem taimedele - Claber

Nõuandeid kastmiseks

Kasta pigem harvem, aga korraga rohkem

Kuna taimed saavad vett mullast juurtega, peab kastmisvesi jõudma juurteni. Kastes lühiajaliselt, niisutame ainult pealmist mullakihti ja vesi taime juurteni ei jõuagi.
Väga vale on kasta märjaks taimed, aga jätta taimede alune muld kuivaks.

Ka lühiajaline vihm ei suuda taimi korralikult kasta, sest juurte sügavusele mulda ei pruugi niiskus jõuda. Pigem aurustub see vähene vesi mullapinnalt üpris kiirelt, eriti kui päike käib kõrgelt. Üks viis mullaniiskust kontrollida on selline – torka nimetissõrm mulda, kui muld on sõrmesügavuselt veel kuiv, tuleb kastmist jätkata.

Üks-kaks korda nädalas vähemalt sõrmesügavuselt läbikastetud pinnas on piisav muru, püsikute ja väiksemate ilupõõsaste jaoks. Suuremad puud vajavad sügavamat läbikastmist.

Vesi imbub mulda kõige paremini siis, kui ta voolab väikese survega, aga pidevalt või kui vihmuti töötab nagu päris vihm – eelmised veepiisad peavad jõudma mulda imbuda enne, kui järgmine sahmakas kohale jõuab. Sellisel põhimõttel töötavad ruutvihmutid, kus vesi liigub poolkaares edasi-tagasi, samuti sektorvihmutid, mis töötavad ringsüsteemis ehk vihmuti on võimeline kastma sektoreid ringjoonest. Tööpiirkond 5 –360 kraadi.

Ära kasta keskpäeval

Parim aeg kastmiseks on varahommik või õhtupoolik, sest siis on õhutemperatuur madalam ja kastmisvesi ei aurustu nii kiiresti. Taimede puhul, mis kipuvad kergelt seenhaigustesse haigestuma, ei ole hilisõhtune kastmine soovitav.

Keskpäevases päikeses aurustub enamjagu katmisveest, samuti muutuvad taimedel olevad veepiisad justkui suurendusklaasideks ning taimedele ja murule võivad tekkida põletusplekid.

Väldi ülekastmist

Enne kastma asumist proovi kontrollida mulla niiskust. Kui muld on sõrmesügavuselt niiske, pole tarvis kastmisega veel kiirustada. Liiga märg muld võib taimedele olla teinekord ohtlikum kui hetkeline kuivus. Liiga märg pinnas võib põhjustada taimedel haigusi ja isegi taimede lämbumist.

Kõige rohkem on kuivaga hädas suurte lehtedega taimed, kõige paremini peavad kuumusele vastu suured puud ja põõsad, milledel on võimas laialiulatuv juurestik, kuid pikema põua püsides vajavad kastmist nemadki.

Kastmise tiheduse määrab ka koduaia muld – mida liivasem, seda tihedamalt tuleks kasta, mida savisem seda vähesema kastmisvaevaga pääseme.

Claberi tootevalikust leiate laias valikus kastmistarvikuid: voolikukärud, voolikupoolid, voolikuliitmikud, kastmispüstolid, kastmispihusted, mis teevad mugavaks käsitsi kastmise. Lisaks on Claberil välja pakkuda mitu erinevat kastmislahendust suurematele pindadele (sh automaatne kastmissüsteem taimeriga).

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google