Sisekujundus, sisustus, ehitus, aed - nõuanded, trendid ja kontaktid!

Püsilillepeenra näidisplaan: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

2020-09-09
Püsilillepeenra plaaniga on hea algust teha suvelõpus. Miks?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale, justkui lillepeenarde rajamine ja planeerimine oleks ainult kevadine teema, on hea püsilillepeenra plaani koostamise ja kohendamise aeg ka peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Nagu iga asjaga, nõuab kauni ja püsivalt õitseva lillepeenra loomine ettevalmistavaid teadmisi. Millised lilled omavahel sobivad? Kuidas tagada püsiv õitemeri? Millised taimed ja millise kasvukohaga sobivad? Kui suur peaks üldse olema piisavalt efektne peenar? Need on küsimused, millele enne peenra rajamist tuleks vastused leida.

Kogenud aiakujundaja Maria Palusalu, kes on peenrakoosluste loomisele spetsialiseerunud, soovitab sellise kaua õitseva püsilillepeenra rajamise ideid hakata koguma eelneval suvel või isegi varem. Suve teisel poolel on võimalik jälgida püsikuid täissuuruses. Tasub ringi vaadata nii linnaruumis kui uudistada teiste aedu.

Esimese asjana pole isegi oluline, kas nad veel õitsevad või mitte, aga nii saab kaardistada, milliseks erinevad taimed kasvavad ja järeldada, millised kõnetavad ja milline tonaalsus kõige rohkem meeldib. Huvitavad on ka peale õitsemist püsti jäävad õisikud ja südasuvel-sügisel esilekerkivad küpsed kollased, hallid, pruunid ja mustad toonid.

Vaatluse tulemusel tekib tavaliselt üsna täpne visioon oma tulevasest peenrast ja selle taimekooslusest. Seejärel tuleb natuke uurimistööd teha, mis taimedega on tegemist ja milliseid kasvutingimusi nad vajavad. Kui plaan paigas, on oluline teada, et neid potis kasvanud taimi, mis külma ei karda, võib istutada nii kaua kuni maa on sula. Paljasjuursete külmaõrnade taimede istutusaeg jäägu kevadesse, kuna sügisel ei saa kindel olla, kas nad ka juurduda jõuavad, et talvele vastu pidada.

Peenra suurus

Peenra suuruse kohta kehtib ütlus, et mida suurem peenar, seda uhkem tulemus. Kõik väiksemad  peenrad nõuavad palju tööd, muudavad aia rahutuks ja loodetud lopsakat tulemust võibki ootama jääda. Peenra laius võiks olla minimaalselt 2 meetrit, parem isegi laiem ja pikkus siis proportsionaalselt vähemalt 5-6 meetrit. Pigem olgu aias üks suurem ja efektne peenar, kui mitu väikest.

Peenrasse valitakse taimed välja gruppidena

Nii huvitav, kui see ka ei ole, moodustavad ühe lillepeenra taimed omamoodi hierarhia.
Juhtpüsikud
on sellised taimed, mis väga pikalt õitsevad ja on dekoratiivsed isegi peale seda. Õisi ei ole vaja ära noppida ja lehestik püsib kaua efektne.
Lisaks juhtpüsikutele kasutatakse peenral varasuviseid, suviseid ja sügisesi õitsejaid, mis tagavad pideva õitemere ja annavad peenrale õitsemise aspekti erineval aastaajal.
Täidet antakse peenrasse täitepüsikutega. Need on pikalt ilusad, madalamad ja tavaliselt väikeseõielised või lehtdekoratiivsed taimed. Täitepüsikud pannakse peenras paika eelviimasena ehk enne sibullilli, mis jäävad alati viimaseks.
Sellise ülesehituse puhul näeb peenar alati kaunis välja. Taimenimekirja gruppidesse jaotatud püsikutega saad endale alla laadida siit

Kui tegemist on juba olemasoleva peenraga, siis on samuti sügis sobiv aeg, mil peenras väikseid korrektuure teha või näiteks pojenge või flokse jagada ja ümber istutada.

Sügisest istutamist ei peaks kartma, sest kevadel lükkab näiteks tulpide õitsemine tihtipeale istutusaega nagunii edasi. Kuidas? Väga lihtsalt - kui kevadlilled täies õies on, ei raatsi ju ka peenart üles kaevama hakata. Seega päris ideaalset aega peenra korrastamiseks ei leiagi.

Järgnevalt inspiratsiooniks 5 erinevat püsivalt õitsevat püsilillepeenrakooslust, mis on moodustatud omavahel hästi sobivatest taimedest. Kevadised sibullilled on sellistel peenardel püsilillede vahel ja annavad õitsemise juba varakevadel.

Peenra näidisplaan nr 1

Peenra asukoht – päikseline kasvukoht, parasniiske muld.

Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).
Lisaks on peenras punane siilikübar (soovituslik grupi suurus 7-15 taime), mis ei ole väga suurekasvuline ega võta väga suur pinda, aedmonarda (soovituslik grupi suurus 3-5 taime) ja astilbe, mis on küll suvine õitseja, aga ka pärast seda väga dekoratiivne. Aedmonarda vajab iga 2-4 aasta järel jagamist, vastasel korral kaotab oma võimsuse ja läheb välja. Ideaalsed täitepüsikud on faaseni naistenõges (soovituslik grupi suurus 3-5 taime) ja madal sügisaster esireas (3 taime) kui perfektne värvilaik sügisesse.

Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).
Peenras on 3 juhtpüsikut: virgiinia männasmailane (soovituslik grupi suurus 3-5 taime), sügisheleenium 1 puhmas ja aed-leeklill (soovituslik grupi suurus 3-5 taime).

Peenra näidisplaan nr 2 (suve lõpus)

Peenra asukoht – päikseline kasvukoht, parasniiske muld.

Juhtpüsikud: virgiinia männasmailane,  sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.

PS!  Kõiki kuivanud õisikuid ja õitsenud püsililli ja taimi ei pea kohe ära lõikama, pigem tasub jälgida, milline on välimus peale õitsemist, kas taim hoiab vormi või viskab varred pikali. Kui on valitud õiged taimed, ei pea neid maha lõikama ja nad on ka sügisel ilusad. Pildil on ära õitsenud ahtalehine põdrakanep, mis on alles jäetud ja väga dekoratiivne. Ka aflatuni lauk annab pärast õitsemist huvitavat struktuuri.

Paljud dekoratiivsed laugud saavad varakult lehtede kaudu oma toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste püsikute vahele, mis kolletumist varjavad. Sügisheleenium on samuti peale õitsemist ilus, mustad nupukesed ei kuku pikali ja on ilusad vaadata. Aedmonarda jäetakse sügisel lõikamata kaunistamaks talvist peenart, nii suureneb ka taime külmakindlus. Suureõielisel naistenõgesel jäävad püsti kenad seemnekandjad. Päris taga on näha õitsenud ja väga dekoratiivset virginia männasmailast. 

Juhtpüsikud on virgiinia männasmailane,  sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.
Juhtpüsikud on virgiinia männasmailane, sügisheleenium ning tagaplaanil aed-leeklill ja aedmonarda.


Laugud saavad varakult lehtede kaudu toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste tihedakasvuliste puhmaste vahele, mis kolletumist varjavad.
Laugud saavad varakult lehtede kaudu toitained kätte, seejärel hakkavad lehed kolletuma. Neid on nutikas istutada teiste tihedakasvuliste puhmaste vahele, mis kolletumist varjavad.

Peenra näidisplaan nr 3

Peenra asukoht – poolvarjuline kasvukoht, parasniiske vett läbilaskev muld.

Juhtpüsikud: aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.
Selles peenras on esindatud ka kõrreline päideroog. See kõrreline läheb üsna ruttu risoomidega edasi ehk pole just kõige lihtsam valik, aga tulemus on alati väga dekoratiivne. Katab hästi suurt piiritletud ala. Kõrreliste valikul on hea otsustada nende kasuks, kes vajavad vähe hoolt (ei paljune kiiresti, ei vaja tihti uuendamist, oleksid külmakindlad).

Juhtpüsikud on aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.
Juhtpüsikud on aed-leeklill, virginia männasmailane (noor taim, pildil veel väike) ja aedmonarda.

Peenra näidisplaan nr 4

Peenra asukoht - poolvarjuline parasniiske kasvukoht.

Juhtpüsikud: virginia männasmailane ja aed-leeklill. Siin on näha kordustena madal sügisaster (veel ei õitse), et saavutada ühtset tulemust. Istutusi on alati lihtsam hooldada, kui taimed on omavahel kokku kasvanud ehk õige istutusvahega. Nii ei pääse seal üheaastased umbrohud võimule. Istutuskaugus sõltub taime kasvu suurusest ja laiusest ehk kui kiiresti ta mingi suuruse saavutab. Pikaealised püsikud nagu virginia männasmailane, pojeng ja floksid vajavad vahet 80cm kuni 1,2m sõltuvalt taime sordist. Näiteks pojenge on väga erineva suurusega.

Tihti tasub ka tugineda kogemusele oma aias kasvavate taimedega, mitte uskuda ainult seda, mis sildil kirjas. Taimed kasv võib siiski varieeruda, sõltudes nii kasvukohast kui hooldusest.

Juhtpüsikud on virginia männasmailane ja aed-leeklill.
Juhtpüsikud on virginia männasmailane ja aed-leeklill.

Peenra näidisplaan nr 5

Peenra asukoht – päikseline parasniiske kasvukoht.
Suuremas peenras sobib kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.

Kui on soov kasutada peenras puid, peab arvestama, et nii 5 kui 10 aasta pärast valgustingimused peenras muutuvad. Seepärast tuleks sinna alguses valida valguslembesed taimed ja hiljem, valgustingimuste muutudes, istutus ümber kujundada. Teine võimalus on valida juba alguses taimed, mis kohanevad kõigis tingimustes. Hortensia põõsas on samuti aja jooksul kasvanud ja osad taimed ruumita jätnud. Sellisel juhul oleks mõistlik istutada põõsa ümber varju taluvad taimed, mis pinda kataksid.

Varasuvine ilus õitseja on aediiris (esireas). Sobib hästi teiste püsikute taha, sest iirise lehed kolletuvad kiiresti ja nii jäävad nad teiste taimede taha peitu. Tegelikult on neid taimi veel (harilik murtud süda, pojengid jne), mida oleks parem lisada peenrasse koos teiste taimedega, sest taimed on lühikest aega efektsed. Koos teistega ei paista see välja. Nii saame oluliselt ilusama ja kauakestvama tulemuse.


Peenras sobib alati kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.
Peenras sobib alati kasutada ka puid ja põõsaid. Näiteks aed-hortensia peenra keskel ja juhtpüsikutena virginia männasmailane ja aed-leeklill.


Kokkuvõtteks peitub püsivalt õitseva püsilillepeenra rajamise võti miksimises ehk erinevatel aegadel õitsevate lillede läbimõeldud koosluse loomises. Ka sibullilli ei maksa unustada, nemadki pakuvad eri aegadel kaunist vaatepilti.

Kui nüüd tekkis lisaks küsimus, et kuidas vanast lillepeenrast uut kujundada ja vana peenra taimi uues peenras ära kasutada, siis osale veebikoolitusel

A: Püsilillepeenra näidisplaan - nüüd on õige aeg alustamiseks! Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. R)
Fotod: Palusalu Aed

LAE ALLA püsilillepeenra näidisplaan!

Uus. Põhjalik õpetus. Püsilillepeenar. LAE ALLA istutusplaan ja taimede nimekiri koos kogustega. Modernse aia kujundamine.

Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Põnevad diagonaalid modernses aias

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

Pojeng kui armastuse ja romantika kandja

Pojengi võrreldakse Hiina luules tihti naise ilu ja graatsiaga. Lisaks ilule on pojengis peidus ka majanduslik küllus ja edukus.

Kuidas aia kujundamisega alustada?

Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Feng shui BAGUA 8 tsooni plaan: aia energiate muutmise õpetus

Kas oled liiga kauaks ühte kohta seisma jäänud ja vajad muutust? Feng shui Bagua energiaõpetus võib imet teha!

Talveaed või klaasitud terrass – vajalik mugavuslahendus meie kliimas!

Climaluxi premium-klassi varikatuse ja terrassi klaasseinte lahendused on väga vastupidavad ja kulumiskindlad. Isekandev süsteem. Peaaegu eluaegne garantii!

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Kuhu sobib akuga muruniiduk ja kuhu mitte?

Lõikelaiuse vaatamine on akuga muruniiduki valimisel oluline kaalutlus, kuna selle suurus sõltub sellest, kui hästi see teie aiaga töötab.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Väikese aia plaan! Heki ette koosluse rajamine - heki õige kõrguse ja taimede valimine jpm.

Fiskarsi uued istutustööriistad säästavad seljavalust

Xact ergonoomilist lillesibulate istutit kasutatakse püstiasendis, mis tähendab, et see hoiab selja- ja põlvevalu aednikust eemal.

Soome elamumess Lohjas 2021: muljed ja uued ideed

Lohja elamumessil on ühtse joonena kõigi eramute fassaadidel kasutatud puitu. Köökide puhul hakkas silma köögitsooni viimine teisele korrusele.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Eridisainiga lipp laste mängumajale, juubeliks või surfiranda?

Rannalipp ja tuulekott on tõusev trend spordihuviliste seas. Aina aktuaalsem on ka vimpli ja minilipu tellimine eritööna näiteks saunamajal ja laste mängumajal.

Erinevad võimalused veemõnude nautimiseks aias

Milline aiabassein osta? Neid on erinevaid - täispuhutavad basseinid, täispuhutava äärega basseinid, karkassiga basseinid.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas saada muru samblavabaks?

Sambla tõrjeks tuleb likvideerida tema tekkepõhjused. Ainult väljakraapimine sambla levikut ei piira. Kui põhjust ei likvideerita, ilmub sammal kohe tagasi.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kompostiv käimla – hädavajalik mugavuslahendus kanalisatsioonita kodus

Kompostiv kuivkäimla on hea lahendus kuni kuue elanikuga maakodus. Kompostmulda saab iluaias taimeväetisena kasutada.

Looduskivide valimine - Eestis ei tunta tüüpe ja kasutusvõimalusi eriti hästi!

Looduskivide EKSPERT ANNAB NÕU! Peruu travertiin on üks viimase aja parimaid kivileide, mida ta kindlasti tasub fassaadi ja sillutise puhul kaaluda.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Aia- ja terrassimööbli hooldamise ABC

Kuidas hooldata välimööblit vastavalt materjalile? Puidust, metallist, tiikpuust, plastikust ja pehme mööbel.

Milliseid lisavidinaid on vaja nutika kasvuhoone ehitamiseks?

Nutikas kasvuhoone on tõeline aednik teie koduhoovis. Te ei pea oma kallist aega igapäevaste ülesannete täitmiseks kulutama, kõik on automatiseeritud.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Biolani Kasvukott - pane tomatid, kurgid ja melonid rõdule kasvama

Biolani Kasvukott on looduslik aluspinnamuld tomati, kurgi, paprika, herneste, salati, peedi, meloni ja suvelillede kasvatamiseks.

Mida kõike maitsvat saab valmistada tandoori ahjus?

Tandoori ahjud toovad toidulauale indiapärased maitsed, mida siiani võis kohata vaid spetsiaalsetes restoranides. RETSEPTID - naan, iidne pitsa, tandoori kana...

Nõuandeid seemnete külvamiseks

Veebruarist aprillini on hea aeg külvata taimi, mille kasvuaeg on pikem. Kiire kasvuga köögiviljad, nt kõrvitsad külvatakse alles mais.

Puidust moodulpõrand - hea valik rõdule, terrassile ja sauna

Termosaare moodulparketil on palju plusse - väga vastupidav, lai mustrite ja mooduli suuruste valik, ülilihtne paigaldus, mõistlik hind.

Muljeid Soome elamumessilt Tuusulas 2020

Märksõnad - musta värvi puit ja aksessuaarid, klaasvaheseinad, kivi imitatsioonid, avarad terrassid, kaunid iluaiad ja välimassaaživannid.

Hortensiad - hilissuvise aia pilgupüüdjad

Täies õies hortensia põõsas on tõeline pilgupüüdja sinu aias.

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Täpne GPS mõõdistamine on oluline nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Koduaed kui värvide pillerkaar

Fotograaf Sigrid Absaloni aed Tahkurannas – siia jagub värvirõõmu igaks aastaajaks.

Tänavakivide paigaldusel on aktuaalne erineva struktuuriga kivide mäng

Erinevat tüüpi tänavakivide ja pinnaviimistluste suur valik võimaldab luua maja esisesse parklasse ja aia kõnniteedele väga erilisi disainilahendusi.

Võililli tõrjuva muru rajamine koduaeda

Tihe ja tugev muru kasvab korralikult ettevalmistatud pinnasel, nii saab võimalikuks ka olukord, kus muru ise hakkab takistama võilillede kasvamist.

Kuidas tagada aia puitehitiste kõdunemise ja värvi koorumise kaitse?

Kui läheb aiaehitiste renoveerimiseks, siis esmalt puhastatakse pinnad renovaatoriga, mis desinfitseerib ja eemaldab hallitus ja siis kaetakse puidukaitsega.

Millisest puuliigist terrassilaud valida ja millise töötlusega?

Puitterrassi ehitamise lihtsaimaks võimaluseks on kasutada süvaimmutatud puitmaterjale kui aga immutatud puitu ei soovi kasutada, siis tasub panna Siberi lehisest terrassilauad.

Terrassi vundamendi ehitus Fibo plokkidest ja aluspinna ettevalmistus

Terrassi vundamendi tegemiseks on erinevaid lahendusi, aga üks lihtsam viis on ehitada vundament Fibo plokkidest.

Terrassi ehitamise õpetus

Terrassi ehitamine - vundamendi ehitus, terrassilaudade valimine, laudade vahe määramine, kinnitamine ja muud nõuanded.

Taimeseina moodulid loovad hea võimalus hakata rõduaednikuks

Taimeseina moodulitest saab ehitada nii kõrge ja laia taimeseina kui parasjagu soovi on. 1 m2 suurusele alale mahub 36 taime.

Kakumäel valminud IPE puitterrass on hooldusvaba ja pika eaga

IPE ehk Lõuna-Ameerika lehtpuu on mõeldud ökoloogilisemat ja eristuvamat terrassi eelistavale inimesele.

Rooside multšimine - alusta enne püsivate külmade saabumist!

Rooside lõikamise peamiseks eesmärgiks on vabaneda vanadest võrsetest ning stimuleerida noorte, tugevate ja tervete võrsete arengut.

Sügis on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?

Enne püsivate öökülmade saabumist on parim aeg multšiga kaetud alade uuendamiseks, seest pinnases toimub veel vilgas tegevus kuni selle külmumiseni.

Maastikuarhitekt Ülle Grišakov: Kuidas kujundada hooldusvaba aeda?

Kõik algab aiaplaanist. Maastikuarhitekt Ülle Grišakov soovitab aiakujundust alustada põhjalikust analüüsist, mida soovitakse aias teha ja kuidas seda kasutada.

Hea piirdeaed on vastupidavast materjalist

Kui lähtuda ainult vastupidavuse kriteeriumist, siis on korralikult kuumtsingitud ja pulbervärvitud metallaed kõige vastupidavam.

Varjutaimede rikkalik maailm

Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.

Looduskivide paigaldamise õpetus

Looduskivide paigaldus. Õpetus isetegijale.

Hillar Nassar soovitab koduaeda madalkirsipuu kasvama panna

Madalkirsipuud kasvavad ainult 2,5-3,5 m kõrguseks, tolmnevad ise, peavad meie kliimas hästi vastu ja ei vaja ka suurt lisahooldust.

Nõuanded puude ja põõsaste istutamiseks

Valida aias istikule sobivat kohta jälgi päikese liikumist. Vali koht kuhu päike peale paistab.

Kuidas muru talvekahjusid likvideerida ja sammalt tõrjuda?

Kevad on õige aeg muru korrastamiseks, et see kasvaks tugevaks ja roheliseks.

Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?

Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.

Kas teha aiakujunduse plaan ise või tellida?

Kogenud aiakujundaja Pille-Riin Villem soovitab alustuseks langetada otsus, kas teha plaan aiakujunduseks ise või tellida spetsialistilt.

Tee ise: keemiavabad väetised koduste vahenditega

Parim valik keskkonnale, tervisele, rahakotile ja taimedele on isevalmistatud orgaaniline väetis.

Meie kliimas ideaalsed - puitplastkomposiidist terrassiplaadid

Et terrassi või rõdupindu huvitavaks ja hooldusvabaks muuta, võib mõelda Onewood puitplastkomposiitmaterjalist moodulpõranda peale.

Hekk paneb aia piiri paika: heki planeerimine ja istutamine

Kuidas aru saada, kas heki istutamine on vajalik? Milline hekk istutada?

Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?

Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad välja.

Aiakujundaja annab nõu, kuidas teha ridaelamu tüüpaiast pilgupüüdja

Uute ridaelamute ja paarismajade aedu ääristavad sageli standardsed piirdeaiad või elupuuhekid. Sellist lahendust saab ilmestada erinevate taimekooslustega.

Aia ja muru kaastmine: millega ja kuidas seda teha?

Käsitsi kastmiseks on vaja voolikut, liitmikke ning kastmispüstolit. Voolikuvalikul tuleb arvestada lisaks voolikukvaliteedile ka vooliku läbimõõduga.

Milliseid mureleid ehk maguskirsse koduaeda valida?

Maguskirsid ehk murelid on eestlaste seas aina populaarsemaks muutunud

Ära kuluta oma vähest vaba aega taimede ise kastmiseks

Kas ka sinul on kasvuhoones, rõdul või terassil taimed, mis vajavad kastmist ning hoolt ja seetõttu ei saa sa kodust eemalolekut endale lubada?

Portaalist - Kontakt - Reklaam
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube